UEFA, Şampiyonlar Ligi'nin Yeni Formatını Resmen Duyurdu! - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

UEFA, Şampiyonlar Ligi'nin Yeni Formatını Resmen Duyurdu!

Gayet makul degisiklikler. Millet formatla ne oynuyonuz ya diyor da bu turnuvanin formati surekli degisiyor zaten olayi bu. Her ne kadar romantikligi yapilsa da iyi takimlar burada olmali arkadas. Ingiltere'den 4 degil de 5 kulup gitse cidden haksizlik mi olur yani? Bence olmaz. Mesele adil olmakta.

Ayrica mevcut grup asamasi cok uyduruk gruplara ve sacma sapan onemsiz maclara sebep olabiliyor. Yeni formatta her macin manasi olacak bu kalite bir ekleme.

Mac sayisinin artmasi tek negatif gibi gorunuyor ancak bes degisiklik hakki ve modern spor bilimi dusunulunce oyuncular bu tempoyu bir sekilde kaldiracaktir diye umuyorum.

Yayin gelirinin paylasim semasi cok daha onemli. O konudaki gelismeler konusunda takipte kalalim.

son derece tek taraflı düşünce

ingilteredeki futbol ve paranın büyümesi sadece organik sebeplerle mi

5 büyük lig bilerek isteyerek desteklenen projenin de bir parçası

sen ingiltere 4.sünü kupaya alıp türk şampiyonunu ön elemede eletirsen bütün gelir ingiltereye akmaya devam eder fark büyür

yarın da ingilteredeki 8. gelsin denir

son derece tek taraflı düşünce

ingilteredeki futbol ve paranın büyümesi sadece organik sebeplerle mi

5 büyük lig bilerek isteyerek desteklenen projenin de bir parçası

sen ingiltere 4.sünü kupaya alıp türk şampiyonunu ön elemede eletirsen bütün gelir ingiltereye akmaya devam eder fark büyür

yarın da ingilteredeki 8. gelsin denir
İngiltere'ye hakiki finansal avantajını getiren UEFA gelirleri değil domestik lig yayın gelirleridir

UEFA'nın şerefsiz ve statükocu olduğuna ise katılmamak namümkün

Ben uygulamalı görmeden pek anlamadım yeni statüyü.

Bütün takımlar bir ligde toplanacak deniyor. Yani 36 takımlı bir lig olacak demektir. Ligde ilk 8 takım direkt tur atlayacakmış, kalanlardan 9 ile 24. sıranın arasında olanlar birbirleriyle play off oynayacaklarmış. Yani yine toplamda 16 takım üst tura çıkmış oluyor.
Her takım 4'er tane takımla içeride dışarıda olmak üzere toplam 8'er tane maç yapacakmış. Bu 4 takım birbirleriyle eşleşiyor olsalar o zaman grup sisteminden çıkmanın sanki pek anlamı olmazdı. Peki o eşleşeceğin 4 takım rastgele mi olacak yoksa yine torbalara mı ayrılınacak? Torba olmayacaksa atıyorum City, Real, Münih, Inter ile 8 tane maç oynama ihtimalin oluyor.

Yine herhalde ölçüp biçmişler, ne yaparız da baba takımları olabildiğince çok turnuvada tutabiliriz diye uğraşmışlar.

Ben uygulamalı görmeden pek anlamadım yeni statüyü.

Bütün takımlar bir ligde toplanacak deniyor. Yani 36 takımlı bir lig olacak demektir. Ligde ilk 8 takım direkt tur atlayacakmış, kalanlardan 9 ile 24. sıranın arasında olanlar birbirleriyle play off oynayacaklarmış. Yani yine toplamda 16 takım üst tura çıkmış oluyor.
Her takım 4'er tane takımla içeride dışarıda olmak üzere toplam 8'er tane maç yapacakmış. Bu 4 takım birbirleriyle eşleşiyor olsalar o zaman grup sisteminden çıkmanın sanki pek anlamı olmazdı. Peki o eşleşeceğin 4 takım rastgele mi olacak yoksa yine torbalara mı ayrılınacak? Torba olmayacaksa atıyorum City, Real, Münih, Inter ile 8 tane maç oynama ihtimalin oluyor.

Yine herhalde ölçüp biçmişler, ne yaparız da baba takımları olabildiğince çok turnuvada tutabiliriz diye uğraşmışlar.
Şöyle ki 4 gruba ayrılıyor 9 yakın olarak. 9 takım her biri 8 maç yapıyor 1 rakımla 1 kez şeklinde. Fakat puan durumu 36 takım üzerinden yapılıyor anladığım.

Pot hakkında bilgi yok ama Pot 4 yerine 5 olacak gibi (rakipler nasıl seçilecek başka türlü anlamsız olur)

Herkes ayrı grup gibi olacak puana göre sıralama belirlenecek gibi anladım ben de

5li gruplar mı olacak o zaman karışık
Ben 4 takımla içeride dışarıda birer tane maç oynanacak diye duydum videoda ama tekrar değiştirmişlerdir belki.

1 tane lig olacak 36 takimli
kura ile rastgele 8 farkli takimla herkes mac yapacak, 4 icerde, 4 deplasman

ilk 8 'de ligi bitirenler eleme turuna geciyorlar (son 16 turu yani)
9-24 arasinda bitirenler aralarinda play-off yapacak kalan 8 bilet icin

Benim anlamadığım 36 takımın olduğu yerde nasıl herkes 4 rakibi ile maç yapacak? 5’er takımlı maç grupları oluşursa 1 takım boşta kalmıyor mu? 3 rakibiyle 6 maç yapması gerekmiyor mu?

Bu sistemde grubunu birinci bitirmek bile yetmeyebilir, zaten düşük bütçeli takımlar playoffa bile kalamaz, kalsa bile karşısına baba bir takım çıkar.

Devleri korumaya devam eden iğrenç bir sistem

Yine 4 torba olacak ama her torbada 9 takım olacak

Lig şampiyonlarının birinci torbada olması geyiği sona erecek. Birinci torbada son CL şampiyonu ve katsayısı en yüksek 8 takım olacak (CL şampiyonu bunlardan biriyse dokuzuncu takım birinci torbaya)

Yani örneğin şu an birinci torbada Sevilla, Benfica, Feyenoord, Napoli gibi ikinci torbadaki takımlardan daha güçsüz takımlar var. Fakat yeni formatta birinci torbadaki dokuz takım şunlar olacak (güncel katsayılarla): City, Bayern, Real, PSG, Liverpool, Chelsea, United, Inter, Leipzig.

Her neyse iki, üç ve dördüncü torbalar katılım hakkı kazanan takımların katsayı sıralamasına göre devam edecek şu an olduğu gibi.

------

Turnuvanın grup aşamasının yeni adı lig aşaması olacak. Bu etapta aynı ülkelerin takımları nşa eşleşemeyecek. Fakat artık turnuva 32 takımlı değil 36 takımlı olacağı, bundan dolayı iki wildcard kontenjanı açılacağı, bu kontenjanların büyük liglerden birine gitmesi durumunda o ülkeden 5 veya 6 takım katılabileceği için (hatta Avrupa Ligi şampiyonu o ligde CL katılımı hak etmediyse bir ülkeden 7 takım bile katılabiliyor) o durumda aynı ülke takımları turnuvanın kitlenmemesi adına lig etabında karşılşabilecek. Hatta teoride dört takımla katılan ligler için de geçerli bir olasılık bu.

Her takım her torbadan ikişer takımla biriyle içeride biriyle dışarıda olmak üzere totalde sekiz farklı takımla sekiz maç yapacak. Bu maçlar on haftalık bir periyotta oynanacak ve dolayısıyla bay haftalar olacak. Şu anki katsayılardan Galatasaray'a bir kura çekersek:

PSG
Man Utd (D)
Dortmund
Barcelona (D)
Rangers
Ajax (D)
Sociedad
Celtic (D)

gibi bir fikstür bizi bekleyecek. Bu maçların hangi sırayla oynanacağına dair bir bilgi bulamadım

-------

Bu formatın bana göre en kötü yanı CL'den Avrupa Ligi'ne gidiş yolunun artık kapalı olması. Lig etabını ilk sekizde bitiren takımlar doğrudan son 16'ya kalacak, dokunzu ila yirmi dördüncü bitirenler bir tur ekstra eleme oynayacak ve bu eşleşmelerin galipleri son 16 turunda ilk sekizle eşleşecek. Ligi son sekizde bitirenler için ise Avrupa macerası sona ermiş olacak.

Lig etabından sonraki final harici tüm eşleşmeler iki ayaklı olacak. Aynı ülkelerden takımların eşleşip eşleşemeyeceğine dair bir şey bulamadım

Bu arada buna Swiss format demek doğru olmaz, her ne kadar UEFA öyle pazarlamaya çalıştıysa da tam öyle değil. Swiss formatında ilk turda herkes rastgele eşleşir, sonraki turda kazananlar kendi içinde kaybedenler kendi içinde eşleşir, bu da sonraki turnuvalarda o zamana kadar topladığı puanlar aynı olanların eşleşmesiyle devam eder

Üst Alt