2023-2024 Sezonu Sistem ve Taktik Sohbet Başlığı - Sayfa 45 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
4-3-2-1 demişken aklıma Sneijder ve Drogba transferleri sonrası oynadığımız 4-3-1-2 geldi. Forvetler Drogba+Prime Burak, orta saha Melo-Hamit-Selçuk-Sneijder, bekler Riera-Eboue, kalede Muslera. Arka taraf da Luyindama-Marcao kalitesinde olsaydı acayip şeyler yaşanabilirdi.

Bence şu anki takım hiçbir taktiği ve sistemi tam olarak uygulayamaz. Defansımız iyi kontra oynayalım desek ki ligin dinamiklerine ters bir girişim olur, ileri hat kağnılardan oluşuyor. Çatne-Falcao-Babel-Arda-Feg. Çatnenin toplu-topsuz sprint attığını görmedim daha. Topla ilerleyişi zaten bir acayip, yürüyor gibi. Ek olarak koşu yapacak adam olsa dahi Seri gibi bir pasörün yok. Pozisyon oyununu deniyoruz 1 senedir, olmuyor. Uygun bir hücum organizatörün de savunmadan top çıkaracak adamın da yok zaten. 4-4-2 oynayıp önde basayım desen yine çok temposuz ön hat.

4-3-2-1 demişken aklıma Sneijder ve Drogba transferleri sonrası oynadığımız 4-3-1-2 geldi. Forvetler Drogba+Prime Burak, orta saha Melo-Hamit-Selçuk-Sneijder, bekler Riera-Eboue, kalede Muslera. Arka taraf da Luyindama-Marcao kalitesinde olsaydı acayip şeyler yaşanabilirdi.

Bence şu anki takım hiçbir taktiği ve sistemi tam olarak uygulayamaz. Defansımız iyi kontra oynayalım desek ki ligin dinamiklerine ters bir girişim olur, ileri hat kağnılardan oluşuyor. Çatne-Falcao-Babel-Arda-Feg. Çatnenin toplu-topsuz sprint attığını görmedim daha. Topla ilerleyişi zaten bir acayip, yürüyor gibi. Ek olarak koşu yapacak adam olsa dahi Seri gibi bir pasörün yok. Pozisyon oyununu deniyoruz 1 senedir, olmuyor. Uygun bir hücum organizatörün de savunmadan top çıkaracak adamın da yok zaten. 4-4-2 oynayıp önde basayım desen yine çok temposuz ön hat.
Nedendir bilmiyorum ben uzun zamandır 3-4-3'ü çare olarak görüyorum ama kesinlikle sahadaki oyuncu grubuyla birlikte değil tamam Muslera-Saracchi-Marcao-Luyindama gibi adamlar her halükarda sahada olur bunlara Emre Kılınç&Omar&Taylan ve Etebo eşlik edebilir ama ilk 11 düzeyinde çok net 3 takviyeye ihtiyaç var bu sistem içinde
bbfe2a7715261fffdb5ecbe7da0fd5b0826760.jpg

Bu 3 pozisyon düzgün şekilde doldurulabilmiş olsaydı bence lig standartlarında çok can yakan bir takım olabilirdik
*Forvete tıpkı Luyindama gibi hem fiziği hem atletizmi zirveye oynayan bir oyuncu
*Sağ ön için ciddi hızı olan bir oyuncu skor katkısı verecek tabiri caiz ise kendi Krépin Diatta'mızı bulmamız gerek
*Ve tabii ki Marcao & Luyindama ikilisini biraz daha sağ/solda kullanabilmemiz için 3. bir stoper

Türkiye'de bir eşi benzeri olduğu için değil de çok uzun zamandır 3-4-3 kullanılmasını istiyorum belki Conte-Nagelsmann veya Gasperini gibi hocaların ortaya çıkardığı takımlardan çok etkilendiğim içindir

3 lü defans kurgularını ben de çok beğeniyorum ama saha da nasıl sonuç vereceğini kestiremiyorum. Ligimizde 3 lü defans ile oynayan sadece Sumidica var yanılmıyorsam. Onun dışında herkes 4 lü defans. Fatih hocanın da hiç bir maça 3 lü defas çıkacacağını sanmıyorum. Maç için de Donk'u alarak hamle yapabilir ama

Ali Y --- Babel/Dia/Falc

Saracchi - Ömer - Taylan --- Etebo --- Omar

Marcao ------- Luyi --------- Donk

------------ Fatih -----------​

denemek lzm

-------------------- Fatih ------------------
---- Luyindama--- Donk ---- Marcao -----
--- Omar ---- Etebo --- Taylan --- Saracchi
-----Belhanda ---- Falcao ---- Babel -------

Bu dizilislede su ankinden daha iyi hucum yapamayiz ama en azindan rakibe daha az pozisyon veririz. Ileri uclude Babel yerine Emre Kilinc, Falcao yerine Diagne, Belhanda yerine Feghouli yada Sekidika oynayabilir ama bence sakatlik ve ceza olmadigi surece defans ve orta sahada her zaman bu oyuncular oynamali.

Son düzenleme:
Orta sahada topu dağatacak adamımız yok kanatta alıp yardıracak topçumuz yok forvette pozisyon alıp güçlü şekilde bitirecek forvetimiz yok teknik taktik desen o hiç yok zaten

Lucescu gerets çöp kadrolarla şampiyon oldu hiç biri fatih terim gibi ağlamadı.

Merak ediyorum lucescu ve gerets'in kadroları terim'de olsaydı ne olurdu acaba?

terim modern futbolu takip ediyor etmiyor değil ama aynı türk nodernleşmesi gibi şekilsel bakıyor

guardiola nasıl diziyor veya klopp hangi şeyi deniyor izleyip görüyor ama bunların arkasındaki matematik ve felsefeden bihaber o yüzden de ortaya komik şeyler çıkıyor

bakıp gördüğü şeyleri ben terimin ben de oynatırım diye düşünüyor ama o iş o kadar kolay değil

ileriye şişirip orada basmayı denese mesela daha başarılı olur

Takımda yönlü oyuncu eksiği var da en büyük eksik santrafor gibi.

Uzun süredir iyi santraforumuz yok saha içinde iş yapan.

Gomis sonrası en iyi santraforumuz Adem Büyüktü sanırım.

İkinci eksik dribbling yeteneği olan veya bitirici kanat. Pasör çok var playmaker olmasa da ama bu iki konu önemli.

Üçüncü eksik olarak da ort sahada agresif top kapabilen bir oyuncu yok bu da hücum hattı iyi olan takımlara top verdiğimizde sıkıntı yaşamamıza sebep oluyor.

Takımda yönlü oyuncu eksiği var da en büyük eksik santrafor gibi.

Uzun süredir iyi santraforumuz yok saha içinde iş yapan.

Gomis sonrası en iyi santraforumuz Adem Büyüktü sanırım.

İkinci eksik dribbling yeteneği olan veya bitirici kanat. Pasör çok var playmaker olmasa da ama bu iki konu önemli.

Üçüncü eksik olarak da ort sahada agresif top kapabilen bir oyuncu yok bu da hücum hattı iyi olan takımlara top verdiğimizde sıkıntı yaşamamıza sebep oluyor.

İkincisini Akbaba yapar.

Üçüncüsününde Taylan-Belhanda oynayınca iyi kırıcılar ama o işin takımın genel profiliyle daha ilgili olduğunu düşünüyorum. Dün Taylan-Kılınç-Oğulcan gibi yüksek eforlu oyuncularla birarada oynayınca skor avantajını alana kadar çok presli oyunu oynadık. Kayseri maçı da öyleydi ki Diagne'nin Falcao'dan farklı olarak takım kendi yarı sahasına yerleşince sahanın ortalarına kadar gelmesi büyük fark yaratıyor. O sayede iki 90 dakikayı kaleye ciddi 1 tehlikeli şutla kapattık zaten. Ki o şut da savunma hatasıyla gelen ters kontra bir topun neticesiydi.

Diagne'nin dün attığı gollerden ziyade santraforluk performansı bizim için yeterliydi bence. Oyunun iki tarafını yapan bir adam için en az bir o kadar daha para harcamalıyız. FFP bitince esas bütçe ise ciddi fark yaratan bir 6 numaraya harcanmalı diye düşünüyorum. Fener'in resmi olarak 7 milyon açıkladığı Gustavo gibi bir elemanımız olsa hakikaten bambaşka takım oluruz. Taylan'ın getirdikleri yanında götürdükleri bizim ligde pek sırıtmıyor ama Avrupa'da en azından iddaa sahibi olmak için Prime Melo kalibresinde bir 6 numaraya çok ihtiyacımız var.

Bence de en büyük eksik adam gibi bir santrafor. Sonra süratli dribbler bir hücumcu ve orta sahaya sizelı bir B2B.

Para harcamak istemiyorsak, devre arası Gary Rodriguez'i beleş alabiliriz bence, + sadece TR ligi için Donk orta sahada iş görür ama devre arası net bir forvet şart oğlu şart.

Sıkıntı bizim kadronun çok iyi olduğunu, Fener'in kadrosunun çok kötü olduğunu düşünen zihniyette başlıyor.

Dün sahaya çıkan kadro ortalama üstü bir Anadolu takımının kadrosundan farklı değildi.

Bu şartlarda iyi takım oyunu oynaman gerekir çünkü fark yaratacak oyuncun azdır hele de panik yaparsan bu sana yaramaz çünkü elinde maç baskısını yenebilecek çok adam yok

1-1 sonrası hurra amaçsız hücuma devam etmemiz de tam fail, kazanamıyorsan kaybetmeyeceksin.

Sıkıntı bizim kadronun çok iyi olduğunu, Fener'in kadrosunun çok kötü olduğunu düşünen zihniyette başlıyor.

Dün sahaya çıkan kadro ortalama üstü bir Anadolu takımının kadrosundan farklı değildi.

Bu şartlarda iyi takım oyunu oynaman gerekir çünkü fark yaratacak oyuncun azdır hele de panik yaparsan bu sana yaramaz çünkü elinde maç baskısını yenebilecek çok adam yok

1-1 sonrası hurra amaçsız hücuma devam etmemiz de tam fail, kazanamıyorsan kaybetmeyeceksin.

Bizim kadro fenerde , fenerin kadro bizde olsaydi.
Biz lider fener is 10.cu filan olurdu bence

Üst Alt