Vicdani Ret de mi geliyor? - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Vicdani Ret de mi geliyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Vicdani Ret de mi geliyor?

Ama şimdi bunların Vicdani Reddin yanlışlığını savunan arkadaşların dedikleriyle alakası yok çünkü bunlar profesyonel ordu kurulmamış olmasının sonucudur. Hatta daha da ileri gideceksek PKK'yı destekleyen birçok ülke olması ve birinin de Türkiye'den üst düzey insanlar olmasıdır. Mesela bu askerlik konusu gelenek olarak da değerlendirilmeli bence.

Yani söylemek istediğim şu ben askerlik konusunda vicdani reddin mantığını kabul ediyorum ama Türkiye'ye uygun olmadığını düşünüyorum. Bu konuda birinci yanlış vasıfsız askeri ateşe sürmek ki bu çok canımızı yaktı. İkinci yanlış 15 ay boyunca devletin insanları kendine yük etmesi. Bu süre kısaltılabilir. Hatta belki sembolik bir hale dahi getirilebilir o artık ayrıntılara girer.

Şunu anlayın artık;

Profesyonel Ordu = Vicdani ret. Yoksa tam modifiyeli şahin gibi bir görüntü çizer.

Okuma yazmaya "aman cok mühim bir sey ögrenmis" diyebiliyorsunya ne dense bos aslinda.

Yahu manyak mısınız siz? Okuma yazma bilmeyen adam askere alınır mı? Biz sabahtan beri neyi tartışıyoruz burada? Hem profesyonel ordu diyorsunuz hem de okuma yazma bilmeyen adamı askere alıyorsunuz. Cehaleti öldüreceksiniz arkadaşım, bulduğunuz yerde öldüreceksiniz. Toplum eğer bir seviyeye gelirse o cahil vatandaş seve seve okumayı da öğrenecek, yazmayı da... Bunun konumuzla alakası nedir şimdi?

Zorunlu askerliği şirin göstermek için pireyi deve yapıyorsunuz.

Ama şimdi bunların Vicdani Reddin yanlışlığını savunan arkadaşların dedikleriyle alakası yok çünkü bunlar profesyonel ordu kurulmamış olmasının sonucudur. Hatta daha da ileri gideceksek PKK'yı destekleyen birçok ülke olması ve birinin de Türkiye'den üst düzey insanlar olmasıdır. Mesela bu askerlik konusu gelenek olarak da değerlendirilmeli bence.

Yani söylemek istediğim şu ben askerlik konusunda vicdani reddin mantığını kabul ediyorum ama Türkiye'ye uygun olmadığını düşünüyorum. Bu konuda birinci yanlış vasıfsız askeri ateşe sürmek ki bu çok canımızı yaktı. İkinci yanlış 15 ay boyunca devletin insanları kendine yük etmesi. Bu süre kısaltılabilir. Hatta belki sembolik bir hale dahi getirilebilir o artık ayrıntılara girer.

Vatan milet Sakarya ve ihmalkarliklarin ve vurdumduymazliklardan dolayi profesyonellesmedi. Birbirine bagli seyler. Sehit deyip olay bitmese sorgulamalar olsa mecbur profesyonellestirmek zorunda kalacaklardi. Son yillarda medyadir cagin gerekleridir vs. vs. aksi sesler cikmaya basladi ve yapmaya basladilar. Birbirine bagli seyler dediklerimin hepsi.

Tutmak istemiyorsa silah tutmak istemiyordur binlerce genc var tutmak isteyen gerci yasa cikinca gøruruz kaci kamu hizmetine gidecek kaci direk askere gidecek kahramanlik oranlarinda ne gibi degismeler olacak. Tercih meselesi ve hak ordaki birey ben ødemeyecegim demiyorki borcumu ( ki borc ve devlet vs. vs. cok farkli bir tartisma hic girmemek gerekir ) sadece diger sekilde ødemek istiyor yani birseyden kactigi yok sadece silah tutmak istemiyor.

Ki anlatilanlar uzerinden diyorum fazla bilmiyorum sadece bazi universiteli tanidiklarim gidenler anlatmisti mesala bir kimyaci ya da muhendis vs. vs. caycilik yapmasindan ya da surekli sayilmasindan daha iyi øder vatan borcunu kamu alaninda calisarak diger turlu.

o ne demek ya çok üzüldüm bu yoruma vallahi

şehitlere kelle deyince RTE az küfür sallamadım

az göz yaşı dökmedim

az bayrak asmadım

meydanlarda teröre lanet diye az bağırmadım

:(

Hepimiz aynıyız. Demek ki şehit düşmek iyi bişey değil ki herkesi üzüyor. Profesyonel olunca ben gitmeyeeğim askere, doğru düzgün askerlik (silah) eğitimi almış birçok işsiz insan gidecek ve daha iyi silah kullanacaklar. Normal biri gibi avlanmayacak.

Saçma

Şehitlik her insan için dini anlam taşımaz.

Senin mesajın konuyu dine çekiyor asıl

Olaya o açıdan yaklaşmayacaksın o zaman. O zamanda kalkıp seviniyormusun izlerken diyecekler, demişlerde haklı olarak. Sen yücelik mertebesinden giriş yaparsan işin sonu cennete çıkar kusura bakma.

Sonra ver elini din, kilit, çöp :ays:

işte sorun burda zaten

geçim derdine cahil insanlar çocuklarını okutmuyorlar çalıştırıyorlar

ondan sonra eğitimsiz bir nesil doğuyor

askerlik olacak ki böyleleri yola gelsin

toplum refahı sağlansın

Böyle bir soruna böyle bir çözüm hakkaten ibretlik.:) O zaman okulu zorunlu hale getirip -ki zaten zorunlu- bunun takibini daha iyi ve sıkı yaparsın olur biter..

Benim öyle bir mesajimi göster ben Forumdan ayriliyorum.

O mesajım Kamil'i içindi. Yani ikinize birden karışık bir cevap verdim işte. :D Ama senin profesyonel orduyu dahi savunmaman çok vahim gerçekten. İnsanlarımızın böyle takır takır ölmesi seni pek rahatsız etmiyor herhalde...

Zorunlu askerlik durumunda ordunun içine bir sürü hain karışıyor bilemiyorsun kimin ne olduğunu . Ayrıca halamın oğlu anlatmıştı bulunduğu bölükte bir sürü es.rar bağımlısı, uyuşturucu bağımlısı, alkolik, psikolojik sorunları olan adam varmış bunları hiç denetlemeden zorunlu olduğu için askere alıyorlar.

Şunu anlayın artık;

Profesyonel Ordu = Vicdani ret. Yoksa tam modifiyeli şahin gibi bir görüntü çizer.

Profesyonel Ordu kurup, bunu yapanlar vicdani redde uygulamış demek taklittir iyi de. Ben bu coğrafyanın bu ülkenin koşullarını düşünüp tartışarak bir sistem geliştirilmesinden bahsediyorum. Neden biz kendimiz sistem geliştirmeye bu kadar karşıyız anlamadım arkadaş, illa örnek verilecek bir Avrupa ülkesi mi olmalı.

Gayet tabi profesyonel orduya geçip aynı zamanda zorunlu askerlikte yaptırabilirsin. Hiç Şahinle falan da alakası olmaz. Sadece bu zorunlu askerliği yontman gerekir, vicdani redcilere uygun bir hale getirmen gerekir mesela en basitinden, daha farklı birçok şekilde değiştiribelirsin hatta belki devlete yük olmayacak şekilde bile ayarlayabilirsin bunu ama vicdani red bu ülkenin geleneklerine ters siz de bunu anlayın. En azından birden bire bodoslama getirmek ters

O mesajım Kamil'i içindi. Yani ikinize birden karışık bir cevap verdim işte. :D Ama senin profesyonel orduyu dahi savunmaman çok vahim gerçekten. İnsanlarımızın böyle takır takır ölmesi seni pek rahatsız etmiyor herhalde...

Profesyonel Ordularimiz var bizim. Savas ciktiginda o sizin dediginiz profesyonel olmayan askerler degil cok iyi egitim görmüs askerler gidiyor misal Bordo Bereliler. Yada gecende yaptigimiz Sinir ötesini o sizin dediginiz asker türlerimi yürüttü?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt