STSL 12/13 H:8 | Gençlerbirliği 3-3 Galatasaray | M.S | 19 Ekim - Sayfa 87 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

STSL 12/13 H:8 | Gençlerbirliği 3-3 Galatasaray | M.S | 19 Ekim

Cevap: STSL 12/13 H:8 | Gençlerbirliği 3-3 Galatasaray | M.S | 19 Ekim

ben bizim taraftarimiz gibi kendi topcularina sallamak icin can atan millet görmedim, bazi arkadaslar yemin ediyorum sirf gicik olduklari, sevmedikleri adamlara sallamak icin butür maclari bekliyorlar sabirsizlikla, sonra burda gelip bos bos konusup, kendilerini tatmin etmeye calisiyorlar.

ya arkadas, bir takim son 4-5 macta özellikle "takim olarak" "berbat" bir futbol oyniyorsa, burda sorun 1-2-3 topcu degil, yeni gelen adam degil, forvette oynayan adam degil, stoperdeki dany degil.

sorun su anda fatih hocamizda aslinda, sorunu onun cözmesi gerekiyor ama birturlu cözemiyor.

biri buraktan nefret ediyor buraki yerden yere vuruyor-bu macta harbiden kotuydu ama iyi oynadigi zaman, gola ttigi zaman bile nerdeyse yerden yere vuruldu-

digeri amrabata salliyor-herif kötü oynamasina ragmen genclere karsi en etkili adam ofansta, üstelik ilk defa defansif olarakta bir gelisme gördüm-

digeri hamiti, meloyu yerden yere vuruyor..

ya brakin özel özel topculara sallamayi, sirf sevmiyorsunuz diye, sirf transfer dönemde "burak gelmesin ba gelsin, amrabat gelmesin hoilit gelsin, hamit gelmesin, alper gelsin" dediniz diye, simdi bu düsüsü firsat bulup, adam gibi genel bir elestiri yapicaginiza, böyle bos bos yorumlar yazip duruyorsunuz.

burak yuzunden mi orduya yenildik, gencleri yenemedik? Galatasarayin ölüsü biraz oynarsa gencleri 2-3 farkla yener mi? Yener, formasi yeter. orduyu yener mi? Yener.

takim olarak berbat durumdayiz, bir tane topcumuz icin "iyi idi valla" diyemiyoruz, hal böyle iken millet kendi sevmedigi yada antipatik buldugu yada zamaninda alinmasini istemedigi topcuya sallamak icin giriyorsa foruma, yuh derim. Bir yandan sinirleniyorum, diger yandan sizin gibilerin futboldan pek anlamadiklarinizi gösterdiginiz icin iyi oluyor diyip, gecmeye calisiyorum.

acayip tüp kafali düsünenler var aramizda, adam gibi genel bir elestiri yapamiyoruz.

mac oynanirken tepkiler olur, x topcuya, y topcuya kizarsin, birseyler yazarsin.

ama en gec mac bittikten sonra adam gibi birseyler yaz yahu, hala burak, hala amrabat, hala melo, hala hamit.

neyse, cok uzadi.

bence sorun fatih hocada, su anda bu takim takim olarak berbat durumda ise, kimse kusura bakmasin ben sorunu hocada ararim, neden mi?

istedigi adamlarini aldi yönetim, sisteme göre-kendisine göre- secip aldirtti bu adamlari.

ama su anda görüyoruz ki 4-4-2 oynarken inanilmaz zorlaniyoruz, biz bu sistemi gecen seneden beri oyniyoruz, 4-4-2 oynamak kolay degil, millet bizi artik cozdu.

avrupada zaten cok zor olacagini biliyorduk, avrupada zaten herkes tek forvet oynariz diyordu cogu kisi sezon öncesi.

ama artik ligdede öyle 2 forvetle stoperleri rahatsiz et, gerisi gelir mantigi islemiyor, bundna sonra ne olur bilemem ama pas oyununu ve top kontrolunu cok iyi yapmaliyiz ki, sorun cekmiyleim..

hoca neden degisik birseyler denemiyor anlamiyorum, gecen sene mesela baya denemisti, degisik degisik formasyonlar, kadrolar denemisti.

hoca sirf "burak ve amrabat 4-4-2'ye uymuyor" diyenlere karsi cikmak icin mi ugrasiyor diy edüsünmüyor degilim valla.

cunku bunlar hocanin aldirttigi adamlar, ve bunlari alirken kendisine göre, kendi sistemine göre aldirtti, yani 4-4-2'ye göre.

hani bi yapabilsek su 4-4-2 olayini süper olur, avrupada takir takir 4-4-2 oynayan ynadir takimalrdan biri olurduk, kendi felsefemizi ortaya koyan, rakip kim olursa olsun, sasmayan, bildigini oynayan, örnek bir takim olurduk.

ama yapamazsak eger, fatura baya agir olur.

yapamazsak derken cl den bahsetmiyorum bile, clden elenirsek bile sorun degil, ben zaten bu sene 3. olup avrupaya giderse üzülmem dedim basindna beri.

ama aligde sampiyon olamazsak, iste o zaman sorun olur.

Hocanın bisiler denemediği kısmında takıldım. Diğerlerine katılıyorum.

Hoca tam aksine stoper desen değiştirdi. Solbek desen değiştirdi. Kanat oyuncularınıda zaman zaman değiştirdi. Hatta bu mac forvet hattınıda değiştirdi.

Sorun şu ki hala tam olarak bir aşıyı tutturamıyoruz. Mesela 1 mac forvet hattı iyi oynasa, kanatlar işlemiyor. Stoperler oynasa, sol bek aksıyor. Veya kale iyi oynasa öndeki dörtlü tamamen aksıyor. Bu sezon bir macta bile takım olarak iyi oynamayı basaramadık. Mutlaka bir yerde aksaklık oluyor.

Bu süreçte hocanın gereksiz ısrarları oldumu oldu ama düşüşümüzün bu kadar uzun sürmesinde oyuncuların formsuzluğu, takımın henüz oturmaması, rollerin belirlenememesi gibi faktörlerde var. İşte orda senin söylediğin gibi takımı parçalara ayırıp isimler üzerinden değerlendirmesek cok daha iyi olacak ama malesef bunu bir türlü kavrayamadık.

Son olarak bizim gelecekteki akıbetimizide taşların yerine oturacağı zaman belirler. Eğer o zamana kadar rakiplerimizden fazla geri kalmaz, az hasar verirsek sonu bizim için cok güzel olur. Hele birde Avrupa'da devam edersek muazzam olur.

ben bizim taraftarimiz gibi kendi topcularina sallamak icin can atan millet görmedim, bazi arkadaslar yemin ediyorum sirf gicik olduklari, sevmedikleri adamlara sallamak icin butür maclari bekliyorlar sabirsizlikla, sonr aburd agelip bos bos konusup, kendilerini tatmin etmeye calisiyorlar.

ya arkadas, bir takim son 4-5 macta özellikle "takim olarak" "berbat" bir futbol oyniyorsa, burda sorun 1-2-3 topcu degil, yeni gelen adam degil, forvette oynayan adam degil, stoperdeki dany degil.

sorun su anda fatih hocamizda aslinda, sorunu onun cözmesi gerekiyor ama birturlu cözemiyor.

biri buraktan nefret ediyor buraki yerden yere vuruyor-bu macta harbiden kotuydu ama iyi oynadigi zaman, gola ttigi zaman bile nerdeyse yerden yere vuruldu-

digeri amrabata salliyor-herif kötü oynamasina ragmen genclere karsi en etkili adam ofansta, üstelik ilk defa defansif olarakta bir gelisme gördüm-

digeri hamiti, meloyu yerden yere vuruyor..

ya brakin özel özel topculara sallamayi, sirf sevmiyorsunuz diye, sirf transfer dönemde "burka gelmesin ba gelsin, amrabat gelmesin hoilit gelsin, hamit gelmesin, alper gelsin" dediniz diye, simdi bu düsüsü firsat bulup, adma gibi genel bir elestiri yapicaginiza, böyle bos bos yorumlar yazip duruyorsunuz.

burak yuzunden mi orduya yenildik, gencleri yenemedik? Galatasarayin ölüsü biraz oynarsa gencleri 2-3 farkla yener mi? Yener, formasi yeter. orduyu yener mi? Yener.

takim olarak berbat durumdayiz, bir tane topcumuz icin "iyi idi valla" diyemiyorsuz, hal böyle iken millet kendi sevmedigi yada antipatik buldugu yada zamaninda alinmasini istemedigi topcuya sallamak icin giriyorsa foruma, yuh derim. Bir yandan sinirleniyorum, diger yandan sizin gibilerin futboldan pek anlamadiklarinizi gösterdiginiz icin iyi oluyor diyip, gecmeye calisiyorum.

acayip tüp kafali düsünenler var aramizda, adam gibi genel bir elestiri yapamiyoruz.

mac oynanirken tepkiler olur, x topcuya, y topcuya kizarsin, birseyler yazarsin.

ama en gec mac bittikten sonra adam gibi birseyler yaz yahu, hala burak, hala amrabat, hala melo, hala hamit.

neyse, cok uzadi.

bence sorun fatih hocada, su anda bu takim takim olarak berbat durumda ise, kimse kusura bakmasin ben sorunu hocada ararim, neden mi?

istedigi adamlarini aldi yönetim, sisteme göre-kendisine göre- secip aldirtti bu adamlari.

ama su anda görüyoruz ki 4-4-2 oynarken inanilmaz zorlaniyoruz, biz bu sistemi gecen seneden beri oyniyoruz, 4-4-2 oynamak kolay degil, millet bizi artik cozdu.

avrupada zaten cok zor olacagini biliyorduk, avrupada zaten herkes tek forvet oynariz diyordu cogu kisi sezon öncesi.

ama artik ligdede öyle 2 forvetle stoperleri rahatsiz et, gerisi gelir mantigi islemiyor, bundna sonra ne olur bilemem ama pas oyununu ve top kontrolunu cok iyi yapmaliyiz ki, sorun cekmiyleim..

hoca neden degisik birseyler denemiyor anlamiyorum, gecen sene mesela baya denemisti, degisik degisik formasyonlar, kadrolar denemisti.

hoca sirf "burak ve amrabat 4-4-2'ye uymuyor" diyenlere karsi cikmak icin mi ugrasiyor diy edüsünmüyor degilim valla.

cunku bunlar hocanin aldirttigi adamlar, ve bunlari alirken kendisine göre, kendi sistemine göre aldirtti, yani 4-4-2'ye göre.

hani bi yapabilsek su 4-4-2 olayini süper olur, avrupada takir takir 4-4-2 oynayan ynadir takimalrdan biri olurduk, kendi felsefemizi ortaya koyan, rakip kim olursa olsun, sasmayan, bildigini oynayan, örnek bir takim olurduk.

ama yapamazsak eger, fatura baya agir olur.

yapamazsak derken cl den bahsetmiyorum bile, clden elenirsek bile sorun degil, ben zaten bu sene 3. olup avrupaya giderse üzülmem dedim basindna beri.

ama aligde sampiyon olamazsak, iste o zaman sorun olur.

Yazın güzel olmuş öncelikle eline sağlık.Bizim takımda ki şu an bütün oyuncular çok formsuz herkes birine sallıyor ama öncelikle Fatih hoca suçlu dediğin gibi.

Fatih hoca bazı konularda çok ikilemde kaldı takım her maç farklı bir kadro ile sahaya çıkıyor buda bizim form tutmamızı engelliyor.Sene başı Engin gibi takımın pres gücünün temel taşlarından biri ve takımda dikine oynayacak ender oyunculardan birini kaybettik.Ujfa gibi defanslı toparlayan Semihi,Hakanı düzene sokan bir lideri kaybettik.Bu iki oyuncunun yokluğunda hoca bir türlü kadroyu oturtamadı.Kadroyu oturttuğu an tekrar yükselişe geçeceğiz.

Oyunculara gelince bazıları form tutmadı,bazıları yetersiz,bazıları güçsüz hepsini anlarım ama bizim takımda 2 tane oyuncu var Sercan ve Emre bu kadar yetenekli olup bu kadar zeka seviyesi düşük olan adamlar görmedim ben.Biri geçen seneden beri hiç bir yol katetmedi öbürü her maç kendi aleminde gereksiz ve laubali bir şekilde fouller yapıyor.Bir futbolcu kendi kalesine atar olabilir, çalım yer rakibinden olur ama her maç aynı tipte kendi elinde olan hataları yapmasını kabul edemem.Emre gitgide Ardaya benziyor onun hareketleri var ama bir şeyi unutuyor onun kadar yetenekli değil.İnşallah en kısa zamanda bu hatalarından ders çıkarır.

Önümüzdeki Cluj maçı dönüm maçımız maçı alırsak özgüvenimiz tekrar yerine gelir.Olası puan kaybında ise toparlanmamız zor olur.

Hocanın bisiler denemediği kısmında takıldım. Diğerlerine katılıyorum.

Hoca tam aksine stoper desen değiştirdi. Solbek desen değiştirdi. Kanat oyuncularınıda zaman zaman değiştirdi. Hatta bu mac forvet hattınıda değiştirdi.

Sorun şu ki hala tam olarak bir aşıyı tutturamıyoruz. Mesela 1 mac forvet hattı iyi oynasa, kanatlar işlemiyor. Stoperler oynasa, sol bek aksıyor. Veya kale iyi oynasa öndeki dörtlü tamamen aksıyor. Bu sezon bir macta bile takım olarak iyi oynamayı basaramadık. Mutlaka bir yerde aksaklık oluyor.

Bu süreçte hocanın gereksiz ısrarları oldumu oldu ama düşüşümüzün bu kadar uzun sürmesinde oyuncuların formsuzluğu, takımın henüz oturmaması, rollerin belirlenememesi gibi faktörlerde var. İşte orda senin söylediğin gibi takımı parçalara ayırıp isimler üzerinden değerlendirmesek cok daha iyi olacak ama malesef bunu bir türlü kavrayamadık.

Son olarak bizim gelecekteki akıbetimizide taşların yerine oturacağı zaman belirler. Eğer o zamana kadar rakiplerimizden fazla geri kalmaz, az hasar verirsek sonu bizim için cok güzel olur. Hele birde Avrupa'da devam edersek muazzam olur.

yeni birseler denemiyor derken, gecen sene baya denemisti, bu sene denemiyor derken daha cok formasyondan, sistemden bahsediyorum.

yani ne bileyim, 4-3-3 dener, 4-2-3-1 dener vs.

gecen sene 4-3-3 oynatti ilk baslarda, 4-3-3 de, 4-1-4-1 de, tek forvet de, istiyorsan 3 forvet de, ne istersen de ama birseyler denedi, ilk önce defansini sagalmastirmak idi amaci, sonra zamani geldi cift forvete gecti, takir takir oynadi takim.

simdide hazir olmayan, sisteme cok uygun olmayan adamlar var, üstüne 4-4-2 oyniyoruz, ve en büyük dezavantajimiz artik millet bizim harbiden cözdü, ezbere biliyorlar artik bizi, hal böyle olunca tabiki hic sürpriz degil bu puan kayiplari bence.

hocayi ben gecen maclardada elestirdim, cikip adeta burak ve umuta baglamisti ordu macin yenilgisini, iyi oynadik, cok gol pozisyonu bulduk ama atamadik dedi.

oysa ben futbol adina pek birsey görememistim macta

dün bursasporun fener ekarsi rakip yari sahasinda yaptigi dar alandaki kisa paslari, verkaclari ben Galatasarayda 2 senede izlemedim yemin ediyorum.

biz pas konusunda cok berbatiz, bizim rakip yari sahasinda etkilis paslasirken göremiyorum hic bir zaman, söyle takir takir 5-6 pas yaptigi göremiyorum rakip yari sahasinda bizim.

stoperler ile melo ve selcuk arasindkai gecen pas trafigini izlerken kusasim geliyor.

tabiki millet bize karsi kapanacak, tabiki rakip yaris ahada top yapmak cok zor olacak, ama büyük takim bunlari asmayi bilecek

nasil bayern münchen eze eze adamin icinden geciyorsa pas yapip, sende öyle gececeksin.

bayerne karsi millet acik mi oynyior almanyada?

orta sahada cok zorlaniyoruz sadece melo ve selcukla oynadigimiz icin.

melo en iyi döneminde bile stoperlerin arasina giren daha cok defansi agir basan ama iste penaltilardan, duran toplardan goller bulan birydi gecen sene.

bu sene hazir olmayinca, simdi ne defansta avar, ne ofansta, inanilmaz rezil bir melo izliyoruz. Allaha sukur etmemiz gerekiyor bonservisini almadik diye, burd akendisine tesekkur etmekte fayda var. Hamitin yanind abird emeloyu 4-5 yilligina kulube baglamis olsaydik, biz gelecek 3-4 sene transfer yapamazdik inan bana.

selcuk formsuz olabilir, selcuk robot degil, muhakka düsüs yasicak oda ara sira, ama bus efer cocuga laf atanlar haksizlik yapiyor, adam orta sahada tek basina eziliyor. Ofansa ciksa, kiminle ne pas trafigi kuracak? Defansta kalsa ne yapicak? Acayip eziliyor cocuk. bu yuzden diyorum, bir an önce 4-3-3 gecme zamani geldi, hem orta sahamiz, hem defansimiz biraz olsun nefes alir. Ofansta sorunlar yasayabiliriz, cok normal ama defanstaki ve ortasahadaki sorunlarin kalkicagini inaniyorum eger 4-3-3 gecersek.

ya arkadaslar, rakibin hemen hemen her gelisi tehlike oluyor, siz neyden bahsediyorsunuz?

rakibin her ataginda aman diyorum tv basinda, siz demiyor musunuz?

bu yuzden diyorum, sorun sistemde su anda.

Yazın güzel olmuş öncelikle eline sağlık.Bizim takımda ki şu an bütün oyuncular çok formsuz herkes birine sallıyor ama öncelikle Fatih hoca suçlu dediğin gibi.

Fatih hoca bazı konularda çok ikilemde kaldı takım her maç farklı bir kadro ile sahaya çıkıyor buda bizim form tutmamızı engelliyor.Sene başı Engin gibi takımın pres gücünün temel taşlarından biri ve takımda dikine oynayacak ender oyunculardan birini kaybettik.Ujfa gibi defanslı toparlayan Semihi,Hakanı düzene sokan bir lideri kaybettik.Bu iki oyuncunun yokluğunda hoca bir türlü kadroyu oturtamadı.Kadroyu oturttuğu an tekrar yükselişe geçeceğiz.

Oyunculara gelince bazıları form tutmadı,bazıları yetersiz,bazıları güçsüz hepsini anlarım ama bizim takımda 2 tane oyuncu var Sercan ve Emre bu kadar yetenekli olup bu kadar zeka seviyesi düşük olan adamlar görmedim ben.Biri geçen seneden beri hiç bir yol katetmedi öbürü her maç kendi aleminde gereksiz ve laubali bir şekilde fouller yapıyor.Bir futbolcu kendi kalesine atar olabilir, çalım yer rakibinden olur ama her maç aynı tipte kendi elinde olan hataları yapmasını kabul edemem.Emre gitgide Ardaya benziyor onun hareketleri var ama bir şeyi unutuyor onun kadar yetenekli değil.İnşallah en kısa zamanda bu hatalarından ders çıkarır.

Önümüzdeki Cluj maçı dönüm maçımız maçı alırsak özgüvenimiz tekrar yerine gelir.Olası puan kaybında ise toparlanmamız zor olur.

ya emre colak gibi hatalardan ders almayan adam görmedim ben.

gecen seneden beri fatih hoca "rakibine arkadan dokunma, dokunursan kesin faul oluyor" diy euyariyor adami, bir macta gecen sene yapti bunu, ligtv hocayi gösteriyor, dudaklarindan "100 kere dedim, yapma" diye sitem ediyor hasan sasa, umit davalay afalan yedek kulubede. Sonr aligtv reportajinda cikti, aynen öyle dedik, 100 kere anlatiyorum antrenmanlarda "rakip sana sirti dönük topu sakliyorsa, dikkatli ol, faul yapma, dokundugun an hakem calir, cunku arkadan giriyorsun" diyoruz, anlatiyoruz falan dedi.

emre colakin butür faul yapmadigi maci bulamazsin, mümkünati yok, imakansiz yani. Her mac yapiyor, birde en kötü anlarda, en kötü yerlerde yapiyor.

aynisni aydinda yapiypr, emre colak ve aydinin defans anlayisi faul yapmak.

aydin nin bir macinda sonradan girmesine ragmen en cok faul yapan adam oldugu bile oldu

emre colak o faulu sirf hakekm bir önceki pozisyonda kendisine yapilan faulu vermedi diye sinirlenip yapti, adamin aklinda baska hicbirsey yoktu, sadece o sinirini göstermek icin yapti. O pozisyon geldi gol oldu.

emre colak gecen sene 30 mac oynamis, 1 asistle oyniyordu sadece, ona ragmen sürekli oynatildi, halada oynatilmaya devam ediyor

artik bu sene adam gibi cikis yapmasi lazim emrenin, bölüm bölü+m baya iyi oynadigida oluyor maclarda, mesela emre gibi yerden dikine hizli pas yapan baska adamimiz yok.

ama iste yorulmaya basladigi zaman cekimez hal aliyor emre, sürekli faul yapmaya basliyor, inanilmaz sabrivari sutlar cekiyor, acayip acayip seyler deniyor. Amrabat calim atmaktan korkuyor, geri pas veriyor, emre colak ve aydin 40 metreden sut cekiyor, bos adama vermek varken, kaleye vuruyor.

aslind abu düsüs bize cok iyi oldu valla, kim ne derse desin.

herkesin bir yeri kalkmisti bizde, topculardan taraftara, hatta yönetime kadar.

yere saglam basmaz isen, böyle oturtturlar adami.

yeterki hatalarimizdan ders almayi bilelim.

Kazanamıyoruz ama gene lideriz arkadaş iyi olsak açıp arayı gidicez

Kazanamıyoruz ama gene lideriz arkadaş iyi olsak açıp arayı gidicez

Vasatın biraz üzerine çıkabilseydik 1-2 maçta şimdiye en az 6 puan öndeydik 2. sıradaki takımdan özgüven yerine gelince yine hesap dönecek ben inanıyorum.ama tek sıkıntım burak bizim sisteme ayak uydurmaz ise çok sıkıntı yaşarız.

Günaydın arkadaşlar. Cuma akşamı maçı staddan izledim. Öncelikle belirteyim ki Galatasaray taraftarı müthişti. Ben o taraftar içerisinde olamasam da karşıdan tribünleri izleyebilmek güzeldi.

Maça gelirsek; İlk yarıda oynanan şey kesinlikle futbol değildi. Her zaman olduğu gibi Gençlerbirliği kendi sahasına çekildi ve nadir pozisyonlardan birinde golü yakaladı. Bu yarıda bizim takımın en kötü halkası Burak Yılmaz' dı. Kesinlikle rakip kapandığı zaman ne yapacağını bilmeyen birisi. Kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum ancak yeteneği kapalı defans konusunda çok kısıtlı. Nitekim Fatih Hoca ikinci yarının başında dayanamadığı için oyundan aldı.

Gelelim diğer etkisiz isme. Emre Çolak! Orta sahanın ortasında görev yapabileceğini daha önce burada söylemiştim. Ama yanılmışım. Hepinizden özür dilerim. Sahada salak salak gezinen Emre ne atakları organize edebildi ne de defansına yardımcı olabildi.

Amrabat. Amrabat' ta Burak gibi geniş alan topçusu olduğunu en azından bana göstermiş oldu bu maçta. Defansa yardım yok, atakları harcar, pas yüzdesi düşüktür. Daha fazla şey bekliyordum açıkçası Amrabat' tan bu sezon. Nitekim Hurşut, ilk yarıda bizim sol tarafı paramparça etti tek başına. G.Birliği tribünlerinden Hurşut burada Avcı nerede diye bağıranların haklılık payının yüksek olduğunu düşünüyorum. Ama Hurşut' ta Amrabat gibi biraz açık alan futbolcusu. Kapalı defanslar karşısında nasıl etkili olur bilemem.

İkinci yarıda Umut' un oyuna girmesi ile birlikte takımın çehresi değişti. İki golün geleceği de belliydi. Takımdaki hücumsal etkisizliğin Burak' ın doğru yerlerde olamaması olduğunu düşündüm ikinci yarıda.

Gelelim yediğimiz iki gole. Dikkat ettiğim şey G.Birliği' nin her santrasında Galatasaray acaip derecede ne yapacağını bilmez ve konsantrasyonu en düşük seviyedeydi. Her santra bir pozisyon oldu. Yediğimiz iki golde de hem orta sahanın hem de defansın uyumasından kaynaklandığını söylemeliyim. Bu arada Eboue' nin gerçekten çok etkisiz olduğunu da söylemek gerekir.

Biraz da iyilere bakalım. Hamit bence bu maçta takımın en iyilerinden di. Elmander eski günlerine benzer bir oyun ortaya koydu. İleride çok çalıştı. Umut, tam bir mücadeleci. Bu takımın kapalı defans yapacak takımlarına karşı ilk 11 inde Umut ve Elmander oynamalı diyorum. Amrabat ikinci yarıda Burak' ın çıkmasıyla biraz daha etkili oynayabildi ama yine de istenen seviyede değil. Melo' nun nasıl oynadığını stadda olmama rağmen bilmiyorum gerçekten. Engin ve Selçuk' un bir an önce takıma gelmesini bekliyorum.

Son olarak Amrabat' ın son dakikada yaptığı hareket kesinlikle kırmızıydı.

Bu arada Gençlerbirliği taraftarına ayrı bir saygı duydum. Tribün lideri maç başlamadan önce çok güzel bir şekilde tribünlerde Galatasaray taraftarı olduğunu bildiklerini, maçı izlemenin hakları olduğunu ancak tezahürat yapılmamasına özen göstermeleri geretiğini belirtti. Kesinlikle ve kesinlikle küfür etmemeye özen gösteriyorlar. Bir kez Galatasaray taraftarına küfür etmeye çalıştılar, tribün lideri hemen olaya el koydu. Hakeme edilen tek hakaret acemi hakem lafı idi. Böyle bir taraftar grubu gerçekten burada övgüyü hakediyor.

Hepsine katılıyorum sadece hamitin defansa geşmesinden sonra çok boş kaldı ve 2 goldede bence hamitin hatası var 2. golde adamına sağlam basıp topu alamadı ve sonrasında adamın önünü kapatayım derken ayagına carpan top gol oldu. 3. goldede 2 adam arka direğe koşu yapıyor ama hamit izliyor. Tabi hurşutun ortasına izin veren amrabat ve hakan ikilisi.

Birde maçta amrabatla hakan hiç anlaşamıyorlar gibi geldi bana beraber oynamak istemiyorlar gibi

Hepsine katılıyorum sadece hamitin defansa geşmesinden sonra çok boş kaldı ve 2 goldede bence hamitin hatası var 2. golde adamına sağlam basıp topu alamadı ve sonrasında adamın önünü kapatayım derken ayagına carpan top gol oldu. 3. goldede 2 adam arka direğe koşu yapıyor ama hamit izliyor. Tabi hurşutun ortasına izin veren amrabat ve hakan ikilisi.

Birde maçta amrabatla hakan hiç anlaşamıyorlar gibi geldi bana beraber oynamak istemiyorlar gibi

Doğru söylüyorsun. Amrabat Hakan' a Hakan' da Amrabat' a yardımcı olmuyor genelde. Hamit konusuna gelince, Aslına bakarsan Eboue o bölgedeykende aynı golleri yiyebilirdik. Ben anlamıyorum bir an geliyor bizimkilerin elleri ayakları tutuluyor. Rakibe falan müdahale edemeyecek halde oluyorlar. O iki golü nasıl yediğimizi ben anlamadım. Hele ikinci golde gol olduğunu Muslera' nın şaşkın bakışlarıyla anladım.

...dün bursasporun fener ekarsi rakip yari sahasinda yaptigi dar alandaki kisa paslari, verkaclari ben Galatasarayda 2 senede izlemedim yemin ediyorum.

biz pas konusunda cok berbatiz, bizim rakip yari sahasinda etkilis paslasirken göremiyorum hic bir zaman, söyle takir takir 5-6 pas yaptigi göremiyorum rakip yari sahasinda bizim. stoperler ile melo ve selcuk arasindkai gecen pas trafigini izlerken kusasim geliyor.

...ya arkadaslar, rakibin hemen hemen her gelisi tehlike oluyor, siz neyden bahsediyorsunuz? rakibin her ataginda aman diyorum tv basinda, siz demiyor musunuz?

En önemli iki sorunumuz bunlar:

1- Hücumda birebirde etkisiz kalmak ve verkaçlarla, tek toplarla rakibin arkasına geçememek:

Ne olursa olsun topu kaybetmeyin, top bizde kalsın denildiği için kimse insiyatif almıyor. Topu kaybetmektense sürekli yana geriye oynamayı tercih ediyoruz.

Haliyle rakip defansı dengesiz yakalama gibi bir şansımız kalmıyor. Oysa ki topun kontrolünü tamamen kazandığınızda ve rakip defans yerleştiğinde artık yapmanız gereken birebirleri, verkaçları, kanatlardan sıfıra inmeyi denemek, olmuyorsa 20-25 metreden bol bol şut çekmek, o da olmuyorsa rakip ceza sahası önünde faul arayıp duran toplardan sonuç almaya çalışmak.

Biz hangisini yapıyoruz? Hiçbirisini. Forvetlerimiz rakibin arkasında beklerken, geri kalan tüm takım 3.bölgede kendi aralarında paslaşıp duruyor.

Türkiye'de bu şekilde yine de pozisyon bulabiliyoruz ancak CL seviyesinde, rakibin tam konsantrasyonla oynadığı maçlarda iş tamamen şansa kalıyor.

2- Defansif sorunlar:

Hücumdayken takımın çoğu 3.bölgede olmasına rağmen, topu kaybettiğimiz anda rakip takım o bölgeyi güle oynaya geçerek yarı sahamıza giriyor ve tehlike yaratıyor. Çünkü ya hiç koşmuyoruz ya da yanlış yerlere koşuyoruz. Adamların verkaç yapacakları, topu atacakları, koşacakları yer belli ama bizimkiler 3 kişi aynı adama koşuyor.

Tabii bir de koşmayı, takip etmeyi bırakanlar var. Yediğimiz kritik gollere bakınca çoğunun rakibi takip etmemekten, ceza sahamıza kadar gelen ya da sıfıra kadar inip geriye çıkartılan toplardan olduğunu görüyoruz. Eskişehir, Ordu ,Gençler veya Braga'dan kat be kat üstün müyüz de koşmadan maç kazanacağımıza inanıyoruz?

Herşeyden önce defansif ve ofansif oyun zekamızı geliştirmemiz lazım. Bir de artık rakibi küçümsemekten vazgeçmeliyiz. Rüya takım muhabbetine çok kaptırmışız gibi görünüyor. Kabusa dönmeden uyansak iyi olacak.

Üst Alt