Vicdani Ret de mi geliyor? - Sayfa 18 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Vicdani Ret de mi geliyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Vicdani Ret de mi geliyor?

Isvec ve Danimarka alginiz da dehsetmis ya. Isvec'te bak sorun cikartalim diye o gun sokaklara døkulmusler. Yani iyiki Isvec gibi falan degilsiniz ya da Danimarka direk elestiren ya da yeni birseyler talep edenleri hapse atardiniz bu sefer. Algiya bak dert yok tasa yok dur bugunde sunu uretelim suna antitez uretelimmis. Zamaninda sorun yaptiklarindan ve ona karsi mucadele ettiklerinden bir sekilde koyun olmadiklarindan bir sekilde haklarinin bilincinde olduklarindan zaten bu hale geldi o ulkeler.

Çok çelişkili bir hayatımız var.20-21 yaşındaki askerlerimiz şehit olunca onların ne işi var orada,profesyonel askerliğe geçilmeli diyoruz.Zorunluk askerlik kalksın denildiğinde de bunu söyleyeni vatan haini ilan ediyoruz.

Vatani görev askere gitmekle bitiyorsa hemen gidelim ? Vatandaşlık bu değildir. Olayı vatan millet Sakarya'ya getirip cıvıtmayın. Düz bakmayın şu olaya. Şuan kuzenim asker burada Genel Kurmay'da. Gülerek anlatıyor. Daha bu cumartesi geldi bize. Yanında arkadaşı. 13 ay bitirmiş. Abi vatansever biriydim nefret ettiriyorlar diyor. Saçma sapan işler yaptırıyorlar diyor. Tamam o da lazım. Ama bir yere kadar. Bunun için mi alıyorlar askere ? Bu mudur ? Saçmalığın daniskası.

Saçma sapan iş yaptırıpta ne yaptırıyorlarmış asıl siz saptırmayın olayı...

Askere giderken ben şu işi yaparım diye şartlı gidilsin o zaman... olacak iş mi şimdi bu...

Askerlik bir vbatan borcudur... bu askerlik görevinin bir vatan borcu olmasını sağlayan olay çanakkale'de ve kurtuluş savaşında verilen yaklaşık 300.000 şehit ve doğudaki şehitlerimizdir...

Bu bir borçtur bu borçtan kaçmak namussuzluktur şerefsizliktir...

Sunu da sorgulasaniz ya Isvec'te falan insanlar neden sokaga døkuluyor da o kadar haklari varken gelirin %80'ini %20'lik bir kesimin aldigi binlerce universite mezununun issiz oldugu bir ulkede sanki rahatlari en tepedeymis gibi niye cogu insan hakkini aramiyor ve yaprak bile kimildamiyor diye.

2 tokat yiyecek diye askerlikten korkanlar,sorsan her gün adam dövüyordur.

Askere gitmeyeceğim diyen adamı çıkartacaksın vatandaşlıktan,gitsin bulsun kendine göre çok medeni bir ülke.

Öyle vergi vermekle,cumhuriyet bayramlarında bayrak asmakla olmuyor bu toprakta yaşıyan adam vatani görevini sorgulayamaz yapar. finlandiya,işveç,norveç,danimarka gibi başında akbabaların uçmadığı ülkelerin, "ulan o kadar rahatız ki bugünde bunu sorgulayalım, buna karşı antitez çıkaralımın" peşinde koşan ülkelerin saçma sapan,uydurmasyon düşüncülerini benimseyenler kuzey toprakları orada,sığınmacılık talep etsinler.

neden sorgulayamaz? başka devletler savaşarak kazanmadı mı topraklarını ? onlar neden zorunlu değil.ben neden tokat yiyiyorum? ben neden savaşta silaha süngü nasıl takılır onu öğreniyorum askerde? 2011 yılında yetişen bir genç olarak,neden zorla elime silah tutturuluyor? Bilmediğim bir cografyaya gidip neden çatışma içine sokuluyorum? bunların hiçbir türk gencine zorla yaptırılmamasını savununca neden ülkeyi terketmem gerekiyor? bi özet geç kabile reisi renkdaş

Çok çelişkili bir hayatımız var.20-21 yaşındaki askerlerimiz şehit olunca onların ne işi var orada,profesyonel askerliğe geçilmeli diyoruz.Zorunluk askerlik kalksın denildiğinde de bunu söyleyeni vatan haini ilan ediyoruz.

bunu söyleyenler kötü niyetli zaten kardeşim.Ben 15 ay yaptım millette yapsın diyemiyorda..Vatan millet sakaryaya döndürüyorlar işi.İnsanlar askerlik kalksın demiyor.Ordumuz her daim yaşasın ve kuvvetli olsun.Ama sistem değişmeli.

neden sorgulayamaz? başka devletler savaşarak kazanmadı mı topraklarını ? onlar neden zorunlu değil.ben neden tokat yiyiyorum? ben neden savaşta silaha süngü nasıl takılır onu öğreniyorum askerde? 2011 yılında yetişen bir genç olarak,neden zorla elime silah tutturuluyor? Bilmediğim bir cografyaya gidip neden çatışma içine sokuluyorum? bunların hiçbir türk gencine zorla yaptırılmamasını savununca neden ülkeyi terketmem gerekiyor? bi özet geç kabile reisi renkdaş

arkadaşım 1000 soru sormuşsun ama senin düşünce tarzın belli ben sana cevap versem ne olur,cevap vermesem ne olur.İkna edermiyim seni ikna edemem. Korkuyorsanız korkuyorum askerlikten dersiniz olur biter. vicdani ret falan diye etiketlemeye gerek yok askerlik korkularınız

Cevap: V. ret

Cumhuriyet in temek dinamiklerinden ödün verilemez

Herkes askerlik görevini yapmak zorundadır

bu yıllarca böyle gelmiş böylede gidecektir

çok kızgınım şu anda

:mad:

oncelikle sunu soyleyeyim: ben askerligimi kisa donem olarak doguda yaptim.. yani yorumum asker kacagi olmam yada bedelli beklememle alakali degil..

fakat Turkiye'nin hakettigi kadar gelisememesindeki en onemli etken boyle orumcek kafali dusuncelerin hala var olmasidir.. ben yandim, o da yansin anlayisidir.. zavalli bir anlayistir kanimca..

Benim vatan borcum 3 kuruşluk adamlığı tartışılır komutanın bir yerlerini tatmin etmek değildir, ülkeye yeteneklerimle hizmet etmektir. Yaptığım meslekle zaten ülkenin ekonomisine katkıda bulunuyorsam olay biter.

Silaha çok meraklı olan buyursun olmayan düşmanlarla acemi birliğindeki eğitimiyle çarpışsın. Fakat kendi isteği üzere yaptığı askerlik şekli başkaları hakkında konuşmaya hak tanımaz, sizin anlayışınız sizi bağlar benimki beni.

Saçma sapan iş yaptırıpta ne yaptırıyorlarmış asıl siz saptırmayın olayı...

Askere giderken ben şu işi yaparım diye şartlı gidilsin o zaman... olacak iş mi şimdi bu...

Askerlik bir vbatan borcudur... bu askerlik görevinin bir vatan borcu olmasını sağlayan olay çanakkale'de ve kurtuluş savaşında verilen yaklaşık 300.000 şehit ve doğudaki şehitlerimizdir...

Bu bir borçtur bu borçtan kaçmak namussuzluktur şerefsizliktir...

Sen git o zaman benim yerime. Saçmalıktır evet. Vatan görevi mıntıka temizliği yapmak değil. Ömrümün 15ayını saçma sapan işlerle geçirmek değildir. Hatta yok yere sakat kalmak, arkamdan "vatan saolsun" dedirtmek değildir. Vatandaş olmanın kuralı değildir askerlik. askere gidip ülkeyi soyan, insanların canını yakan hayvan dolu dışarısı. Onlar senin için bir adım önde ise saygılar taş devri kafalılara. Askerlikmiş. Böyle askerlik mi yahu güldürmeyin adamı. Örnekledim bile.

Benim vatan borcum 3 kuruşluk adamlığı tartışılır komutanın bir yerlerini tatmin etmek değildir, ülkeye yeteneklerimle hizmet etmektir. Yaptığım meslekle zaten ülkenin ekonomisine katkıda bulunuyorsam olay biter.

Silaha çok meraklı olan buyursun olmayan düşmanlarla acemi birliğindeki eğitimiyle çarpışsın. Fakat kendi isteği üzere yaptığı askerlik şekli başkaları hakkında konuşmaya hak tanımaz, sizin anlayışınız sizi bağlar benimki beni.

Bende bunu söylüyorum. 2 yıldır ülkemin sağlık sektörünün ilerlemesinde ve kolaylaşmasında yazılım geliştiriyorum. Yurtdışına ürün satıyoruz ülkeye döviz ve iş gücü giriyor. Kazandıkça yeni insan alımı yapılıyor. Yapıyorum görevimi işte. Askerlik bu ise kalsın yahu. Ömür törpüsü zaman kaybı. Savaş olsa oturup kaçmak değildir bu askerliği istememek. Bu şekilde istemiyorum işte.

vicdani red-askere gidiyorsun ve mutfakta patetes soyuyorsun...........ALLAH kimseyi mutfaga dusurmesin :sgr: :sgr:

Sen git o zaman benim yerime. Saçmalıktır evet. Vatan görevi mıntıka temizliği yapmak değil. Ömrümün 15ayını saçma sapan işlerle geçirmek değildir. Hatta yok yere sakat kalmak, arkamdan "vatan saolsun" dedirtmek değildir. Vatandaş olmanın kuralı değildir askerlik. askere gidip ülkeyi soyan, insanların canını yakan hayvan dolu dışarısı. Onlar senin için bir adım önde ise saygılar taş devri kafalılara. Askerlikmiş. Böyle askerlik mi yahu güldürmeyin adamı. Örnekledim bile.

Ben gittim yine giderim oğlumda gidecek onun oğlu da gidecek.. ödeyecekler bu borcu...

Bende bunu söylüyorum. 2 yıldır ülkemin sağlık sektörünün ilerlemesinde ve kolaylaşmasında yazılım geliştiriyorum. Yurtdışına ürün satıyoruz ülkeye döviz ve iş gücü giriyor. Kazandıkça yeni insan alımı yapılıyor. Yapıyorum görevimi işte. Askerlik bu ise kalsın yahu. Ömür törpüsü zaman kaybı. Savaş olsa oturup kaçmak değildir bu askerliği istememek. Bu şekilde istemiyorum işte.

Söylesen ne olur anlatamazsın zaten anlatmaya da çalışma boşver. Önemli olan birbirimizin düşüncelerine saygı duymak, beğenmediğini şerefsiz namussuz diye yaftalamak ayrı bir uzmanlık alanı sanırım. Mesela insanların askerlik hakkında ki korkuları 6 ay boyunca geride onların eline bakacak olan aileleri olabilir, veya 3 kuruşluk eğitimi olmayan bir subayın egosunu tatmin etmek için söylediği bir lafa sinirlenip kafasına sıkarım da boşa hapse girerim diye korkuyor olabilirler. Fakat bu tarz korkular höt desen altına dolduran tipler tarafından saçma etiketlerle bezenip vatan millet adı altında sunulur. Herneyse dediğim gibi boşver yazılımını geliştirmene bak sen nasılsa bir yolunu bulursun, bulamazsan pm at tavsiyelerde bulunabilirim.

Sunu da sorgulasaniz ya Isvec'te falan insanlar neden sokaga døkuluyor da o kadar haklari varken gelirin %80'ini %20'lik bir kesimin aldigi binlerce universite mezununun issiz oldugu bir ulkede sanki rahatlari en tepedeymis gibi niye cogu insan hakkini aramiyor ve yaprak bile kimildamiyor diye.

Bu sadece bizim değil dünyanın sorunu. Sadece yerel değil küresel çapta bir değişim lazım.

Dünya 100 nüfuslu bir köy olsaydı...

6 Amerikalı köyün bütün parasının yüzde 59'una sahip olurdu. 74 kişi paranın yüzde 39'unu paylaşırken 20 kişi de kalan yüzde 2'ye sahip olurdu.

Ben gittim yine giderim oğlumda gidecek onun oğlu da gidecek.. ödeyecekler bu borcu...

arkadasin yerine ben cevap vereyim.. zaten zorunlu olmasa %90' imiz gitmez.. gereksiz yorumlar yapma sanki gitmemek mumkunmus gibi..

ben gittim, 5 ay kisa donem yaptim.. yapmaz olaydim.. yarin obur gun anayasamiz musade eder konuma gelirse tazminat davasi bile acarim heba ettikleri 5 ayim icin..

elle tutulur hic bir sey yapmadan 155 gun 40 kisilik kogusta yattim kalktim, ozgurlugum kisitlandi.. sure dolunca da geldim.. bos beles isler..

Söylesen ne olur anlatamazsın zaten anlatmaya da çalışma boşver. Önemli olan birbirimizin düşüncelerine saygı duymak, beğenmediğini şerefsiz namussuz diye yaftalamak ayrı bir uzmanlık alanı sanırım. Mesela insanların askerlik hakkında ki korkuları 6 ay boyunca geride onların eline bakacak olan aileleri olabilir, veya 3 kuruşluk eğitimi olmayan bir subayın egosunu tatmin etmek için söylediği bir lafa sinirlenip kafasına sıkarım da boşa hapse girerim diye korkuyor olabilirler. Fakat bu tarz korkular höt desen altına dolduran tipler tarafından saçma etiketlerle bezenip vatan millet adı altında sunulur. Herneyse dediğim gibi boşver yazılımını geliştirmene bak sen nasılsa bir yolunu bulursun, bulamazsan pm at tavsiyelerde bulunabilirim.

Eyvallah. Bedelliyi açıkladılar. Tek sefer mi bu yasa yoksa bundan sonra yasallaştı mı bilen var mı ?

arkadasin yerine ben cevap vereyim.. zaten zorunlu olmasa %90' imiz gitmez.. gereksiz yorumlar yapma sanki gitmemek mumkunmus gibi..

ben gittim, 5 ay kisa donem yaptim.. yapmaz olaydim.. yarin obur gun anayasamiz musade eder konuma gelirse tazminat davasi bile acarim heba ettikleri 5 ayim icin..

elle tutulur hic bir sey yapmadan 155 gun 40 kisilik kogusta yattim kalktim, ozgurlugum kisitlandi.. sure dolunca da geldim.. bos beles isler..

Bende bunu söylüyorum işte. Demek istediğim şu Vatan Borcu diye bir tabu oluşturuldu. Vatan borcu diye 5 ay gidip yapayım "süper vatandaş olayım" sonra gelip boş işler, adam kazıklama, adam öldürme, pislik yapayım önemi yok. Yahu burada katkıda bulunuyoruz ülkeye. 2 yılda 3 proje bitirdim. Bir yandan yüksek eğitimim devam ediyor. Adam gelmiş yaftalıyor bizi. Diyorumki ne öğretecekler 5 ay da ? Giden arkadaşım var. Yeni geldi ne yaptın diyorum araç verdiler onun bakımı vs. Bir başkasına soruyorum bahçe vermişler bitkilerle uğraşmış. Bu ne lan ? Bu mu vatan borcu ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt