STSL 13/14 H:2 | Bursaspor 1-1 Galatasaray | M.S | 25 Ağustos - Sayfa 85 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

STSL 13/14 H:2 | Bursaspor 1-1 Galatasaray | M.S | 25 Ağustos

Drogba´nin olmayacak paslari gögsüyle yumusatip önüne almasi yeter ya. Burak bunlari sittin sene yapamaz.

Zaten 1-0 öndesin. Oyunundan skoru korumaya calistigin belli. Skoru korumak istiyorsan, önde Burak degil Drogba olacak.

Selcuk´u degil Hamit´i cikaracaksin. Selcuk belki etkili degildi ama cok kostu adam. Gercekten cok kostu, mücadele etti.

Zaten ne zaman Selcuk ciksa, bu takim cöküyor. Gecen sene Selcuk 1 mac cezaliydi, aglaya aglaya kazandik maci Arena´da.

Gecen hafta Selcuk cikti, puan veriyorduk Antep´e. Puani kenar yönetim verdi resmen bana göre. Tartismasiz

Gaziantep maçında da bu maçta da ikinci yarının 10-15 dakikalık bölümünden sonra teslim olduk. Bunu tamamen skoru korumakla açıklamak doğru olmaz.

Bence kondisyonumuz çok da iyi değil.

Ayrıca Hamit, Hakan, Gökhan, Eboue, Melo, Drogba gibi 30 ve üstü yaşlarda oyuncular da var. Bu durum da tetikliyor olabilir erken düşmemizi.

kötü oynadığımız bir gerçek ancak oyuncu değişiklikleri kimin fikriyse(Terim dahil) ona kürekle girişmek istiyorum...

Kötü oynayan adamı sahada tutsa, o zaman da puan kaybedebilirdik. Eğrisi, doğrusuna denk gelse iyi mi olacak?

Oyundan alınanlar yanlış değildi bana göre ama oyuna girenler daha farklı olabilirdi. Mesela Emre yerine Engin girse belki daha dirençli olabilirdi takım. Ama Emre'yi alarak da topu ayağımızda tutmak istemiş olabilirler, çok yanlış diyemem.

Mesela Drogba çıkmadan önce forumda da "adalet varsa Drogba çıksın,çıkmalı" şeklinde baya mesaj vardı. Ama gol yedikten sonra, Drogba da oyundan çıkar mı, bu adam sahada kalmalı muhabbeti oluyor.

Sahadaki kararlar anlık ama bizim kararlarımız her olaya göre sürekli değişiyor.

Drogba Selcuk iyi degildi, dogru karar diyenler var. Ya girenler? Ceyregi ediyorlar mi bu oyuncularin?

Bugünün olayı tamamen bu zaten. Teknik olarak ikisininde cıkması doğru ama yerine giren oyuncular ne onların görevini yapabiliyor ne de onlar kalitesinde. Selçuk kötü gününde bile bir şekilde topu ileriye taşıyabiliyordu. Drogba'da o topu tutabiliyordu. Sen topu ileriye tasıyan oyuncunla topu ilerde tutan oyuncunu cıkarırsan zaten maçı Bursa'ya verdiğini ilan ediyorsun. Orta sahada basmadığın ve ilerde korkutamadığın için de kötü savunma ve gol yemeye mahkum kalıyorsun. Kenar yönetimi resmen macı hediye etti.

Birde işin kötü tarafı hatırlarsanız gecen sene bunun gibi berbat bir Es-Es deplasmanımız vardı. Bugün aynı Bursa maçını bu futbola rağmen kazansaydık cok bütük bir mesaj vermiş ligin geneline. En kötü oyununla Bursa galibiyeti almak daha 2.haftadan cok büyük bir moral bozukluğuna yok acabilirdi diğer takımlar için. Kenar yönetimi sağ olsun güzel hediye etti maçı.

Forvetle, Santrfor arasındaki farkı algılayamıyorsunuz.

Forvet; gol yollarında etkinlliği olan,gol atma becerisi olan herhangi bir bölgedeki oyuncu.

Mesela Dünya'da çift forvet oynayan takım kalmadı doğru.

Çünkü en az 3-4 tane forvetle sahaya çıkıyorlar.

Bayern'de 1 tane mi forvet var? Yoksa Robben,Mandzukic,Müller... Bunların hepsi forvet. Ama Mandzukic santrfor yani merkez forvet.

Bizim takıma gelelim.İdeal 11'de Kaç forvet var? Drogba,Burak... Başka var mı? Bizim santrforlarımızdan yani merkez forvetlerimizden başka forvet özellikli oyuncumuz yok.

Onun için biz tek santrforla,tek merkez oyuncusuyla sahaya çıkarsak aslında tek forvetle sahaya çıkıyor olacaz. Dünya'daki bütün takımlar 3-4 forvet oyuncuyla sahadayken biz sadece 1 tane gol atma becerisi yüksek oyuncuyla sahada olacaz.

Yani bu da kesinlikle kısır bir takım oluşturur. Bu net.

Takım böyle çift santrforla çok mu iyi oynuyor oynamadı ama çözüm tek merkez forvete dönmek değil. Takım olarak iyi olmaktır.

Sorunu sadece aptal bir sisteme bağlarsak o zaman yanılırız.

Saolun hocam bilgilendirme için.

Ben gördüğümü söylerim.

Bu taktikle dahay iyi olmak diye birşey yok.

Orta sahayı sizden kalabalık tutan her rakibe karsı topuda oyunuda verirsiniz.

tekrar hatırlatmakda yarar görüyorum.

O kısırlasdırır dediğiniz taktikle arsenal porto gibi takımlara goller attık.Kazandık.

Bu kadro bu taktikle oynayamıyor bu kadar basit.

Dogru Burak cok gol atiyor, ama en cok pozisyon da Burak'da oliyor Lig'de.

GS kaliteli ayaklar+Drogba demek bol gol demek Burak icin...

ben yinede 451 ile tek forvet Drogba oynamsindan yanayim, ve Amrabat bi sekil dahil olmasi gerekir Takima.

Burak yedekde demek, bi hamle imkani demek.

Selcuk ofans'da daha cok agirligi koymasi gerekir... ama iste bu 4312'de daha cok 50%50% defans ve ofans yapmasi gerekiyor.

Melo'yu cok begendim, defansif görevini cok iyi yapiyor+ara sira güzel paslar atiyor.

5.hafta sonunda 10 puanı geçebilecek miyiz acaba.. Eskişehir ve beşiktaş deplasmanlarında kazanabileceğimize hiç ihtimal vermiyorum doğrusu. Yıllar yılı süren önemli deplasmanlarda ki pısırık futbol devam ediyor. Ayrıca kaos sistemi olan 4-3-1-2 de cabası. Artı CL maçları da başlayacak yakın zamanda. Ha bide şu gereksiz milli takım davası. Şu 1 ay sonunda umarım iyi bir noktada olmayı başarırız.

Saolun hocam bilgilendirme için.

Ben gördüğümü söylerim.

Bu taktikle dahay iyi olmak diye birşey yok.

Orta sahayı sizden kalabalık tutan her rakibe karsı topuda oyunuda verirsiniz.

tekrar hatırlatmakda yarar görüyorum.

O kısırlasdırır dediğiniz taktikle arsenal porto gibi takımlara goller attık.Kazandık.

Bu kadro bu taktikle oynayamıyor bu kadar basit.

Goller attık kazandık dediğiniz maçlar hazırlık maçları. Onları ben ölçü almam hiçbir şekilde.

Resmi maç varsa ilk 11'de tek forvet çıkıp da iyi oynadığımız, ben de ona göre kendimi yenilerim.

Forvet özellikli oyuncularımızın diğer önemli takımların da olduğu gibi orta saha özellikleri de olsa orta saha da eksik kalma gibi bir olay olmaz dediğiniz gibi ama bizim öyle bir lüksümüz yok. Takım oyunu oynayıp 4-3-1-2'nin defolarını gidermek zorundayız. Gerekirse bazı oyuncularımız farklı görevler de üstlenecek.

Dogru Burak cok gol atiyor, ama en cok pozisyon da Burak'da oliyor Lig'de.

GS kaliteli ayaklar+Drogba demek bol gol demek Burak icin...

ben yinede 451 ile tek forvet Drogba oynamsindan yanayim, ve Amrabat bi sekil dahil olmasi gerekir Takima.

Burak yedekde demek, bi hamle imkani demek.

Tek forvet oynasak Amrabat banko oynar zaten. Ama onu kadrodaki oyuncu olarak görmüyorum ben.

Oynaması çok ihtimal dahili değil gibi. Amrabat'ı da saymazsak, kanat oyuncumuz yok zaten.

Erman,Engin,Hamit,Emre... Bunlar zaten orta saha özellikli,devşirme kanat oyuncusu olur.

Her iki kanada bunlardan birisini koyup, önde sadece Drogba ile çok sıkıntı.

Bugünün olayı tamamen bu zaten. Teknik olarak ikisininde cıkması doğru ama yerine giren oyuncular ne onların görevini yapabiliyor ne de onlar kalitesinde. Selçuk kötü gününde bile bir şekilde topu ileriye taşıyabiliyordu. Drogba'da o topu tutabiliyordu. Sen topu ileriye tasıyan oyuncunla topu ilerde tutan oyuncunu cıkarırsan zaten maçı Bursa'ya verdiğini ilan ediyorsun. Orta sahada basmadığın ve ilerde korkutamadığın için de kötü savunma ve gol yemeye mahkum kalıyorsun. Kenar yönetimi resmen macı hediye etti.

Birde işin kötü tarafı hatırlarsanız gecen sene bunun gibi berbat bir Es-Es deplasmanımız vardı. Bugün aynı Bursa maçını bu futbola rağmen kazansaydık cok bütük bir mesaj vermiş ligin geneline. En kötü oyununla Bursa galibiyeti almak daha 2.haftadan cok büyük bir moral bozukluğuna yok acabilirdi diğer takımlar için. Kenar yönetimi sağ olsun güzel hediye etti maçı.

Ya bizim psikolojimiz zaten herseyi anlatiyor. Drogba ve Selcuk cikinca, farkli bir psikolojiye bürünüyorsun.

O bastaki güven kalmiyor ki. Korkmaya cekinmeye basliyorsun. Siradan bir takima dönüsüyorsun.

Drogba ve Selcuk´un ölüsü cikmaz oyundan. Birakacaklar bu isi. Hikaye anlatmayacaklar yani.

Selcuk´suz 2 mac oynadik gecen sene. Birinde 1461 Trabzon´a elendik, digerinde de sonuncu Mersin´i aglaya aglaya yenebildik Arena´da.

Gecen hafta Selcuk cikti, 2-0´dan puan veriyorduk, bu hafta puan verdik.

Kötü olabilirler, bekledigimiz katkiyi vermeyebilirler, ama girenlerin en formda hali, bunlarin ölüsünün ceyregi etmez.

Gitti puan iste. Bu yüzden gitti

Tek forvet oynasak Amrabat banko oynar zaten. Ama onu kadrodaki oyuncu olarak görmüyorum ben.

Oynaması çok ihtimal dahili değil gibi. Amrabat'ı da saymazsak, kanat oyuncumuz yok zaten.

Erman,Engin,Hamit,Emre... Bunlar zaten orta saha özellikli,devşirme kanat oyuncusu olur.

aslinda

442 yapilir, ama SNeijder de var..

neresinden tutsan elinde kaliyor :D

bu takımın sorunu bekleri değildir. bu takımın sorunu pas değil,şutta değil. o topu kanatlardan getirecek-pozisyon hazırlayacak-içeri kat edip hızlı bir şekilde adam eksiltecek adamların olmayışıdır.

1-melo-selçuk-snejder (hamiti saymıyorum gerçekten) pas-şut-koşu anlamında 10 numaradır. ama pası kime atacaklar kime yayacaklar ilerde.

2-drogba ve burak. büyük yetenekler ideal forvet hattıdır. ancak bu adamların işi kanatlara doğru değil merkeze doğru yönelmeleri gerekir.

3-amrabat bu yüzden önemliydi. amaç neydi beklenen alıp gitmesi surati ile adam geçip pozisyon hazırlaması idi. 2 şey yapıyor sadece amrabat sol bek yardımcı oluyor ve topla hızlı seri olarak çıkıyor sonuç:sadece defans katkısı var.

oyun içinden örnekler verelim.

geçen haftaki h.baltanın 2-3 kere ters atılan topta arkada bomboş kalıp pozisyon yakalamasıdır örnek verirsek, orda olması gereken kanat(kanat forvettir) kaçırır veya atar orası ayrı konu ama ordan sonuç çıkmasa bile h.balta gibi surati olmayan adam kendi alanını boşaltıyor bu yüzden. bir sol hücüma katkı verir ama depar ve tekniği ile.

bu hafta misal bu örnek çok önemli. selçuk-snejder en güzel oyun zekasıdır. tek pas veya ileriye araya paslar. burda kanat gerek çünkü kanattan içeri kat etmesi, forvetinde ceza sahası içinde dolaşması ile verimli olur. burak veya drogba bunu sürekli yapamaz.

diğer örnek. melodur. melonun ileri çıkışları önemlidir. en büyük yaptığı bence yetenek uzun çapraz toplarıdır. kime oynuyor uzun topu eboue ve h.balta ya. bu adamlar ileri çıkar elbet ama tek başınları o uzun çapraz topları alacak asıl kanattır. geriden gelen bek e topu bırakır boş alan yaratarak. sürekli böyle eboue-h.balta olursa kendi alanlarını boşaltır geri dönüşlerde zorlanırız.

ve son olarak. kanat oyuncunun önemi burak veya drogba top tutsun-tutmasın. stoperler merkezde odaklandığı için kanatları bırakır. drogba gibi kafa hakimeyeti olan hatta degajdan gelen topu göğüs ile alıp tek pasla dönen forvetin ama kanatları göremiyoruz.

en önemlisi; kanat birebirde adam geçmek demek, rakip kim olursa olsun ister defansa yaslanan-ister baskı sonrası hızlı çıkışlarda önemlidir. çünkü şu anda takımın tek yaptığı pas yapmak, bunun sonucu ancak kanatlarla hızlı oyuna dönüştürürsün. topu alır kanat ileri taşır çalım veya deparla, orta saha da ileri taşır kendini pozisyon zenginliği adam çoğalma olur. kapalı defansları zaman zaman birebirde çalım atacak oyuncu ile geçebilirsin. drogba mükemmel top saklıyor ama alıp gidecek biri değil her zaman çünkü o kıvraklığı yok eskisi gibi. snejder-selçuk aynı tip çalım atmayı denemezler.

hamit bunun için önemliydi oda bıktırdı. bugun yaptığını maç içinde 4-5 kere yapsa takımda rahatlar. alıp çalım atıp araya bırakma.

sorun kanat oyuncusu olmamasıdır. şu anda tek kanat gerekli kadroda fazla oynama yapamazsın. çift kanat olsa drogba veya burak çok rahatlar..

ah bu yabanci siniri sacmaligi olmasaydi...

Muslera

Eboue Semih Chedjou Riera

Engin Melo Selcuk Amrabat

Sneijder

Drogba​

Drogba´nin olmayacak paslari gögsüyle yumusatip önüne almasi yeter ya. Burak bunlari sittin sene yapamaz.

Zaten 1-0 öndesin. Oyunundan skoru korumaya calistigin belli. Skoru korumak istiyorsan, önde Burak degil Drogba olacak.

Selcuk´u degil Hamit´i cikaracaksin. Selcuk belki etkili degildi ama cok kostu adam. Gercekten cok kostu, mücadele etti.

Zaten ne zaman Selcuk ciksa, bu takim cöküyor. Gecen sene Selcuk 1 mac cezaliydi, aglaya aglaya kazandik maci Arena´da.

Gecen hafta Selcuk cikti, puan veriyorduk Antep´e. Puani kenar yönetim verdi resmen bana göre. Tartismasiz

% 100 haklısın drogbanın ölüsü yeter...

bu takım kanat istiyor. sol bek filan hikaye.. sanki her takımın bekleri coentro mu?? zaten öyle bir takım kurma imkanı olsa, bunları sıkıntı yapmayız..

dünya futbolunda son düzen bu. kanat veya kanat forvertlerin hücümda etkileri..

h.baltanın önünde arda turan veya bruma olsa, bursanın bekleri kaç kere çıkabilir ileri. snejder topu aldığında tek pas ile arda turan veya brumayı görse drogba-burak yüzü kaleye dönük pozisyon daha rahat almazmı. arda veya bruma birebirde topu maç içersinde 4-5 ileri taşısa. senjder-selçuk ceza sahası dışındaki yayda kendini hazırlamazmı??

ilk şampiyonlukta sıkıntı forvetti. çünkü engin-emre-elmander çok fazla kanatlara atıyordu kendilerini. engin birebirde iyiydi-emre şut çıakrıyordu. melo-selçuk hemen önde bitiyor dönen topları alıyor veya çevresinde geziniyordu. şimdi forvet var kanat oynayacak sıfır adam.

hoca boşu boşuna 2 sezon boyunca kanat forvet bas bas bağırmadı.

bu takımın sorunu bekleri değildir. bu takımın sorunu pas değil,şutta değil. o topu kanatlardan getirecek-pozisyon hazırlayacak-içeri kat edip hızlı bir şekilde adam eksiltecek adamların olmayışıdır.

1-melo-selçuk-snejder (hamiti saymıyorum gerçekten) pas-şut-koşu anlamında 10 numaradır. ama pası kime atacaklar kime yayacaklar ilerde.

2-drogba ve burak. büyük yetenekler ideal forvet hattıdır. ancak bu adamların işi kanatlara doğru değil merkeze doğru yönelmeleri gerekir.

3-amrabat bu yüzden önemliydi. amaç neydi beklenen alıp gitmesi surati ile adam geçip pozisyon hazırlaması idi. 2 şey yapıyor sadece amrabat sol bek yardımcı oluyor ve topla hızlı seri olarak çıkıyor sonuç:sadece defans katkısı var.

oyun içinden örnekler verelim.

geçen haftaki h.baltanın 2-3 kere ters atılan topta arkada bomboş kalıp pozisyon yakalamasıdır örnek verirsek, orda olması gereken kanat(kanat forvettir) kaçırır veya atar orası ayrı konu ama ordan sonuç çıkmasa bile h.balta gibi surati olmayan adam kendi alanını boşaltıyor bu yüzden. bir sol hücüma katkı verir ama depar ve tekniği ile.

bu hafta misal bu örnek çok önemli. selçuk-snejder en güzel oyun zekasıdır. tek pas veya ileriye araya paslar. burda kanat gerek çünkü kanattan içeri kat etmesi, forvetinde ceza sahası içinde dolaşması ile verimli olur. burak veya drogba bunu sürekli yapamaz.

diğer örnek. melodur. melonun ileri çıkışları önemlidir. en büyük yaptığı bence yetenek uzun çapraz toplarıdır. kime oynuyor uzun topu eboue ve h.balta ya. bu adamlar ileri çıkar elbet ama tek başınları o uzun çapraz topları alacak asıl kanattır. geriden gelen bek e topu bırakır boş alan yaratarak. sürekli böyle eboue-h.balta olursa kendi alanlarını boşaltır geri dönüşlerde zorlanırız.

ve son olarak. kanat oyuncunun önemi burak veya drogba top tutsun-tutmasın. stoperler merkezde odaklandığı için kanatları bırakır. drogba gibi kafa hakimeyeti olan hatta degajdan gelen topu göğüs ile alıp tek pasla dönen forvetin ama kanatları göremiyoruz.

en önemlisi; kanat birebirde adam geçmek demek, rakip kim olursa olsun ister defansa yaslanan-ister baskı sonrası hızlı çıkışlarda önemlidir. çünkü şu anda takımın tek yaptığı pas yapmak, bunun sonucu ancak kanatlarla hızlı oyuna dönüştürürsün. topu alır kanat ileri taşır çalım veya deparla, orta saha da ileri taşır kendini pozisyon zenginliği adam çoğalma olur. kapalı defansları zaman zaman birebirde çalım atacak oyuncu ile geçebilirsin. drogba mükemmel top saklıyor ama alıp gidecek biri değil her zaman çünkü o kıvraklığı yok eskisi gibi. snejder-selçuk aynı tip çalım atmayı denemezler.

hamit bunun için önemliydi oda bıktırdı. bugun yaptığını maç içinde 4-5 kere yapsa takımda rahatlar. alıp çalım atıp araya bırakma.

sorun kanat oyuncusu olmamasıdır. şu anda tek kanat gerekli kadroda fazla oynama yapamazsın. çift kanat olsa drogba veya burak çok rahatlar..

Zaten söylediğimiz farklı şeyler değil. Oynatabileceğimiz herhangi bir kanat oyuncumuzun olmamasının zorluğunu yaşıyoruz ama yapacak pek de birşey yok gibi.

İhtiyacımızı görecek yerli bir oyuncu bulamayacağımıza göre, yabancı oyuncuyu da alsak bile yeterince faydalanamayacağımıza göre bir şekilde olabildiğince en iyi oyuncularımızı içinde bulunduran kadroyla belli bir oyunu oynamamız lazım. Bugün olduğu gibi ne yaptığını bilmeyen bir takım kimliği olursa; zaten kimi alıp, hangi sistemi oynarsak oynayalım sıkıntı devam eder.

Takımı öne çıkarma, topla gitme anlamında özellikle kanatsız sistemi oynayacaksak, Alper'i çok gerekli görüyordum ama olmadı. Engin yapabilir belki ama onu da kullanamıyoruz. Dediğin gibi topla gidecek orta saha da sadece Hamit var kağıt üzerinde. O da çoğunlukla topu eziyor.

Üst Alt