2023-2024 Sezonu Sistem ve Taktik Sohbet Başlığı - Sayfa 18 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
----------------------Muslera----------------------
---------
Luyindama-----------Marcao------------
Mariano--------------------------------Nagatomo
---------------------Nzonzi----------------------
----------------------------------------------------
-----
Feghouli---------Seri---------Belhanda-----
----------------------------------------------------
-------------
Babel---------Falcao-------------

✔️

İnanılmaz bir kadro, Türk futboluna bir daha gelmeyi geçtim, yakınından geçecek bir 11 çıkmaz buna. Davala hariç oynayan tüm yerliler ülke tarihinde pozisyonlarının en iyi adamı, Davala da bana göre yine pozisyonunun en iyi adamı olan cezalı Tosun'un ikamesi. Daha kenarda Fatih-Hasan-Hakan'ın yanında 3 yıl sonra ölü haliyle Lucescu Beşiktaş'ını Uefa'da çeyrek finale götüren Ahmet Yıldırım var.

Konuyla ilgili olarak da ben Fatih hocanın çok sıkışmadığı sürece çift santrafora dönmesini beklemiyorum. Hocanın tek santraforlu pas oyununu becereceğine dair içimde en ufak bir umut olmasa da eski tip, en dandik Avrupalı'nın bile paspas ettiği çift santraforlu kaos futbolundan uzaklaşma çabasını takdir ediyorum. Bu noktada bilhassa Andone'yi ancak hamle oyuncusu olarak kullacağını düşünüyorum. Babel'i rotasyona bile alsa Belhanda'yı belki sola çekip Lemina-Seri'den birini 10 numara oynatır diye düşünüyorum. Esasında Seri'nin de gönlünde olan çift 6'lı sistem bizim verimli top çıkarmamızda çok faydalı olur ama pas oyununu rakip yarı sahada da oynayamadığımız için iyice Josef-Ozanlı Aykut takımları gibi kısır bir hüviyete de bürünebiliriz. Hoca hem Lemina'yı, hem Seri'yi sisteme nasıl yedirecek bilemiyorum ama N'diaye'yi felaket performansına rağmen son haftalarda anca kesen Fatih Terim'in Lemina'yı da kazanmak adına ciddi çaba sarf edeceğini düşünüyorum. Kabul etmek gerekir ki hoca oynatmak istediği sistemde de 2 yıldır gerekli ekipmanı bulamadı. Bu yıl hem Falcao gibi net bir 9'un, hem de Zonzi-Seri-Babel gibi ciddi pasörlerin takıma katılması bu sistemde çok daha başarılı olmamızı zorunlu kılıyor. Takımın genel profiline ters düşen, biraz kendi kafasında tek oyuncu Lemina, hocanın onu da bilhassa sıkışık deplasmanlarda N'diaye görevinde kullanacağını düşünüyorum ki iyi Lemina da o görevi N'diaye'nin 2 gömlek üstünde yapar. Bu yıl Fatih hocayla yeni bir 2000 serüvenin, bambaşka bir sistemle başlayıp başlayamayacağını test edeceğiz. İnşallah hocanın gönlündeki oyun tam oturur da 90 sonu yarattığımız büyük dominasyonu yeniden elde edebiliriz.

İkisi de oynamalı xDBabel şu formuyla kesilmemeli çünkü benzer tarzda bir adam yok takımda. Belhanda için de aynı durum geçerli. Çok orta saha geldi ama hala Belhanda kadar ofansifi yok, kaleye yakın oyuncu sayımızın artması lazım.

ben belhanda konusunda biraz farklı düşünüyorum açıkçası şöyle izah edeyim

herşeyi %100 yapan bir oyuncu yoktur tabiki ama yapması gerekeni ya da yapabileceğini belirli oranlarda yapmalarına göre kabaca tasnif edersek

100 üzerinden 80-90 yapan yani 80 olumlu 20 olumsuz iş yapan oyuncular genelde tartışmasız adamlardır

yakın dönemden ujfa, melo, muslera filan bunlara örnek

60-70 yabanlar iyi adamlardır ki bence herşeye rağmen mariano filan buralarda savunma anlamında berbatlaştı ama yine de bazı şeyleri çok iyi yaptığı için buralarda gezer eboue de böyleydi aslında

100 üzerinden 50'nin altına düşüyorsa zaten kötü oyuncudur zararı yararından çoktur

bizde üç tane adam var ki tam arada kalıyor yani 50-50lik adamlar bunlar mevcut haliyle naga, genel olarak da donk ve belho

belhandadan devam edersek adamı maç içinde anlık 1-2 hareketi ve top rakipteyken görece top arkasına geçebilmesi hariç çok ciddi defoları var

bir kere hayatımda kendisi kadar basit top kaybeden adam az görmüşümdür

bazı oyuncu dikine oynar, dribling yapar kaybeder lafım yok ama bu adamın top kayıpları ya ilk dokunuş kötülüğünden, ya çevre kontrolü zayıflığından ya pas hızını ayarlayamayıp kısa pastan ya da gereksiz sahanın enine doğru zorlamasından

duran top kullanma konusunda da geriye gitti ilk geldiğinde daha iyiydi

ceza sahası koşusu da gittikçe azaldı ozan tufan bile daha çok giriyor

bazı çok yetenekli 10 numaralar gibi sürekli ince bırakan filan bir adamda değil

dolayısıyla 50-50 görüyorum ben durumunu bu adamlar çok kötü yedekleri olmadığı sürece olmadıklarında çok şey değişmez

bugüne akdar da olmadığında eksikliğinin hissedilmesi kaliteden değil de bizzat nicelik oalrak orada adam olmamasından kaynaklı bizim oynadığımız sistemde

şimdi özellikle ligde seri ve lemina sağlamsa elmas 4-4-2 belhandasız denenebilir gibi geliyor

Belhanda kesilmez.
Babel kesilmez.
Iksiide aslında çok rahat kesilir.
İkiside istikrarsiz ve savunma katkıları çok düşük.

Bizim acilen forvete andone'yi adapte etmemiz lazım.
Bu ligde çift forvet her zaman iş yapmıştır.
Gerekirse bu uğurda herkesten vazgeçilebilir

4 4 1 1 için ne diyorsun ? belhandayı kanada atıp en azından o kanatta olan temposuzluğa çözum olur.Babel de falcaonun biraz arkasında
Evet benim kurduğum kadronun hücum geçişi oydu zaten, Belhanda'yı kanada atma fikrini de bayağıdır yazıyorum, bilmiyorum benden önce yazan oldu mu ama eldeki kadroda en iyi çıkış o şekilde olacak gibi.

Nzonzi Lemina

Feg Seri Belhanda

Bu yapıda Seri çıkıp Babel veya Andone girince 4-1-4-1e dönecek. Nzonzi ve Lemina oyunu ileri yıkma görevini yapacaklar.

ben belhanda konusunda biraz farklı düşünüyorum açıkçası şöyle izah edeyim

herşeyi %100 yapan bir oyuncu yoktur tabiki ama yapması gerekeni ya da yapabileceğini belirli oranlarda yapmalarına göre kabaca tasnif edersek

100 üzerinden 80-90 yapan yani 80 olumlu 20 olumsuz iş yapan oyuncular genelde tartışmasız adamlardır

yakın dönemden ujfa, melo, muslera filan bunlara örnek

60-70 yabanlar iyi adamlardır ki bence herşeye rağmen mariano filan buralarda savunma anlamında berbatlaştı ama yine de bazı şeyleri çok iyi yaptığı için buralarda gezer eboue de böyleydi aslında

100 üzerinden 50'nin altına düşüyorsa zaten kötü oyuncudur zararı yararından çoktur

bizde üç tane adam var ki tam arada kalıyor yani 50-50lik adamlar bunlar mevcut haliyle naga, genel olarak da donk ve belho

belhandadan devam edersek adamı maç içinde anlık 1-2 hareketi ve top rakipteyken görece top arkasına geçebilmesi hariç çok ciddi defoları var

bir kere hayatımda kendisi kadar basit top kaybeden adam az görmüşümdür

bazı oyuncu dikine oynar, dribling yapar kaybeder lafım yok ama bu adamın top kayıpları ya ilk dokunuş kötülüğünden, ya çevre kontrolü zayıflığından ya pas hızını ayarlayamayıp kısa pastan ya da gereksiz sahanın enine doğru zorlamasından

duran top kullanma konusunda da geriye gitti ilk geldiğinde daha iyiydi

ceza sahası koşusu da gittikçe azaldı ozan tufan bile daha çok giriyor

bazı çok yetenekli 10 numaralar gibi sürekli ince bırakan filan bir adamda değil

dolayısıyla 50-50 görüyorum ben durumunu bu adamlar çok kötü yedekleri olmadığı sürece olmadıklarında çok şey değişmez

bugüne akdar da olmadığında eksikliğinin hissedilmesi kaliteden değil de bizzat nicelik oalrak orada adam olmamasından kaynaklı bizim oynadığımız sistemde

şimdi özellikle ligde seri ve lemina sağlamsa elmas 4-4-2 belhandasız denenebilir gibi geliyor
Hak veriyorum, Belhanda yeni geldiği dönem maçları statta izlerken deliriyordum çünkü çok kolay kaybediyordu topları ya da hücumda yaptığı pas hataları ile rakibe direkt olarak kontra şansı veriyordu lakin bence bu yeteneksizlikten değil laubalilikle ilişkili.

Örneğin bazı oyuncular vardır Lincoln gibi, oyunun göze hoş gelen tarafını mükemmel oynar ama pis işleri hiç yapmaz, Belhanda o pis işlere katkıda bulunuyor, laubali olmadığı anlarda da takımı rakip ceza sahasına iyi bir şekilde taşıyabiliyor ancak "bu adam her şeyi yapıyor." düşüncesi bir ihtimal ona da zarar veriyor olabilir ki kendini 8 numara gibi görüyor olması kolaycılık mı yoksa gerçek mi emin olamıyorum. Bir oyuncu kaleden uzaklaştıkça sorumluluğu azalır, Belhanda'yı defansif katkısından dolayı yüceltmek doğru olmuyor böyle baktığımızda da çünkü bu adamın temel görevi takımı hücum bölgesinde yönetmek, bu şartlar oluşunca da işte mevki ve kalite karmaşası çıkıyor ortaya.

Yine de ne Seri ne Lemina onun kadar rakip ceza sahasına giren isimler değiller, bu konuda gole yakın olduğu için onu asıl kesebilecek adam bence Akbaba idi ama o ihtimal de kalmadı, hala rakipsiz görüyorum k o yüzden.

Feg ihtimali anca Emre Mor oynarsa olur gibi.

Üst Alt