Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları

asıl 2 yıllık olduğu için bekliyorum, batı ülkelerinin ciddi derecede ara eleman ihtiyacı var. benim şansım bi mühendisten daha fazla çünkü mühendis olan ülkede durmuyor kaçıyor. onların öyle bi talebi yok. yüksek düzeyde mühendis isen tamam, ama onların çalışmadığı tekniker teknisyen gibi işçiler lazım.

benim arkadaş almanyaykrn demir dövme işçiliği gibi iş işyerinden teklif aldı almanyada, bu adam da 4 yıllık okumadı

zaten bu diploma çılgınlığı türkiyede var, oysa abdye gidenlere bakıyorum uber, kasiyerlik allah ne verdiyse yapıyorlar. yoksa gidelim de kalifiye olalım gibi bi amaç taşımıyorum. orada bulaşıkçı bile olurum kapağı atalım, sonrası kendi çapında yükselirsin
Ben yurt dışından bahsetmiyorum yalnız bunları sorarken. Yoksa uber vs yapma planların varsa hayal ettiğin şeylere sahip olman bence zor dışarıda da.

2 yıllık bölümler maalesef Türkiye'de işsiz olarak kalmaya mahkum oluyor uç noktalarda kendini geliştirmedikçe maalesef.

forumda bi yerde ingilizceyi iyi düzeyde öğrenmek diye bir başlık vardı çok uzun bir dille anlattım nasıl yurtdışına çıkmadan akıcı olarak konuştuğumu. şimdi dünyanın her yerinde arkadaşlar edimip online olarak konuşuyorum ki dilim güncel kalsın. mutlaka bak o konuuya 2 adet msjım var
tamam bakayım. ben de ırgatta olsam yurtdışına gitmek istiyorum dayı konu takipteyim

ırgatta olsa düz işçi de olsa yurtdışına gideceğim derken dünyada sizin gibi yaklaşık birkaç milyar adam olduğunu unutmayın

yemene gitmeyeceğinize göre hepiniz muhtemelen batı avrupa ile abd,kanada düşünüyorsunuz ama derme çatma botlarla akdenizi hatta atlantiği geçmeye çalışanlar var unutmayın

ırgatta olsa düz işçi de olsa yurtdışına gideceğim derken dünyada sizin gibi yaklaşık birkaç milyar adam olduğunu unutmayın

yemene gitmeyeceğinize göre hepiniz muhtemelen batı avrupa ile abd,kanada düşünüyorsunuz ama derme çatma botlarla akdenizi hatta atlantiği geçmeye çalışanlar var unutmayın
sürekli ense karartmaya ne gerek var acaba

Ben yurt dışından bahsetmiyorum yalnız bunları sorarken. Yoksa uber vs yapma planların varsa hayal ettiğin şeylere sahip olman bence zor dışarıda da.

2 yıllık bölümler maalesef Türkiye'de işsiz olarak kalmaya mahkum oluyor uç noktalarda kendini geliştirmedikçe maalesef.

doğrudur, haziran 2018de mezun olduğum için iş tecrübem yok staj dışında. zaten ilanlara bakıyorsun adam iç mimar çalıştırıp hem senin işini hem iç mimar işini ona yaptırıyor. bize istihtam açılmıyor zaten.

bu yıllardır 2 yıllıklar için böyleydi. sebebi de mezun sayısı fazla olmasıydı. şimdi mühendisler de böyle artık. mühendis sayısı çok değeri düştü

geçen yine ilanlarda iş arıyorum. bi boya mı kimya şirketi mi satış danışmanı arıyor, kriterine kimya mühendisliği bölümü mezunu demiş

yani ben kimya mühendisi mezunu olup kamyonla boya vs satışı yapacağım. muhtemelen asgari ücret değildir ama 3.500 tl civarı maaşı vardır aşağı yukarı. işte mühendisliğin de seviyesi bu. eskiden öğretmenler de değerliydi. sayıları artınca artık sözleşmeliye falan döndü iş. adaölar asgari ücret bile alamıyor. bence en itibarı düşen meslek, son 20 yılda öğretmenlik

Çocuk haklı la
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (lisans) mezunuyum,
Pazarlama Yönetimi yüksek lisans öğrencisiyim
3000 lira maaş alıyorum.

üniversite okumayıp direkt asgari ücretle işe başla zaten 2100 tl maaş, 500-600 de yemek parası veriyorlar. 2700tl aşağı yukarı asgari ücretlinin eline para geçiyor. tabi öğlen yemek yiyeceğin için tasarruflu olursan 250 yemeğe ödesen 2400 kabaca eline para kalıyor.

gerçekten dirsek çürütmenin bedeli sadece 500-600 tl mi

üniversite okumayıp direkt asgari ücretle işe başla zaten 2100 tl maaş, 500-600 de yemek parası veriyorlar. 2700tl aşağı yukarı asgari ücretlinin eline para geçiyor. tabi öğlen yemek yiyeceğin için tasarruflu olursan 250 yemeğe ödesen 2400 kabaca eline para kalıyor.

Merak etme belli bir yerden sonra vergiye giriyorsun devlette 200-250 lira tırpanlıyor maaştan.

Bu düşünce yapısında olduğun için şu an kaçmak istiyor olabilir misin? Ne bekliyorsun 5 kağıt ile başlamayı mı? Tecrübe olsun diye beleşe çalışan arkadaşım var benim. Okumayan adam ticaret vs. işlerine girişip çok çok şanslı olmazsa zaten o maaşta kalır. Kendini geliştiren kişi elbet çıkar yukarı doğru.

Bu düşünce yapısında olduğun için şu an kaçmak istiyor olabilir misin? Ne bekliyorsun 5 kağıt ile başlamayı mı? Tecrübe olsun diye beleşe çalışan arkadaşım var benim. Okumayan adam ticaret vs. işlerine girişip çok çok şanslı olmazsa zaten o maaşta kalır. Kendini geliştiren kişi elbet çıkar yukarı doğru.

benim düşünce yapım seni, enin düşünce yapın beni ilgilendirmez.

senin arkadaşlarının ne yaptığı beni ilgilendirmez, kimse beleş çalışmak zorunda da değil.

diz her zaman türkiyeden kötü yerleri örnek veriyorsunuz. bu ülkenin potansiyeli nedir ve bu potansiyel niçin kullanılmıyor bunu sorgulamıyorsunuz.

tamam ben de kendi arkadaşlarımı anlatayım, almanyada almanca pratik yaptığım çocuk stajyer, 1100 euro maaş alıyordu. çocuk kasabada yaşıyor 1100 euro maaşıyla motosiklet, bmw ve ev sahibi. evi muhtemelen kiralıktır sormadım. zaten avrupada evler göç aldığı için fiyatları yüksek.

motosikletine bakmıştım, modelinden anlamam o zaman söylediğinde sahibinden de 2. eli 19.500, 22.000 civarlarındaydı. bmwsini hatırlamıyorum 5 serisi olması lazım 2005 model civarı. çocuk 17 yaşında, 18 olduğunda asgari ücret alacağını söylüyordu.

bana dediki bu para çok değil aslında ev araba alabiliyor bi de barınma ve erzak alabiliyosun bununla dedi. işte insan olmayı burda hissediyorsun. asgari ücretten bile düşük olan stajyer maaşı alan bi velet hayatını o para ile idame etirirken ben asgari ücret alsam dahi barınıp hayatımı bağımsız olarak idame ettiremiyorum. kaldıki asgari ücretli iş bulmak bile bi mesele artık.

sonra bu ülkenin gençleri neden özgüvensiz yetersiz mutsuz, 17 yaşında velet ayrı evine çıkıp kız arkadaşıyla yaşayıp bir hayat kuruyor. bak dikkatini çeksin kız arkadaşı bile hayat kuruyor. kastetmek istediğim cinsellik yaşamak değil, bu adamlar 17-18 yaşında kız erkek fark etmeden BİREY olabiliyorlar. ben hala aileme bir şey olsa sokağa düşecek seviyedeyim. bireysel bir durum mu değil, çünkü yaşıtlarımın bir çoğu da aynı durumda

Üst Alt