The Hobbit: Part 1 (Çekim Aşamasında) - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

The Hobbit: Part 1 (Çekim Aşamasında)

Cevap: The Hobbit: Part 1 (Çekim Aşamasında)

tom bombadil'in kim veya ne olduğu uzun süreler tartışma konusu olmuştur.

özellikle mi denk geldi yoksa hep mi vardır bilmem ben kitapları okuduğumda yani sene 1998 falan, bu tartışma zirvedeydi.

çok fazla ve çoğu mantıklı teoriler ortaya atıldı. pek çok insan, maia'dır, şudur budur diye kitaplardaki bir tipe soktu onu ve fazla kurcalamadı.

kimileri ise daha öteye gitti, bazıları tom, tolkien'dir dedi, bazıları ise, tolkien'in ölen oğlunun orta dünya'daki yansımasıdır dendi.

ancak benim de desteklediğim, kurulduğunda en çok destek alan ve mantıklı gelen teori şudur efendim;

bilindiği üzere tolkien bilmeceleri çok sever, kitabın içine, direk yazılan bilmeceler haricinde, okuyanları düşündürecek bilmeceler de koymuştur. en büyük bilmece ise tom bombadil'dir. peki kimdir tom bombadil?

tom bombadil, kitabı okuyan okuyucudur.

bir çok tez vardı ama aklıma gelenleri yazacağım.

tom, bir bölümde yüzüğü alır ve pat diye yok eder, sonra geri getirir. e madem ne uğraşıyoruz diyemezsiniz, zira yüzüğü tamamen yok edemez.

okuyucu, kitabın kapağını kapatarak yüzüğü yok edebilir, açarak geri getirir. burada yüzük, büyülü orta dünya alemini simgeler. ancak okuyucu yüzüğü tamamen yok edip hikayeyi bitiremez çünkü buna müktedir olan kişi tolkien'dir.

tom bombadil'in evi, hobbitleri her beladan koruyan muazzam bir sığınak görevi görür. gene bu ev ancak ve ancak okuyucunun kitabı okumakta olduğu mekan olabilir. burada enteresan bir nokta da şudur, süper güçlü denilen tom, orman'ın ötesine geçemez. benim orada gücüm yok der, hatırlarsanız. kitabın o bölümüne kadar geçen mekanlar, hobbit kitabında da az çok ismi geçen, tanıdık mekanlardır. ancak o noktadan sonra frodo, bilmediğimiz yerlere gider. okuyucu frodo'yu henüz bilmediği, okumadağı maceralara uğurlar ve ne olacağını bilemez.

bir ilginç nokta da, yüzüğün bombadil'i etkilememesidir. frodo yüzüğü takar ve tom onu hala görebilir, en ufak bir etkilenmesi de olmaz.

frodo yüzüğü taktığı zaman, ne yaptığını hatta ne düşündüğünü dahi bilen başka kim vardır? evet, biz, okuyucular.

bunlar aklımda kalanlar, daha pekçok vardı, bir de elbet meşhur diyaloga değinilmişti.

-frodo: siz kimsiniz efendim?

-tom: daha benim adımı öğrenmedin mi? tek cevap o. sen bana söyle, sen kimsin, böyle tek başına sen olarak, isimsiz?

bilindiği üzere kitap okuyan biraz kendini karakterlere yakın hisseder. keza diziler filmlerde de. çok sevdiğiniz bir dizi bitince, bir arkadaşınız gitmiş gibi olur ya hani.

frodo'nun saygıyla ama tanımamazlıkla sorduğu soruya, okuyucu biraz bozuluyor önce. sonra sözü tekrar tom alıyor.

burada şuna dikkat edelim, bu diyalog gerçekleşirken, frodo tek başına değildir, ayrıca tom ona daha önce frodo diye hitap etmiştir.

o zaman tom neden onun ismini sormakta, tek başına olduğunu iddia etmekte ve isimsiz demektedir. "o" diye kastedilen kimdir?

evet, tom, bu noktada, bize doğru dönmekte, tek cevap o diyerek bizi işaret etmekte ondan sonra, frodo'ya değil, bize sormaktadır. biz bir kitap karakteri değiliz, yani isimsiz biriyiz. aynı zamanda bir okuyucu olarak oradaki herkesin aksine yalnızız.

her ne kadar bu savı tamamen kabul etmiş olsam da, tom bombadil, tolkien'in en büyük bilmecelerinden biri olacak hep kalacaktır.

Aslına bakarsan bilmece olarak kalması gereken fakat hakkında gereğinden çok şey bildiğimiz konular mevcut filmde. Hernekadar Fantastik bir kurgu dahi olsa yetişkinleride ekrana bağlayacak bir film çekme düşüncesinde olan prodüksiyon fazla gerçek dışı yada doğru tabirle "çocuksu" ögelerden sıyrılmış şeklikle sunulmuş izleyiciye. (örneğin kronolojik olarak arwen hayatta olduğu halde kitapta aragorn ile herhangi bir ilişkisinden bahsefilmez. Aşk yetişkin kitlenin olmazsa olmazlarından)

Tom bombadil, Oğul tolkien (christopher) in babasının ciltleştirmediği hikayeleri derlemesiyle oluşturduğu kayıp öyküler kitabında mevcuttur. Tom bombadil bir Valar ırkından maiya'dır. Radagast yada Gandalf'ın aksine bilmece ve soru işaretlerinin oluşu kendisinin bambaşka bir hikayesinin oluşu. Bir maia kızı olan orman güzeline aşkı ve hayatını ona adayışı yatar bunun altında. Keza kitapta geçtiği üzre Tom bombadil yüzük taşıyıcısına yardımıda dokunmuş, fakat karakter olarak bukadar sıradışı ve " masalsı" bir karakterin bukadar gelişi güzel dahil edilmesi akışı bozacağından eklenilmemiş olsa gerek.

Film olarak şu yüzden örnek veriyorum. Kitapta yazanlardan ziyade bazı bildiklerimizse sadece P.Jakson un hayal gücünden eklenmiş durumda.

37875210150476478304123.jpg

Christopher Tolkien in derlediği kayıp öyküler kitabı, Hurin in çocukları ve silmarillion da bu izlediklerinizin 5 katı şaşada savaşlar ve öyküler mevcut. Numenor ırkının yükselişi ve sauron ile savaşıp görkemli bir şekilde alt edişi mevcut.

Çekilir inşallah o filmlerde 10-15 sene sonra falan :)

fragman muthis lan. ulan su filmi mahsun kirmizigul cekecekti 6 aya teslim ederdi. peter jacksona verirsen uzar boyle.

J.R.R Tolkien'in fanlarından birinin Yüzüklerin Efendisi üçlemesini okuduktan sonra frodo baggins'in minyatür evini yaptı.

Fragmandaki cüce türküsü:

[video=youtube;7tOo2OMUhB8]https://www.youtube.com/watch?v=7tOo2OMUhB8&feature=player_detailpage[/video]

Üst Alt