Zayton Cup | Galatasaray 1-0 Al Ahly - Sayfa 36 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Zayton Cup | Galatasaray 1-0 Al Ahly

Cevap: Zayton Cup | Galatasaray 1-0 Al Ahly | Futbol Smart

Gaza geldim su mac hakkinda bir yorum yapayim birazda analizimsi olsun diyerek niyetleniyorum...

Oncellikle macin R.Federer vs. Andy Roddick maciyla ayni saate cakismasi beni biraz uzdu ama bizim maci yinede izledim full olarak,zaten tenis maci 4 saati askin surdu :)..

Espriyi bir kenara koyarak kalecilerden baslayalim ;

Orkun 'a pek top gitmedi ilk yarida Aykut a da oyle ama ikinci yarida ilk yarida yaptigimiz gibi sistemli pres uygulmasi biraz sekteye ugrayinca tehlikeler yasadik kalemizde.Aykut geri pas pozisyonunda ciddi zeki davrandi eline alarak yapilabilecegin en iyisi ydi Aykut adina olumlu bir durum bu bence..

Defans hattina gelirsem ;

Ilk yarida sag kanatta Ugur ile basladik ki icimi bir hosluk ayni zamanda da beynimi soru isaretleri kapladi ki Ugur ilk 15 dakika nin ardindan cogu soru isaretini ucurdu.Gercekten beynini kullanarak oynayan sag bek e ihtiyacimiz var ki Ugur bence seneye bizi goturur.Ikinci yarida yerini Serkan a birakti ki begenmeyenleri anlayamadim gayette pozitif futbol oynadi.Bu ikili ve hatta zor durumlarda Sabri sag bek i kapatir.

Defansin ortasinda 3 tane ikilimiz vardi mac icinde bunlar Emre G.-Servet,Emre A.-Servet,Emre A.-Murat.Ilk ikili saglam goruntu verdi ama Emre A. ikinci yarinin ozellikle basinda ileriye iyi top cikardi ki beklenmeyen ekstra birsey bu.Murat ise oyunu bilerek oynayanlardan bence.Haldır huldur degil futbolu bilerek oynuyor pas verirken de topa hamle yaparkende ki bu bence genc oyuncu icin yeterli referans i icerir gelecek icin.Servet,ayni hep saglam halbuki ben konsantrasyon sorunu bekliyordum bu yil ondan malum transfer olaylari ama Servet muthis bir profesyonel oyuncu.

Sol bek de ilk yarida Alparslan vardi,kendisi mac sonunda roportajdada soyledi bu sistem ve Frank R. onun icin buyuk sans ama bence ilk yarida iyi goruntu vermedi ama ikinci yarida Volkan Yaman i gorunce seneye sol bek alternatifimizin Alparslan olacagi bir gercek..

Orta sahaya deginelim;

Orta sahamis 3 lü takildi mac icinde ama ileri kanatlarinda geri gelmesiyle 5 li bir blok gibiydi.Dikkatimi ceken takimin pres yaparken kafaya gore degilde bir sistem icerisinde baski olusturmasiydi ki bu oyun icindeki agirligimizi tetikleyenlerdendi.Bir diger faktor ise ozellikle ilk yarida olumlu ve dogru paslar yapmamizdi.Malumunuz orta sahadaki her oyuncuyu yorumlama luks um yok bu yuzden kendimce bi ozetleme yapmaya calisacagim.

Mustafa Sarp M.Guven den baya bir onde futbol oynuyor ki bu onun yerini saglamlasitirir.Olumlu transfer olmus bence.Baris Ozbek takima girer mi girmez mi tartismalari yapiyoruz,Baris gecen yil da hazirlik maclarinin bir nevi yildizydi ki bu yilda olabilir.Iyi kosuyor,israrla gol ariyor(bu sadece hazirlik maclarinda gecerli) birde pas atsa ahh..ki ben iyi pas dagitmaya yavas yavas basliyacagini dusunuyorum.Ilk 11 olurmu bilmem ama Baris bu takimda oynar bence.Genel olarak paf agirlikli orta saha ile oynadik ki Emre Colak inanilmazdi bence.Maca baya hata yaparak basladi ki devaminda neredeyse isi sova da dokecekti.Yetenek,oyun bilgisi,kuvvet uclusu bence bir oyuncuyu star yapar ki Emre nin bence tek eksigi kuvvet gibi tabi birazda zihinsel olgunlasmada olduktan sonra.Emre saglam geliyor.

Forvet e geciyim;

Forvette ilk yarida Erhan ikinci yaridada Ozgurcan neredeyse yoklari oynadi ki bu buyuk ihtimal yogun idman temposundan diyorum.O bolgede oynamak yeni sistemle bayagi zor cunku bazen tek basiniza 4 defans ile savasmak zorundada kalabiliyorsunuz.Tabi Erhan in iyi top sakladigi gercegi de var.Yine ilk yarida Yaser penalti yaptirdi falan da bence Yaser ancak 4. sirada guvenilecek eleman olur o bolge icin yada forvet icin.Sag kanatta Aydin fuleli adimlariyla yine ayni gibiydi.Aydin'dan daha fazlasini da bekliyorum ben kendimce ki Rijkaard durumu buradada mevcut.Son olarak Cem Sultan orada oynayabilirmi benim icin soru isareti ama bir bildigi vardir bizimkilerin.

------

Mac gecen yilki hazirlik maclarina gore biraz daha hos ve bazende olsa gercekten şık ve gurur verici geciyor ki gurur vericiligin sebebi genc oyuncularimizin performanslari benim icin.

Rakip takim as kadroylami oynadi bilmiyorum ama ozgecmisi bayagi bir saglam bir takim ki ikinci yari bir ara iyi geliyorlardi.Tabi rakibin tozluklarinda bile reklam olmasi acaba orayada bir Ulker gelirmi dedirtti bana ilerisi icin ama bu isin dalgasi.Formayi cok kotu gosterdigini dusunmuyorum..

Her seyden ote hazirlik maciydi ki teknik ekibimize iyi veriler verebiliyordur buna eminim.Galip bitirmemizde iyi oldu ''her kupaya talibiz sonucta''..

Saygilar ;)

Cevap: Zayton Cup | Galatasaray 1-0 Al Ahly |

Maçtan önce değinmek istediğim başka bir konu var, sanki rüya görüyoruz. Rijkaard kendi teknik ekibiyle birlikte üzerinde Galatasaray kıyafetleriyle oturuyor, futbolculara taktikler veriyor. Gençlerimize bol bol şans veriyor ve Galatasaray için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Türkiye'de görülmemiş şekilde çok profesyonel bir teknik ekip var. Her konuda Galatasaray'ı hatta Türk futbolunu çok ileriye taşıyacakları kesin. Maça gelirsek Al Ahly ile Zayton Cup'un açılışını yaptık ve maçtan 1-0 galip ayrıldık. Golde ilk yarıda Barış Özbek'in mükemmel penaltı vuruşundan geldi. Bir penaltı nasıl mükemmel olabilir diyebilirsiniz ama topu gönderdiği köşe çok iyiydi. Barış Özbek'ten beklenmeyen hareketler bunlar.

Maç hakkında konuşmak isterimde çok sıkıcı, temposuz, pozisyon açısından kısır ötesi bir maç izledik. FC Kleve maçında olduğu gibi genç ağırlıklı kadroyla maça başladık. Yalnız FC Kleve maçı tempolu ve pozisyonlu geçmişti. Al Ahly maçında ise bunları göremedik. Rijkaard kafasındaki 4-3-3 dizilişini Galatasaray'a aşılamaya devam ediyor. Yaser'i hücum üçlüsünün sol tarafında, Aydın'ı sağ tarafta Erhan Şentürk ise en ucunda oynadı. Yaser ilk hazırlık maçına göre daha iyiydi, sol tarafa hareket getirdi. Arkasında Volkan Yaman yerine Alparslan Erdem'i bulunca sol kanattan daha çok etkili olmaya çalıştık. Sürekli söulüyoruz Alparslan Erdem büyük gelecek vaad ediyor ve bu çocuk değerlendirilmeli. Çünkü ikinci yarıda Volkan Yaman girdi oyuna onu da gördük. Bu adam Galatasaray'da oynamayı hak etmiyor. Tabi Yaser Yıldız'ın sol tarafta ki bu hareketliliği de yetmez. Hala yetersiz, hala güçsüz. Sağ tarafta oynayan Aydın Yılmaz'da aynı şekilde. Rijkaard'ın onu adam edeceğini düşünüyordum ama Aydın Yılmaz bu fizik yetersizlikle zor forma şansı bulur. Orta sahada Barış Özbek - Mustafa Sarp - Emre Çolak üçlüsünü izledik. Emre Çolak'da büyük yetenek olmasına karşın fizik yetersizliği var. Mustafa Sarp kadroda kendine yer bulur ama banko olamaz. O da fizik açıdan güçlü olmasına karşın hücumda çok etkisiz. Barış Özbek ise çok koşuyor ama boş koşuyor. Arada C.Ronaldo özentisi hareketleriyle bana cinnet geçirtiyor. Savunma da ise Servet - Emre Güngör ikilisi sağlam görüntü verdi, rakibe pozisyon vermedi. Ayrıca Uğur Uçar'ı da görmek güzeldi.

İkinci yarıda da kadro daha da gençleşti. Rijkaard genç futbolcularla ilgili kafasındaki soru işaretlerini kaldırmaya çalışıyor. Bu genç kazanma operasyonundan Galatasaray büyük fayda sağlayacaktır çünkü potansiteli yüksek futbolcularımız var. Serdar Eyilik, Emre Çolak ve Erhan Şentürk şimdiden ön plana çıktılar. Wydad Casablanca maçına da yedek ağırlıklı kadroyla çıkacağız ama Leverkusen maçında Tobol maçının provasını yapacağımızı ve aslarımızı oynatacağımızı düşünüyorum.

Cevap: Zayton Cup | Galatasaray 1-0 Al Ahly |

Şu kiraya verilme fikrini birde şöyle düşünün potansiyeli olan bir genci sıradan bir hocanın mı işlemesi daha iyi olur yoksa Rijkaard gibi bir ustanın mı? Şüphesiz Rijkaard ve ekibinin zihinsel, ruhsal, teknik, oyun zekası ve kondisyon açısından her anlamda futbolcuya katacağı çok şey vardır. Bir kere kulübede Rijkaard'ın olduğunu bilmesi bir futbolcuya verilecek en büyük dopingdir. Kendini Rijkaard'a beğendirmek, o'nun gözüne girip adamı olabilmek için varını yoğunu ortaya koyacaktır ki oynadığımız 2 maçta bunun örneğini gördük sahada. Gençlerimiz gerçekten yetenekli. Başında Rijkaard ve ekibinin olduğu A takımla antremana çıksalar gelişimleri için bu çok büyük bir artıdır.

Şu belli oldu ki hemen hemen hepinizin ettiği "sabır" lafı sırf lafta kalmış. Sizin hiçbir şeye sabır falan göstereceğiniz yok. Baştan sona okudum ama adam gibi yorum yapanların ve gerçek manada futbol dinamiklerinden anlayanların sayısı iki elin on parmağını geçmiyor. Adamlar kaç zamandır sadece antrenman yapıyorlar. Bu ikinci maçları. Adı üstünde hazırlık maçı. Sahadaki kadro ideal kadro değil ve bazı şeyleri oturtmaya çalışıyorlar. Ama neymiş? O topçu mu, bu topçu mu, şu adam mı, şu adam olmaz, bu adam olmaz, bu ne lan hiç hücum yok, yeşil sahada karı yok, Monica Bellucci neden kalede yok, Tecavüzcü Coşkun neden yok.

Yetti vallahi. Bir hazırlık maçını hazırlık maçı olarak değerlendiremiyorsanız maç falan izlemeyin cidden. Takımdan resmen Barca oyunu bekliyorsunuz. Hem de tüm oyunculardan. Daha durun hele yahu. Daha ikinci maç. Sahada yer alan oyuncuların bazıları yer almayacak bile. Asıl şam babaları daha sahaya bile adımlarını atmadılar.

Şu gerçeği hiç unutmayalım. Bir oyuncunun performansını oynadığı diğer arkadaşlarının performansı da etkiler. Futbol bir takım oyunudur. Takım olmak için iki haftalık antrenman ve iki hazırlık maçı yeter diyorsanız hiçbir şey demiyorum.

Gelelim gördüklerime.

Şu b*ktan(!) takım, kasap ve Afrika'nın en iyi takımlarından, 5 yıl üst üste şampiyon olmuş ve Konfederasyon Kupası'nda ABD maçı hariç güzel oyunuyla dikkat çeken Mısır ekolünün bir takımıyla bebeleriyle oynadı. Bebeleri belki pozisyon yaratamadı, pozisyon üstüne pozisyon yaratmadı ama bu bebeler ve abiler hayatları boyunca ilk kez oynadıkları bir sisteme adapte olmanın süreci içerisinde ellerindekini ortaya koymaya çalıştılar. Maç boyu top bizdeydi. Oyunu taşıyan, sürekli paslaşan ve birşeyler üretmeye çalışan bizdik. Ben şu Mısır takımının doğru düzgün tehlikeli ataklarını hatırlamıyorum. Ama bizim bebelerle yakaladığımız gol pozisyonları vardı. Benim asıl hoşuma giden takımın çok koşması, pres yapması ve sürekli oyunun içinde kalma istekleriydi.

Bu maç bize şunu gösterdi. Eğer bu Emre Çolak bu performans sonrasında A takımda yer bulamazsa cidden yazık olur. Serdar Eylik ise maalesef ortada görünmedi. Serkan Kurtuluş, Mehmet Güven gibi adamlara zaten önyargılı olduğunuzu bildiğim için ezbere laflar edileceğini bekliyordum. Şartlandırmak diye bir tabir vardır psikolojide. Bir çoğumuz öyleyiz maalesef. O oyunculardan bir Kaka, Ronaldinho, Ramos performansı istiyoruz zannedersem. Daha yeni yeni çalışmalar başlamış, yeni sistemi tanıma anlamında daha körpe bir takım söz konusu. Bazı şeyler yeni baştan başlıyor. Ama buna rağmen total futbol anlamında ışık saçan değişiklikler yok diyeni çarparlar. Sürekli topun ayağımızda kalması, sürekli paslaşmamız adamları deliye çevirdi, kasaba döndürdü. Neden kasaplaştılar acaba sorusunun içyüzünü de düşünemediniz. Ne de olsa ona buna laf atmak için şartlandırınca kendimizi sahada aslında nelere dikkat etmemiz ve oyunculara hangi dinamiklere ve şu ana kadar gelen hangi süreçlere göre değerlendirmemiz gerektiği mantıklılığına da uzaksınız. Ezberesiniz. Şu an için her şeyin bir hazırlık olduğundan bile bihabersiniz. Dünyanın en önemli maçına çıkmışız da haberim yokmuş. Ne laf anlamaz adamlarmışsınız yahu.

Yemin ederim sizlere bir şeyler anlatmak Einstein'ın bahsettiği önyargıları kırmaktan çok daha zor. Bir çok şeye umutlu ve pozitif bakmamız gerekirken, daha asıl kadro sahaya çıkmamışken ve daha çok ama çok uzun zaman varken, fakat her şeye rağmen 4-3-3 ve total futbol uygulayıcısı olmak açısından şu an için cenin dönemindeyken, tüm ceninliğe rağmen bu körpeciklerin bu sisteme giderken doğru yolda olduklarını, ileride daha iyi olacaklarını ve daha şimdiden önemli ışık parçacıklarını yansıtmalarına rağmen ve de 4-3-3'teki her iki üçlü blok ciddi anlamda bir blok gibi dizilerek birbirini gözlemlediği ve bunun da topu hep ayakta tuttuğunu görmemize rağmen bunca laf, eleştiri vs olacaksa hiç durmasın, bassın gitsin Rijkaard. Çünkü daha bir hazırlık maçında bunca laf edilirken biraz daha önemli maçlarda neler neler denecektir düşünemiyorum bile.

Bizler Galatasaraylıyız!!! Taraftarlar Galatasaraylı!!! Ama o sahada top koşturan her Galatasaray forması giyen futbolcular ise Galatasaraylı değil!!! Ter bile dökmüyorlar! Teri biz döküyoruz?!?!

Ak gün kara gün belli olmadan ve her şey hazırlıktan ibaretken bu kadar saydırdınız ya futbol tanrıları sizi bildiği gibi yapsın...

Çünkü bugün bir hazırlık maçı değil de Şampiyonlar Ligi maçı oynamışız, farkında bile olamayacak kadar öküzmüşüm...

1905!

:005::005::005::005::005:

Takdir ediyorum. Benim dusunduklerimi bire bir ifade etmissin. Bir yerde Barisin uzerine o kadar alayina yorumlar yapildiki bir uye olarak bu forumda Galatasaray ve Galatasaraylilik adina konusmaktan sovumaya basliyordum bu tur olgun bir yaziyi okumak yine bu foruma inancimi duzelti.

Cevap: Zayton Cup | Galatasaray 1-0 Al Ahly

Bu sabah antrenmana gittigimde, gecen senenin as takimindan bi servet ve baris yoktu. O kadar sevindimki Arda, Mehmet Topal, Baros vs vs oynayacak diye ve maca gitmeye karar verdim. Fakat yine istedigim takimi goremedim:S

Gozume carpanlar ise:

- Baris yine cok calisti ve ben acikcasi begendim

- Emre Colak potansiyeli cok yuksek oyuncu, fakat fizigi yetersiz ve cok kolay

sakatlaniyor.

- Mustafa Sarp da orta sahada cok sakin oynayan ve paslarinin hepisi adrese gitti.Benim

dusunceme gore bu sene kesin kadroda olur.

90 dakikayı izlemiş biri olarak maç bittikten hemen sonra kendi düşündüğüm gidecekler listesi:

Volkan Yaman

Aykut Erçetin

Özgürcan Özcan

Mehmet Güven

Orkun Uşak

Aydın Yılmaz

Gençlerde ise kiraya verilmesi gerekenler:

Cem Sultan

Emrah Yollu

Murat Akça

Serdar degil Serkan niye begenmiyorsun Serkanı anlamadım bu kısa sürede gayet iyi bir grafik çizdi gecen sene şansmı verdiler bu arada bu cocuga begenmiyorsun? sans buldugu maclarda sabriden daha vermli oynadı

ortaları daha iyi en azından ve Sabri'den genç.

Bu arada bir sozumde bazi sozde taraftarimiza olacak. Yahuu anlamiyorum ne oluyor kufur edince. Inanin orda insanligimdan utandim be. Nerdeyse erkek kadar bayan taraftarlar/seyircilerde vardi orda, ama hic takan yok ve durmadan kufur ediliyor. Bu fb ye takilmalardanda vazgecmemiz lazim bence artik. Sen Kleve ile oynadigin macta bile fbye takiliyorsan ve kufur ediyorsan, adamlarin kendilerini buyuk sanmalari normaldir bence.

Bu maçla gözüküyor ki bizim sağ bek sorunumuz falan yok.Uğur çok rahat bir şekilde formayı alıp sonuna kadar götürecektir.

Mustafa Sarp ın bu hırsını gördükten sonra iyi transfer yapmışız diyorum... Ayrıca Emre Çolak Lig başladıgında yedekte bulunup maça sonradan oyuna girerse ocak ayına kadar banko oynacak iyi bir top dagıtan yıldız oyuncu transfer etmiş oluruz...Gencler gelecek vaadediyor, Rijkaard inşallah Emre Çolak,Alparslan Erdem,Ugur Uçar ve Özgürcanı As takıma alır...

kadrom:

------------------Baros------------------- Forvet Hattı

Arda-------------------------------K.Keita = Bu 3 lü Tartışmasız Banko zaten...

Orta Saha

-----------Kewell(Barış)-M.Topal----------- M.topal ın Uzaktan sutları var.Ayrıca eğer Emre Çolak ı yetiştirmek ve oynatmak istiyorsak orta saha transferine gerek yok...

-------------------M.Sarp----------------- 2 maçtır hırslı ve yeterli; Gorev adamı

H.Balta-----Emre G.---Servet--------U.Uçar uğur harika oynadı,sagbeke gerek kalmadı

---------------Leo Franco----------- yedek olarak aykut veya orkundan biri kalabilir

Yedekler>

Forvet :

forvet hattındaki yedeklerimiz yeterli nonda gonderilirse Sultan Cem kadroya alınmalı.

yaser,nonda,ozgurcan,Serkan Çalık <-- Forvet için

---------

Orta Saha: Aydın ve Serdar Eyilik gibi 2 gelecek vaadeden kanat oyuncumuz varken yedek oyuncu olarak transfere gerek yok. Zaten Sol Taraf için Kewell gibi bir isim var..

Kewell Aydın Serdar Eyilik<--kanat için;

Bence Ortasahamız yetersiz, Buraya iyi pas yapan bir oyuncu şart,olmazsa Arda veya Kewell dan biri ortasaha gorevini yerine getirebilir. Ayrıca Emre Çolak ı mutlaka as takımda denemeliyiz bu sene.

Emre Çolak,Barış,Linderoth,Ayhan<--ortasahanın ortası için

M.topal <--Önlibero

------------

Defans hattı

Alparslan,Volkan Yaman <-- sol bek için

Gokhan Zan,Emre Aşık,Murat Akça,Semih Kaya<--defansın ortası için

Sabri,Serkan K <-- Sagbek için

Kaleci

Tartışmak Anlamsız Çünkü aksilik olmazsa banko leo franco oynayacak, Orkun veya Aykut yedek olacak...

m.güven kiralık gitmeli...

Lincoln gönderilmelidir...

ben hala illaki iyi bi ortasahaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. hatta para kalırsa defans ve yerli de olsa bi golcü lazım. Mehmet Topal'ın iyi şut çektiğine dair bir şehir efsanesi mevcut :) ben daha iyi bir şutunu gormedim.. Sert vuruyor fakat allaha emanet vuruyor. kalecinin üstüne gidiyor şutları. İyi şut çeken adam kewell bizim takımda sadece.

ben hala illaki iyi bi ortasahaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. hatta para kalırsa defans ve yerli de olsa bi golcü lazım. Mehmet Topal'ın iyi şut çektiğine dair bir şehir efsanesi mevcut :) ben daha iyi bir şutunu gormedim.. Sert vuruyor fakat allaha emanet vuruyor. kalecinin üstüne gidiyor şutları. İyi şut çeken adam kewell bizim takımda sadece.

Bi yandan Ortasahaya biri alınsın diyorum sonra alınırsa Emre çolak oynayamaz bu sene şans verilmeli diyorum... Orta Sahaya iyi bir oyuncu alınırsa sevinirim ama E. Çolak için üzelecegm kesin... M.Topal ve Sabride bence Duran toplar için yetenek var ama usta bir frikikçinin egitmesi lazım, Hagi yada Hoidonk vs. gibi..

kadrom:

------------------Baros------------------- Forvet Hattı

Arda-------------------------------K.Keita = Bu 3 lü Tartışmasız Banko zaten...

Orta Saha

-----------Kewell(Barış)-M.Topal----------- M.topal ın Uzaktan sutları var.Ayrıca eğer Emre Çolak ı yetiştirmek ve oynatmak istiyorsak orta saha transferine gerek yok...

-------------------M.Sarp----------------- 2 maçtır hırslı ve yeterli; Gorev adamı

H.Balta-----Emre G.---Servet--------U.Uçar uğur harika oynadı,sagbeke gerek kalmadı

---------------Leo Franco----------- .

Senin ilk 11 ile Anadolu takimlara karsi bile 3-4 pozisyon bulamayiz.

Abi böyle bir ilk 11 ile cikarsak Orta sahada yaratıcılık 0 olur...

Sarp=Topal, ikiside 1.87 cm uzun ve ikiside hemen hemen ayni tip futbolcu.

Millet burda birak ikisini ayni anda ilk 11 oynatmayi, Topalin yerine bile Ayhan yada Linderothu tercih ediyor, cunki Topal iyi pas dagitmiyormus ve sadece kesici özellige sahip olan ön liberolarin 4-3-3 sistemde isi yokmus. Yani:

------tobi-----

ayhan----arda-- en iyi secim gibi görüyür cogu.

Ben ama bu orta sahayi tercih ediyorum:

---------topal----

Ayhan/Tobi--Arda--- (aslinda Ayhan/Tobinin yerine Emreyi görmek istiyorum, hele fizigini azcik daha gelistirsin)

Bana sorarsan bu yaptigim 2 orta saha bile ofans icin yeterli degil.

Sen Topali ve Sarpi, hatta Kewellin yerine Barisi bileilk 11 görmek istiyorsun...

Üst Alt