YÖK katsayıyı kaldırdı - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

YÖK katsayıyı kaldırdı

Cevap: YÖK katsayıyı kaldırdı

Katsayı vs gayri insani ve anayasanın eşitlik ruhuna aykırı düzenlemelerdi .80 dönemi askeri otoritesini güçlendirmeye yönelik birey özgürlüklerini aşındıran kararlardan biriydi .İnşallah bu sivilleşme hızlanarak devam eder de esas olanın özgürlükler ve birey olduğu daha da belirginleşir.

Katsayı vs gayri insani ve anayasanın eşitlik ruhuna aykırı düzenlemelerdi .80 dönemi askeri otoritesini güçlendirmeye yönelik birey özgürlüklerini aşındıran kararlardan biriydi .İnşallah bu sivilleşme hızlanarak devam eder de esas olanın özgürlükler ve birey olduğu daha da belirginleşir.

Sistemi tam bilmiyorum da. Simdi onlar kendi alanlarini sectiginde puanlarinin artmasi hangi esitlikci bir anayasanin esitlik ilkesine uyuyor. Hem digerini seciyor puan azalmiyor hem kendisininkini seciyor ekstra puan aliyor. Bu ne kadar esitlik ? Simdi de øtekileri biz magdur oluyoruz derler ki burda da diyorlar. Mesala Onur'un yazisindan anladiklarim dersleri daha basit ve daha fazla puan geliyor onlara fakat digerlerinin dersleri zor ve daha fazla calismak zorundalar. Burda da adalet yok :) Egitim sistemini køkunden degistirmeden adalet falan da olmaz sistem tamamen adaletsiz gibi geliyor bana.

Avrupa'da mesleki egitimi alanlar o konuda egitimlerine devam ederler yani o alanlarda ilerlerler. Mesala tarim denizcilik saglik gibi o alanda devam ederler egitimlerine sonraki asamalarda da. Yani lise dersek Turkce olarak onlar ayrilir ordaki lise tercihleri daha sonraki egitimlerini bicimlendirir. Simdi onlarin egitim sistemleri daha mi az esitlikci Turk egitim sisteminden ? :) Yani simdir øgrenciye anladigim kadariyla iki sans veriyorsun gelecek acisindan. Sen hem mesleki de gidebilirsin bak sana ekstra puan veriririm yok eger istemezsen sen digerini de secebilirsin. Iki secenek. Digerler øgrenciler icin ise fakat dur sen lisede bu mesleki egitimden gecmedin o yuzden sana ekstra puan vermem. Bu mu adalet simdi ? Anladigim kadariyla onlara ekstra puan var o zaman onlarin ekstra puanlarini da kaldirsin lise egitimlerine paralel bir egitim sectiklerinde. Bu durum da adaletsizlik. Gerci egitim sistemi køkten adaletsiz. Evirsinler cevirsinler birsey degismez surekli magdur olanlar olur o yuzden tamamen degistirmeliler.

Bir de şöyle bir şey var eğer meslek liselilerle düz veya anadolu liseli öğrenciler aynı bölümlerde okursa o zaman da adaletsizlik olmayacak mı ?

Sistemi tam bilmiyorum da. Simdi onlar kendi alanlarini sectiginde puanlarinin artmasi hangi esitlikci bir anayasanin esitlik ilkesine uyuyor. Hem digerini seciyor puan azalmiyor hem kendisininkini seciyor ekstra puan aliyor. Bu ne kadar esitlik ? Simdi de øtekileri biz magdur oluyoruz derler ki burda da diyorlar. Mesala Onur'un yazisindan anladiklarim dersleri daha basit ve daha fazla puan geliyor onlara fakat digerlerinin dersleri zor ve daha fazla calismak zorundalar. Burda da adalet yok :) Egitim sistemini køkunden degistirmeden adalet falan da olmaz sistem tamamen adaletsiz gibi geliyor bana.

O zaman tartışma alanı değişir.Yapılan eylem olumlu ama yetersiz.Eğer onlar ( kimi kastediyorsun anlamadım) kendi alanlarında seçim yaparken ekstra puan alıyorsa bu da düzeltilmeli .Yani isteyen istediği alanda özgürce seçim yapabilmeli.Diploma asıl alanlar istisna olmalı.

O zaman tartışma alanı değişir.Yapılan eylem olumlu ama yetersiz.Eğer onlar ( kimi kastediyorsun anlamadım) kendi alanlarında seçim yaparken ekstra puan alıyorsa bu da düzeltilmeli .Yani isteyen istediği alanda özgürce seçim yapabilmeli.Diploma asıl alanlar istisna olmalı.

Yazdim ikinci mesajda. Benim anladigim ekstra puan var o ogrencilere yuksek øgretimde kendi alanlarini secerlerken. Yani mesleki egitim alanlara. Ekstra puan geliyor onlara. Fakat diger mesala liseye giden øgrenciye o ekstra puan gelmiyor. Simdi mesleki øgrenciler daha avantajli. Cunku iki secenekleri var. Hem mesleki devam ettiklerinde egitimlerine ekstra puan ve arti olarak universite icin degisik alan secme haklari da var. Fakat diger mesleki egitim almayan øgrencilerin bir alani sectiginde fazla puan alma gibi hakki yok. Onu da duzeltsinler o zaman. Bunu duzeltirlerse bu sefer mesleki liseler niye var diye sorarlar. Yapmazlarsa Onur'un yazisindan anladigim bizene bizim hakkimiz gidiyor derler diger øgrenciler. Yani egitim sistemi yanlislarla dolu oldugu icin surekli magduriyetler olusur. Ekstra øgrenci mesleki egitimi secmis o alanda devam etsin. Niye ona iki secenek veriliyor da ( ki kendi mesleki egitimlerine paralel ekstra puan alamalari ve okul derslerinin kolay olmasindan dolayi gene daha fazla puan elde etmeleri ) digerlerinin bøyle bir secenegi yok.

O zaman cikip birisi de derki ben de sosyoloji egitimi almak istiyorum banane lisede bana bu alanda egitim verdirtin acin bu alani ben de ekstra puan alayim ki diger mesleki egitim alanlarla esitleneyim der ve hakli da.

Haklısın .Meslek lisesi mezunları için mesleki yönelimlerde ,düz liseliler içinse kendi alanlarıyla ilgili yönelimlerde küçücük bir avantaj konması o zaman mantıklı gibi gözüküyor .Bu bölümleri seçenlerde bu avantajın farkında olarak bu bölümleri seçer .Sadece bu konuda değil genel manada tüm hayatımızı ilgilendiren anayasa çalışmalarında da bi oldu bittiye getirme çabası var hep .Halbuki bu tür toplumun tamamını ilgilendiren düzenlemeler diyalog,müzakere,anlaşma gerektirir ki kalıcı olsun .Anladığım kadarıyla bu yapılan düzenleme de ilerde tekrardan bir düzenlemeye tabi tutulacak çünkü bu halde de mağdur olanlar var.Bir türlü demokratik devlet kültürünü oturtamıyoruz.Kavga etmek daha kolay geliyor galiba.

Yani okudum internette biraz. Mesala imam hatip. Bu kisi teoloji sectiginde universite icin ekstra puan aliyor. Ek puanlari var onlarin cunku alani diye ya da farkli bir mesleki egitim mesala tesisat. Bu da universite de o alani secerken ekstra puan aliyor. Ek puan yani. Diyelim diger alanlari seciyor bu sefer de diger duz lise øgrencileri ile esit hale geliyor. Yani iki secenegi var. Duz lise øgrencisi ise mesala sosyoloji seciyor ya da tarih ya da ekonomi ona hic bir sekilde ek puan yok. O zaman gelen ek puanlari da kaldiracak mesleki liselilere. Ya da tutup binlerce degisik tarzda lise acacak esitlemek icin bu durumu. Sosyoloji lisesi tarih lisesi diye. Ki zaten mesleki liselerin acilma sebebi øgrencilerin bu alanda devam etmelerini saglamak daha sonraki egitim hayatlarini da bu alanda surdurmelerini saglamak. Yani genel isleyis bu sekilde dunyada. Inanilmaz sacma bir uygulama bence bu. Ki bu uygulama mesleki liselilerin de neden kuruldugunu falan islevini bitiren birsey. Mesala mesleki beceri kazandirmaktir islevi onun ve egitimine o aldigi lise egitimine paralel devam etmesi. Fakat simdi bunu yapmayabilir. Bu sefer diger øgrenciler magdur olur. Cunku meslek liselinin iki secenegi var ve bir secenegi avantaj getiriyor ona cunku ekstra puan aliyor. Fakat normal lisedeki øgrencilerin hic bir alan icin ek puanlari yok ve o okullarin cazibesi de kalmaz.

Yani basit cok temel iki ayrim mesleki lise mesleki elaman yetistirir. Genel isleyis bu yønde. Øgrenci de bilir o alani secerken. Mesala pardon ørnek vermeyim orasi kucuk ulke olur gene uymaz. Bu alani bilerek seciyor øgrenci. Fakat o alan disina cikabiliyor ve hicbir kaybi yok kendi alaninda da giderse daha sonraki egitim icin ekstra puanlar. Eee duz lise øgrencisi ne olacak ? Onlara niye ekstra puan yok. O zaman mesleki liselilere veriyorsa liselerde de ayrima gitsin mesala desinki su bølumler icin de size ekstra puan veriyorum fakat diger seyler icin de secebilirsiniz sorun degil fakat bu alanlar icin sizin de ekstra puaniniz var desin. Sacma sapan bir sistem olmus bu.

Bu durumda da meslek liseleri ve imam hatipler avantajlı konuma geçti demek ki .Kendi alanlarını seçerken ekstra puan alacaklar diğer alanları seçerken eşit şartlarda yarışacaklar .Evet bu da adaletsiz ve eşitliğe aykırı bir tutum .Yeni bir düzenleme daha yapılmalı .Birde bilgisi olan bir arkadaş cevap verirse sevinirim .Diyelim ki ben eşit ağırlık bölümünü bitirdim tıp yada mühendislik seçerken dezavantajlı konumum devam ediyor mu ? Yani fen bölümü mezunları tıp ,mühendislik v.s. seçerken ekstra puan almaya devam ediyor mu ? Evetse eğitim hayatını düzenleyen tüm kurallar tekrardan düzenlenmeli .

Anladığım kadarıyla bu uygulama diğer liseleri etkilemiyor Okan. Sadece İmam-Hatip Liseleri ve meslek liselerinde okuyan öğrencilerin alan dışı seçmelerinde kırılan puan kalktı diğerleriyle aynı şartlarda girebilecek. Kendi alanını seçtiklerinde ek puan alacaklar yine ama alan dışı seçtiklerinde bi sorun yaşamayacaklar artık.

Güzel bi uygulama herkes eşit şartta okumalı.

Hatta çoğu okul birincisi açıkta kalıyor.

Öss tamamen bireysel çalışma başarısı, okul derslerinin iyi kötü olması sadece aöbp'yi etkiler öss başarısını değil.

Şimdi lise 1'e başlasam meslek lisesi yazarım, hem dersler'in zorluk seviyesi düşük, hemde okul zorlamayacağı için çok rahat Öss'ye hazırlanırım kazanamazsamda diploma notuyla kendi bölümümün 2 yıllığına giderim.

Gerçekten bu eğitim zorluğu arasında çok fark var, Meslek lisesininde ortalama 4'ü geçen arkadaşım bizim liseye geçiş yapınca sınıfı zor geçer hale geldi. :D

Yani birde bizim lise düz, anadolusu feniyle uçurum vardır.

Meslek liselerindeki eğitimin seviyesi çok düşük ve öğretmenler bir o kadar yeteneksiz. Anadolu fen ve anadolu liselerinde görülen eğitim çok daha iyi ve avantajlı. Bu yüzden meslek liselerinin içinde olmadan yorum yapmamak gerek bence. Ayrıca katsayı kalktı diye meslek liselerinden iyi puanlar beklemeyin. Hiçbir şey değişmez. Çünkü okullarda eğitim diye birşey yok.

Üst Alt