Total Futbol && Gegenpressing | Selami Görmezler - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Total Futbol && Gegenpressing | Selami Görmezler

Mobil pres ne yahu?
Geçmiş zaman ama benim hatırladığım rakibe kendi yarı sahasından başlamak üzere pres ile soluk aldırmıyorduk.
işte dediğinin klasik tabiri o...Yani belli bir odağa değil hareketli olarak kimi zaman topsuz alandaki rakibe pres yapıyorduk özellikle şükür yapardı millete saçma gelirdi ama mobil presle rakibi boğardık...

Hayır üstünlüğümüz futbolun temel prensipleri çok iyi icra etmemizdi...Bir kere gelmiş geçmiş en iyi 5 oyun kurucudan biri bizdeydi...Dünyanın en iyi kalecilerinden birine ve adrese teslim orta açan beklere sahiptik...Tandem de barcelonada ön libero oynayan 30-40 metreden oyun kuran bir lider vardı...

Ne sadece pres ne sadece kanat organizasyonu ne sadece şut ne sadece çalım ne sadece diagonal pas...Pozisyon ne gerektiriyorsa rakibi çözmek için ne gerekliyse eş zamanlı karar verebilen adamlarımız vardı yani dünya futbol tarihinin en iyi oyuncu gruplarından birine sahiptik düşün hasan şaş, emre belözoğlu, ümit davala kadroya giremiyebiliyordu...Hagi-Suat-Ünsal-Şükür-Popescu-Taffarel-Bülent-Ergün dönemlerinin en iyi mevkii oyuncularıydı...Hagi yaş farkına rağmen zidane'ı eziyordu...Adams Popescuya yaklaşamıyor...Taffarel tüm rakip kalecilerden fersah fersah üstün çıkıyordu...
Yahu sadece pres yazmadım ki ben, bizi rakiplerimize karşı üstün kılan en önemli özelliğimiz idi diye, rakipler uyguladığımız bu pres yüzünden nefes alamıyordu diye hatırlıyorum.

Oynanan oyunun diğer noktalarında tabii ki farklılıklar vardı ama Fatih hocanın bile bir çok kez dile getirdiği gibi rakibe kendi yarı sahasından başlamak üzere pres uygulamak oyun sistemimiz için çok önemliydi.

Bu arada her turnuva faşizmin getirdiğini snobluk ve cahillikle bir ülke her turnuva rezil olmaya devam ediyordu; İSPANYA...2008 Avrupa Şampiyonası başladığında Guardiolanın barca altyapısında henüz Rijkard varken uygulamaya çalıştığı yeni nesil bir taktiksel sistem vardı...Buna göre futbol sahası dikdörtgen değil kare gibi düşünülecek dikey değil yatay oynanacaktı...Peki ama nasıl gol atılacaktı??? Yüzlerce mantıksız saçma sapan yan pas yapıp rakibi uyutmak ve ani bir ara pasıyla gol atmak...Bunun için yetenekli olmaya gerek yoktu zira bu yeni bir spor çeşidiydi adı da Tiki-Taka...
Evet tiki taka için yeteneğe gerek yok çok doğru bir tespit.

Yahu sadece pres yazmadım ki ben, bizi rakiplerimize karşı üstün kılan en önemli özelliğimiz idi diye, rakipler uyguladığımız bu pres yüzünden nefes alamıyordu diye hatırlıyorum.

Oynanan oyunun diğer noktalarında tabii ki farklılıklar vardı ama Fatih hocanın bile bir çok kez dile getirdiği gibi rakibe kendi yarı sahasından başlamak üzere pres uygulamak oyun sistemimiz için çok önemliydi.
ben de sadece pres değil yazdım üstat neye itiraz ettiğini anlamadım? genel olarak herşeyi iyi yapıyorduk çünkü o dönemin en iyi oyuncu grubu avrupada bizdeydi minvalinde yazdım...

Sinirlenmeyiniz kenan bey.İstirham ederim

Uğur bey bütün samimiyeti ile cevap veriyor sorularınıza.

Peki Gegenpressing sisteminde topsuz alanda rakibe pres yapılmıyor mu?
Hayır rakip odaklı zaten doğru, yönelik tam almancası karşı pres değil şok pres hiç değil orada amaç top hakimiyetini kazanmak değil sadece mobil presteki gibi topu alıp tiki takadan farklı olarak en kısa sürede gole ulaşmak dikey bir şekilde tiki taka daha çok yatay amaç top hakimiyetiyken tiki-takada; gegenpressing de golü bulmak dikine oynamak özetle...

Hayır rakip odaklı zaten doğru, yönelik tam almancası karşı pres değil şok pres hiç değil orada amaç top hakimiyetini kazanmak değil sadece mobil presteki gibi topu alıp tiki takadan farklı olarak en kısa sürede gole ulaşmak dikey bir şekilde tiki taka daha çok yatay amaç top hakimiyetiyken tiki-takada; gegenpressing de golü bulmak dikine oynamak özetle...
Gegenpressing karşı pres demektir yahu, bana burada Almanca dersi mi veriyorsun Allah aşkına?

Rakibe KARŞI PRES yapıp topu en çabuk şekilde kazanmak. Topu kazandıktan sonra kaleye ne şekilde gittiğinin uyguladığın pres ile ne ilgisi var?

Barcelona'da Gegenpressing uyguluyor idi, topu kazandıktan sonra tiki taka ile kaleye gidiyor idi. Klopp ise pres uygulayıp topu kazandıktan sonra en hızlı şekilde kaleye gitmeyi uygulatıyor.

Yazida katilmadigim cok nokta var, bence Tiki-Taka devrimdir Guardiola da dehadir ama aslinda Ugur kendisi de diyor Tiki-Taka icin Xavi ve Iniesta gibi orta sahalarin olmasi lazim

Yetenekten kasit "flair"
Katılmak zorunda değil zaten kimse sonuçta burada çoğunluk neyi isterse onu oylat bu doğru ya da yanlış olduğuna delalet etmez ki sadece güzel bir formatta karşıt fikirler sunuluyor isteyen beğenir isteyen beğenmez...Bunlar kesin sonuçları olan nesnel şeyler değil...

Normalde konu ikisi arasında tercih istiyor ama bence ikisi de dandik...

Yav hem yetenekli futbolcuya ihtiyaç duyulup hem yetenek nasıl gerektirmiyor kimseye ön yargım merak ediyorum sadece.
Oynaması çok kolay ama 6 senede 3 uluslaraarası kupa alabilmen için milli takımlar düzeyinde xavi-iniesta lazım...yoksa rezil olursun varsa ihya olursun ama bu oyunu koca kafa arda bile oynayabilir ama sonuca etki etmez sadece oynamış olur...Özetle bu...

Katılmak zorunda değil zaten kimse sonuçta burada çoğunluk neyi isterse onu oylat bu doğru ya da yanlış olduğuna delalet etmez ki sadece güzel bir formatta karşıt fikirler sunuluyor isteyen beğenir isteyen beğenmez...Bunlar kesin sonuçları olan nesnel şeyler değil...

Normalde konu ikisi arasında tercih istiyor ama bence ikisi de dandik...

Aksine bence Total Futbol da Gegenpressing de iyi ve modern futbolun suphesiz en onemli taktiksel fikirleri, ayrica goze hos gelen bir oyun sunuyorlar.

Ayrica iki yaziya da bastan sona katilmiyorum neredeyse, taktik boyle kati bir olgu degil.

Yine de etkinlik bence de cok olumlu oldu.

Gegenpressing karşı pres demektir yahu, bana burada Almanca dersi mi veriyorsun Allah aşkına?

Rakibe karşı pres yapıp topu en çabuk şekilde kazanmak. Topu kazandıktan sonra kaleye ne şekilde gittiğinin uyguladığın pres ile ne ilgisi var?

Barcelona'da Gegenpressing uyguluyor idi, topu kazandıktan sonra tiki taka ile kaleye gidiyor idi. Klopp ise pres uygulayıp topu kazandıktan sonra en hızlı şekilde kaleye gitmeyi uygulatıyor.
Almanca dersi vermiyorum gegen tam olarak karşı değil aynı zamanda doğru, yönde gibi anlamlara gelir diyorum yönelim var ve karşı anlamı daha çok istikamet değil de karşı koymak yani direkt rakibe basmayabilirsin ama pas yoluna pres yapsan topu kapmak için gegenpressing oluyor özetle...

Ayrıca ben 3 taktiksel anlayışa da karşıyım seni ikna etmeye çalışmıyorum sorduğun için cevap veriyorum o kadar...

Üst Alt