Ne Oynamak İçin Nasıl Yapılanmalı! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ne Oynamak İçin Nasıl Yapılanmalı!

Galatasaray Futbol takımının ezelden beri mottosunda hucüm futbolu oynamak var olduğu söylenir. Ama nasıl bir plan ile oynayacağına, oynadığına dair henüz hiç bir plan görmedik. Transfer dönemi yaklaşırken bunu tartışmaya açmak istiyorum. Zira ortalama 1.5-2 senelik periyotlarda bir yeniden yapılanmak ihtiyacı hisseden büyük takımlarımızın mali durumunun ne hale geldiği ortada.

Onun için bu yazıda kadronun mevcut durumundan yola çıkarak, kimleri eleyip kimler ile devam edilmesi gerektiğini tespit edip (hasar tespit), nasıl bir planlama ile hareket edilmesi gerektiği hususunda belirli şablonları onayınıza sunmak istiyorum.

KULÜP HİÇ KİMSEYİ ALAMASA DAHİ FAYDASI ZARARINDAN AZ OLAN İSİMLER:

Bu kişiler defalarca yazılıp çizildiği için artık herhangi bir ek yoruma gerek duymadan yazmak istiyorum. Çoğu kulübümüzde uzun süredir oynayan isimlerden oluşan bu listede ki isimlerden saha içinde nerede ise 0 katkı alıyoruz. Liste ise şu şekilde.

Selçuk(34)
Eren (30)
Ahmet (24)
Muğdat (28)
Ömer (27)
Tarık(27)

Maaş yükü olarak da hatırı sayılı bir garanti ücret ödediğimiz (8.500.000 Euro) bu futbolculardan hiç bir saha içi katkısı alamadık. Oynadıklarında ya takım sürekli daha kırılgan bir hal aldı, ya da zeka olarak uyumsuz kaldılar.

Bir kısmının ve en pahalı üçlünün kontratı bitiyor (7.000.000 Euro). Diğer iki isim (Ahmet ve Ömer) ise kiralık olarak gitmeye ses etmeyecek isimler. Evvela bunlardan herhangi biri ile sezona başlamamalıyız.

Kiralık olarak alınan ve Galatasaray'da oynadığı 1.5 sezonda sadece 5-6 maç istenen oyunu oynayabilmiş Badou Ndiaye (28) ile de zaten yollar ayrılacak.

Ek olarak bekleneni veremeyen Henry Onyekuru ile de 14. yabancı olarak bedelsiz kiralık olmazsa anlaşacağımızı düşünmüyorum.

YAŞ, PERFORMANS VE EDERİ SEBEBİ İLE GİTMESİ BEKLENENLER:

Performans olarak çok büyük sıkıntıları olmasa da, gerek yaşları gerek satıldığında elde edeceğimiz gelir, gerekse yıllık maaş yükleri sebebi ile gözden çıkarılması muhtemel 3 isim var.

Ryan Donk (33): Mart ayında 33 yaşına basacak Hollanda'lı 6 ay dışında bizde bekleneni veremedi. Bu sene 1 yıllık opsiyonlu kontrat imzaladık ama performansı da düşmeye başladı. Aradığımız sadece sertlikse, sert ama ne çabuk ne de pasör biri. Senede 2 Milyon Euro bağlamak çok büyük hata olur.

Maicon Roque (30) : Herhalde gönderilecekler listesinin başında kendisi var. Eşi ile olan durumundan beri sahada ruhu çekilmiş gibi oynayan profesyonel olamayan biri. En iyi halinde bile beli dönmediği için 5 Milyon Euro civarı bir teklife alıcı bekliyoruz. İnşallah devre arası satabiliriz.

Sofiane Feghouli (29) : Bekleneni veremese de zekası ile farkını her zaman belli eden biri. En iyi futbolunu oynamaya başladığı son 3 haftadan sonra giderse hepimizde buruk bir tat bırakacak ama bir operasyon yapılacaksa ondan gelecek para olmadan da çok zor. Çünkü o ve Ozan'dan başka takımda başka para edecek tek bir futbolcu bile yok Muslera dahil şu an.

Sözleşmesi uzatılması muhtemel isimler:

İsmail Çipe
Martin Linnes (Zam yapılacağı söyleniyor. Maksimum 1.2 Milyon Euro verilmeli)
Ozan Kabak (İyileştirme yapılmalı ama bu rakam maksimum 600.000 Euro olmalı)
Sinan Gümüş (4. alternatif olarak kadroda kalmalı, ücrete zam isterse asla uzatılmamalı.

Gidenlerden sonra 2019-2020 için an itibari ile elimizde kalacak kadro ile bu bölümü kapatmak istiyorum.

GALATASARAY S.K 2019-2020 (Eylül İtibari ile)

Muslera (33)-AS Takım
İsmail (24)-Yedek

Linnes (28)-Rotasyon
Nagatomo (33)-AS Takım
Mariano (33)

Ozan (19)-AS Takım
Serdar (29)-Rotasyon

Fernando (32)-AS Takım
Belhanda (29)-Rotasyon (Emre ile)
Emre (27)-Rotasyon (Belhanda ile)
Rodrigues (29)-Rotasyon

Sinan Gümüş (25)- Yedek

Yunus(19)-Yedek
Atalay(19)-Rotasyon
Ali Yavuz Kol (18)-Yedek

kadronun diğer genç parçaları olacaktır.

Bu da demek oluyor ki 11-12 isim kalacak elimizde maksimum. (2 tane 33'lük bek ile devam etmeyip Mariano ile de yollar ayrılabilir yaz dönemi.)

TERİM'İN İŞARET ETTİĞİ YENİDEN YAPILANMA DA NE YAPILMALI:

4-2-3-1 oynamaya devam edersek mevcut kadrodan çıkabilecek plan. İkinci alternatif Fernando YEDEĞE VEYA SATILIP Belhanda geriye, Emre öne olabilir)

Bu durumda

1. Selçuk'un iyi döneminde verdiği katkıyı verecek net bir 8 numara (Şu an ki Sosa gibi biri)
2. Feghouli tipi ama daha süreklilik arz eden bir oyun kurucu kanat
3. İçe kat eden forvet tipinde Rodrigues'in daha verimlisi bir kanat forvet
4. Mobil ve bitirici bir forvet (Minumum 25-30 arası gole katkısı olacak GOL+ ASİST)
5. Dinamik ve fizik açıdan yeterli bir sağ bek
6. Ozan'ın yanına tecrübeli bir stoper (Cahill, Kompany ayarında)
7. Denayer tarzı çabuk ve toparlayıcı rolde oynayabilecek bir genç yedek stoper (Kiralık olabilir)
8. Orta saha veya kanat için mümkünse yerli bir alternatif (Yedek)

(BU ŞABLONDA AMAÇ: DAHA SERT BİR TAKIM, DAHA ÇOK PAS BECERİSİ İÇEREN BİR 11, DAHA HAREKETLİ VE ÖNDE BASAN TAKIM, FERNANDO'NUN GÖMÜLMESİ DOLAYISI İLE YİNE DAHA GENİŞ ALANDA OYNAMAK ZORUNDA KALABİLİRİZ AMA MOBİL FORVET ÖNDE VERİMLİ BASABİLEN, ARA PASLARINA İYİ REAKSİYON VEREN BİRİ OLMALI Kİ ÖNDE ÇOĞALABİLELİM)

1544611560478.png

FERNANDO'SUZ PLAN: (PİVOT VE BİTİRİCİ FORVET İLE ÇİFT YÖNLÜ LİDER ORTA SAHA TAKVİYELİ)

Fernando ile yollar ayrılırsa Belhanda yanına Melo tarzı biri bulunup bu şablon üzerinden gidebiliriz. Benim daha sıcak baktığım bu plan için gereken

1. Melo tipi orta saha
2. Mario Gomez tipi hem pas oyununda hem de pivot olarak orayı işleyen golcü (Emre, Belhanda, ve kanatlar ile ver kaç yapabilecek)

Geri kalan ise yine aynı bir önce ki şablon ile.

(BU ŞABLONDA AMAÇ: DAHA ÇABUK VE DİKİNE OYNAYAN, KAPTIĞI TOP İLE KALEYE ÇABUK GİDEN, DAHA TEKNİK İSİMLER İLE KALE ÖNÜNDE DAHA ÇABUK VE VERİMLİ ÇOĞABİLEN BİR TAKIM. İLKİ KADAR AYAĞINDA TOPU TUTAMAZ AMA PİVOT'UN SERVİSLERİ İLE EMRE VE KANATLARI BESLEMESİ, ANİ VERKAÇLAR İLE POZİSYON ARANMASI ÖNEMLİ, TOP SAKLAYARAK NAGATOMO VE DİĞER BEK ÖN ALANA DAHA DÜZGÜN YERLEŞECEK VE KAYIP ETTİĞİMİZ TOPLARDA DAHA DAR ALANDA OYNAYABİLECEĞİZ)

1544611717843.png

UZUN LAFIN KISASI YENİ GALATASARAY'IN TEMELİNDE:

6 TANESİ İLK 11 SEVİYESİNDE, MİNUMUM 8 TAKVİYE.

ALMAK İÇİN ALINMAMIŞ FIRSAT TRANSFERLERİ

DAHA GENÇ BİR İSKELET (En fazla 1 adet 30 yaş üstü takviye)

SINIRLI BONSERVİS ÖDEMESİ

DAHA DÜŞÜK MAAŞ BÜTÇESİ SKALASI

Sizin yorumlarınızı da bekliyorum.

Muslera

Linnes - Ozan - Serdar - Nagatomo

Fernando - Solak 8 Numara

Sağlak Hızlı Kanat - Emre Akbaba - Solak Teknik Kanat

Komple Santrafor​

Satılacak Oyuncular;
- Feghouli
- Belhanda
- Rodrigues
- Maicon

Alınacak Oyuncular;
- Solak 8 Numara: Marseille efsanelerinden Cheyrou gibi.
- Sağlak Hızlı Kanat: Sevilla kaptanlarından Jesus Navas gibi.
- Solak Teknik Kanat: Marseille kaptanlarından Thauvin gibi.
- Komple Santrafor: Marseille efsanelerinden Drogba veya Eric Cantona gibi.

Kovulacak Oyuncular;
- Tarık Çamdal
- Eren Derdiyok
- Muğdat Çelik
- Ahmet Çalık

Fernando Muslera
Almamy Toure - Ozan Kabak - ???? - Yuto Nagatomo
Nemanja Radoja - Markus Henriksen
Munir El Haddadi - Andreas Pereira/Anton Miranchuk - Arber Zeneli
?????

Bonservisi elinde ve yasi uygun isimlere yönelmeliyiz. Muslera ve Nagatomo disinda en fazla 1 yasli oyuncu daha kaldirabiliriz. Temposuz bir takim seyretmek istemiyorum ben. Lige ambargo koyacak kaliteli bir takim hayal ediyorum ama sürekli Fernando, Mariano gibi adamlar aliniyor. Bonservisi düsük, yillik ücreti cok yüksek oyuncular bunlar. Bonservis bedeli elinde olan isimler transfer edilmeli. Orta sahada 55 dakika oynayinca kicindan solan Fernando gibi adamlar istemiyorum. Her deplasmanda dökülüyoruz.​

Fernando Muslera
Almamy Toure - Ozan Kabak - ???? - Yuto Nagatomo
Nemanja Radoja - Markus Henriksen
Munir El Haddadi - Andreas Pereira/Anton Miranchuk - Arber Zeneli
?????

Bonservisi elinde ve yasi uygun isimlere yönelmeliyiz. Muslera ve Nagatomo disinda en fazla 1 yasli oyuncu daha kaldirabiliriz. Temposuz bir takim seyretmek istemiyorum ben. Lige ambargo koyacak kaliteli bir takim hayal ediyorum ama sürekli Fernando, Mariano gibi adamlar aliniyor. Bonservisi düsük, yillik ücreti cok yüksek oyuncular bunlar. Bonservis bedeli elinde olan isimler transfer edilmeli. Orta sahada 55 dakika oynayinca kicindan solan Fernando gibi adamlar istemiyorum. Her deplasmanda dökülüyoruz.​
Türk takımı mı bu ne?

Üst Alt