alex de souza - Sayfa 10 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

alex de souza

1.si Türkiye tarihinin en yetenekli kadrosu falan yoktu,aksine takimin yarisi bir sezon öncesi gönderilecekti ama maddi sikintilar yüzünden gerceklesmedi..
2.si En büyük hocasi da yoktu..Milli takim haric hicbir basarisi yoktu terimin.Lig baabinda bügün begenilmeyen hamza bile daha basarilidi..(Gs öncesi icin kiyas yapiyorum)
3.sü sezonun ilk üc maci hatirlarsan hicbir sey oynamadan hagi sayesinde kazanmistik..Yani Ft serüveni baslamadan bitecekti,hatta bir iki kere istifasi Süren tarafindan kabul edilmedi,özellikle fener maglubiyetinden sonra...
4.sü Hagi sayesinde top seviyeye cikan yerli topcular Avrupaya transfer olup kicilarina tekmeyi yiyip geri geldiklerini hatirlatirim..
5.si Hagi zaten HAGIdi ancak geri kalanlar hagi sayesinde adam oldu(terim de buna dahil)..

Kolay gelsin Ademcim,bu abartili Alex sevdan sevenlerini üzdü..:)
☆$☆

Benim Alex sevdam yok, hatta stil olarak cagdas futbol meraklisi olarak, pek sevdigim bir oyuncu da degildi ama performansi yine de inanilmazdi. Ama tam benim kast ettigim abartilar bunlar. Allah askina Gökhan kimi adam edecek Hagi, zaten Hagi hic bir zaman takima verdigi enerjinin pozitif yada negatif yansimasini ayarlayamamistir. Takima cok zor entegre edebilecegin bir oyuncuydu hep. O yüzden zaten klassik 10 numaralarin altin caglarinda bile, avrupada büyük takimlarin, büyük oyuncusu olamamistir, ki genc zamaninda belki ona yetecek bile yeteneklere sahipken. Sonra teknik adamlik konusunda basarisiz olmasinin nedeni de bu zaten...

Fatih Terim Türkiye´nin sonradan en büyük hocasi oldu, ama o dönem öyle bos gelmedi. Türk Milli takimi ozamanlar ilk defa Terim ile bir avrupa kupasina yazi tura disinda, katilma hakkina sahip olmustu. Ve o 21 Milli takimi ile baya basarili islere imza atmisti. Yani daha gencken, onun potansiyalini daha Derwall bile görebilmisti liderlik konusunda. Sonra Galatasaray´da o kadroya Terim´de katilinca, olay zaten tam oturmustu... Tabiki sen Terim´i biraz az görürsün, ama Hagi´ye göre dünyanin en iyilerindendir mesela. :D

Galatasaray´in o jenerasyonu avrupayi gittiginde 30 yasini asmisti bile. Burada Ümit Davala Bremen´de 1-2 sene oynadi, ve yürüye yürüye, eglene eglene sampiyon oldu. Ama eski performansinin eseri yoktu.

Son düzenleme:
Arif'in Hagi hakkında söylediklerini hatırlamakta fayda var. Hagi Galatasaray'ın saha içi antrenörüydü hatta daha fazlası.

Ikiniz de birseyi yanlis anladiniz galiba. Ben 1989´daki basariyi kast etmiyorum. Ben Milli takim bazindaki basarilari kast ediyorum. 2002´deki dünya ücüncülügünü kast ediyorum. Ki o cogu oyuncunun artik uzatmalari oynadigi, Hakan´in fizik olarak bittigi dönemdi.

Milli takım kadrosu Galatasaray' ın kadrosu ile tam olarak aynıydı diyemeyiz ki o kupada kura şansımız olduğu da aşikar idi.İstatistiklere bakamıyoruz yanıltabilir diyorsun, aldığı ödüllere bakamıyoruz Romen olduğu için diyorsun (Alex ten 5 kat daha fazla ödülü var) geriye sadece çıplak gözle izlediğimiz kalıyor. O da çok objektif değil. Neyse bu tartışma böylece uzar gider... Ben son olarak görüşüne saygı duymakla beraber diyorum ki:gsbayrak: George Hagiiiiiii :gsbayrak:

1.si Türkiye tarihinin en yetenekli kadrosu falan yoktu,aksine takimin yarisi bir sezon öncesi gönderilecekti ama maddi sikintilar yüzünden gerceklesmedi..
2.si En büyük hocasi da yoktu..Milli takim haric hicbir basarisi yoktu terimin.Lig baabinda bügün begenilmeyen hamza bile daha basarilidi..(Gs öncesi icin kiyas yapiyorum)
3.sü sezonun ilk üc maci hatirlarsan hicbir sey oynamadan hagi sayesinde kazanmistik..Yani Ft serüveni baslamadan bitecekti,hatta bir iki kere istifasi Süren tarafindan kabul edilmedi,özellikle fener maglubiyetinden sonra...
4.sü Hagi sayesinde top seviyeye cikan yerli topcular Avrupaya transfer olup kicilarina tekmeyi yiyip geri geldiklerini hatirlatirim..
5.si Hagi zaten HAGIdi ancak geri kalanlar hagi sayesinde adam oldu(terim de buna dahil)..

Kolay gelsin Ademcim,bu abartili Alex sevdan sevenlerini üzdü..:)
☆$☆

4. şıkkın güzel tespit aslında ama yine de esas sebep kötü olmaları değildi.

Benim Alex sevdam yok, hatta stil olarak cagdas futbol meraklisi olarak, pek sevdigim bir oyuncu da degildi ama performansi yine de inanilmazdi. Ama tam benim kast ettigim abartilar bunlar. Allah askina Gökhan kimi adam edecek Hagi, zaten Hagi hic bir zaman takima verdigi enerjinin pozitif yada negatif yansimasini ayarlayamamistir. Takima cok zor entegre edebilecegin bir oyuncuydu hep. O yüzden zaten klassik 10 numaralarin altin caglarinda bile, avrupada büyük takimlarin, büyük oyuncusu olamamistir, ki genc zamaninda belki ona yetecek bile yeteneklere sahipken. Sonra teknik adamlik konusunda basarisiz olmasinin nedeni de bu zaten...

Fatih Terim Türkiye´nin sonradan en büyük hocasi oldu, ama o dönem öyle bos gelmedi. Türk Milli takimi ozamanlar ilk defa Terim ile bir avrupa kupasina yazi tura disinda, katilma hakkina sahip olmustu. Ve o 21 Milli takimi ile baya basarili islere imza atmisti. Yani daha gencken, onun potansiyalini daha Derwall bile görebilmisti liderlik konusunda. Sonra Galatasaray´da o kadroya Terim´de katilinca, olay zaten tam oturmustu... Tabiki sen Terim´i biraz az görürsün, ama Hagi´ye göre dünyanin en iyilerindendir mesela. :D

Galatasaray´in o jenerasyonu avrupayi gittiginde 30 yasini asmisti bile. Burada Ümit Davala Bremen´de 1-2 sene oynadi, ve yürüye yürüye, eglene eglene sampiyon oldu. Ama eski performansinin eseri yoktu.
yine kisa kisa gidelim adem

1.si milli takim haric diye belirtmeseydim buna cvp vermeni anlardim..:)
2.si Haginin Gs öncesi ispanyadaki hocalari ile kavgali olmasi,o yillarda ispanya da 3 yabanci kisitlamasi olmasi,Cavuskesku romanyasindan dolayi ancak 25 yasinda büyük takimlara transfer olmasi gibi gözardi ettigin onlarca sey var..
3.sü hicbiri 30 yasini asmamisti.Ortalama 28 yasinda falandilar..

☆$☆

Son düzenleme:
Yahu TD lik ile oyun içi liderlik, oyuncuların zihnini açmak,bazı şeyleri başarabileğine inandırmak aynı şey mi? Maradona da aynı şekilde Napoliyi yarattı. Onunda hocalığı kötü.

Oyun ici liderlik baska birsey, takimi yaratmak baska birsey.

Galatasaray´in ozamanki yerli oyuncu tayfasi, zaten 1991´lerde U21´lerde avrupada kupa kaldirmisti. Bu cocuklarin cogu yillarca birlikte oynamislardi, ve zaten kendini taniyan ve bilen bir takim vardi.

- Bu Jenerasyon U21´lerde Fransa´ya karsi finalde, Akdeniz oyunlarini kazandi.
- Bu Jenerasyonun yavas yavas A-Millilere cikarilmasi sonucu, 1996´dan Türkiye Milli takimi ilk defa yazi tura disinda bir Avrupa Kupasina katilmisti.
- Bu Jenerasyon 2000´de Ilk defa bir avrupa kupasinda gruplardan cikti.
- 2002´de dünya ücüncüsü oldu.

Yani buradan 1990´dan baslayan, ve emin adimlar ile ilerleyen bir jenerasyon, bir takim vardi. Hagi bu takim icin ne kadar büyük bir sans ise, Hagi acisindan da bu kadar bir birini taniyan bir takim icine düsmeside, bir sans olmustur.
Galatasaray belki yine basarili olurdu, ama zemin olmadan herseyi silip süpüremezdi.

Hagi-132 maç 59 gol

Alex-245 maç 136 gol

Çoğu penaltıyı Hagi kullanmazdı ve Hagi takımın 1. golcüsü de değildi 2. golcüsü de.Ayrıca oldukça skorer orta sahamız da vardı.Buna rağmen bence harika istatistikleri var.Alex bütün penaltıları kullanır ve takımın nerdeyse tek tüfeğiydi.

Saha ici lider olmak ile hocalik farkli sey kardes..

☆$☆

Tamamda Gökhan kardes burada takimin yaratilmasindan bahsediliyor. Saha ici liderlik, Hagi yada benzer oyuncunun oldugu dönemleri kapsar. Öncesini zaten kapisiyamaz, ki sonrasi da ayni. Türkiye´de Galatasaray´da toplanmis, Türkiye´nin altin jenerasyonu vardi, ve o dönemler performans olarak primlerini yasadilar zaten 2002´ye kadar.

Oyun ici liderlik baska birsey, takimi yaratmak baska birsey.

Galatasaray´in ozamanki yerli oyuncu tayfasi, zaten 1991´lerde U21´lerde avrupada kupa kaldirmisti. Bu cocuklarin cogu yillarca birlikte oynamislardi, ve zaten kendini taniyan ve bilen bir takim vardi.

- Bu Jenerasyon U21´lerde Fransa´ya karsi finalde, Akdeniz oyunlarini kazandi.
- Bu Jenerasyonun yavas yavas A-Millilere cikarilmasi sonucu, 1996´dan Türkiye Milli takimi ilk defa yazi tura disinda bir Avrupa Kupasina katilmisti.
- Bu Jenerasyon 2000´de Ilk defa bir avrupa kupasinda gruplardan cikti.
- 2002´de dünya ücüncüsü oldu.

Yani buradan 1990´dan baslayan, ve emin adimlar ile ilerleyen bir jenerasyon, bir takim vardi. Hagi bu takim icin ne kadar büyük bir sans ise, Hagi acisindan da bu kadar bir birini taniyan bir takim icine düsmeside, bir sans olmustur.
Galatasaray belki yine basarili olurdu, ama zemin olmadan herseyi silip süpüremezdi.

Yahu kendimi yel değirmeni ile dövüşüyor gibi hissettim. O dediklerini Gökhan abi açıkladı zaten. O adamların bir aydın yılmaz,volkan babacan,uğur uçar,ferhat öztorun,cafercan veya tevfik köse olmaması sağlayan adam Hagi nin hissettirdikleri. Bu adamlarıda biliyorsundur heralde Brezilya ya 4-3yenilip dünya üçüncüsü olmuş takımın elemanları.

Tamamda Gökhan kardes burada takimin yaratilmasindan bahsediliyor. Saha ici liderlik, Hagi yada benzer oyuncunun oldugu dönemleri kapsar. Öncesini zaten kapisiyamaz, ki sonrasi da ayni. Türkiye´de Galatasaray´da toplanmis, Türkiye´nin altin jenerasyonu vardi, ve o dönemler performans olarak primlerini yasadilar zaten 2002´ye kadar.
Bak halen altin jenerasyon diyorsun adem..Bir önceki mesajimi okudun mu?Hagi öncesi veya Hagi sonrasi kulüp takimlarinda nasil bi basari göstermis bu altin cocuklar?Kiclarina tekme yediler yahu..

☆$☆

yine kisa kisa gidelim adem

1.si milli takim haric diye belirtmeseydim buna cvp vermeni anlardim..:)
2.si Haginin Gs öncesi ispanyadaki hocalari ile kavgali olmasi,o yillarda ispanya da 3 yabanci kisitlamasi olmasi,Cavuskesku romanyasindan dolayi ancak 25 yasinda büyük takimlara transfer olmasi gibi gözardi ettigin onlarca sey var..
3.sü hicbiri 30 yasini asmamisti.Ortalama 28 yasinda falandilar..
☆$☆

Tamamda kardes, Milli takim önemli degil mi, Terim´i zaten oradaki basarisi oraya getirdi. Ki Galatasaray ve o jenerasyon acisindan daha bile önemliydi. Cünkü o jenerasyonu daha 20 yaslarinda calistiran, Ümit Milli takimlarda yine Terim´di. Yani orada önemli bir bag vardi.
Buna benzer bir Vita´si Hamza hocanin degil, Abdullah hocanin vardi 2003-2004 yillarinda Arda, Caner, Erkan Ferin, Nuri´li jenerasyonlar ile ki, cogu oyuncu ozamanlardan kayboldu.

Dogru 28+ du cogu oyuncu, 30 küsur yasinda Ümit gelmisti Bremen´e. Ama bana göre avrupada hic bir albenisi olmayan, türk oyuncular icin cok bile fazlaydi. Sonucta adam niye uyum sorunu yasayan, artik 30 yaklasmis oyuncu icin cabalasin ? Pandev ve Cemali mesela, aslinda takimda kimseden kötü degiller, ama bizde kimse takmadi ve cürüttük onlari. Bizim orada rotasyon oyuncusu olan kücük Emre, genc oldugu icin baya sans buluyordu, hatta Inter´de yilin oyuncusu secildi. Yani oyuncularimiz kaliteliydi o dönem... Tugay o yastan sonra avrupada tutunmaya, ve blackburn´de kücük bir efsane olmayi basardi. Avrupa´da o seviyeye yakin oyunculari bulmak zor degil.

Gheorghe Hagi ; Futbolu öğrettiğim ama adamlığı öğretemediğim birçok oyuncu vardı keşke adamlığıda öğretseydim. Herhalde Emre için demiş :D

Tamamda kardes, Milli takim önemli degil mi, Terim´i zaten oradaki basarisi oraya getirdi. Ki Galatasaray ve o jenerasyon acisindan daha bile önemliydi. Cünkü o jenerasyonu daha 20 yaslarinda calistiran, Ümit Milli takimlarda yine Terim´di. Yani orada önemli bir bag vardi.
Buna benzer bir Vita´si Hamza hocanin degil, Abdullah hocanin vardi 2003-2004 yillarinda Arda, Caner, Erkan Ferin, Nuri´li jenerasyonlar ile ki, cogu oyuncu ozamanlardan kayboldu.

Dogru 28+ du cogu oyuncu, 30 küsur yasinda Ümit gelmisti Bremen´e. Ama bana göre avrupada hic bir albenisi olmayan, türk oyuncular icin cok bile fazlaydi. Sonucta adam niye uyum sorunu yasayan, artik 30 yaklasmis oyuncu icin cabalasin ? Pandev ve Cemali mesela, aslinda takimda kimseden kötü degiller, ama bizde kimse takmadi ve cürüttük onlari. Bizim orada rotasyon oyuncusu olan kücük Emre, genc oldugu icin baya sans buluyordu, hatta Inter´de yilin oyuncusu secildi. Yani oyuncularimiz kaliteliydi o dönem... Tugay o yastan sonra avrupada tutunmaya, ve blackburn´de kücük bir efsane olmayi basardi. Avrupa´da o seviyeye yakin oyunculari bulmak zor degil.
Tamam Adem ne diim sana sen öyle düsünüyorsan öyledir..Kimseni hagi olmasaydi terim ve yerli grubu ancak insaatlarda amele olurlardi diye bir iddasi yok.Ama illa birine aslan payi düsecekse bu tartismasiz hagidir..

☆$☆

Yahu kendimi yel değirmeni ile dövüşüyor gibi hissettim. O dediklerini Gökhan abi açıkladı zaten. O adamların bir aydın yılmaz,volkan babacan,uğur uçar,ferhat öztorun,cafercan veya tevfik köse olmaması sağlayan adam Hagi nin hissettirdikleri. Bu adamlarıda biliyorsundur heralde Brezilya ya 4-3yenilip dünya üçüncüsü olmuş takımın elemanları.

Yahu "Hagi´nin hissetikleri" diye birsey olabilir mi ? Türk tarihinin Milli takim bazinda zaten en önemli basarilarini yakalarken bu cocuklar 20 yaslarindaydi ve Hagi daha ülkeye ayak basmamisti. Bir futbolcunun en verimli yasi zaten 24/25-28/29 arasidir, Hagi tam bu cocuklarin pistigi döneme denk geldi zaten.

O jenerasyondan genc yasta avrupaya giden tek oyuncu Emre olmustu, ve o bir iki sene icinde Inter´de en iyi oyuncu secildi.

Tamam Adem ne diim sana sen öyle düsünüyorsan öyledir..Kimseni hagi olmasaydi terim ve yerli grubu ancak insaatlarda amele olurlardi diye bir iddasi yok.Ama illa birine aslan payi düsecekse bu tartismasiz hagidir..
☆$☆

Aslan payi Hagi´nin olabilir, zaten türkiye´ye gelmis gecmis en iyisi o oldugunu kimse tartismiyor. Ama oturmus bir takim, hele birde yetenekli oyuncular varsa, herzaman basarili olur. Galatasaray daha 4-5 önce sene aslinda simdiye nazaran cok daha kaliteli oyunculara sahipti. Kewell, Baros, Keita, Lincoln, Elano gibi cesit cesit adamlar vardi, ama basari yoktu. Ozamanlar transferlerde taraftarin ne kadar cildirdigini iyi hatirliyorum.

Simdi ise takimda Forvette Burak ve Umut var, oyun kurucu kimsenin begenmedigi Selcuk kanatta Yasin Öztekin. Beli kirilmis Melo, bitmis Hamit. Belki takimda su an taraftarin begendigi tek Muslera ve Sneijder var. Ama takim cok rahat sampiyon oluyor, cünkü cogu oyuncu 4 senedir birlikte oynuyorlar, bazilari 9-10 sene ve simdi yeni gelen Hoca takimi ve oyunculari yakindan taniyordu. Adamlar kazanmayi biliyorlar, göze hos gelmese de. Ki yetenek olarak cogu oyuncumuz, o jenerasyonun cok asagisinda. Emre belki artik 20 dakika anca oynuyor, saktalik ile sahadan cikmadan. Ama onun kadar etkili bir orta saha, o 20 dakikalik süre icerisine, yine bulunamiyor.

Quantity > Quality > Team

Milleniuma kadar, Alman futbolunu basaridan basariya tasimis formüldür. Kendileri bile "Stolperfußball" diye biraz kafa yaptiklari takim oyunu ile, kazanmanin kitabini yazdilar. Bizde Derwall ve Piontek ile Milli takimda, özellik ile de Galatasaray´da büyük bir iz birakmistir.

Son düzenleme:
Güzel kafa yapıyor Fenerliler üzerinde.Real Madrid'de ilk 11 oynayacak kapasitede bir adam iken Fener'de kalmayı tercih etmiş.İlginçtir bu zamana kadar bir kez bile büyük oyuncu olarak görmedim kendisini.Görenleri gördükçe inanın hayret ediyorum,neyi kaçırmışım ben diye.

Üst Alt