James Webb Uzay Teleskobu - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Zaman yolculuğu teorik olarak da mümkün değil diye yorumladım ben
Birisine göre daha hızlı hareket ettiğinde zaman senin için daha yavaş ilerlemiş oluyor
Ha çok hızlıysan diğerlerine göre zamanda ileriye gitmişsin demektir
Ama kendin için zaman hala sabit, yani kalkacan, traşını olacan, geminin rutin bakımlarıyla uğraşan falan yani
Işık hızını aşmak ise zaten teorik olarak da mümkün değil diye biliyorum
Yani kütlen sıfır olması gerekiyor
Ya da küçücük bir kütlen bile olsa sonsuz enerji lazım, evrende de böyle bir enerji yok diyorlar
Işık hızında fotonlar falan varmış ama bilgi taşımıyorlarmış
Işık hızında bilgi taşınabilirse birgün belki
Tabi o ışığı yakalayıp içindeki bilgiyi maddeye dönüştürecek teknoloji lazım
Zamanda geriye zaten olmuyor
Yani ışık hızı kütleli aşılamıyor
Yani dünyadan vınn diye çıkıp senden daha önce çıkmış ışıkları geçip önceden ne olmuş bakamıyorsun
Ha solucan deliğiyle dünyadan milyarlarca ışık yılı uzakta bir yere 5 dakkada gidip ordan izlenebilir ama solucan deliği var mı bilinmiyor sanırım
Varsa da, ordan geçsen de, sadece izleyebiliyorsun, bormal yoldan geri dönene kadar yine zaman geçmiş olacak zaten yetişemezsin ölürsün herhalde

STScI-01G9DMJC8MC2JKJTW2014ERGWD.png

merak ettigim bir husus

bir gun isik hizinda yolculuk etme teknolojisine erisirsek milyonlarca km uzaktan dunyaya baktigimizda binlerce sene oncesini gormek yani gecmiste olanlari kesfetmek mumkun olacak midir?

elbette bu teknolojik surecte cok daha ustun teleskoplar icat edilmis olacaktir su an sadece isik huzmesi seklinde gorulen gezegenler atmosferin otesinde goruntulenebilme sansina erisilecektir diye dusunuyorum

dusunsenize dinazorlar cagindaki dunyanin halini goruntuleme sansi bir nevi zamanda yolculuk.

ornek vermek gerekirse biz dunyadan neptunu goruntuledigimizde 4 saat oncesini gorebiliyoruz aradaki mesafe 4 milyar km idi sanirim
Onun için ışıktan daha hızlı gitmeniz lazım doktor bey

Üst Alt