Özgür İrade Var mıdır? - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Özgür İrade Var mıdır?

Özgür irade- kader cidden çok ince bir konu zaten bunu inanmayan birine tam olarak anlatmak olanaksız çünkü bir noktadan sonra illa ki yaraticinin sonsuz kudretine çıkıyor ipin ucu ..
Şöyle bir mantık yürütüyorum kendimce.. insanoğlu ölünce cennet veya cehenneme gittiği zaman yaratıcıya sormaz mı beni neden buraya gönderdin diye ? Allah da diyecek ki bak kulum sen iradenle dünyada bunu bunu yaptın senin secimlerindi sonucu da bu oldu.. Allah'ın senin ne yapacağını bilmesi buna engel teşkil etmiyor.. ben şu dk kendimi camdan atmak istesem kim engel olabilir ama atmıyorum .. Allah'ın bunu onceden bilmesi özgür iradeye engel değil bana göre.. Özgür irade disinda en önemlisi insanın olaylara verdiği tepkidir ahiret hususunda.. evladıni kaybeden 2 ebeveyn var biri isyana inkara sürükleniyor diğeri yaratıcıya sığınıyor aynı senaryo farklı 2 tepki farklı 2 sonuç ...
Bir öğretmen dusunun sınıfın en hayta tembel ogrencisinin sinava girmeden az çok kaç alacağını bilir.. Ama o çocuğa sınava sokmadan 30 verse çocuk itiraz etmez mi hoopp hoca ne oluyor neye göre verdin bu notu diye.. İnsanoğlu da aynı şekilde ölünce hak idda etmesin diye tüm bunları yaşıyoruz..

Tabi bu anlattıklarımda açık nokta arayan illa ki bulur çok derin konular insan aklının bugünkü haliyle tam olarak kavrayamayacagi şeyler zaten herşey apaçık net olsa inanmayan kimse de kalmazdı dunyada..

Kaderin esas anlamı, "Allah’ın, olmuş olacak her şeyi bilmesi" demektir. Dikkat edersek insan iradesini yok saymıyor. Bilmek ayrı yapmak ayrıdır. Bilen Allah’tır, yapan kuldur. Örneğin, Peygamberimiz İstanbul'un fethini ve komutanını yüz yıllar önce müjdelemiş ve haber vermiştir. Zamanı gelince de dediği gibi çıkmış. İstanbul, Peygamberimiz dediği için mi fethedildi, yoksa fethedileceğini bildiği için mi söyledi. O zaman Sultan Fatih yatsaydı, çalışmasaydı, ordular hazırlatıp savaşmasaydı yine olacak mıydı? Demek ki Allah Fatih'in çalışıp İstanbul’u fethedeceğini biliyordu ve bunu elçisi Hz. Peygamber'e bildirdi. Buradaki ince nokta: Allah bildiği için yapmıyoruz; biz yapacağımız için Allah biliyor. İrade vardır

Kaderin esas anlamı, "Allah’ın, olmuş olacak her şeyi bilmesi" demektir. Dikkat edersek insan iradesini yok saymıyor. Bilmek ayrı yapmak ayrıdır. Bilen Allah’tır, yapan kuldur. Örneğin, Peygamberimiz İstanbul'un fethini ve komutanını yüz yıllar önce müjdelemiş ve haber vermiştir. Zamanı gelince de dediği gibi çıkmış. İstanbul, Peygamberimiz dediği için mi fethedildi, yoksa fethedileceğini bildiği için mi söyledi. O zaman Sultan Fatih yatsaydı, çalışmasaydı, ordular hazırlatıp savaşmasaydı yine olacak mıydı? Demek ki Allah Fatih'in çalışıp İstanbul’u fethedeceğini biliyordu ve bunu elçisi Hz. Peygamber'e bildirdi. Buradaki ince nokta: Allah bildiği için yapmıyoruz; biz yapacağımız için Allah biliyor. İrade vardır
1603085040202.png

Hadisler ne kadar güvenilir öyle bi hadisin olup olmadıgı bile belli degil ayrıca gaybı allahtan başka kimse bilemez der hacı hoca bu hadis onada ters degilmi

Hadisler ne kadar güvenilir öyle bi hadisin olup olmadıgı bile belli degil ayrıca gaybı allahtan başka kimse bilemez der hacı hoca bu hadis onada ters degilmi
Ben kaderin aciklamasini söyledim. Her yerde açıklaması var. Zamanında bu konuları bende araştırdım. İnançlı biri için mantıklı geldiği halde çıkmaza kadar gidebilecek konu. Fatih'in örneği bı ara nette görmüştüm

Özgür irade kesinlikle vardır.

Ama bütün olumlu , olumsuz tepkilerin biliniyor ve görebiliyordur.

Yani 2-3 seçenekli yolun vardır. Hangisini seçeceğini sen karar verirsin.

Mesala su konusu ;

Su içmeyi tercih edeceğini de biliyordur.

İnat edip ölmeyi göze almanı da.

Hangi yolu seçeceğine karar veriyor olsa birisi. Kulağına fısıldar kalk su içmen lazım diye. Yada otur a... geber bence demesi lazım.

Yani bu durumları kader diye adlandıracak olursak. Herkesin olaylar karşısında iyi ve kötü olarak değerlendirirsek 2 kaderi var bunlarda seçimi sen yapıyorsun. iyi veya kötü'yü hangi yolu seçersen seç ikisi de biliniyor sadece diye yorumluyorum ben.

Özgür irade kesinlikle vardır.

Ama bütün olumlu , olumsuz tepkilerin biliniyor ve görebiliyordur.

Yani 2-3 seçenekli yolun vardır. Hangisini seçeceğini sen karar verirsin.

Mesala su konusu ;

Su içmeyi tercih edeceğini de biliyordur.

İnat edip ölmeyi göze almanı da.

Hangi yolu seçeceğine karar veriyor olsa birisi. Kulağına fısıldar kalk su içmen lazım diye. Yada otur a... geber bence demesi lazım.

Yani bu durumları kader diye adlandıracak olursak. Herkesin olaylar karşısında iyi ve kötü olarak değerlendirirsek 2 kaderi var bunlarda seçimi sen yapıyorsun. iyi veya kötü'yü hangi yolu seçersen seç ikisi de biliniyor sadece diye yorumluyorum ben.

Saat 11 de bu konuya cevap vermeyi ben tercih ettim. Çevremdeki hiç kimse yada gayipten bir ses bu konuya cevap vermelisin diye yönlendirmedi beni.

Bu durum biliyordur ama.

Cevap verdiğim üzerine kaderimi şekillendirdim.

Cevap vermemiş olsaydım oradan ilerlenecek olan yolda biliniyor ama demek istediğim buydu.

Genel olarak söylenen şu: Bilincin dışa vurumu gözlenilmeden önce beyindeki karar verici mekanizmalar çoktan işini yapmış ve bitirmiş oluyor. Mesela siz oturduğunuz koltuktan kalkmak istediğinizi düşünmeden önce beyninizdeki karar verici mekanizmalar ateşlenmiş ve gerekli yerlere iletiler gönderilmiş durumda oluyor. Yani beyninizin karar vermesiyle sizin bunu bilinçli şekilde düşünmeniz arasında belirli bir süre geçiyor. Siz de vücudunuzun isteklerini gerçekleştiren bir köle oluyorsunuz bu durumda.

Tanrı olmasaydı şu an yaptığın şeyleri yapacaktin. Yaşadığın hayatı Tanrı yazmadı, ama Tanrı ne yapacağını biliyor.

Aslında kader denilen şey Allah'ın Alim isminin yansımasından öte bir şey değildir.

Tanrı'ın ne yapacağını bilmesi senin iradeni köleleştirmez. Bu yazdığım mesajın seni ikna etmeyeceğini bilmem, ikna olmamanın sebebi olarak beni işaret etmez, senin kendi özgür iradenle vardığın yargıyı işaret eder.

Bu dünyada her türlü inanca sahip insan var. İneğe tapan güneşe tapan paraya tapan Allah bir insana bana ve benim dinime inanmak zorundasın dememiş bundan büyük özgür irade mi olur

Üst Alt