6:2(1+2)=? - Sayfa 31 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

6:2(1+2)=?

Cevap: 6:2(1+2)=?

Yahu neresi ayıp. Böyle öğretenlere ayıp açıkçası. Abi öyle bir müfredat varmışki burda, ilkokulda çarpa önce yapılır diye öğretiyorlarmış, lisede öyle olmadığını :) Garip değil mi bu?

Ben müfredatı bilmem orası beni ilgilendirmiyor. 1 cevabı doğru cevap iken 1 i işaretleyenler üzerinden farklı konulara böyle bir yafta yapıştırmak ayıp bence. Daha doğrusu kendi iddia ettiğin sonuç hariç kalanlara böyle söylemek ayıp. Forumda öğretmende var onlar adına üzüldüm sadece kişisel algılama.

Ben müfredatı bilmem orası beni ilgilendirmiyor. 1 cevabı doğru cevap iken 1 i işaretleyenler üzerinden farklı konulara böyle bir yafta yapıştırmak ayıp bence. Daha doğrusu kendi iddia ettiğin sonuç hariç kalanlara böyle söylemek ayıp. Forumda öğretmende var onlar adına üzüldüm sadece kişisel algılama.

Yahu müfredatı hazırlayanın, sistemi geliştirenin ayıbı var. Ayrıca doğru cevap 9 arkadaşım 1 değil, bakın 9 diye iddaa etmiyorum, 9 olduğunu biliyorum. Bu soruya 1 cevabını veren proflar varsa da yanılgıya düşmüşlerdir.

Bakin ''çanakkale boğazında top çıkarması'' formulunu yazin bi kenara ogrenin, birdaha yanlis yapmazsiniz.

ortaokulda öğretilen "çanakkale boğazında top çıkarması" formülü ile gayet rahat 1 bulunan ankettir.

çanakkale : "ç" den çarpım.

boğazında : "b" den bölüm.

top : toplama

çıkarması : çıkarma.

görüldüğü üzere ilk önce çarpılması gerekir.

şimdi ilk olarak parantez içini toplayalım. (1+2) = 3 tür.

sonra önce çarpma işlemi olduğundan. 2x3 = 6 dır.

ve bölme işlemi. 6/6 = 1.

sonuç : 1

kilit_104520.jpg

Bugün merakımdan çatlayıp üniversitemdeki bir soruyu sordum,direk kestirip attı.

"İşlem önceliği hangisinde?" dedi.

Anlamadım,çarpma ve bölme'nin birbirine karşı üstünlüğü yoktur dedi.Bu tartışmalı bir soru değil,eğer çarpma ve bölme yanyana geliyorsa,ya da birden fazla çarma ve ya bölme yan yana geliyorsa işlem önceliği parantez içine alınarak belirtilmelidir dedi.Soru açık değil,eğer işlem önceliğini bölmeye verirsen 9 çarpmaya verirsen 1 çıkar dedi.Burada ya 2(1+2) ifadesi [2(1+2)] yapılmalı yada (6:2)(1+2) yapılmalıdır dedi.

İkna oldum.Şimdi anlaştık mı?

Oyle olunca 1 olur, orasi ayri. Ama bir isleme sonradan kendi kafamiza gore parantez ekleyemeyiz ki. :) Sorunun kendisinde parantez varsa ona gore, yoksa da olmayanina gore cozum uretilir. Yani, sonradan parantez ilave etme sansimiz yok malesef. Ayrica parantez icindeki islem yapildiktan sonra da parantez otomatik olarak kayboluyor. Yani matematikde "6:2*(3)" seklinde islem de, "ilk once parantezin yanindaki islemler yapilir" kurali da yok. :) Parantez ici yapildiktan sonra geriye ter temiz bir 6:2*3 kaliyor. Soldan basla, sagda bitir islemi. :) Olaya kesiri dahil ederek son derece basit 5. sinif islemini kendiniz icin karmasik hale getiriyorsunuz. Ortada kesirlik durum yok.

en iyisi baştan dört işlem çalışmaya başlamak :)

Daha önce 9 dedim de sonradan cevabın 1 olduğu kanısına vardım. Herkes işlem önceliğini düşünüyor ama matematikte olan ( : ) simgesinin açılımı aşağıdaki şekildedir.

6

-------

2(2+1)​

Dolayısıyla sonuç 1 olur. :)

Bu sorunun cevabı 9'dur . Başka bir açıklaması yoktur. Parantez içindeki işlem yapılır parantez dısındaki işlem yapılır ve aradaki çarpım işareti ile çarpılır.

Bunun başka çözüm yolu yoktur. 1 çıkaranlar herhalde sözel arkadaşlar . Hiç yapamıyorsanız RedCrab programından çözsünler bakalım kaç çıkacakmış ?

Bu sorunun cevabı 9'dur . Başka bir açıklaması yoktur. Parantez içindeki işlem yapılır parantez dısındaki işlem yapılır ve aradaki çarpım işareti ile çarpılır.

Bunun başka çözüm yolu yoktur. 1 çıkaranlar herhalde sözel arkadaşlar . Hiç yapamıyorsanız RedCrab programından çözsünler bakalım kaç çıkacakmış ?

Seni sözelcilere değil yabancı dil okuyan arkadaşlara armağan ediyorum. Sözelci bile bu soruyu yapabiliyor. :)

Cevap 1'dir. Ösym bile noktayı koymuştur.

Üst Alt