Younès Belhanda Transferi KAP'a Bildirildi! | 27.6.2017 - Sayfa 13 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Younès Belhanda Transferi KAP'a Bildirildi! | 27.6.2017

Cavanda'nin iyi paralara gitmesi kendisinden cok yonetimin meziyetleriyle alakali bir husustu. Kendisi konusunda yanildiniz, Imparator'un oldugu stabil bir donemde bile ise yaramazdi muhtemelen. Zaten Liege'de de kadro disi kaldi diye biliyorum, iyi ki kaziklayabildik.

Kuzey Afrikalilara gelince: burada cok ciddi sekilde haksizlik ediliyor ve irkciliga maruz kaliyorlar. Cok fazla dusunmeden Zidane ve Salah gibi ornekler geliyor akla. Yalniz ben Belhanda'yi begenmiyorum, bir futbolsever olarak 11'de izlememeyi tercih ediyorum. Bu sezon oynadigi maclardan sadece Alanya macindaki performansi beni mest etti. Aldigi para, verilen bonservis, disiplin sorunlari falan da dusunulunce cekilmez bir topcu oluyor. Yalniz senin de soyledigin gibi, hatta hocanin da artik sinirlenip biraz da taraftara sitem ederek dile getirdigi gibi, bu kadar kredisi ve bilgisi olan bir adamin onu tercih etmesine ragmen sahada isliklanmasi buyuk bir rezalettir.

Eger taraftar Belhanda sahadayken bu tarz hareketler yapmaya devam ederse acikcasi utanacagim biraz Galatasaray taraftari olmaktan.

Acikca söylemek gerekiyorsa bizim yönetimde oyuncu satma meziyeti yok. Adamlar bir sezon denedi, sonra begenip aldilar. Beni ciddi anlamda vurucu birsey bulmak isteniyorsa, benim Van Persie hakkinda yaptigim yorumlar cikarilmalidir. 30´dan fazla gol atacagini düsünüyordum, ama Fenerbahce tarihinin en büyük kazigi oldu. Van Persie benim acimdan futbol literatürine optimal striker olarak girebilecek bir adamdi.

Pismanlik duydugum tek oyuncu da Maicon´dur. Ama bazen bir oyuncuyu uzun süre boyunca takip etmeden, tam olarak kim oldugunu bilemiyorsun. Maicon fizik olarak güclü, God of War tipli, hava toplarinda etkili, agresif ve hirsli bir Adam. Agir olmasina ragmen Galatasaray icin uygun profil aslinda. Kendisini cok istedim... Hatalara megilli oldugunu biliyorduk, ama bu denli mental enkaza dönüsebilecegini sanmiyordum. Trabzonspor macinda mesela, pozisyonlari teker teker izlemek lazim. Birak yerine adam koymayi, o pozisyonlarda Maicon olmasa, yerine de hic kimse olmasa, o gollerin hic birini yemezdik. O cüsse ile rakibin üzerine gidip, topa temas ederek, zayif bir hamle yapilmaz. Sanki topu alacakmis/uzaklastiracakmis gibi olup, takim arkadaslarini yanilltigi bir cok pozisyon var... Bazen cok iyi, bazen düsman götüne diyebilecegin cinsten bir oyuncu. Ayni Bilica gibi. Bilica´nin civisi yüksek versiyonu... Takiminda Maicon varsa, aslinda gol yemeyecegin bir macta, birden 3-4 birden yiyebilirsin.

Belhanda´yi da begeniyorum. Herseyi gectim adamin piyasasi var. Ama begendigim oyuncularin kalmasinda illaki takintili degilim. Belhanda bir misyonun parcasiydi. Eger devre arasinda satilirsa iyi bir ücrete olumlu karsilarim. Sneijdercilik diye tabir ettigim, Galatasaray´da son 4-5 senede bir cok oyuncunun üzerinde dolasmis o kara bulutlar da imha edilmis olunur.

Mustafa Hoca bir zamanlar kara bulutlar benim icin hafif bir sis demisti. Koca Mustafa yaslanmisti, o beylik laflari da, kara bulutlarin icinde bogulmasini önleyememisti.

Biz iste o kara bulutlarin arasinda günesler dogurduk. Bunu anlayamayanlar bizden nefret edebilir. Ama hersey kulübün menfaati icindir.

Adem kardeş, ilginç adamsın vesselam!. Mesleğin nedir, ne iş yaparsın, öğrenci misin, yoksa boşta mı gezersin?!...

Çok geç olmadıysa, bu futbol işlerini bırakıp, olağanüstü hayalperestliğinle senaristliğe yoğunlaşsan diyorum; samimiyetimden şüphen olmasın lütfen:)...

Yahu bu ''Tudor' un, Terim' e uygun kadro planlaması'' hikayesi nasıl şizo bir olaydır Allah aşkına?;

-29 gol atmış futbolcunun gönderilmesinden memnuniyetini, yaşını da söze katarak, ''Yönetim başarısı'' diye takdim eden Fatih Terim değil mi?.
-Maicon' u, sezon içinde -neredeyse- yok sayan, gitmesini ne denli istediğini her haliyle belli eden;
-Mariano' yu pek de tutmadığı anlaşılan;
-Belhanda' nın yaptığı öküzlük için ''Tembihlememize rağmen'' diye -anlamak isteyene- aşağılayıcı tabir kullanan;
-Fahiş maliyetli Feghouli' yi 18 e dahil etmek için bile yetersiz bulan;
-Tudor' un yok sayıp kariyerini bitirme noktasına getirdiği Donk' un gönlünü okşayıp güven vererek, şampiyonluk yolunda, tam da ihtiyaç duyulduğu zamanda ciddi katkı alan, Fatih Terim değil mi?...

''Kadro planlaması'' dediğin şeyden geriye ne kalıyor peki, Fernando' dan başka?. Latovlevici' yi filan söylemeye gerek yok zaten. Nasıl bir ''Fatih Terim' e göre kadro planlaması'' bu, anlatsana?...

O ''Endamına kurban olduğun Tudor'' yerine aklıbaşında bir TD, aynı paraları harcamış olsa; hem kovulması söz konusu olmadan rahatça şampiyon olurdu, hem de çok daha genç ve yeterliliği şimdikinden yüksek bir takımla hedeflere emin adımlarla ilerliyor olurduk şu an...

Sneijder konusundaki ifadelerin ise tam bir 'hezeyan'. Gitmesinin doğru, hatta son sözleşme yenilemesinin yanlış olduğunu hep söyleyegelmiş biri olduğumu belirteyim de gereksiz paragraflarına yenilerini katma...

Adem kardeş, ilginç adamsın vesselam!. Mesleğin nedir, ne iş yaparsın, öğrenci misin, yoksa boşta mı gezersin?!...

Çok geç olmadıysa, bu futbol işlerini bırakıp, olağanüstü hayalperestliğinle senaristliğe yoğunlaşsan diyorum; samimiyetimden şüphen olmasın lütfen:)...

Yahu bu ''Tudor' un, Terim' e uygun kadro planlaması'' hikayesi nasıl şizo bir olaydır Allah aşkına?;

-29 gol atmış futbolcunun gönderilmesinden memnuniyetini, yaşını da söze katarak, ''Yönetim başarısı'' diye takdim eden Fatih Terim değil mi?.
-Maicon' u, sezon içinde -neredeyse- yok sayan, gitmesini ne denli istediğini her haliyle belli eden;
-Mariano' yu pek de tutmadığı anlaşılan;
-Belhanda' nın yaptığı öküzlük için ''Tembihlememize rağmen'' diye -anlamak isteyene- aşağılayıcı tabir kullanan;
-Fahiş maliyetli Feghouli' yi 18 e dahil etmek için bile yetersiz bulan;
-Tudor' un yok sayıp kariyerini bitirme noktasına getirdiği Donk' un gönlünü okşayıp güven vererek, şampiyonluk yolunda, tam da ihtiyaç duyulduğu zamanda ciddi katkı alan, Fatih Terim değil mi?...

''Kadro planlaması'' dediğin şeyden geriye ne kalıyor peki, Fernando' dan başka?. Latovlevici' yi filan söylemeye gerek yok zaten. Nasıl bir ''Fatih Terim' e göre kadro planlaması'' bu, anlatsana?...

O ''Endamına kurban olduğun Tudor'' yerine aklıbaşında bir TD, aynı paraları harcamış olsa; hem kovulması söz konusu olmadan rahatça şampiyon olurdu, hem de çok daha genç ve yeterliliği şimdikinden yüksek bir takımla hedeflere emin adımlarla ilerliyor olurduk şu an...

Sneijder konusundaki ifadelerin ise tam bir 'hezeyan'. Gitmesinin doğru, hatta son sözleşme yenilemesinin yanlış olduğunu hep söyleyegelmiş biri olduğumu belirteyim de gereksiz paragraflarına yenilerini katma...

Ah Mustafa Ah, cok uyanik zannediyorsun kendini. Yukarida saydigin tüm oyuncular ilk 11 de oynadi gecen sene sampiyon takimda. Hepsine bir iki cümle kurup, yok sayabilecegini zannediyorsun.

- Belhanda banko oynadi
- Fehgouli banko oynadi, bu sezon oynamamamasinin nedeni elbette yetersiz olmasi degil. Sezon daha yeni basladi, hoca oynatacaktir illaki. Gecen sene en cok tuttugu oyuncularin basinda geliyordu. Bu sene birseyler yasandi, ve göz dagi veriyor kendisine.
- Gomis oynadi, en kritik anlarda penalti kacirmasina ragmen, Gomis´e güvenip penalti attirdi. Oyundan almayi düsünmedigi tek oyuncuydu.
- Mariano banko oynadi, kendisinden memnun oldugunu defalara dile getirdi
- Hatta Maicon bile oynadi sonlara dogru kesmeye denese bile, en azindan agladigi o gece hirsindan etkilendi
- Ndiaye gitmeseydi oynayacakti, geri getirdi ve oynatiyor

Bu takimi gökten inen bir vahiy sampiyon yapmadi heralde. Bu oyuncular yapti. Fatih Hoca bunun üzerine birde Linnes´i, Donk´u, ve Sinan Gümüs´ü monte etmeyi basardi.

- Fatih Hoca Gomis´in gitmesinden memnun felan degildi. Adam transfer dönemini felaket olarak yorumluyor zaten. Gomis hem yasi ilerliyordu, hemde fazla para istediginden kulübe baski yapti. Galatasaray´da bu parayi verecek finansal durum yok. Bunun akabinde Gomis gönderilecek benzer kalitede daha genc olan Modeste alinacakti. Gomis´i satip, yerine adam alamayip Fatih Hoca´yi cileden cikardilar.

Orta sahasindan forvetine hepsi önde basma kabiliyetine sahip. Belhanda, Gomis, Feghouli üclüsü rakibe bastigi vakit top 4-5 saniyede bize geciyordu...
Fatih Hoca´nin ihtiyac duydugu oyuncular, agresif, topa karsi efektif, pres yapabilen ve teknik oyuncular. Fernando, Belhanda, Ndiaye, Gomis, Feghouli bu özelliklere sahip oyunculardi.

Ndiaye´nin gönderilmek zorunda kalmasi, bizi zorlayan tek nedendi, yoksa o kadro ile Fatih Hoca 10 Puan fark atardi en az rakiplerine. O endamina kurban oldugum Tudor´u öne sürüp, tüm kin ve nefreti gögüslemesini bekledik. Basaramadi ama en azindan kutlu bir yol ugruna feda etti kendini. Bir Galatasaray sehididir gözümde.

Senin ile son yillarda cok tartismalar yasadik, özellik ile de Fatih Terim ile alakali. Son haftalarda ise "gönüllerin hocasi" diye dalga gectigin FATIH TERIM´in avatari ile dolastigini görmeye basladim. Futbolu anlasaydin, beni o dönem anlardin zaten. Ama Fatih Hoca min da dedigi gibi futbol yapay dünyaya birakilmayacak kadar ciddi bir istir.

En son tartismami senin ile Kebabci selo konusunda yasamistim. Olaylari en uygunsuz yerinden analiz edip, üste cikma ic güdülerin vardi yine. Kebabci Selo´da dayak yedikca konusurdu mesela. Fatih Hoca´nin fiyakasinin bozuldugu hayali ile dolasiyordun en son...

Ben sonuc odakli düsünen bir insan olarak hayalperestligi sana birakiyorum.

Sonun, kara bulutlari ufak bir sis olarak gören, ve icinde bogulan "Büyük" Mustafa gibi olmasin sakin....

Fatih Terim' i en çok eleştirdiğim zaman da kendisinin sonsuza kadar efsanemiz olarak kalacağını, yaşanacak yeni başarıların mümkünse yine onun liderliğinde gelmesini tercih edeceğimi hep söylemişimdir. Avatar yapmakta hiçbir mahzur göremiyorum. Körü körüne düşmanlık etmemişim ya. Ha; körü körüne tapınmış/tapınıyor olmam gerekirdi belki senin kafa yapına göre; bunun adı ilkelliktir. Değil Terim, hiçbir insanoğlu için öyle bir tutum içine girmem, girmek istemem.

Hala kebapçı olayını söylüyorsun. Hocamızın hayatındaki en büyük hatalarından birini hata olarak bile görmemekte yahut mazur göstermekte inat eden bir sen kaldın herhalde!. Terim, kendisi bile pişmanlığını yarı açık, yarı örtülü ifade etmişken...Tam ''Kraldan çok kralcı'' davranışı...

Tudor' un Cenk Ergün' le birlikte yaptığı transferlerin ve verilen (Terim' in görüşlerine binaen, Albayrak' ın ifadesiyle) 'fahiş' kontratların ''Terim' e uygun takım kurmak'' adına icra edildiği tam oskarlık senaryo; senden başkasının aklına gelmezdi. Futbol gibi pek çok değişkene bağlı bir hayat alanında böyle zincirleme gelişmeleri hiç kimse planlayamaz. Şampiyonluğun gelmiş olması, her yapılanın doğru olduğunu da göstermez; ligin sonlarında BŞ olmadık birkaç maçta puan kaybetmemiş olsa ne anlatacaktın şimdi?...

Üst Alt