STSL 18/19 H:25 | Galatasaray 5-0 Antalyaspor | MS | 11 Mart - Sayfa 70 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Yok, şimdi TD bakmanın zamanı değil. Sezon sonu lig sıralaması ne olursa olsun, FT in devam edeceği aşikar. Kendisinin formda olduğu ve olamadığı dönemler mevcuttur. Eleştirildiği dönemlerin sonrasında ise çoğunlukla başarılı olmuştur. Sezon sonu transfer dönemi çok çok önemli; takım şu an bitik durumda ise, bundan tümüyle kendisini sorumlu tutmak haksızlıktır, diye düşünüyorum...

Kadrodan memnuniyetsizliğine % 100 hak veriyorum yani; hep diyorum, burada yazılanların aksine berbat bir kadro planlaması idi, Tudor-Cenk Ergün' ün yaptığı. Sezon sonu transfer döneminde yeterli bütçe de oluşacak gibi görünüyor. Bakalım, umalım ki doğru hamleler yapabilsin. Başarılı olamazsa da bu son başarısızlığı olur; bir daha kendisi de gelmek istemez zaten!...

O kadro planlaması geçen sene 4 takımlı yarışta şampiyon oldu ve o takımın en beğenilmeyen 2 adamı olmasa(Belhanda ve Feghouli) bu seneki takım rakip kaleye gidemiyor.

Büyük takımların hiçbirinin yarışta olmadığı ligde Başakşehir'i de şampiyon yapacak.

Onyekuru, Akbaba, Diagne, Mitroglou kadro planlaması vs Feghouli, Garry, Gomis, Belhanda kadro planlaması

Tercih sizin.

Fatih Terim, Antalya maçının ilk yarısında ne yapmak istedi anlayabilen var mı? Ben ilk 11'deki kadroyu gördükten sonra şok oldum. Ndiaye orta sahada tek başına oynar mı arkadaş bu nasıl bir iş bilmezliktir böyle. Kadroyu Fatih Terim değil de dışarıdan futbol cahili biri kursaydı bu kadar olmazdı. Nitekim ilk yarı attığımız şans golü olmasa ve adamlar biraz şanslı falan olsa direkten dönen topları gol olsa bize gerçekten zor anlar yaşatacaklardı.

Maçkolik'teki dizilişimize baktım 4-1-4-1 gösteriyordu:

____________________Muslera
Mariano___Luyindama____Marcao________Emre T.
____________________Ndiaye
Feghouli____Belhanda___Emre Akbaba___Onyekuru
____________________Diagne

Transfermarkt'taki dizilişimiz 4-3-3 gözüküyordu:

_____Belhanda______Ndiaye____Emre Akbaba
Feghouli____________Diagne____________Onyekuru

Her iki şekilde de yanlış bir diziliş. Ndiaye tek ön libero oynayamaz. Hatta Ndiaye hiç ön libero oynayamaz. Ön libero oynayabilecek takımda sadece 2 oyuncu var. Biri Donk, diğeri Fernando. Ndiaye mümkün olduğunda ilerde, rakip sahada oynamalı. Kendi yarı sahamıza geldiği zaman saptırıyor ayarı. Umarım Bursa deplasmanında bu hatayı tekrarlamaz Fatih Terim yoksa Bursa daha ilk yarı bitmeden bu oyunla bizi darmadağın eder.

Bursa deplasmanında çıkarılabilecek en ideal kadro bu şekilde olmalı bence:

_____________________Muslera
Mariano____Luyindama____Marcao______Nagatomo
__Fernando/Donk
Feghouli_____Ndiaye___Belhanda____Onyekuru/Emre Akbaba
______________________Diagne

Fernando/Donk
Onyekuru/Emre Akbaba
Ndiaye/Seçuk
Mariano/Linnes

form durumlarına göre bu değişiklikler de olabilir.

Fatih Terim, Antalya maçının ilk yarısında ne yapmak istedi anlayabilen var mı? Ben ilk 11'deki kadroyu gördükten sonra şok oldum. Ndiaye orta sahada tek başına oynar mı arkadaş bu nasıl bir iş bilmezliktir böyle. Kadroyu Fatih Terim değil de dışarıdan futbol cahili biri kursaydı bu kadar olmazdı. Nitekim ilk yarı attığımız şans golü olmasa ve adamlar biraz şanslı falan olsa direkten dönen topları gol olsa bize gerçekten zor anlar yaşatacaklardı.

Maçkolik'teki dizilişimize baktım 4-1-4-1 gösteriyordu:

____________________Ndiaye
Feghouli____Belhanda___Emre Akbaba___Onyekuru
____________________Diagne

Transfermarkt'taki dizilişimiz 4-3-3 gözüküyordu:

_____Belhanda______Ndiaye____Emre Akbaba
Feghouli____________Diagne____________Onyekuru

Her iki şekilde de yanlış bir diziliş. Ndiaye tek ön libero oynayamaz. Hatta Ndiaye hiç ön libero oynayamaz. Ön libero oynayabilecek takımda sadece 2 oyuncu var. Biri Donk, diğeri Fernando. Ndiaye mümkün olduğunda ilerde, rakip sahada oynamalı. Kendi yarı sahamıza geldiği zaman saptırıyor ayarı. Umarım Bursa deplasmanında bu hatayı tekrarlamaz Fatih Terim yoksa Bursa daha ilk yarı bitmeden bu oyunla bizi darmadağın eder.

Bursa deplasmanında çıkarılabilecek en ideal kadro bu şekilde olmalı bence:

_____________________Muslera
Mariano____Luyindama____Marcao______Nagatomo
__Fernando/Donk
Feghouli_____Ndiaye___Belhanda____Onyekuru/Emre Akbaba
______________________Diagne

Fernando/Donk
Onyekuru/Emre Akbaba
Ndiaye/Seçuk
Mariano/Linnes

form durumlarına göre bu değişiklikler de olabilir.
Guardiola gibi oyunu önde oynamak istedi

Hocanın City'e benzer bir oyun oynatmaya çalıştığını düşünüyor musun sende? Bu oyuncu grubuyla yapılacak iş değil yav sanmıyorum ben öyle bir amacı olduğunu. Gerçi oynadığımız oyunun bir açıklaması yok bu sezon..
Bariz öyle bence yapı bile uyuyor, bir pasör bir skorer kanat, iki adet gole yakın orta saha bir dinamik süpürücü, oyunu stoperlerin kurması, beklerin sürekli rakip yarı sahada olması vs.

Yapı bu ama uygulayamıyoruz orası ayrı. Ben Akbaba transferinin direk bu amaca yönelik yapıldığını düşünüyorum zaten sene başında.

Bariz öyle bence yapı bile uyuyor, bir pasör bir skorer kanat, iki adet gole yakın orta saha bir dinamik süpürücü, oyunu stoperlerin kurması, beklerin sürekli rakip yarı sahada olması vs.

Yapı bu ama uygulayamıyoruz orası ayrı. Ben Akbaba transferinin direk bu amaca yönelik yapıldığını düşünüyorum zaten sene başında.

Görüntü öyle de hoca bunu uygulamamızın çok çok zor olduğunu göremiyor mu ben de bunu anlayamıyorum..

2. yarıdaki oyunumuz her ne ise ondan oynayalım her maç deplasmanlarda bile. Taktikten dizilişten pek anlamam ama sanırım 4-1-3-2 ya da 4-4-2 falandı Onyekuru'yu öne atarak Diagne ile birlikte çift forvete döndük. Emre Akbaba'nın çıkarak Donk'un oyuna girmesi ilk yarıdan farklı olarak neyi değiştirdi kafam pek basmadı. Uzman futbol analisti renktaşlardan bilen var mı acep?

2. yarıdaki oyunumuz her ne ise ondan oynayalım her maç deplasmanlarda bile. Taktikten dizilişten pek anlamam ama sanırım 4-1-3-2 ya da 4-4-2 falandı Onyekuru'yu öne atarak Diagne ile birlikte çift forvete döndük. Emre Akbaba'nın çıkarak Donk'un oyuna girmesi ilk yarıdan farklı olarak neyi değiştirdi kafam pek basmadı. Uzman futbol analisti renktaşlardan bilen var mı acep?
Kaptırdığımız toplarda ribaund alacak ya da kritik anlarda dönülecek bir topçu oldu sahada Donk girince diğer türlü rakip direk iniyordu orta sahadan kanatlarımıza.

Hoca naptığını bilmiyor bence bu sezon, ilk Alanya maçında 6 atarken de böyle oynuyorduk şimdi de böyle. Skor kopunca dağıtıyoruz ama kopartamayınca da iş mucizelere kalıyor.

Alanya maçı ilk gole kadar işkenceydi cidden. Şu oyunla şampiyonluğu hak etmiyoruz derim normalde ama rakiplerimiz de hep kötü. Bu yüzden şampiyon olamamak çok koyuyor dış etkenler de baya etkiliydi iyice sinir bozdu bu sezon..

Donk’un oynadığı her maç ve bölümde galibiyete yakın takım biziz.

Geçen sezon da ilk yarı sallanmaya başlamışken Donk -Ndiaye oldu ve takım kendine geldi.

2017-2018 puan ortalaması

Donk ile : 2.5 (11 dakika oynadığı maç hariç)

2018-2019 : 2.54 (3 ve 8 dakika oymadığı maçlar dahil edilmemiştir onlar edilseydi 2.62)

Geçen sezon tek 11 oynamadığı maç Gençler maçı ki onu da kaybettik.

Bu adama haksızlık ediliyor. Fizik gücü ile orta sahaya direnç katıyor. Tekniği Ndiaye’den falan net daha iyi. Fernando’dan da daha ruhlu. Ağır evet ama kesinlikle oynamalı. Hele 3’lü orta saha ile oynuyorsak kesin olmalı.

Sırf sözleşmesi uzasın diye oynatmamız gereken adamı sözleşmesi uzamasın diye oynatmıyoruz. Sözleşmeyi kapınca salar mı kendini, maaşının karşılığını verir mi bilemem ama elimizdeki net en iyi alternatif o bölge için. Seneye de kalmalı yapacak bir şey yok..

Donk’un oynadığı her maç ve bölümde galibiyete yakın takım biziz.

Geçen sezon da ilk yarı sallanmaya başlamışken Donk -Ndiaye oldu ve takım kendine geldi.

2017-2018 puan ortalaması

Donk ile : 2.5 (11 dakika oynadığı maç hariç)

2018-2019 : 2.54 (3 ve 8 dakika oymadığı maçlar dahil edilmemiştir onlar edilseydi 2.62)

Geçen sezon tek 11 oynamadığı maç Gençler maçı ki onu da kaybettik.

Bu adama haksızlık ediliyor. Fizik gücü ile orta sahaya direnç katıyor. Tekniği Ndiaye’den falan net daha iyi. Fernando’dan da daha ruhlu. Ağır evet ama kesinlikle oynamalı. Hele 3’lü orta saha ile oynuyorsak kesin olmalı.
O zaman Bursa deplasmanında Donk'un ilk 11 oynama vakti geldi desene. Ama benim bildiğim Fatih Terim Donk yerine yine Fernando ile başlayacaktır maça. Bir de bence Antalya maçının 2. yarısındaki iyi oyunun tek nedeni Donk'un oyuna girmesi değil, herkes kaçırıyor bence bir de Onyekuru'nun kanattan 2. forvete evrilişi var Diagne ile birlikte Onyekuru ile çift forvete döndük.

valla bu maçtaki skor bizi yanıltmamalı. afedersiniz ama b.k gibi oynuyoruz. ne oynadığımız belli değil. özellikle ortasahada saçma sapan top kayıplarıyla çok pozisyon görüyoruz kalemizde. kornerler penaltı gibi maşallah gelen vuruyor giden vuruyor dün akşam muslera ve direkler korudu bizi. tam tersine bizim attığımız kornerlerde ise sıfır elde var sıfır. kazık kadar boyu olan en az 4-5 tane oyuncumuz var ama bir tane korner tehlikemiz yok. dün akşam antalya yerine eli yüzü düzgün bir takım olsa 5-0 biz yenilirdik emin olun. bu takım nasıl çalışıyor açıkçası merak ediyorum. bursa maçında göreceğiz zaten neyin ne olduğu. bu takım 2. ligde bile deplasmanda kolay maç kazanamaz bu haliyle

Deplasmanlarda ilk golü biz atarsak kazanıyoruz bir şekilde Göztepe deplasmanında, Antalya deplasmanında olduğu gibi. Yok ilk golü deplasman takımı atarsa Alanya ve Erzurum deplasmanlarındaki gibi o zaman vay halimize. Güç bela bir gol atıp skoru eşitledikten sonra ne oynadığı belirsiz bir takım haline dönüp maçı zar zor 1-1 berabere bitiriyoruz.

İşin sırrı gol yememekte saklı. 80 dakika bile 0-0 gitse son 10 dakika bir gol atıp o deplasmanı kazanma ihtimalimiz oldukça yüksek. Ama takımın gol yemediği deplasman maçı yok ki. Bakın Başakşehir'e şampiyon olacak takım kolay gol yemez Adamlar 25 maçta 12 gol yemiş biz 25 gol yemişiz son 3 deplasman maçlarını sırasıyla 0-2, 0-1, 0-3, 0-1.

2-0 öne geçersen eğer en fazla 1 gol yeme lüksün var. Onun dışında deplasmanlardaki ilk hedefimiz gol yemeden maçı götürmek olmalı. İkinci hedefimiz 1 gol atıp maçı almak olmalı. Ama nerede Fatih Terim hiç bir zaman az gol yiyen bir takım olmaya çalışmadı hiç. Hiç 0-1'in üzerine yatmayı başarabilen bir takım olamadık.

Üst Alt