6:2(1+2)=? - Sayfa 32 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

6:2(1+2)=?

Cevap: 6:2(1+2)=?

Cevap 9.Ayrıca bu kadar tartışılacak bir şey yok.Paranteze öncelik verildikten sonra çarpma bölme işlemlerinden hangisi öndeyse o yapılır.Bölme önde olduğu için bölmeyle başlanır

Eğitim sistemini eleştirdiğim kadar varmış :) Acınacak haldeyiz, bu kadar genç nüfusun olduğu yerde 62 sayfa şu sorunun tartışılması garip...

Bu soru ve eğitim sisteminin bir alakası yok. Gidin bakın facebook üzerinde milyonlar tartışıyor bu soruyu -hepsi Türk değil-. Soruda açık olmayan ifade var. 6 ya da 6:2 ifadesi parantez içerisine alınmadığı sürece bu sorunun 2 tane yanıtı var. Yani bu haliyle soru hatalı.

Hatalı falan değil soru, konunun uzamasının nedeni insanların bilgisizliğini kabul etmemesi. Çarpma-Bölme işlemleri eşit işlem önceliğine sahiptir, ilk önce hangi işaret gelirse o işlem yapılır. Dolayısıyla cevap 9'tur. Nokta.

Hayır arkadaşım bunun sistemle ne alakası vardır. İnsanlar tartışmaktan zevk alıyor ve herkesin de kendine göre doğruları var.

Bana göre de sorunun cevabı 1'dir. ve yine bence o 2 parantez içine dağıtılır ve sonuç 1 'dir.

avusturyanin en iyi okullarindan birinde okuyorum matematik profesörüme sordum oda dediki: soru bu haliyle 9dur ama kafadan parantez eklersen1 dir. sorunun cevabi kesinlikle 9dur. kafadan parantez ekliyemessiniz.

Arkadaşlar bu konuya nokta koymak istiyorum :p.

Bugün matematik öğretmenime aynı şekilde sordum bu soruyu.

O da her iki cevabında çıktığını söyledi.Yani bunu tartışmak gereksizmiş.Sorunun yazımında bir hata varmış.

6 ------ 6

------ = --- = 1. bunun kısaltılmış olarak sorusu 6:[2(2+1)].

2.(2+1) - 6

6

--- . (2+1) = 3.3=9. bunun da kısaltılmış sorusu (6:2)(2+1).

2

Amerikan oyunu bunlar ! :D

evet bu cevap dogru cünki görüldügü gibi cevap cok net 9 olarak cikiyor
Pisirip pisirip ayni linki verip durmayin, al ozaman 6:2(1+2) - Wolfram|Alpha :D

burda ise yazdigin ( : ) isareti bölü anlamina gelmedigi icin cevap 1 olarak cikmiyor geometrik figürler cikiyor

soru 6:2(1+2) olarak oldugu gibi hesaplanirsa 9 dur.

ama 6:[2(1+2)] olarak yazilirsa 1 dir.

matematik kurallarina göre ilk önce parantez ici yapilir

parantezi yaptiktan sonra ise su islem kalir

6:2*3

bölünün carpiya yada carpinin bölüye üstünlügü olmadigi icin ilk önce hangisi gelirse o hesaplanir yani soldan saga gidilir

kisace cevap 9 dur

Hala 1 olduğunu iddia edenler var komik.6:2x3 işleminde çarpma ve bölme eşit öncelikte olduğu için sırayla gidilir.Yani önce bölme yapılır.Adam hesap makinesiyle hesaplayıp cevabı koymuş hala inatçılık yapıyorsunuz.Buna cahil inadı deniyor herhalde.Cevap net olarak 9

Arkadaşlar son noktayı koyuyorum müsaadenizle.

6:2(1+2)

Şimdi bu sayıların hepsini çarpalım : 6.2.1.2 = 24

Bir de toplama yapalım : 6+2+1+2 = 11

Çıkartalım bir de panpişler : 6-2-1-2 = 1

Bölme yapalım : 6/2/1 = 3

En düşük sayı kaç : 1

Toplayın hepsini şimdi...

Dehşete düşeceksiniz...

Monitör bile ağlayacak...

24+11+1+3+1 = 40 YAPAR !!!!

devlet-bah%C3%A7eli_69945.jpg

40!40!40!

Yani Devlet Bahçeli'nin oyunları bunlar.Konu kapatılabilir.

Üst Alt