Rahşan Ecevit Hayatını Kaybetti - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Rahşan Ecevit Hayatını Kaybetti

Uzun zaman sonra huzurla kalktım anasını satayım Rahşan Hanımefendi hakka yürümüş. Çok üzüldüm. Sadece internete mailler, internet bankacılığı ve Galatasaray için giriyorum. Televizyon ve gazete de takip etmediğimden birçok haberi sizden alıyorum. Moralim baya bozuldu en azından kendisinin Türkiye'ye yön verdiği dönemleri hatırlamayanlara karşı cenahtan bir adam olarak anlatarak borç ödemek isterim... Gençler gelin yamacıma;

Rahşan Hanım bizim gibi sağcıların da çok hürmet ettiği bir namus abidesidir. Tam bir münevverdir. İngilizce, Latince, Farsça ve Hintçe bilirdi. Ramayana destanını duymuşsunuzdur işte o destanı Türkçe'ye kazandıran aşkı Bülent Ecevit'tir... Rahşan Hanım da redaktörlüğünü yapmıştır.

Zaten rahmetli Bülent Ecevit'in yine geçen yaz rahmetli olan bir başka abide şahsiyet Türk Sağının müstesna isimlerinden Ferruh Bozbeyli'nin kuramsallaştırdığı Demokratik Sağ'ına (ki bu doktrin kitaba dönüşmüştür) karşın Demokratik Sol teorisini ve pratiğini hayata geçirirken rahşan hanım ideolojik destek sağlamıştır.

Köy-Kent'ler de fikir olarak rahşan hanıma aittir. Efsanemiz Baba Gündüz'ün amcası rahmetli Altemur Kılıç Rahşan Hanım ile Bülent Bey'i birbirlerine yakıştırıp tanıştırmıştır. O tarihten sonra birbirlerinin ilk sevgilisi olan Ecevit Çifti ölene kadar monagam kaldı.

Rahşan Hanım bir cumhuriyet kadınının nasıl olması gerektiğinin örneğidir adeta; bilgili, sadık, zeki, ahlaklı, iyi eş, tutumlu, namuslu ve üretkendir.

Bilhassa bülent beyin kemal derviş, hüsamettin özkan ve ismail cem tarafından satılmasından sonra sağlık sorunlarını, siyasi ihanetleri bir tarafa bırakarak televizyon televizyon; kapı kapı dolaşıp, din elden gidiyor diye Türkiye'deki Misyonerlik faaliyetlerine dikkat çeken ve Türkiye'deki Protestan yapılanmasını başlamadan yıkan faaliyetleri sebebiyle çok takdir etmişimdir.

Şu an kendini solcu zannedenlere gösterilmesi gereken bir örnektir Rahşan Hanımefendi... Türk Köylüsünü sever onlara projeler gerçekleştirirdi şimdikiler gibi çomar demezdi...

Din düşmanı değil bilakis İslamiyetle alakalı teorik çalışmalar yapan Nech'ül Belaga'dan Kütübü Sitte'ye okuyan, not alan biriydi şimdiki antifrizlerin aksine...

Mültecileri düşünür, projeler yapar, BM'deki faaliyetleri takip ederdi... Şimdikiler gibi hem solcu geçinip hem de suriyeliler gitsseenn yeaahh demezdi... Hayatının her anında tutarlıydı tıpkı rahmetli Bülent Bey gibi...

Asla müsriflik yapmaz daima kendi hanesindeki tutumu memleket sathına yaymaya çalışırdı. Hep aynı kıyafetleri giyer mühim olanın temiz olmak gerektiğini söylerdi gerçi temizlik hastasıydı rahmetli ama herkesin bir kusuru olur :)

Vatanperverdi, Kıbrıs Barış Harekatında karartma yapılan vilayetleri ziyaret edip ev hanımlarına nasıl önlemler almaları gerektiğini izah ederdi şimdiki cihangir solcuları gibi rum dostluğu ve Türk düşmanlığı yapmazdı.

Yasaklar döneminde Demokratik Sol Parti'nin kuruculuğunu ve genel başkanlığını yapmıştı..Ressamlığı vardı; birçok sergisi ve yayınlanmış romanı, tiyatro eseri vardı. Böyle eşin olsun 1 milyon dolar borcun olsun... O derece zira ödenir her borç ama ninnoş bir karın olursa 1 milyon doların olsun boşandığında 10 milyon dolar borcun olur ;)

Ezcümle tam bir solcuydu yani eşitlikten, paylaşımdan, tutumluluktan, vicdandan, ahlaktan ve namustan taraf idi... Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun... Zaten bu kadar liboşun ve ninnoşun dünyasına fazlaydı Ecevit Çifti :( Hem kendisine hem de eşi rahmetli Bülent Ecevit'e El Fatiha...

Bitirmeden duamızı ettikten sonra sanatla içi içe olduklarından rahmetli Ecevit'in sesinden çok sevip tercümesini delarca yaptığı Rudyard Kipling'in IF şiirinden bir kesiti ve yine rahmetli Bülent Ecevit'in sözlerinden bestelenerek Modern Folk Üçlüsünün Takalar şarkısını aşağıya bırakıyorum, gençler örnek alacaksanız böyle insanları alın hürmetler...

Onu allah bilir, tertemiz mi degil mi.

Ne diyeyim? Herseye ragmen yine de allah rahmet eylesin.

Gesendet von iPhone mit GSCimbom Forum
Tertemiz... Bunu bir Turancı olarak söylüyorum zira rahmetli Ecevit İsmet İnönü gibi değildi halefi Turancılara işkence yaptırırken o bizi dinler takdir ederdi. Hatta sıkı bir Sultan Galiyev ve Zeki Velidi Togan hayranıdır... Daha ne olsun... Şimdiki siyasetçiler ya bu iki abide isimi tanımaz ya da es kaza duymuştur o kadar...

Tanrı ile aralarındaki ilişkiye yönelik bir söz değildi. Türkiye siyasi tarihine tertemiz bir geçmiş bıraktılar. Bunu tarih söylüyor.
Tarihe nerden baktığın önemli Hocam. Ulucanlar Cezaevi, afla salınan suçluların canını yaktığı masumlar eminim böyle düşünmüyordur.

Ecevitçi olmamakla beraber Ecevit çiftine saygı duyuyorum. Hele ki günümüzdeki çakalları gördükçe gittikçe de saygım artıyor. Cesurdu, namusluydu fakat gücü yetersizdi, yaşlıydı.

Allah rahmet eylesin.

Bülent Ecevit ve Rahşan Hanım'ın siyasi görüşleri şahsıma uymasa da kendileri bugün siyasetimizin aradığı kaliteli insanlar arasındaydılar. Yalan söylemeden, hakaret etmeden politika yapan, farklı görüşlere saygılı siyasetçilere özelliklerle bugünlerde çok ihtiyacımız var. Allah Rahmet eylesin. Mekanının cennet olmasını umuyorum.

Af af diyenler var umarım allahüteala sizlere kaza bela vermez de kader mahkumu ne demek hiç bilmezsiniz... İçeride sadece pkklı, fetöcü, tikkocu, dhkp-cli, tecavüzcü, uyuşturucu taciri yok...

Ben de terör, uyuşturucu ve cinsel suçlardan ötürü yatanlar bedel ödesin istiyorum ama katil olanlar da dahil geri kalanlar için allah tövbe kapısını kapatmamışken esas vasfı islah etmek olan cezaevlerini bu vasıflarından çıkarmak ancak empati yoksunluğundan kaynaklanır...

Büyük konuşmayın hanginiz ben %100 katil olmam diyebilir??? Hele ki kendini solcu olarak tanımlayanların aflara karşı çıkması ancak ve ancak tutarsızlıktır en hafif tabiriyle... Rahşan Hanım da bir düşünür olarak eline yasama imkanı geçtiğinde sık sık solcu olmanın önşartı olan toplumu ve hükümlüleri islah etme vazifesini yerine getirmiştir. Bu kadar da insafsız olmayın yahu nerde bir liboş varsa ancak onu tutarsınız zaten :)

Üst Alt