Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları - Sayfa 9 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları

Reis sıkıntı şu 12 senenin üzerine 4 yıl İnşaat Mühendisliği okumuş başarıyla mezun olmuş bir adam neden İnşaat Mühendisliği yapamıyor da Kaynak Sertifikası almak veya senin dediğin bir başka yol olan İskele Mühendisliği yapmak zorunda bırakılıyor ki bu memlekette ? bu adamın elindeki İnşaat Mühendisliği veya başka bir Mühendislik diploması neden o sertifikalardan daha değersiz hale geldi

Bizim burada tartıştığımız şey de bu yoksa ben Kaynak Mühendisi sertifikası olan veya İskele Mühendisliği yapan adam bir yerlere gelemez demiyorum para kazanmanın bin bir türlü yolu vardır elbet, sen bir tarafını yırtmadın, buraya hak etmeyerek geldin demiyorum bizim derdimiz bambaşka

Uzmanlasmak onemli. 12 yilin ustune 4 yil mimarlik okudum.. baktim benim gibi o sene nereye 1000 kisi mezun olmus.. e seneye bi o kadar daha gelecek.. gittim bir meslek odasindan akustik uzman sertifikasi aldim.. o zamanlar 50 mimardan 1 inin bildigi bir cizim programi ogrendim. Baska arkadaslarim restorator oldular.. bi baskasi lead konusunda uzmanlasti.. keske giydirme cepheci olsaydim da gecti iste.. bu dediklerimi yapanlar is buldu.. cunku bunlarin sayisi artik 1000 degil 5 -6 falandi..
Yahu konsepti olmayan bakkal bile kalmadi artik..muhendisin mi olmicak

Ülkeyi kötüleyerek iltica edebilme şansınız var beyler. Tabi geri dönme zor. Homesick olmam diyorsanız deneyin şansınızı.

Hayat hiç bir yerde kolay değil arkadaşlar, nereye kaçıyorsunuz? Benim 19 senem okumakla geçti Hollanda’da.. Üniversite (Mimarlık), master derken anca.. mezun olduğum zamanlarda tüm sektorlarda kriz vardı, bi işe girdim, çok çok az maaş aldım, çalıştım çırptım, evlendim, ev aldım..
eşşşek gibi çalışıyoruz burda, maaşımın yarısı vergiye gidiyor, yüzde 49%. Maaşımın yüzde 5% sağlık sigortama, yüzde 30% evime.
Mesela herkes diyor aa Hollanda çok güzel ülke, her şey çok iyi ayarlanmış felan fistan.. yok öyle bişey, aşırı pahalı herşey.. ve her seferinde pahalılaşıyor. Ev fiyatları büyük şehirlerde aşırı yüksek şu anda, ben evimi mesela 2016da 170.000 euro’ya aldım, şu an satsam 300.000e gider.. Ama satsam daha pahalı ev almam lazım aynı yerde kalmam için. Kira fıyatları desen dahada uçuk.
Çok şükür geçiniyoruz ve herkes gibi geçinme derdindeyiz bizde.
Biz türküz, burda herkes bizi sevmez, Hollanda nüfusunun 90% faslıları, türkleri, müslümanları sevmez. İş ararken arkadaşlarımın ne zorluklar çektiğini görüyorum. Kimse adam yerine koymuyor. Tüm kriterlere uyuyorlar, sırf isim olarak Ahmet ya da Mehmet yazıyor diye konuşmaya bile çağırmıyorlar.
Çok zor beyler, gurbet çok zor.

Ben yurtdisinda calismayin yasamayin demiyorum.. ben de yurt disinda calisiyorum.. genclerin istemesi de gayet dogal..
Demek istedigim diplomam varla olmuyor..olmayacak.
Yurtdisinda cvlerin nasil degerlendirildigini biliyorum. O yuzden gunceli yakalayin demek istiyorum. Bunlari parasiz ya da mutevazi butcelerle yapma imkani var..
Vay arkadas ne cok yanlis anlamaya musaitmissiniz ya.
Benden yana bu kadar.. insallah herkes istedigi yerde istedigi gibi yasar
Renktaş sende kendini geliştircilerdensin gibi gözüküyor. Adam okulu bitiriyor git şu sertifikayı al deniyor. Ya da git şu dili öğren deniliyor.O da yetmiyor şu projeyi yaptın mı yok şunu yaptın mı. Peki bu dünyada çalışan herkes kendini geliştirmiş kişiler mi ki. Bu adam sürekli ekleme peşinde olacak.

Ayrıca insa ömrü diye bir şey var. Şunu öğren, şunu oku, git yüksek lisans yap git doktara yap. Bunlar bitmez. Önceden lise mezunu olmak yeter iken şimdi bir ton şey isteniyor ve bunu karşılamayan adam kendini geliştirmemiş oluyor. Ama eğitim sistemi bu hızda değil. İstekler çoğalıyor ama verilen eğitim yetersiz. Çoğu kişinin isyanıda buna. Bu isteklerin sınırı yok. Yarın da neden kaşının üstüne gözün var seviyesine gelir istekler. Konuyu açan kişi zaten buradan gitmenin yolunu istemiş, adam bazı şeyleri kabul ederek açmış. Onu sen bunu yapmadın diye yargılamak saçma herkes mükemmel olacak diye bir kaide yok.

İlkokulda sınıfa sorarlardı ne olmak istiyorsun herkes doktor,savcı,hakim vb meslekleri sayardı fakat marangozu mesala diyen olmazdı, halbuki o da bir meslek ve kazancı belki doktordan filanda yüksek olanlar var. Eğitim sana ne dedi hep okursan iş bulacaksın, işte bir hayatın olacak. Bu ülkede ''okumadan adam olunmaz'' diye bir deyim var. Hal böyle iken adam okumuş işte gene iş bulamıyor.Sıkıntı işte başta. Eğitimde. Tabi okumanında boş olduğu sonradan anlıyorsun da iş işten geçmiş oluyor. Gerçi okusan bile bir kıymeti yok adam Tıp'ı okuyup bitirmiş, geliyor bir cahil adamı öldürüyor, dövmeye kalkışıyor. Sorun zihniyette azıcık hani bahsedilen kendini geliştirme var ya, işte azıcık kendini kültürel yönden geliştirmiş insanlar burada kalmak istemiyor. Çünkü yarının garantisi yok. Her şey maddiyatta değil bu ülkeden gitmek isteyen işsizden daha çok zengin insan vardır.

Bir de bir ara özellikle 2009-2013 arası falan gençler arasında inşaat mühendisliği çok popülerdi. Televizyonda Ali Ağaoğlu my home, my office ne bileyim my maslak bilmemne reklamları dönüp duruyordu. Gençler de zannediyordu ki inşaat mühendisi olursam o zenginlikten bana da pay düşecek, hayatım kurtulacak. Halbuki senede on binlerce mühendis mezun eden bir ülkeyiz. İstihdam imkanları ne, kim nerede çalışacak düşünen yok. Bir şey piyasada çok olursa değeri azalır. Bugün bir duvar ustası olmak inşaat mühendisi olmaktan kat ve kat daha fazla kazandırıyor. Arkadaşım var makine mühendisi, Kocaeli/Gebze’de bir fabrikada çalışıyor. Bir tane mühendis ilanı açıyoruz 1 haftada 1500 kişi başvuruyor, buna karşılık forklift operatörü bulmak için 1 ay uğraştık dedi.

Bu ülkede mühendislik yazmak dertsiz başa dert almak gibi bir şey oldu.

Yurtdışında yaşasaydım muhtemelen azılı bir Erdoğan hayranı olurdum. Sonuçta Reis sayesinde Türkiye'de tatilin kralını yapıyor olurdum. Ayrıca sürekli şikayet edip, numaradan vatan hasreti de çekerdim.

Almancıların çoğu son döviz krizinden sonra Türkiye’de gayrimenkul zengini oldu zaten. Bir ev alma planı yapan aynı paraya üç ev sahibi oldu. Reise oy vermekte haklılar. Bizimkiler burada yaşayanlar niye veriyor onu anlamıyorum ben asıl.

Almancıların çoğu son döviz krizinden sonra Türkiye’de gayrimenkul zengini oldu zaten. Bir ev alma planı yapan aynı paraya üç ev sahibi oldu. Reise oy vermekte haklılar. Bizimkiler burada yaşayanlar niye veriyor onu anlamıyorum ben asıl.

Onu ben de anlamıyorum ve ayrıca ifade etmeye de korkuyorum. Genç yaşımda mahkeme yüzü görmek istemem.

Renktaş sende kendini geliştircilerdensin gibi gözüküyor. Adam okulu bitiriyor git şu sertifikayı al deniyor. Ya da git şu dili öğren deniliyor.O da yetmiyor şu projeyi yaptın mı yok şunu yaptın mı. Peki bu dünyada çalışan herkes kendini geliştirmiş kişiler mi ki. Bu adam sürekli ekleme peşinde olacak.

Ayrıca insa ömrü diye bir şey var. Şunu öğren, şunu oku, git yüksek lisans yap git doktara yap. Bunlar bitmez. Önceden lise mezunu olmak yeter iken şimdi bir ton şey isteniyor ve bunu karşılamayan adam kendini geliştirmemiş oluyor. Ama eğitim sistemi bu hızda değil. İstekler çoğalıyor ama verilen eğitim yetersiz. Çoğu kişinin isyanıda buna. Bu isteklerin sınırı yok. Yarın da neden kaşının üstüne gözün var seviyesine gelir istekler. Konuyu açan kişi zaten buradan gitmenin yolunu istemiş, adam bazı şeyleri kabul ederek açmış. Onu sen bunu yapmadın diye yargılamak saçma herkes mükemmel olacak diye bir kaide yok.

İlkokulda sınıfa sorarlardı ne olmak istiyorsun herkes doktor,savcı,hakim vb meslekleri sayardı fakat marangozu mesala diyen olmazdı, halbuki o da bir meslek ve kazancı belki doktordan filanda yüksek olanlar var. Eğitim sana ne dedi hep okursan iş bulacaksın, işte bir hayatın olacak. Bu ülkede ''okumadan adam olunmaz'' diye bir deyim var. Hal böyle iken adam okumuş işte gene iş bulamıyor.Sıkıntı işte başta. Eğitimde. Tabi okumanında boş olduğu sonradan anlıyorsun da iş işten geçmiş oluyor. Gerçi okusan bile bir kıymeti yok adam Tıp'ı okuyup bitirmiş, geliyor bir cahil adamı öldürüyor, dövmeye kalkışıyor. Sorun zihniyette azıcık hani bahsedilen kendini geliştirme var ya, işte azıcık kendini kültürel yönden geliştirmiş insanlar burada kalmak istemiyor. Çünkü yarının garantisi yok. Her şey maddiyatta değil bu ülkeden gitmek isteyen işsizden daha çok zengin ins

İlkokulda sınıfa sorarlardı ne olmak istiyorsun herkes doktor,savcı,hakim vb meslekleri sayardı fakat marangozu mesala diyen olmazdı, halbuki o da bir meslek ve kazancı belki doktordan filanda yüksek olanlar var. Eğitim sana ne dedi hep okursan iş bulacaksın, işte bir hayatın olacak. Bu ülkede ''okumadan adam olunmaz'' diye bir deyim var. Hal böyle iken adam okumuş işte gene iş bulamıyor.Sıkıntı işte başta. Eğitimde. Tabi okumanında boş olduğu sonradan anlıyorsun da iş işten geçmiş oluyor. Gerçi okusan bile bir kıymeti yok adam Tıp'ı okuyup bitirmiş, geliyor bir cahil adamı öldürüyor, dövmeye kalkışıyor. Sorun zihniyette azıcık hani bahsedilen kendini geliştirme var ya, işte azıcık kendini kültürel yönden geliştirmiş insanlar burada kalmak istemiyor. Çünkü yarının garantisi yok. Her şey maddiyatta değil bu ülkeden gitmek isteyen işsizden daha çok zengin insan vardır.

Eskiden lies mezunu olmak yetiyordu cunku memlekette 10-15 lise vardi.simdi kac universite var bilmiyorum.
Yurtdisinda is ve hayat mi istiyorsunuz? Ya da Turkiye de is bulmak mi benzerlerinizden farkiniz olmali.. hele ki networkunuz saglam degilse mutlaka fark yaratmalisiniz
Ya da hayata bi kere geldik .. yurtdisinda pizzacida calisayim diyorsaniz onun yolunu ben bilmiyorum malesef

Dunyada bu kadar sertifika sahibi baska ulke var mi acaba? Almanyadaki arkadaslar sizlerin sahip olduğu sertifikalar neler?

Üst Alt