6:2(1+2)=? - Sayfa 30 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

6:2(1+2)=?

Cevap: 6:2(1+2)=?

Hayır işte buradaki ifade farklı diyorum. 6'dan sonraki ifade herhangi bir çarpma işareti olmadığı için tek bir sayı olarak düşünülür ve ben ifadeyi kesire çeviriyorum. Çarpma işareti olsa 6/2 ifadesini kesir olarak alıp çarpma işaretinden sonraki kısımla çarpardım.

6:2 yi neden kesire cevirmiyorsun?

Hayır işte buradaki ifade farklı diyorum. 6'dan sonraki ifade herhangi bir çarpma işareti olmadığı için tek bir sayı olarak düşünülür ve ben ifadeyi kesire çeviriyorum. Çarpma işareti olsa 6/2 ifadesini kesir olarak alıp çarpma işaretinden sonraki kısımla çarpardım.

6 : (2+4)

diyorsun sorunun asli

simdi bunu bana bu soru haline getir ve yaz namik hatani goreceksin

6:2 yi neden kesire cevirmiyorsun?

6 : (2+4)

diyorsun sorunun asli

simdi bunu bana bu soru haline getir ve yaz namik hatani goreceksin

Abi 6:2 zaten bir kesirdir yahu. Mesele kesirden sonraki kısmın paydanın altında ya da üstünde olması ben altında olmalıdır diyorum.

(4+2)'yi 2(2+1) şeklinde yazarım bir sıkıntı olmaz.

Ben de 9 diyorum zaten cevaba. :)

Yok 1 diyecektim yanlış yazmışım. :)

Abi 6:2 zaten bir kesirdir yahu. Mesele kesirden sonraki kısmın paydanın altında ya da üstünde olması ben altında olmalıdır diyorum.

Yok 1 diyecektim yanlış yazmışım. :)

Aha anladim. Burada altda gozukmuyor ki. Alt olarak ele almamiz icin soru 6:[2(2+1)] seklinde olmali idi. Yani sorulan soruda once parantez ici kuralini uyguladiktan sonra, kafamiza gore parantez koyamayacagimiza gore geriye 6:2*3 kaliyor.

oyle yazamazsin

[2(2+1)]

seklinde yazmak zorunda oldugunu sende biliyorsun

bir islemin bir kismini carpanlarina ayirirken parantez kullanmak zorundasin

ben bir kismi carpanalarina ayirdim sonra bas tarafini diger tarafa dahil ettim diyemezsin

yapmayin bunu yapmayin:)

oyle yazamazsin

[2(2+1)]

seklinde yazmak zorunda oldugunu sende biliyorsun

bir islemin bir kismini carpanlarina ayirirken parantez kullanmak zorundasin

ben bir kismi carpanalarina ayirdim sonra bas tarafini diger tarafa dahil ettim diyemezsin

yapmayin bunu yapmayin:)

Yanında bir işlem olmadığında yaparım diyorum zaten.

6

____ yapıyorum işlemi çünkü. Neyse abi son olarak dediğimi açıklamak için yazdım boşveriyorum bu soruyu artık. :)

2(2+1)

tabi hata bende oradaki 3/(x+1) olacak :)

Oyle olunca 1 olur, orasi ayri. Ama bir isleme sonradan kendi kafamiza gore parantez ekleyemeyiz ki. :) Sorunun kendisinde parantez varsa ona gore, yoksa da olmayanina gore cozum uretilir. Yani, sonradan parantez ilave etme sansimiz yok malesef. Ayrica parantez icindeki islem yapildiktan sonra da parantez otomatik olarak kayboluyor. Yani matematikde "6:2*(3)" seklinde islem de, "ilk once parantezin yanindaki islemler yapilir" kurali da yok. :) Parantez ici yapildiktan sonra geriye ter temiz bir 6:2*3 kaliyor. Soldan basla, sagda bitir islemi. :) Olaya kesiri dahil ederek son derece basit 5. sinif islemini kendiniz icin karmasik hale getiriyorsunuz. Ortada kesirlik durum yok.

Yanında bir işlem olmadığında yaparım diyorum zaten.

6

____ yapıyorum işlemi çünkü. Neyse abi son olarak dediğimi açıklamak için yazdım boşveriyorum bu soruyu artık. :)

2(2+1)

6:8x5

bunu niye

6

------------

8x5

diye yazmiyorsun cozerken?

kafanizdan parantez atip koyuyorsunuz falan

adam sizin istediginiz gibi cozmenizi istese ikinci parantezi koyardi cok bariz

Üst Alt