⚽ SL 23/24 H:32 | Alanyaspor 0-4 Galatasaray | MS | 15 Nisan - Sayfa 155 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Rakip zaten çıkamıyorken ortayı boşaltmak anlamsız, bir ara rakip 6 kişi gelirken 4 kişi savunmaya çalışıyorduk
4-0 öndeyken de kontra yemezsin yani
Takım ikiye bölündü resmen
Hatta averaj kasman lazım, ortada adam olmayınca topu kim getirecek

Barış-Kerem mukayeseleri yapılmış
Kerem övülürken Barış’ın da yerden yere vurulduğu zamanları hatırlıyorum
Neler dendi adama, kalas, kafasını kaldırmıyor, ağır, kafasız, yavaş gibi gibi
Ama Barış eleştirileri dikkate alıp iyileştirmeye çalıştı, bunu çok net gördüm
Birkaç maç kafa hep önde, düşünerek oynamıyor, pas vermedi eleştirileri oldu yoğun
Sonra yavaş kalma pahasına gerekirse topu stop edip kafasını kaldırmaya başladı
Vurabileceği pozisyonda dahi pas vermeye çalıştı
Kendine güveni gelince de fiziğiyle çok rahat topu atıp rakipten sıyrılırken orta yapabileceğini keşfetti, ya da biri söyledi
Ondan sonra zaten gol asist olmayan maçlarda bile fark yaratmaya başladı

Kerem ise genelde eleştirilere karşı isyan görüntüsü küstüm görüntüsü verdi, el kol hareketleri yaptı, göze battı
Gerçekten çok seviyorum, napacağı belli olmayan oyuncu tipi
Ama hep söylenen, eleştirilen defoları bir türlü iyileşmiyor
Hala geç değil ama bunlara profesyonel bir ekiple ciddi çalışması lazım

İlki top kontrolü, kontrol edemediği veya kaptırdığı toplarda takımın ahengini ritmini bozuyor, kontraya, lüzumsuz geri koşmaya sebep oluyor

İkincisi topsuz oyun, özellikle de takım defansına katkısı
Köhn’ün bugün bir ilk yarı, bir de ikinci yarı performansına, oyununa bakın anlayacaksınız
Rakip karşılarken yer tutma, alan kapatma eksik
Hücumda da bekine alan açmıyor, bek çizgiden giderse beke pas opsiyonu olmuyor, bekini çizgiden pasla kaçırmıyor ya da bek içeri doğru gireceği zaman kenara açılıp alan açmıyor, tersine içeri girip peşindeki rakiple birlikte bekinin alanını kapatıyor
Tamam çok iyi oyuncular da yoktu arkasında ama Köhn’e kadar bek dayanmadı 3 yıldır
Çünkü hep topun olduğu, topun gideceği yerde olmak istiyor
Her şeyi tek başına yapamayacağını anlaması lazım
Bunu bir hocayla birebir pozisyon antrenmanıyla aşabilir ancak
Gerekirse 3-5 figüran çocuk koyacak, şu şurdaysa şurayı, burdaysa burayı kapatacaksın, şu olursa buraya o olursa oraya koşacaksın tarzı pozisyon ezberleme antrenmanları yapmalı

Üçüncüsü savrukluk, dengesiz vücut, dengesiz koşu
Bu, top kontrolünü de etkiliyor, defansa gelirken rakibi kapatışını da etkiliyor
Alanı değil topu kapatmaya koşuyor, tam rakibin önüne geldiğinde duramayıp savruluyor
Rakibin önü boş kalıyor, çok verimsiz savunma oluyor
Pas alan rakip topu stop ettiğinde kerem önünden geçerken durmaya çalışır vaziyette kalıyor, duramıyor, vücut çalımına dahi gerek kalmıyor çoğu zaman
Bu da yine biraz pozisyon bilgisi, hep topu izlediğinden pozisyona geç kalma ama biraz da vücut dengesizliği
Top alırken de genelde hep bir adım, bir koşu önde olup kestirilemez, öngörülmez hamle yapmak için, kendisi hareket halindeyken top kontrol etmeye çalışıyor
Bunu yapacaksan çok iyi kadife gibi ayakların mükemmel top kontrolün olması lazım

Ta Terim zamanından beri söylüyorum bunları
Hatta takım daha zayıfken de, topu kaptırdığında pozisyon bilgisiyle ortayı kapatabilecek ortasaha yerine taylan falan varken, arkasında açığı kapatabilecek kadar hızlı bek yokken, alınan ters sonuçlarda da payı oldu ama başka onun kadar azimli, istekli adam olmadığından bu yönü dikkat çekmiyordu, kötü takımın yıldızı olmuştu

Bunlara biraz çalışsın yine takımın yıldızı olur
Ama bunun için yıldız olmayı değil, takım oyuncusu olmayı hedeflemeli

Kazandık lakin hocanın ortasahaya berkani almaması maçın en büyük hatası idi ,dombele nin mecburi oynar maddesi rezaletiise yönetime yazar maalesef

Solda köhn savunma göbeğinde nelson abdülkerim, ortada toreira, sağ kanatta barış alper, ileride icardi

Seneye bu adamların etrafını iyi doldurmak gerek

Özellikle sağ bek ve orta saha mühim

Zaha, Ndombele ile vedalaşmak lazım

Mertens zaten bırakacak

Ziyech soru işareti hâlâ, yetenekli herif ama istikrarı yok

Kerem soru işareti...

Üst Alt