Oyun/İş Bilgisayarı/Notebook Tavsiyeleri - Sayfa 48 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Oyun/İş Bilgisayarı/Notebook Tavsiyeleri

Yine mavi ekran yedim 2 kere üst üste, 2 tane error kodu
PAGE FAULT IN NONPAGED AREA

SYSTEM THREAD EXCEPTION NOT HANDLED
Ekran kartin kaç yıllık?
Ramler ne xmp açık mı?
Windows ta pagefile gibi bazi şeylerin ayarı ile oynayan oldu mu?
Bu hata ekran kartı gpu su bozulduğunda ramler uyumsuz olduğunda yada anakartin ram slotunda sıkıntı olduğunda veya hardisk ssd yada m2 sorunu olduğunda donanımsal ise bunlardan kaynaklı bu hatayi verebilir. Bunu incelemek için test etmek lazım. Yani uzaktan biraz basit şeyler dışında sorunun kaynağını bulmak zor.
Windows ise basit bir ayarı var onu yaparsın düzelir. Sana video atarım. Ancak tahmimin oyun oynarken mavi ekran veriyorsa ekran kartı gpu sundan şüphelendim açıkçası. Gpu dediğim ekran kartının işlemleri yapan birimi aslında. 2 3 yil kullandıktan sonra ekran kartı gpu veya ramleri ısıdan dolayı zarar gorebiliyo. İçini açıp temizlemek ve macun yenilemek lazım aslında 2 yılda bir. Yani yakında olsam bakardım ama öyle bir şans yok bence bir bilgisayarciya götür ama işten anlayan biri olsun. Donanim arızası ise tamir yapabilenler var. Masraf az çıkar.

windowstan macbooka geçiş yapan kişi için başlarda süreç çok zorlu ya, konfor alanından çıkıp macos’a geçince ciddi ablamda ilk başlarda zorlanıyorsun. Sonrası müthiş alışkanlık eski sevgiliyi unutma sürecinden daha kısa sürede OS’ye alışıyor ve bağlanıyorsun. Windows’taki o alışkın olduğumuz pratiklik vs aranıyor, java için bile paket kurulumu bazen sinir bozucu olabilyor.
Allahın belası ruby paketi için bile ne cinnet geçirmiştim ya. Kendinden hazır gelen 2.6 sürümü üzerine çıkamıyorum falan acayip sinir etmişti beni. Birde ben mac kullanımım 2017 yılına falan dayanıyor, sonra uzun bir süre ara vermiştim.
Linux ile ufaktan temasınınız olduysa bir miktar bu oryantasyon süreci hızlı geçiyor.
birde windowstan aşinalık olan @ var ya allahın cezası şeye hala düşüyorum tüm açık pencerelerim kapanıyor :asd: Geçen 20 dakika windows kullandım kullandım da denilemez acayip bocaladım.

Bende de 14 inç m3 pro var yağ gibi akıyor cihaz ya, ses yok, ısınma derdi yok, batarya süresi müthiş aletlerin 2 belki 3 günde bir şarj ediyorum günlük olarak bazen çok işim olursa günü tamamlıyor. Enerji bağımlılığından kurtarması bile bir sebep. Çok hızlı şarj oluyor alet.

Yalnız şöyle bir sorun var mac yeni nesil display uzun kullanımda ciddi anlamda baş ağrısı yapıyor. Onu da göze alarak geçiş yapacaksanız yapın.

Yeni nesil mb pro m3 pro slikon işlemcili cihaz 18 gb ram’e sahip. Düz m3’te 16 gb varken bunda 18 ile başlıyor. Alabiliyorsanız daha üst ram seçeneklerini değerlendirin o da çok fark ettiriyor. Ha 18 yetmez mi bayağı stabil 4 tane iphone simulator, 1 tane Android emulator ve sayısını bilmediğim belki 50 sekme ile banamısın demeyen bir cihaz.

Şöyle de bir gerçek var M2 max işlemci ile m3 pro işlemci arasında da öyle ahım şahım performans farkı yok.
M2 işlemci bile web developerler için yeterli olacağını düşünüyorum. 8 gb ramli olmasın yeter.

Benim en beğendiğim kısım apple ekosisteminde ipad yada iphone sahibiyseniz mobil uygulama derlerken kablo bağımlığını ortadan kaldırmış olmaları, windows’ta belki vardır aynısı bilmiyorum ama ekosistem olarak girerseniz müthiş haz alıyorsunuz.

M3 işlemcinin eksilerine gelirsek işlemci çok yeni olduğu için yazılım bugları ile kilitlenmeler oluyor. Çok anlamsız bir yerde sebepsiz yere kitleniyor ama bu sürekli değil belki 2 aylık kullanımınızda 2 kere yaşarsınız, o da tam önemli çalışmanızın ortasına gelir emin olun :asd:

Eğer taşınırlık sizin için önemli değilde mac mini de olabilir. 32 inçlik samsung m8 smart monitör ile iyi bir ikili olacaklarını düşünüyorum.
Düz m2 işlemci bile ciddi anlamda güçlü bir cihaz. 17 bin civarına ikinci el mac mini + 14 bine de yukarıdaki monitör ile güzel bir ortamınız olur. 8gb ram biraz darboğaz yapabilir, düşük bütçeli ama mac sistemi mecbur olanlar için bu bile güzel bir ikili.

Şöyle kelepir mac mini düşürebilirsem alacağım.

Son zamanlarda sistemde parça değişimi yapıldı mı? Ben yeni sistem topladığımda aylarca bu sorunu yaşamıştım. İndirimli fiyattan işlemci denk gelince sistemde işlemciyi değiştirdim ve sorun çözüldü. Bazı sistemler de donanım uyumsuzluğu bu soruna neden olabiliyor. Yazılım tarafında çözememiştim. Şansa donanım tarafında işlemci değişimi ile çözmüştüm.
Yok hic bi degisiklik olmadi yani Ama sorun cözülecekse birseyler degistireyim yani bilemedim pc konusuna öyle tam hakim degilim

Ekran kartin kaç yıllık?
Ramler ne xmp açık mı?
Windows ta pagefile gibi bazi şeylerin ayarı ile oynayan oldu mu?
Bu hata ekran kartı gpu su bozulduğunda ramler uyumsuz olduğunda yada anakartin ram slotunda sıkıntı olduğunda veya hardisk ssd yada m2 sorunu olduğunda donanımsal ise bunlardan kaynaklı bu hatayi verebilir. Bunu incelemek için test etmek lazım. Yani uzaktan biraz basit şeyler dışında sorunun kaynağını bulmak zor.
Windows ise basit bir ayarı var onu yaparsın düzelir. Sana video atarım. Ancak tahmimin oyun oynarken mavi ekran veriyorsa ekran kartı gpu sundan şüphelendim açıkçası. Gpu dediğim ekran kartının işlemleri yapan birimi aslında. 2 3 yil kullandıktan sonra ekran kartı gpu veya ramleri ısıdan dolayı zarar gorebiliyo. İçini açıp temizlemek ve macun yenilemek lazım aslında 2 yılda bir. Yani yakında olsam bakardım ama öyle bir şans yok bence bir bilgisayarciya götür ama işten anlayan biri olsun. Donanim arızası ise tamir yapabilenler var. Masraf az çıkar.
Ben simdi bu bilgisayari alsam icini acsam RAM Ekran karti vs. Cikarip temizleyip taksam ișe yarayabilirmi? Ve yaparsam hata yapma olasiligim ne kadar?

Ben simdi bu bilgisayari alsam icini acsam RAM Ekran karti vs. Cikarip temizleyip taksam ișe yarayabilirmi? Ve yaparsam hata yapma olasiligim ne kadar?
Hata yapma şansın yok denilecek kadar az nasıl söktüğüne iyi bak ekran kartında çentik olur bir tane, ramlerde 2 tane sağ sol olmak üzere onları açtın mı ram çıkar ortaya.

Ramleri test etmeniz lazım bu problemler özellikle ram arızalarında ortaya çıkıyor.

Memtest86 falan var bunları denediniz mi?
Bilgisayarın olduğu gibi ekran kartının da bir ram belleği var onlar da problemli olabilir.
Sorunun çözümü adım adım gitmek.

Ultrawide 39 inch 21:9 monitor almaya karar verdim 800r curve

Diğer alternatif 32:9 49 inch monitörler

32:9 dikey alanı çok dar geliyor 22:9 daha mantıklı ama piyasada 39inxh monitör sayısı az

Minimum 38inch lazım

Ultrawide 39 inch 21:9 monitor almaya karar verdim 800r curve

Diğer alternatif 32:9 49 inch monitörler

32:9 dikey alanı çok dar geliyor 22:9 daha mantıklı ama piyasada 39inxh monitör sayısı az

Minimum 38inch lazım
Tam Ultrawide olmasa da samsung m7 var abi smart baya iyi monitör ben onunla 32 inç olan m8 arasında kaldım m8 aldım o da çok iyi. Va panel var içinde. kablosuz görüntü aktarım gecikmesi de çok düşük neredeyse gecikmeyi hissetmiyorsun bile.
Sonradan daha geniş ekran için ufaktan pişmanlık yaşamadım değil :asd: 2 aya da ondan indirip yan yana koyacağım monitörleri gibi görünmekte :asd:

Tam Ultrawide olmasa da samsung m7 var abi smart baya iyi monitör ben onunla 32 inç olan m8 arasında kaldım m8 aldım o da çok iyi. Va panel var içinde. kablosuz görüntü aktarım gecikmesi de çok düşük neredeyse gecikmeyi hissetmiyorsun bile.
Sonradan daha geniş ekran için ufaktan pişmanlık yaşamadım değil :asd: 2 aya da ondan indirip yan yana koyacağım monitörleri gibi görünmekte :asd:
49 inch alacaktim ama yerinde izledim cok dar ya cogu kisi de sonunda pisman oluyor bence sektor 21:9 uzerinde genisleyecek.

39 inch monitor 800r curvature yeni standard olacak gibi asus'un PG39WCDM piyasaya cikmasini bekliyorum yada LG yeni paneller daha yuksek cozunurlukle 1300 nit parlaklikla gelecek o beklenebilir..

Lenovo Legion'ın hangi modeli? Ona göre bakayım, bu arada bütçe ve laptop için beklentileriniz neler tekrar kısa bir özet geçerseniz uygun seçeneklere bakabilirim. Yoğun bir hafta geçiriyordum, dönüş yapamadım. Kusura bakmayın

Sorun degil renkdas.

Orta seviye, butce 1000-1200 Euro civari (yurtdisinda alacaklar tatile gelen bir abimin oglu icin).

Legion olmasi sart degil sadece begendim bende konfigurasyonunu birde birkac benchmark skorunu baktim tabi reklamda olabilir tek tek diger urunlere bakmadim. Okul, multimedya ve gaming amacli kullanilacak.

Sorun degil renkdas.

Orta seviye, butce 1000-1200 Euro civari (yurtdisinda alacaklar tatile gelen bir abimin oglu icin).

Legion olmasi sart degil sadece begendim bende konfigurasyonunu birde birkac benchmark skorunu baktim tabi reklamda olabilir tek tek diger urunlere bakmadim. Okul, multimedya ve gaming amacli kullanilacak.
Doğru anladım değil mi, Avrupa'da bir ülkeden alınacak? Eğer öyleyse ülkeyi de belirtirseniz yerel mağazalarından bütçeye uygun bir model bulabiliriz

Doğru anladım değil mi, Avrupa'da bir ülkeden alınacak? Eğer öyleyse ülkeyi de belirtirseniz yerel mağazalarından bütçeye uygun bir model bulabiliriz

Tabi. Hatta direkt belirteyim (Can'a yazmistim) mediamarkt'tan alacagiz kuvvetle muhtemel.

Ulke: Hollanda.

Online'da alabiliriz ancak kendilerine avantaj olmasi acisindan tax-free(return) alalim dedim belki bir tik pahali alacagiz (online daha uygun olabiliyor) ancak tax-free ile daha cazip olacak. Fiziksel store olunca, bende gidip ilgilenebilirim kolaylikla.

Tabi. Hatta direkt belirteyim (Can'a yazmistim) mediamarkt'tan alacagiz kuvvetle muhtemel.

Ulke: Hollanda.

Online'da alabiliriz ancak kendilerine avantaj olmasi acisindan tax-free(return) alalim dedim belki bir tik pahali alacagiz (online daha uygun olabiliyor) ancak tax-free ile daha cazip olacak. Fiziksel store olunca, bende gidip ilgilenebilirim kolaylikla.
Tax-Free ile daha uyguna gelecekse MediaMarkt üzerinden birkaç bildiğim model buldum bütçeniz dahilinde;

https://www.mediamarkt.nl/nl/produc...e-i7-16-gb-1-tb-geforce-rtx-4060-1802714.html (Katana önceki serileri ısınmadan dolayı çok önerilmemişti.)

https://www.mediamarkt.nl/nl/produc...-gb-1000-gb-geforce-rtxtm-4060-138339293.html (Fiyat performans bir ürün gibi görünüyor, araştırılmalı.)

https://www.mediamarkt.nl/nl/produc...n-7-16gb-512-gb-geforce-rtx-4060-1758008.html (F/P olarak fena durmuyor ama TUF modellerinde ısınma sorunu ile ilgili şikayetler vardı.)

https://www.mediamarkt.nl/nl/produc...i7-16-gb-512-gb-geforce-rtx-4060-1757673.html (Fiyatının hakkını verecek gibi görünmüyor ama alternatifler arasına alınabilir.)

https://www.mediamarkt.nl/nl/produc...i7-16-gb-512-gb-geforce-rtx-4060-1761302.html (Cyborg'a göre fiyat olarak daha avantajlı)

Üstte paylaştığım ya da alacağını model ne olursa olsun ekran kartının kaç Watt olduğunu sorun, öğrenin. İki 4060 modelli laptop ekran kartı güç çekimi farklı olabilir, bu yüzden düşük Watt değerine sahip 4060'ı tercih etmemelisiniz. Arada çok ciddi performans farkları oluyor.

Laptop bakarken işlemci gücüne bakın, o bütçede de 4060 altında bir laptop almayın. CPU + Ekran kartı watt değerlerine göre en f/p model hangisiyse düşünmeden alabilirsiniz. Çok fazla seçenek yok zaten €1500 altı bütçelerde. Üstte paylaştığım modellerin hepsi tatmin edecektir. €900 civarında Acer'ın f/p ürünleri de mevcut ama farklı yerel mağazalara bakmakta da fayda var diye düşünüyorum. :)

Fırsat buldukça daha fazla araştırıp burada sizi etiketleyip haberdar ederim. :hat:

Tax-Free ile daha uyguna gelecekse MediaMarkt üzerinden birkaç bildiğim model buldum bütçeniz dahilinde;

https://www.mediamarkt.nl/nl/produc...e-i7-16-gb-1-tb-geforce-rtx-4060-1802714.html (Katana önceki serileri ısınmadan dolayı çok önerilmemişti.)

https://www.mediamarkt.nl/nl/produc...-gb-1000-gb-geforce-rtxtm-4060-138339293.html (Fiyat performans bir ürün gibi görünüyor, araştırılmalı.)

https://www.mediamarkt.nl/nl/produc...n-7-16gb-512-gb-geforce-rtx-4060-1758008.html (F/P olarak fena durmuyor ama TUF modellerinde ısınma sorunu ile ilgili şikayetler vardı.)

https://www.mediamarkt.nl/nl/produc...i7-16-gb-512-gb-geforce-rtx-4060-1757673.html (Fiyatının hakkını verecek gibi görünmüyor ama alternatifler arasına alınabilir.)

https://www.mediamarkt.nl/nl/produc...i7-16-gb-512-gb-geforce-rtx-4060-1761302.html (Cyborg'a göre fiyat olarak daha avantajlı)

Üstte paylaştığım ya da alacağını model ne olursa olsun ekran kartının kaç Watt olduğunu sorun, öğrenin. İki 4060 modelli laptop ekran kartı güç çekimi farklı olabilir, bu yüzden düşük Watt değerine sahip 4060'ı tercih etmemelisiniz. Arada çok ciddi performans farkları oluyor.

Laptop bakarken işlemci gücüne bakın, o bütçede de 4060 altında bir laptop almayın. CPU + Ekran kartı watt değerlerine göre en f/p model hangisiyse düşünmeden alabilirsiniz. Çok fazla seçenek yok zaten €1500 altı bütçelerde. Üstte paylaştığım modellerin hepsi tatmin edecektir. €900 civarında Acer'ın f/p ürünleri de mevcut ama farklı yerel mağazalara bakmakta da fayda var diye düşünüyorum. :)

Fırsat buldukça daha fazla araştırıp burada sizi etiketleyip haberdar ederim. :hat:

Aras cok tesekkur ederim.

Haftaya bu aralar gelmis olacaklar ve bu aralar yine gidip alacagiz. Yani bir parca daha zaman var. Bende bakiyorum hani zaten isim ancak gamer sayilmam (uzun suredir uzagimda :) ) o nedenle renkdaslarima danismak istedim, yardimin icin cok tesekkurler. Not ediyorum onerilerini ve sorulacak sorulari.

Üst Alt