Rise of Empires: Ottoman | Netflix - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Rise of Empires: Ottoman | Netflix

İstanbul'un fethine özel ilginiz varsa ve konu hakkında fikir sahibiyseniz baya sinirinizi bozacak bir yapım rise of empires.

Rise of empires ottoman'ı docu serie değil de direkt dizi olarak yapsalar eleştirilerin çoğunu yapmazdım ama docu serie olarak değerlendirecek olursam tam anlamıyla rezillik inanılmaz hatalar, inanılmaz yanlışlar, şehir efsanelerini gerçek tarih gibi aktarmalar var. Bir gün üşenmezsem tepeden tırnağa madde madde yazarım ama o kadar çok hata var ki baya bir uğraşmak gerekir. Konuşmacı olarak katılan 2 yabancı tarihçiyi biliyorum, birinin kitabını da okudum yanlış hatırlamıyorsam kitabını önermiştim hatta, eminim ortaya çıkan işi onlarda beğenmemiştir. Tek taraflı veya yanlı değil özellikle son bölümdeki yunan asıllı olduğunu düşündüğüm tarihçinin ''constantinople'un bir yere düştüğü falan yok bu bir fetihtir'' cümlesini oryantalist bir batılı tarihçiden duyamazsınız normalde bunlar güzel ama işte bazı sahnelerdeki resmediliş insanı isyan ettirecek noktada.

Osmanlı'nın bir türlü aşamadığı şey surlar ve beraberindeki durmak bilmeyen kızgın yağ, (muhtemelen greek fire da dahil) , durmak bilmeyen ok yağmuru idi. Şöyle düşünün ordunuz 10 kat belki 20 kat daha büyük bir ordu ama surda açılan gedikten en fazla yanyana dizilmiş 4 insan geçebiliyor dolayısıyla sayısal üstünlüğünüzün en ufak önemi kalmıyor bir de yukarıda söylediğim gibi surlara yaklaştığınız anda ordunuz ok,kızgın yağ gibi şeylere maruz kalıyor ve hızla rakam eriyor, bir an önce yarıp geçmeniz gerekiyor geçen her dakika bir kere bile kılıç sallamadan yüzlerce askerinizi kaybetmeniz demek, bir de italyan askerleri ağır zırhlı askerler ve dizide değinilmesine rağmen pek bilgi verilmiyor, bu herifler hakikaten kale savunmasında uzman herifler bütün savaş doktrinleri bunun üzerine, az sayıda uzman asker ile kale savunması yapmak bunların işi doğal olarak da uygun ekipmana sahipler, dar bir alanda süper ağır zırhlı piyade ile hafif zırhlı piyade karşılaşırsa hafif olanın ağır olanı yarması çok zor bir olay.

Ger gör ki dizide bu olayları yansıtmamışlar, açık meydan da ordular kapışmış gibi göstermişler. Dizide gösterdikleri gibi açık alanda karşılaşılsa dünyanın en hızlı zaferlerinden biri olan mohaç'tan bile kısa sürede sonuçlanırdı, o dönemde ve öndeki bir kaç yüz yılda Osmanlı ile açık alanda çarpışabilecek bir güç yoktu.

Fatih gibi çağının çok ötesinde bir dahiyi yer yer resmetme şekilleri de ayrı bir rezillik.

Tarihsel eleştirileri bir kenara bırakırsam kurgu falan fena değil, oyunculuklar da fena değil. Dediğim gibi keşke sadece dizi olsaydı, docu serie olmasaydı.

Abi Şengör ve Emrah Safa Gürkan ile alakalı eleştirin var mı? Şengör'ün bilirkişi olarak çıkıp tarih konuşması dışında tabi :asd:

Emrah Safa danışmanların birçok şey üzerinde etkisi olmadığını söylüyordu..

Abi Şengör ve Emrah Safa Gürkan ile alakalı eleştirin var mı? Şengör'ün bilirkişi olarak çıkıp tarih konuşması dışında tabi :asd:

Emrah Safa danışmanların birçok şey üzerinde etkisi olmadığını söylüyordu..
Aynen ya o çok belli oluyor hatta bir kaç kere mesela danışmanlar konuşuyor bir kaç sahne sonra adamların dediğine tezat oluşturacak bir şey gösteriliyor, bilmiyorum yani belki yeni bir tarzdır da ben bilmiyorumdur, ne bileyim belki uzmanların konuştuğu yeri ayrı diğer film/dizi gibi olan kısmı ayrı değerlendirmek gerekiyordur, çözemedim tam.

Celal Şengör çok az gözüküyor, kendine has tuhaf hiperaktif hareketlerini yapıyor falan komik ve sempatik adam ya ben seviyorum onu. :D Bir huge walls diyişi var mutlaka izle hüyğğğcccccccccccccccc walls hahahahahaha bak yine gece gece ya... :asd:

Bir de şeyi yazmayı unutmuşum, Tuba Büyüküstün. Vallahi biblo gibi bir şey bir hamam sahnesi vardı bir kadın ancak bu kadar estetik olabilir, sanat eseri adeta.

Son düzenleme:
Aynen ya o çok belli oluyor hatta bir kaç kere mesela danışmanlar konuşuyor bir kaç sahne sonra adamların dediğine tezat oluşturacak bir şey gösteriliyor, bilmiyorum yani belki yeni bir tarzdır da ben bilmiyorumdur, ne bileyim belki uzmanların konuştuğu yeri ayrı diğer film/dizi gibi olan kısmı ayrı değerlendirmek gerekiyordur, çözemedim tam.

Celal Şengör çok az gözüküyor, kendine has tuhaf hiperaktif hareketlerini yapıyor falan komik ve sempatik adam ya ben seviyorum onu. :D Bir huge walls diyişi var mutlaka izle hüyğğğcccccccccccccccc walls hahahahahaha bak yine gece gece ya... :asd:

Bir de şeyi yazmayı unutmuşum, Tuba Büyüküstün. Vallahi biblo gibi bir şey bir hamam sahnesi vardı bir kadın ancak bu kadar estetik olabilir, sanat eseri adeta.
Ben de tonton Celal hocayı çok severim üslubu tavırları falan keyif veriyor hep :asd:

Bazen kendi alanı dışında söylediklerine mesafeli yaklaşmak gerekiyor ama olsun..

Tüm Cumartesi mi bu belgesele ayırdım. Bir bölüm izler kapatırım diye düşünmüştüm oysa.

Netflixci abilerimden Cüneyt Arkın filmi çekmeleri konusunda da burdan bir rica da bulunmak istiyorum.

Fetihle ilgili henüz detaylı okuma yapmaya başlayamadım. O yüzden eleştirebileceğim bir kaç önemli nokta var. İlki, Akşemseddin nerede ? İkincisi neymiş ulan bu Jüstinyani ? Sanırsın başrol Fatih değil de o , herifi maşallah Geralt gibi falan resmetmişler dizide. Dizi bir çırpıda bitti o yönden iyi ve sürükleyici. Oyunculuklar ,özellikle Fatih , gayet iyiydi (Tuba Büyüküstün hariç tabi).

Guzel bir dizi olmus en azindan kaliteli cekimler filan ben begendim ama konu anlatim konusunda birkac tam oturmayan yerler var sanki. Soylediginiz gibi sanki Justinyani cok on planda. Savastilar Justinyani soyle yapti boyle yapti diyip duruyor sanki biz surekli deneyip deneyip becerememisiz gibi. Konu anlatimi biraz yanli gibi geldi yani. Tabi benim dusuncem bu.

Justinyan'ın yaptığı her şey bilinçli, parlak bir zeka ve kahramanlık örneği,
Fatih'in yaptığı her şey bala,göte yapılmış gibi anlatılmış.
Taraflı anlatım var, Bizans mağdur gibi gösterilmiş.

Valla şöyle bir sıkıntı var 1453 böyle resmedildiyse skenderbeu, 3. vlad, yanoş hunyadi ile olan mücadeleler nasıl anlatılır kim bilir ki onlara karşı alınmış ağır yenilgiler var, sayısal üstünlüğe rağmen bir türlü diş geçirememe durumu var. Olmayandan bunları var ettilerse olandan neler çıkarırlar kim bilir.

Direkt Kanuni dönemine geçerler inş.

Valla şöyle bir sıkıntı var 1453 böyle resmedildiyse skenderbeu, 3. vlad, yanoş hunyadi ile olan mücadeleler nasıl anlatılır kim bilir ki onlara karşı alınmış ağır yenilgiler var, sayısal üstünlüğe rağmen bir türlü diş geçirememe durumu var. Olmayandan bunları var ettilerse olandan neler çıkarırlar kim bilir.

Direkt Kanuni dönemine geçerler inş.
3. Vlad deyince

Fatih bu filmde villain

:D

3. Vlad deyince

Fatih bu filmde villain

:D
Bunun sonu devam filmi gelecek gibi bitmişti sonra ses seda çıkmadı, izlenmedi sanırım vazgeçtiler. Bu arada yemin ediyorum şu fantastik filmdeki dracula rise of'daki giustiniani 'den daha az abartılmış, en azından filmde doğa üstü güçler falan devreye giriyor diğerinde justiniani default olarak yunan tanrısı gibi bir adam :D

Bunun sonu devam filmi gelecek gibi bitmişti sonra ses seda çıkmadı, izlenmedi sanırım vazgeçtiler. Bu arada yemin ediyorum şu fantastik filmdeki dracula rise of'daki giustiniani 'den daha az abartılmış, en azından filmde doğa üstü güçler falan devreye giriyor diğerinde justiniani default olarak yunan tanrısı gibi bir adam :D
İzleyecektim ama gerek yok sanırım söylediğiniz gibiyse.

Üst Alt