Orkun Uşak: "Lincoln'ün sağ ayağını, sol ayağını, ellerini ayırın, her biri bir Alex yapar" - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Orkun Uşak: "Lincoln'ün sağ ayağını, sol ayağını, ellerini ayırın, her biri bir Alex yapar"

Ona bakarsan Lincoln da Milli takımda rezerve bile değildi. Sanki adam Schalke yı şampiyonluğa taşıdı 😅

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın örneğini sergilemişsin.

1. Lincoln zaten 22 yaşında Brezilyadan almanyaya transfer oldu dolayısıyla Brezilya federasyonunun milli takıma çağrılma kuralından faydalanamadı. Avrupadaki brezilyalı 10 numaralar ondan daha üst seviye olduğu için kendisine sıra gelmedi.

2. Alex 28 yaşına kadar Brezilya liginde oynadı ve sonra FB ye transfer oldu. Fb ye gelir gelmez milli takıma çağrılmadı.

3. Senin için benden bilgi: Brezilya federasyonun aldığı kural nedeniyle milli takıma çağrılan oyuncuların belirli bir kontenjanı Brezilya da oynayan oyuncular için ayrılır. Bu oranı şimdi hatırlamıyorum ama bakılabilir. Bunun nedeni ülkedeki brezilyalı oyuncuları milli takımda vitrine çıkararak transferini kolaylaştırmaktır. Dolayısıyla Alex 28 yaşına kadar bunun meyvesini yedi. Lincoln zaten 22 yaşında Avrupaya gittiği için bundan faydalanamadı.

4. Schalke nin şampiyonmu yapotı diye saçmalamışsın ama git araştır Lincoln prime döneminde kaç defa yılın oyuncusu seçilmiş gör. Almanya da bayern tekelinin olduğu yerde diğerlerinin şampiyonluğu tesadüfidir.

Lincoln kadro dışı kalana kadar çok büyük katkı yaptı takima. Yanlış hatırlamıyorsam istatistikleride Alex ten iyiydi o dönemde. Brezilya dan gelen kuzenlerini içeri aldı diye beşiktaş maçı öncesi kadro dışı kalmıştı. Alex ise takımında el üstünde tutuldu gidene kadar. Alex le Lincoln u kıyaslarken bunu da gözonunde tutun derim...

Lincoln'u felan bilmemde, akillardan bence cabuk giden bir oyuncuydu. Hic unutamadigim Abdulkadir Keita var, karakterini ayri tutuyorum. Yardiriyordu sag kanattan. Mor formali dönemler. Onun gibisi daha gelmedi. Haldun Üstünel 007 getirmisti.

Bu gözler Ronaldinhodan daha büyük yetenek olduğunu söyleyenleri gördü Alex kim..
Bu konularda fikrim nettir şurada gelip 6 ay katkı vermiş bir adamın her tarafı yetenek olsa ne olur ..(ki bence yeteneği de fazla abartiliyor) Yıllarca ligde en üst seviyelerde oynamış bir alexle kıyaslamak ergenliktir..
Şimdi çoğunun hoşuna gidiyor bu tarz söylemler objektif bakarsak aynı muhabbeti bir fenerli Hagi için yapsa ana avrat soverdik muhtemelen..Alex bence Hagiden sonra lige gelmiş en iyi yabancıdır en kariyerli demiyorum ama oynadığı süre yaptigi katkı gösterdiği performans vs...İnsanlar yetenek deyince nedense sadece top cambazlığıni düşünüyor dar alan becerisi de bir yetenek şut atmak da ara pası da duran top da bunların hepsi ayrı bir yetenek kategorisi..

Bu gözler Ronaldinhodan daha büyük yetenek olduğunu söyleyenleri gördü Alex kim..
Bu konularda fikrim nettir şurada gelip 6 ay katkı vermiş bir adamın her tarafı yetenek olsa ne olur ..(ki bence yeteneği de fazla abartiliyor) Yıllarca ligde en üst seviyelerde oynamış bir alexle kıyaslamak ergenliktir..
Şimdi çoğunun hoşuna gidiyor bu tarz söylemler objektif bakarsak aynı muhabbeti bir fenerli Hagi için yapsa ana avrat soverdik muhtemelen..Alex bence Hagiden sonra lige gelmiş en iyi yabancıdır en kariyerli demiyorum ama oynadığı süre yaptigi katkı gösterdiği performans vs...İnsanlar yetenek deyince nedense sadece top cambazlığıni düşünüyor dar alan becerisi de bir yetenek şut atmak da ara pası da duran top da bunların hepsi ayrı bir yetenek kategorisi..

Bu konuda da göz ardı edilen önemli bir gerçek var ama.

Alex Fenerbahçe'nin ülkede tek hakim olduğu dönemde gelip oynadı. Yıllarca Galatasaray ve Beşiktaş'ın 2-3 katı maddi güce sahip Fenerbahçe, Alex'i oyun içinde serbest bırakmak için istediği adamları aldı sürekli, önüne Kezman aldı, Alex istemedi diye Semih'i oynattı. Kendini sadece ofansif işlere vererek her maç gol, asist üretti, çok da zeki adamdı ama efendi görünümlü çirkefti, yıllarca bileklere bastı, hakeme omuz attı, çelme taktı kimse ses etmedi.

Lincoln bize geldiğinde biz istikrarsız, her sene hoca değiştiren bir takım hüviyetindeydik mesela, paramız da yoktu hatta yıllar sonra ilk kez Lincoln için para harcamıştık, Almanya kariyeri üst düzey olan bir oyuncuyu iyi değerlendirebilirdik, ona sahada istediği şartlar sağlandığında Skibbe ile yaptığı işler zaten ortada.

Lincoln Real Madrid'in transfer listesine almış olduğu bir oyuncudur, yetenek, zeka, mentalite hepsi farklı şeyler. Yeteneği de herkes farklı ifade edebilir ama Alex'in oynadığı şartlarla diğerlerinin oynadığı şartlar aynı değil. Alex 1 sene Şampiyonlar liginde duran toplardan asistler yaptı diye kral yapmışlardı, Lincoln kaldığı kısıtlı dönemde Bordeaux, Hertha gibi maçlarda tek başına resital sunmuştu ki iddia ediyorum o dönemki takımın arka tarafı o kadar kötü olmasa muazzam potansiyeli vardı, sadece Linderoth sakatlanmasa bile farklı işler yapabilirdik.

Son düzenleme:
Lincoln
Misimoviç
Elano
Kullanamadığımız birer alex idiler
Hiç biri hiç bir zaman bi hagi olamayacaktı ,olamazdıda

Alex bizim 96/00 kadrosunda olsa o takım şıçardı muhtemelen

Bu konuda da göz ardı edilen önemli bir gerçek var ama.

Alex Fenerbahçe'nin ülkede tek hakim olduğu dönemde gelip oynadı. Yıllarca Galatasaray ve Beşiktaş'ın 2-3 katı maddi güce sahip Fenerbahçe, Alex'i oyun içinde serbest bırakmak için istediği adamları aldı sürekli, önüne Kezman aldı, Alex istemedi diye Semih'i oynattı. Kendini sadece ofansif işlere vererek her maç gol, asist üretti, çok da zeki adamdı ama efendi görünümlü çirkefti, yıllarca bileklere bastı, hakeme omuz attı, çelme taktı kimse ses etmedi.

Lincoln bize geldiğinde biz istikrarsız, her sene hoca değiştiren bir takım hüviyetindeydik mesela, paramız da yoktu hatta yıllar sonra ilk kez Lincoln için para harcamıştık, Almanya kariyeri üst düzey olan bir oyuncuyu iyi değerlendirebilirdik, ona sahada istediği şartlar sağlandığında Skibbe ile yaptığı işler zaten ortada.

Lincoln Real Madrid'in transfer listesine almış olduğu bir oyuncudur, yetenek, zeka, mentalite hepsi farklı şeyler. Yeteneği de herkes farklı ifade edebilir ama Alex'in oynadığı şartlarla diğerlerinin oynadığı şartlar aynı değil. Alex 1 sene Şampiyonlar liginde duran toplardan asistler yaptı diye kral yapmışlardı, Lincoln kaldığı kısıtlı dönemde Bordeaux, Hertha gibi maçlarda tek başına resital sunmuştu ki iddia ediyorum o dönemki takımın arka tarafı o kadar kötü olmasa muazzam potansiyeli vardı, sadece Linderoth sakatlanmasa bile farklı işler yapabilirdik.

Üstad hepsine ok mutlaka kariyerinde terslikler olmuştur lafım yok ama öyle veya böyle 8 sezonun 7 sinde çok üst düzey katkı sağlamış bir adamla lincolnu mukayese etmek abes oluyor.. Fark ettiysen hep olasılık üstüne konuşuyoruz bir tarafta gerçekler bir tarafta o gerçeklerin daha üstüne çıkabilecek bir olasılık ben realist biri olduğum için mantıksız buluyorum..

Üstad hepsine ok mutlaka kariyerinde terslikler olmuştur lafım yok ama öyle veya böyle 8 sezonun 7 sinde çok üst düzey katkı sağlamış bir adamla lincolnu mukayese etmek abes oluyor.. Fark ettiysen hep olasılık üstüne konuşuyoruz bir tarafta gerçekler bir tarafta o gerçeklerin daha üstüne çıkabilecek bir olasılık ben realist biri olduğum için mantıksız buluyorum..
İkisini kıyaslamak anlamında söylemedim. Alex'in övüldüğü kadar büyük bir yetenek olmadığını söylüyorum sadece.

Mesela Onyekuru her sezon full oynasın her sezon 20+ gol+asist üretir, bazı oyuncular ligin bug'ıdır. O yüzden Alex yıllarca 20+ skor üretirken tek bir Avrupa takımı bile istemedi.

Mesela Muslera da yerel bir kaleci oldu hep, bizim ligin tozunu attırmasına rağmen çift haneli bonservis teklifi bile alamadı.

İkisini kıyaslamak anlamında söylemedim. Alex'in övüldüğü kadar büyük bir yetenek olmadığını söylüyorum sadece.

Mesela Onyekuru her sezon full oynasın her sezon 20+ gol+asist üretir, bazı oyuncular ligin bug'ıdır. O yüzden Alex yıllarca 20+ skor üretirken tek bir Avrupa takımı bile istemedi.

Mesela Muslera da yerel bir kaleci oldu hep, bizim ligin tozunu attırmasına rağmen çift haneli bonservis teklifi bile alamadı.

Şahsen fbde imrendigim tek topçu diyebilirim alex için fbnin o kadar elit kadrolar kurmasına rağmen yine bu herifin ayağına bakmasi da her zaman tuhaf gelmiştir.. O dönem üni yillariydi alex'in en etkili oldugu yıllar birçok Galatasaray taraftarının kabusuydu diyebilirim captan düştüğü sezon o kadar sevinmiştim ki rakipten biri gitti diye böyle sevinmemesimdir ..
Belki bizim ligi çözdü bilemiyorum ama işin hücum yonunde herşeyi bu kadar iyi yapan çok az adam gelmiştir lige kafa vurulacaksa kafa sağsa sağ solsa sol herşeyi üst seviye yapıyordu..Muhtemelen fiziksel defolari ve Hagi gibi lider olamaması nedeniyle Avrupa kupalarinda bir halt yapamadı dolayısıyla transfer de etmedi kimse..
Bazen düşünüyorum şaka gibi geliyor ligin çok çok üstünde fb kadrosundan 2 kez sampiyonluk aldık şu dönem o ayarda bir takım kurulması mümkün değil.. Ki bizim de mali olarak en vasat donemlerimizdi o yatırımı biz yapsak 5- 6 sene şampiyonluk göstermezdik kimseye..

Üst Alt