Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları - Sayfa 24 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları

Şu son bir aydır İstanbul Sefaköy'den Gebze'ye staja gidiyorum , sabah 5 gibi uyanıp 5:30 gibi metrobüse biniyorum ve nasıl başarıyorlar bilmiyorum, insanların leş gibi koktuğu, sabahın körü olmasına rağmen full artı full , milletle dip dibe yol gidiyorum. Ben sırf bunun için bile bu ülkede yaşamaktan nefret edebilirim ve kaçıp gitmek isteyebilirim. Bunun on misli önemli sebeplerim de var ama bu bile yeter. IELTS'e gireceğim yakında ve istediğim notu aldığım gibi yurtdışına, yollayabildiğim her yere portfolyo yollayacağım.

Henüz bu yaz mezun oldum ve diplomamı almadım. 6 aydır ücretsiz staj yapıyorum. Çünkü maaş almayı haketmediğimi düşünüyorum. Üniversitelerden mezun olan o gençler kusura bakmayın bir bok bilmiyor. Ben bir şeyler öğrenebilmek için 6 ay kölelik yapıyorsam herkes yapacak. Bu arada hiçbir yerde dayım yok. Gittim köpek gibi sabah akşam kendime bir şeyler katabileceğim bir yer aradım. Ama benimle birlikte olanların çoğu kılını kıpırdatmadı. 2 ay sonra da iş bulamıyoruz diye ağlayacaklar. İşte sistemin işsiz bıraktığı gençler bunlar nokta

baya boş konuşmuşsun sen.
ben staj yaptım, okulumu bitirince staj yaptığım şirkete ve onların iştiraklerine ücretsiz çalışma teklifinde bulundum. sigorta olmadan çalıştıramayacaklarını söylediler. gerekçeleri de haklı olarak şantiyede başıma bir şey geldiğinde şirketlerinin tehlikeye girmesi.

yani herkes konuşuyor ama herkes kendi penceresinden bakıyor ve karşıdakine çeşitli ithamlarda bulunabiliyor. bu başlıkta bir çok kişi ben ben ben diye ortalıkta geziyor.

ben konuyu açtığım ilk mesajdan beri biz biz biz diyorum, biz diyorum ben demiyorum. çünkü hayatını kurtarabilen azınlıktaki kesim sanıyor ki kendi ayağına gelen fırsatlar herkesin ayağına geliyor. millet kendi fırsatını bulmak ya da yaratmak adına kıçını patlatıyor ama karşıdaki insan onun göt büyüttüğünü düşünebiliyor ve utanmadan arlanmadan, yüzü kızarmadan tembellik imasında bulunabiliyor, evet

Bunu ne amaçla yazdın bilmiyorum,belki makarasına yazdın belki ciddi yazdın ama burada değinilmesi gereken en önemli konulardan birisi bence.Mesela İstanbul ya da İzmir başlı başına bir Türkiye pratiği değil,hatta İstanbul'un bazı semtleri bile başlı başına İstanbul genelini yansıtmıyor.Bu özellikle yabancılarda çok var,Türkiye'ye gelip işte Turkish kebab,Turkish tea Turkish lahmacun Turkish bilmemne falan filan öve öve bitiremiyorlar,gayet lüks mekanlarda yiyip içip konaklıyorlar.Onlara sorsan ekserisine göre Türkiye gayet güzel bir ülke.Şimdi bizim milletin yüzde kaçı canı istediğinde kebap yiyebiliyor,kaçı o mekanlardan 2-3 segment aşağıda mekanlara canı istediğinde gidebiliyor?Şimdi 2 Türkiye pratiği var karşımızda.Bunlardan hangisi gerçekte olan.Bana sorarsan yabancıların burayı gezip görüp beğendiği şeylerin hiçbiri başlı başına Türkiye'yi yansıtmıyor hatta daha da abartı bir oran verebilirim bu konuya ilişkin.
Yav farkindayim bende bunun ama iste bu imkanim varken gelmek istiyorum zaten. Dedemin meshur lafi vardir hic unutmam adam kendisi son zamanda yiyip icemedigi icin bize sunu soyluyordu hep: Kaliteli yiyin icin parayi sicin sonra noluyor benim gibi oluyorsunuz ondan sonra paranin ne anlami var.
Ben gelip para biriktirmeyi gelmedim oraya imkanim varsa gelirim guzel bir hayatim olacaksa luks mekanlarda yiyip sicabilirsem gelirim baska turlu gelemem zaten. Paran varsa guzel derler ya aynen oyle.

Yav farkindayim bende bunun ama iste bu imkanim varken gelmek istiyorum zaten. Dedemin meshur lafi vardir hic unutmam adam kendisi son zamanda yiyip icemedigi icin bize sunu soyluyordu hep: Kaliteli yiyin icin parayi sicin sonra noluyor benim gibi oluyorsunuz ondan sonra paranin ne anlami var.
Ben gelip para biriktirmeyi gelmedim oraya imkanim varsa gelirim guzel bir hayatim olacaksa luks mekanlarda yiyip sicabilirsem gelirim baska turlu gelemem zaten. Paran varsa guzel derler ya aynen oyle.
Deden kerhaneciydi hatırladığım kadarıyla?

Amsterdamda en boktan odalar için aylık en az 300-400 avro istiyorlar breh

Osdorpda 5 ay yaşadım arkadaşın evinde kaldığım için 20m2lik oda için 250 ödemem gerekiyordu yoksa en az 600 700 olurdu

Eğer bir gün orada iş bulursam Rotterdamdan falan daire kiralarım yoksa A'damın ortasında mülteci gibi yaşamanın bir anlamı yok bence

Bro evimin odasını kiraya çıkardım €700 bir akşamda 100’e yakın talip çıktı. Fiyatlar çok fahiş. Kendi şirketimi kurdum bakalım inşallah oradan yol alırız

baya boş konuşmuşsun sen.
ben staj yaptım, okulumu bitirince staj yaptığım şirkete ve onların iştiraklerine ücretsiz çalışma teklifinde bulundum. sigorta olmadan çalıştıramayacaklarını söylediler. gerekçeleri de haklı olarak şantiyede başıma bir şey geldiğinde şirketlerinin tehlikeye girmesi.

yani herkes konuşuyor ama herkes kendi penceresinden bakıyor ve karşıdakine çeşitli ithamlarda bulunabiliyor. bu başlıkta bir çok kişi ben ben ben diye ortalıkta geziyor.

ben konuyu açtığım ilk mesajdan beri biz biz biz diyorum, biz diyorum ben demiyorum. çünkü hayatını kurtarabilen azınlıktaki kesim sanıyor ki kendi ayağına gelen fırsatlar herkesin ayağına geliyor. millet kendi fırsatını bulmak ya da yaratmak adına kıçını patlatıyor ama karşıdaki insan onun göt büyüttüğünü düşünebiliyor ve utanmadan arlanmadan, yüzü kızarmadan tembellik imasında bulunabiliyor, evet
Ücretsiz çalışma teklifinde bulunduktan sonra da seni işe almadılar mı?

Ücretsiz çalışma teklifinde bulunduktan sonra da seni işe almadılar mı?
hayır, zaten patlamış bir sektör adamlar eleman almıyor. internetteki ilanlardan 2-3 tane olanları da zaten en az 4-5 yıl sektöründe trcrübeli diyerekten lafa giriyorlar. yine de başvuruyorsun fakat yukarda 5000-3000 başvuru sayısı ibaresini görünce zaten mülakata bile çağrılmayacağını bilerekten başvuruyorsun, yine de yanılmıyorsun. çağırmıyorlar.

çok şiddetli bir işsizlik var. iş ilanları kısıtlı ve bu ilanlara başvuru sayıları ciddi derecede yüksek. adam 2 kişi satış danışmanı alacak ilana gelen başvuru sayısı 6500 kadar

Ben yurt disinda yasiyorum. Gecenlerde isten eve donus yolunda otobus'de bir teyze benim GS esofmani giydigimi gorunce benim ile konusmaya basladi, X yere gitmeliyim, oraya nasil giderim yardimci olur musun diye sordu, kizi yaninda, bende yolu gosterdim. Tren gelene kadar bir kac dk sohbet ettik. Teyze Turkiye'den geleli 2 gun oldu o yuzden sordum dedi. Bende tatil icin mi geldiniz diye sordum, yok kizim burada universite okuyacak o yuzden geldim dedi.

Bende teyze Turkiye'de iyi universite okullari yok mu diye sorunca bu ulkenin egitimi daha iyi dedi, kendi tarafindan hakli olabilir tabi. Bende goruslerini merak ettigim icin buraya yeni geldiniz, ilk izlenimiz nasil diye sordum. Bana bu cevabi verdi "Buradakiler biraz irkci ya, kizim universite'de yanliz, buradakiler hic kendisiyle konusmuyor, yardimci olmuyor" dedi. Bu kisiden kisiye degisir tabi, okullarda cogu zaman Turk'ler Turk'ler ile takilir, buradakiler de kendi insanlariyla takilir dedim.

Bu sadece kucuk bir ornek. Yurt disinda yasamanin iyi yonleri var, kotu yonleri de var, bunu yurt disinda yasayanlar bilir sadece. Yine uzun uzun yazarim ama bazilarinin isine gelmeyecegi icin gerek yok.

Ben yurt disinda yasiyorum. Gecenlerde isten eve donus yolunda otobus'de bir teyze benim GS esofmani giydigimi gorunce benim ile konusmaya basladi, X yere gitmeliyim, oraya nasil giderim yardimci olur musun diye sordu, kizi yaninda, bende yolu gosterdim. Tren gelene kadar bir kac dk sohbet ettik. Teyze Turkiye'den geleli 2 gun oldu o yuzden sordum dedi. Bende tatil icin mi geldiniz diye sordum, yok kizim burada universite okuyacak o yuzden geldim dedi.

Bende teyze Turkiye'de iyi universite okullari yok mu diye sorunca bu ulkenin egitimi daha iyi dedi, kendi tarafindan hakli olabilir tabi. Bende goruslerini merak ettigim icin buraya yeni geldiniz, ilk izlenimiz nasil diye sordum. Bana bu cevabi verdi "Buradakiler biraz irkci ya, kizim universite'de yanliz, buradakiler hic kendisiyle konusmuyor, yardimci olmuyor" dedi. Bu kisiden kisiye degisir tabi, okullarda cogu zaman Turk'ler Turk'ler ile takilir, buradakiler de kendi insanlariyla takilir dedim.

Bu sadece kucuk bir ornek. Yurt disinda yasamanin iyi yonleri var, kotu yonleri de var, bunu yurt disinda yasayanlar bilir sadece. Yine uzun uzun yazarim ama bazilarinin isine gelmeyecegi icin gerek yok.
Hangi ülke orası hocam?

Üst Alt