Rise of Empires: Ottoman | Netflix - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Rise of Empires: Ottoman | Netflix

Su diziye nasil iyi diyorsunuz anlamiyorum. Rome vardi, onda mesela neredeyse hic savas sahnesi yoktu ama efsaneydi. Istanbul'un fethini ya cok yuksek butcelerle cekeceksin ya da hic bulasmayacaksin.

Guzel bir dizi olmus en azindan kaliteli cekimler filan ben begendim ama konu anlatim konusunda birkac tam oturmayan yerler var sanki. Soylediginiz gibi sanki Justinyani cok on planda. Savastilar Justinyani soyle yapti boyle yapti diyip duruyor sanki biz surekli deneyip deneyip becerememisiz gibi. Konu anlatimi biraz yanli gibi geldi yani. Tabi benim dusuncem bu.
aslında bana gerçekçi geldi anlatım , çok zor bir kuşatma olmuş tam 3 ay sürmüş ki osmanlı'da uzun süren savaşlar sıkıntı yaratır , alışık değiliz biz illa yarıp geçeceğiz.

Şengör kekanının danışman olduğu Osmanlı dizisi en fazla bu olur zaten.
Allahtan tarihte fetih gerçeği var yoksa Bizans ırzımıza geçecekmiş filmde
Hoca Fatih'i baya sever yalnız. Kanuni'yi yerin dibine geçirir mesela onun imkanları Fatih'te olsaydı dünyanın şu an çok farklı olacağından bahseder.

Diziyi izlemedim bu arada ama yapımla, belgesel kısmında anlatılanların yer yer çeliştiği söylenmiş. Yani o ekibin dizinin senaryosuna pek bir etkisi yok sanırım.

Şengör sürekli övüyor zaten, kötü bir şey söylemedi.

Elemanın biri Napolyon gibi şanslıydı ve doğru anda doğru kararı veriyordu diyordu.

Evet uzun savaşlara alışık olmayan Osmanlı kesinlikle zorlanmıştır, buna şüphe yok ama zorlanmanın temel sebebi Ceneviz çocuğunun üstün başarısı değil, savaşın meydan savaşı gibi değil de savunma ve hücum savaşı gibi olmasıydı, meydan savaşı olsa 1 haftada zıplatırdık çünkü.

Akşemseddin daha doğrusu yanındaki bilge olduğu söylenen kişilerden hiç bahsedilmemesi garip olmuş keza Çandarlı'nın gizli hükümdar rollerine girmesinden de. En kötüsü de tabii kızıl ay ve Meryem'in Ayasofya'yı terkettiği sahneler, ay kırmızı olmasa hiç saldırmayacaktık geri çekilecektik deselerdi bir de.

Hoca Fatih'i baya sever yalnız. Kanuni'yi yerin dibine geçirir mesela onun imkanları Fatih'te olsaydı dünyanın şu an çok farklı olacağından bahseder.

Diziyi izlemedim bu arada ama yapımla, belgesel kısmında anlatılanların yer yer çeliştiği söylenmiş. Yani o ekibin dizinin senaryosuna pek bir etkisi yok sanırım.

Ek olarak Kanuni dönemindeki rakipler ile Fatih dönemindeki rakipler arasında dağlar kadar fark var, Fatih dönemi bildiğni şampiyonlar ligi ne kadar büyük mareşal varsa o dönemde Fatih'in karşısında. 2. layoş vs hunyadi karşılaştırması yapmak bile başlı başına durumu özetlemeye yeterli.

Ek olarak Kanuni dönemindeki rakipler ile Fatih dönemindeki rakipler arasında dağlar kadar fark var, Fatih dönemi bildiğni şampiyonlar ligi ne kadar büyük mareşal varsa o dönemde Fatih'in karşısında. 2. layoş vs hunyadi karşılaştırması yapmak bile başlı başına durumu özetlemeye yeterli.
Kanuni'nin kendi kadrosu da efsane Piri Reis var, tarihin gördüğü en büyük kaptanlardan/korsanlardan Kızıl Sakal var, Mimar Sinan gibi bir dahi var. Söylediğin gibi Osmanlı'nın konumu ve rakipleri de çok farklı. Fatih Sultan Mehmet gibi bir adamın elinde olsaydı bu imkanlar ne yapardı harbi merak konusu.

Üst Alt