Türkiye'yi Bekleyen Afet: Kuraklık - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'yi Bekleyen Afet: Kuraklık

Cevap: Türkiye'yi Bekleyen Afet: Kuraklık

Balık kültürü olan ülkelere hamsiyi versen köpeklerine yedirirler ancak,küçümsememek lazım ama tabi ama maalesef öyle.:)

Valla Ege'ye tatile giderim. Bir iki turistik bölge hariç balık-deniz ürünü kültürü yerlerde. En son Trabzon'a gittim onlarında balık kültürü yok. Her yer kebabçı, fast food olmuş. Allah belanı versin ABD diyorum (.)

Yagis ne ile alakali ? Ruzgarlar disinda? Kiyi bølgeleri haric Anadolu ve Dogu'da kurak Turkiye'de. Nasil yetistiriyor cølde Israil ? Binlerce katki maddesi kullaniyor degil mi ? Neden cunku verimlilik az ? Neden verimlilik az ? Yagis ve kimyasal cøzulme etkilidir bunda. Neden Hollanda'da daha az alanda cok fazla urun aliyorsun? Sadece teknoloji ile mi alakali ? Niye onlarin inekleri daha verimli? Turkiye icin kiyi bølgeleri haricinde de aynisini yapmak zorundasin. Cunku kimyasal cøzulme az ve yagis yeterli degil o yuzden de mecbursun bugday tipi urunler ekmeye. Verimli olsa gerekli yagis olsa neden yapmasin insanlar? Israil gibi yaparsin yapmak zorundasin bu da topragin verimliligin az oldugunu gøsterir ki bu verimlilik de yagis ve iklim ile cok alakali.

Selen kardeş biz sana anadolu cennettir ne verimli topraklardır onlar demiyoruz.Kurak bölgelerle kıyaslamanın yanlışına düştüğün için bu tepki.Burada anlaşamıyoruz.Karasal iklimin elbetteki özellikleri arasında yağış miktarı,elverişli koşullar...Ama sen kurak bölge dersen insanlar anlarki buraya çok az hatta bazı yıllar hiç yağış düşmüyor diye anlar,ki öyle değil.

Ülkemizde çok geniş alanlarda görülen bu iklim; iç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile

Marmara Bölgesi'nde Trakya'nın iç kesimlerinde görülür. Bu bölgelerde genel karakteri aynı olsa da bazı değişiklikler gösterir. Genel olarak bu bölgelerimizin etrafı dağlarla çevrili, deniz etkisinden uzak kalmışlardır. Dolayısıyla denizlerden gelen bol yağışlı kütlelerden yararlanamamışlardır. Bu nedenle bu alanlarda, karasal dediğimiz yarı kurak bir iklim egemendir.

Bunu kendi cografya dersleriniz søyluyor internetten baktim simdi. Kurak yari kurak diyor. Yani ki sanirsam bu universite sinaviniz ile ilgili bu bile kabul gøruyor karasal dedigimiz yari kurak iklim egemendir diyorlar Turkiye'deki cografyacilar da.

Yagis ne ile alakali ? Ruzgarlar disinda? Kiyi bølgeleri haric Anadolu ve Dogu'da kurak Turkiye'de. Nasil yetistiriyor cølde Israil ? Binlerce katki maddesi kullaniyor degil mi ? Neden cunku verimlilik az ? Neden verimlilik az ? Yagis ve kimyasal cøzulme etkilidir bunda. Neden Hollanda'da daha az alanda cok fazla urun aliyorsun? Sadece teknoloji ile mi alakali ? Niye onlarin inekleri daha verimli? Turkiye icin kiyi bølgeleri haricinde de aynisini yapmak zorundasin. Cunku kimyasal cøzulme az ve yagis yeterli degil o yuzden de mecbursun bugday tipi urunler ekmeye. Verimli olsa gerekli yagis olsa neden yapmasin insanlar?

Tamam Selen, Türkiye kuraktır. Tatmin oldum. Şimdi Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerin gelişmemiş veya gelişen ülkelerdeki tarım alanlarını ve insan gücünü kullanarak nasıl sömürdüklerini, ordaki kültürü ve dinsel inançları nasıl yozlaştırarak bilinçsiz şehirleşmeye nasıl çanak tuttuklarını ve bunun sonucunda da o gelişmiş ülkelerdeki 5 kuruşluk beyni olmayan vatandaşların sömürdükleri dünyanın sayesinde nasıl haketmedikleri bir hayat yaşadıklarını ve üstelik sömürdükleri gerçeğini gözardı ederek nasıl ahkam kestiklerini, kendini bilmez bilim adamlarının içine ettikleri ülkeleri nasıl etiketlediklerini tartışalım.

Valla Ege'ye tatile giderim. Bir iki turistik bölge hariç balık-deniz ürünü kültürü yerlerde. En son Trabzon'a gittim onlarında balık kültürü yok. Her yer kebabçı, fast food olmuş. Allah belanı versin ABD diyorum (.)

Aynen öyle.Ege'nin balık kültürü,trabzon'dan öte olmasına rağmen yok gibi birşey.Yemek kültürü de yok zaten kardeş bizde,çok övündüğümüz Türk mutfağı bile çok gerilerde.Türkiye'nin her tarafına aşçı yollayan Bolu'da da adım başı kebabçı.

Ülkemizde çok geniş alanlarda görülen bu iklim; iç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile

Marmara Bölgesi'nde Trakya'nın iç kesimlerinde görülür. Bu bölgelerde genel karakteri aynı olsa da bazı değişiklikler gösterir. Genel olarak bu bölgelerimizin etrafı dağlarla çevrili, deniz etkisinden uzak kalmışlardır. Dolayısıyla denizlerden gelen bol yağışlı kütlelerden yararlanamamışlardır. Bu nedenle bu alanlarda, karasal dediğimiz yarı kurak bir iklim egemendir.

Bunu kendi cografya dersleriniz søyluyor internetten baktim simdi. Kurak yari kurak diyor. Yani ki sanirsam bu universite sinaviniz ile ilgili bu bile kabul gøruyor karasal dedigimiz yari kurak iklim egemendir diyorlar Turkiye'deki cografyacilar da.

Karasal iklim = yarı kurak iklim demek değildir. İhtiva eder. Genellemedir. Yüzde yüz doğru değildir. Türkiye "salt" karasal iklim 1-2 bölge dışında yok diyoruz bizde. Ancak KAyseri sonrası başlar yeşil örtünün azalması ve bir prizma şekli ile Hakkari'ye kadar gider yani hafif daralır çizim olarak. Karadeniz-Akdeniz-Ege-Marmara-Trakya-İç Anadolu bunların hiçbiri karasal iklim ile yüzde yüz uyumlu değildir. Yer yer o özellikleri gösterir. 1-2 bölge diyoruz o kadarda olur lakin büyük coğrafyayız.

Bana kurak ile yarı kurak bölgelerin farkını da çıkar bileyim kardeş.Yarı kurak ve kurağı eşdeğer göstermekle olmaz.:)

Selen reyiz 3'e 1 kalmıs gibi ama iyi dayanıyor galiba [yardım lazım mı reyis? e.s. is ready¿]

Bana kurak ile yarı kurak bölgelerin farkını da çıkar bileyim kardeş.Yarı kurak ve kurağı eşdeğer göstermekle olmaz.:)

Zaten o tanıma uyuz oldum. Bir yer kuraksa = karasal iklimdir mantığı epey saçma olmuş:) Karasal iklim yükselti, dağ yapısı, alüvyonik zemin vs bir çok değişkene bağlı. Rüzgarlara bağlı. Acayip saçma olmuş karasal = yarı kurak ya da kurak :)

Evet yer yer olur zaten o kadarına hayır demiyoruz. Bak sayalım tüm bölgelerimizi 1 bilemedin 2 bölge (YER YER !) kuraktır ya da verimsizdir deriz orada bile birçok ürün çıkıyor ya da hayvancılık rolünü görüyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

SPI12Aylik.png

Söylediğimiz gibi 1-2 bölge ve yer yer kurak. En kurak bölge çöl iklimi etkisindeki G.Doğu Anadolu.

Tamam Selen, Türkiye kuraktır. Tatmin oldum. Şimdi Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerin gelişmemiş veya gelişen ülkelerdeki tarım alanlarını ve insan gücünü kullanarak nasıl sömürdüklerini, ordaki kültürü ve dinsel inançları nasıl yozlaştırarak bilinçsiz şehirleşmeye nasıl çanak tuttuklarını ve bunun sonucunda da o gelişmiş ülkelerdeki 5 kuruşluk beyni olmayan vatandaşların sömürdükleri dünyanın sayesinde nasıl haketmedikleri bir hayat yaşadıklarını ve üstelik sömürdükleri gerçeğini gözardı ederek nasıl ahkam kestiklerini, kendini bilmez bilim adamlarının içine ettikleri ülkeleri nasıl etiketlediklerini tartışalım.

Kiyi bølgeleri haric kuraktir. Kendi sinavlara hazirlik mufradatiniz da bunu diyor. Evet sømuruyor sømurtturmeyin. Bunu bana yazman abes. Senin dedigin o sømuru duzenine senden daha fazla karsiyim yalniz søyle fark var ulke ici sømuruyu de karsiyim zaten burda kiyamet kopuyor. Ekstra sehirlesme dersen orda biraz durman gerekir. Farkli yere gider. Neden gøc etti insanlar. Turkiye'de cunku toprak bølunuyor. Biliyorum bunu. Senin baban køylu diyelim 5 kardessiniz o topraklar bese bølunuyor. O da birsekilde gene ekonomik yetersizlik ve gøce neden oluyor.

Ki bir ønceki dedigini simdi yikiyorsun. Tarimda tamamen makinelesme tum doga ve iklim kosullarini yenersen zaten daha az insan calisir tarim isinde. Bir sekilde tarimda makinalasma da gøce sebep oluyor. Verimliligi ve makinalasmayi arttirdikca daha da gøce neden olursun cunku makinalardan dolayi daha az insana ihtiyac duyarsin. Ekstra topraklarin bølune bølune gitmesi Turkiye'de ve kalanin artik o toprakla kendi hayatini devam ettirememesi.

Ekmek derdi olmasa kolay kolay insanlarin terk edeceklerine falan inanmiyorum. Guzel gitsinler de køylerine hem verimlilik hem makinalasma deyip sonra onlarin ekonomisini ne yapacaksin.

Ekstra surekli sømuru duzeni denmesi bahane gibi de geliyor bana tembellikler icin. Bir sekilde uretememe yeni teknoloji ortaya koyamama plansizlik is bilmezlik falan hepsinin sebebini de sømuru duzenine atmamak gerekir.

Ekstra iki yønlu birsey bir de bu. Ilaclarini iciyorsun, arabalarini kullaniyorsun, pclerinde buraya yaziyorsun, hastalandiginda seni onlarin aletleri ile muayene ediyorlar vs. vs. binlerce bøyle sey de var. Bir seye karsi olmak diger seyleri gørmeye de engel olmamali.

Yani oraya herseyi mal edince tum køtulukleri de bu durum diger tarafi da sutten cikmis ak kasik yapmiyor. Teknolojiyi ureten dudugu calar. B.k atiliyor da guzel de iki tarafi da biliyorum hersey ortada. Dedim ya bir tarafi køtulemek diger tarafi sutten cikma ak kasik yapmiyor.

Kiyi bølgeleri haric kuraktir. Kendi sinavlara hazirlik mufradatiniz da bunu diyor. Evet sømuruyor sømurtturmeyin. Bunu bana yazman abes. Senin dedigin o sømuru duzenine senden daha fazla karsiyim yalniz søyle fark var ulke ici sømuruyu de karsiyim zaten burda kiyamet kopuyor. Ekstra sehirlesme dersen orda biraz durman gerekir. Farkli yere gider. Neden gøc etti insanlar. Turkiye'de cunku toprak bølunuyor. Biliyorum bunu. Senin baban køylu diyelim 5 kardessiniz o topraklar bese bølunuyor. O da birsekilde gene ekonomik yetersizlik ve gøce neden oluyor.

Ki bir ønceki dedigini simdi yikiyorsun. Tarimda tamamen makinelesme tum doga ve iklim kosullarini yenersen zaten daha az insan calisir tarim isinde. Bir sekilde tarimda makinalasma da gøce sebep oluyor. Verimliligi ve makinalasmayi arttirdikca daha da gøce neden olursun cunku makinalardan dolayi daha az insana ihtiyac duyarsin. Ekstra topraklarin bølune bølune gitmesi Turkiye'de ve kalanin artik o toprakla kendi hayatini devam ettirememesi.

Ekmek derdi olmasa kolay kolay insanlarin terk edeceklerine falan inanmiyorum. Guzel gitsinler de køylerine hem verimlilik hem makinalasma deyip sonra onlarin ekonomisini ne yapacaksin.

Kurak falan değil aha bak harita koyduk 2 farklı metoda göre analizleri var. Tarımsal ürün çeşitliliğini gelip kuraklığa eş tutuyorsun.Karasal iklim=kuraklık diyorsun. Neyse tartışmak bile saçmaydı zaten, sana Türkiye gerçeklerini başkaları öğretsin. Herşeye bu kadar kolay tanı koyma bence. Kıyı bölgeler aşırı verimli diğer bölgeler normaldir. O soruyu sana sormamda ki amaç başkaydı ama anlamadıysan zaten boşver ;)

iyi geceler

Teknolojiyi üreten düdüğü çalamıyor her zaman maalesef bu böyle. Medyayı yöneten, zalim, zulm eden düdüğü çalıyor desen yeridir. Ya da uzaklara gidip atıp tutanları çalıştıran onlara şaşalı hayat sunan ama özgürlüklerini çaktırmadan kısıtlayan hatta robota çevirenler evet onlar götürüyor parayı.

Şunu görüp musluğu 1-2 kıs da 1-2 sene sonra barajlarımız yine taşsın.Yazdığın yoruma bak duyarsız..
Sana mı soracağım nasıl yorum yapacağımı? Medyanın abarta abarta haber yapmasından dolayı öyle yazdım.Sonumuz geldi,kuraklıktan kırılacağız,suyun parası altını geçecek,yandık bittik diye bas bas bağırdılar,reyting uğruna halkı galeyana getirdiler.1 yıl sonra aşırı yağış oldu ve daha sonra 1 tane kuraklık haberi çıkmadı.Hani yanmıştık,hani bitmiştik? Aynı şey şimdi de yapılıyor.

Anlamadan etmeden milletin yorumlarını alıntılayıp boş boş konuşma.

Kurak falan değil aha bak harita koyduk 2 farklı metoda göre analizleri var. Tarımsal ürün çeşitliliğini gelip kuraklığa eş tutuyorsun.Karasal iklim=kuraklık diyorsun. Neyse tartışmak bile saçmaydı zaten, sana Türkiye gerçeklerini başkaları öğretsin. Herşeye bu kadar kolay tanı koyma bence. Kıyı bölgeler aşırı verimli diğer bölgeler normaldir. O soruyu sana sormamda ki amaç başkaydı ama anlamadıysan zaten boşver ;)

iyi geceler

Ne sorusu nu bilincli sordunki? En son su Avrupa sømuru falan mi ? :) Kiyi bølgeleri haric kuraktir halen de kurak bence. Tani bu. Verimli degildir topraklar dedim kiyi bølgeleri haric. Cunku yeterli yagis yok ve kimyasal cøzulme az. Neden Anadolu tek urun vs. vs. Verimli de degil kiyi bølgeleri haric topraklar vs. vs. Kiyi bølgeleri ceker tarimsal urun cesitliligi yukunu vs. vs. Denizellik karasallik ki bu cok temel ic kesimlere gelmiyor etki vs. vs. Verimlilik az ve kurak yeterli yagis yok vs. vs. Haritalariniza bakayim kahve yaptiktan sonra.

Üst Alt