The TUBİTAK Series - Salavat Butonu Projesi - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

The TUBİTAK Series - Salavat Butonu Projesi

Bunlara kafa yormakta nakit saglamakta gereksiz.
Daha faydalı işlere kafa yormak lazım

XT1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben sadece başındakine baktım da büyük bir panoya düzenek hazırlamışlar sandım. Ne bileyim proje filan deyince. Bir de ödül mü almış bunlar?

Bu etkinliklerde okul olarak tübitak a başvurursun. Bilim fuarı yapmak için yani. Onlar da sana kabul edilip edilmediğini bildirir. Kabul edildikten sonra fuarda kullanman için 5000 tl verirler . bu parayı yapacağın projelerde kullanırsın. Yapacağın projelerde ne malzeme lazım ise o paradan kullanırsın. Mesela tel, mıknatıs, ampul, motor, vb malzemeler. Yaptıpın harcamaları faturalandırmak zorundasın. Yani amaç bu fuarlarlarda yarışmak değil gösteridir.
Proje deyince akla yeni bir buluş veya fikir gelrbilir ama genellikle önceden yapılan projeler veya ekleme yapılan proje ve aletler sunulur. Amacına uygunmudur bu durum o ayrı mesele.

Mesela geçmişte ülkemizin bir okulunda proje olarak sürüngenler konulu çalışma vardı. O çaluşmayı yapan öğrenciler üniversitenin biyoloji bölümüne gidip sürüngen ne varsa istemişler ve onlara ekleme yaparak sunum yapmuşlardı.
ODTÜ lü gençler bile bilim fuarlarında genellikle daha önce bulunan projeleri sunarlar.
Tabii ki bu başlığı açan arkadaş din konusuna kıl olduğu için aklınca buralarda dolanıyor. Bu çalışma sonuçta imam hatip lisesinde ve din ile alakalu olması normal.
Tübitak ın yeni buluşlar istediği ve sonunda para ödülü olan yarışma yokmudur? Elbette vardır. Mesela bir öğrenci sadece muz kabuğunu ve bir asit çeşitini( nitrik asit diye hatırluyorum) kullanarak kauçuk elde etmişti ve birinci olduğunu hatırlıyorum.
Bir arkadaşım ayak kokusunu önleyen ayakkabı yapmuştı . Diyarbakırdan katılmış ve derece almıştı
Yeni buluş olmayan bilim fuarlarındaki amaç ise bilimsel düşünceyi yaygınlaştırmak ve sevdirmektir

CiVCxYrXAAEe8Nq.jpg

tübitak müdürü olsam hepsini üstün hizmet madalyası verirdim. Tübitak'ın Türkiyenin gelişimi için istediği noktalar bunlar.

Üst Alt