alex de souza - Sayfa 11 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

alex de souza

Aslan payi Hagi´nin olabilir, zaten türkiye´ye gelmis gecmis en iyisi o oldugunu kimse tartismiyor. Ama oturmus bir takim, hele birde yetenekli oyuncular varsa, herzaman basarili olur. Galatasaray daha 4-5 sene aslinda simdiye nazaran cok daha kaliteli oyunculara sahipti. Kewell, Baros, Keita, Lincoln, Elano gibi cesit cesit adamlar vardi, ama basari yoktu. Ozamanlar transferlerde taraftarin ne kadar cildirdigini iyi hatirliyorum.

Simdi ise takimda Forvette Burak ve Umut var, oyun kurucu kimsenin begenmedigi Selcuk kanatta Yasin Öztekin. Beli kirilmis Melo, bitmis Hamit. Belki takimda su an taraftarin begendigi tek Muslera ve Sneijder var. Ama takim cok rahat sampiyon oluyor, cünkü cogu oyuncu 4 senedir birlikte oynuyorlar, bazilari 9-10 sene ve simdi yeni gelen Hoca takimi ve oyunculari yakindan taniyordu.

Quantity > Quality > Team

Milleniuma kadar, Alman futbolunu basaridan basariya tasimis formüldür. Kendileri bile "Stolperfußball" diye biraz kafa yaptiklari takim oyunu ile, kazanmanin kitabini yazdilar. Bizde Derwall ve Piontek ile Milli takimda, özellik ile de Galatasaray´da büyük bir iz birakmistir.
Bak hepsine katiliyorum ama oturmus takim vardi dersen yine basa döneriz adem..
Neyse Allah rahatlik versin adem artik yarin devam ederiz..

☆$☆

Yahu "Hagi´nin hissetikleri" diye birsey olabilir mi ? Türk tarihinin Milli takim bazinda zaten en önemli basarilarini yakalarken bu cocuklar 20 yaslarindaydi ve Hagi daha ülkeye ayak basmamisti. Bir futbolcunun en verimli yasi zaten 24/25-28/29 arasidir, Hagi tam bu cocuklarin pistigi döneme denk geldi zaten.

O jenerasyondan genc yasta avrupaya giden tek oyuncu Emre olmustu, ve o bir iki sene icinde Inter´de en iyi oyuncu secildi.

Of Adem söylediğin şeylerin cevaplarına aynı şeyleri söylemekten yoruldum. 4 sayfadır neden bahsettik hiç okumuyorsun. Tamam öyledir. Şimdi de Emre yi örnek veriyorsun. O bahsettiğin milli jenerasyonla alakası olmayan. Kime sorsan Emre de en fazla emek kimindir diye acaba ne cevap verecekler sence?

Of Adem söylediğin şeylerin cevaplarına aynı şeyleri söylemekten yoruldum. 4 sayfadır neden bahsettik hiç okumuyorsun. Tamam öyledir. Şimdi de Emre yi örnek veriyorsun. O bahsettiğin milli jenerasyonla alakası olmayan. Kime sorsan Emre de en fazla emek kimindir diye acaba ne cevap verecekler sence?

Benim kast ettigim bir Milli takima özel, birde Galatasaray ile yakindan alakali jenerasyondur.

Türk futbolcusunun piyasa degeri yoktu, su an belki bir Bulgaristan kadar piyasamiz yoktu bile. Emre o jenerasyona sonradan katilmistir, onlardan önceden bulunan Tugay, Arif, yada Bülent gibi isimler de vardi. Burada zaten genel olarak Hagi´nin oynadigi jenerasyonu kast ediyoruz.

Cogu 28´den sonra gitti avrupaya, dil felan bilmeden, nasil uyum saglayacaklar oraya ? Zaten altin jenerasyon olmalari, bizim icin gecerlidir. Türkiye standartlari icin altin bir jenerasyon. Avrupa´da o seviyelerde tabiki oyuncular vardi. O yastan sonra dil sorunu yasayan, ve adaptasyon sürece muhtemelen 1-2 sene sürecek oyuncular icin ugrasir mi bir Takim yada hoca ?

Cemali misal olarak en az Selcuk seviyesinde bir oyuncu, yada Pandev en az Umut seviyesinde. Ki bana göre Burak´dan bile iyi... Ama adamlara top göstermediler, cünkü bizde mevcut sartlardan dolayi, onlara sans verme imkanimiz kisitlidir.
Bizdeki yabancilarin sorunlarini kavriyabilirsek, bizim yerlilerin zamaninda yurt disinda cektigi sorunlara daha rahat anliyabiliriz.

Tabiki Emre´nin üzerinde Hagi´nin emegi vardir, ama kumas olmadigi sürece yapabilecegin birsey yok. Hagi Romanya´da haril haril futbolcu yetistirmek icin calisiyor, ama sistem olmadigi sürece, kumasi saglam oyuncularin cikmasi kolay degil.

Bak hepsine katiliyorum ama oturmus takim vardi dersen yine basa döneriz adem..
Neyse Allah rahatlik versin adem artik yarin devam ederiz..

☆$☆

Galatasaray Profesyonel Futbol Takımı 1996-97 sezonu - Vikipedi

Oturmus takimdan kastim, uzun yillar birlikte oynamis oyuncularin olmasidir. Bu oyuncularin cogu en az 5-6 yildir birlikte oynuyordu. Türkiye Milli takiminin 90´lardaki yükselisinin ana nedeni olarak bunu Senol Günes ve Mustafa Denizli gibi hocalarda görmektedir.

Buna bir nevi benzeyen, günümüzde Trabzon tayfasi vardir. Dedigim gibi onlar kadar kaliteli bile degil, ama 2010 yilindan beri yani 5 senedir major minutes onayarak ligi silip süpürdüler. Onlarda zaten 25-26 yaslarinda formlarinin zirvesini cikmistilar.

Sanada Allah rahatlik versin Gökhan...

hagi ile alex i kıyaslayan adama 3 sayfa cevap vermişsiniz hata sizde :red:

Hagi kendini bir yerden, bir yere isinlayip gol atiyor deseydim daha mantikli olurdu heralde ? Türkiye liginde Hagi ile kiyaslanacak yegane oyuncu Alex´dir. Mesela Alex´in Hagi´ye nazaran derbilerde net daha etkili olmasi bir gercektir, bunu inkar etmek hayal dünyasinda yasamaktir. Ayni zamanda Türkiye´de avrupa maclarinda en fazla gol atmis yabanci oyuncu ve 2007 yilinin CL´de assist kralidir.
Hagi daha iyi bir oyuncu, belki cok daha iyi bir performans gösterebildi de diyebilirsin, ama kiyaslama yapilmaz demek Alex´in performansina haksizliktir. Evet genelde popüler olmayan seyleri yaziyorum, ama herzaman herkesin katilacagi seyleri yazmakta, burada heyecan diye birsey birakmaz. :D

Son düzenleme:
Sabah 4'de o kadar uzun yazma gücünü nerden buluyor şaşırdım açıkcası şuan bile okunacak gibi durmuyor hayırlısı be. Bu Alex'de nedense bana hep itici gelmiştir

Hagiyle alex spastiğini kıyaslama cüretine düşen gafiller var bu konuda, harbiden yazık. 3 tane final maçına çıkıp bi tanesini bile aldıramayan adam ancak haginin bokundaki boncuğa rakip olur daha ötesine değil.

Bu mantiga göre Kewell, yada Keita berbat oyuncuydular. Futbol bir takim oyunudur, zamaninda Hagi Türkiye´ye getirilince Türkiye tarihinin en yetenekli ve oturmus kadrosu, ve en büyük teknik adami vardi...

Kimse kendini kandirmasin, gözümüz ile izledik Alex´i. Alex Hagi gibi 80-90´larda oynasaydi, dünya futbolunda cok farkli yerlerde olurdu.

alex'i gozunle izlemissin de hagi'yi nerenle izlemissin cozemedim tbh m8

Cruyff'un 1994 D.K'dan sonra bu senenin tartışmasız en iyi oyuncusu dediği, Xavi'nin fenomendi dediği, FİFA'nın gelmiş geçmiş en iyi 100 futbolcu listesinde yer alan, Bükreş'le 1 Şampiyonlar ligi finali, 1 yarı final yaşayan(yerel başarıları saymıyorum), dönemin bonservis rekoruyla Real'e geçen, bazı embolar tarafından Real Madrid'den kovulduğu söylenen(Bu embolar Hagi'nin Real'de ki özellikle 2.sezonunu incelesinler kendi huzursuz olduğu için ayrıldı), ondan sonra yetmeyen Barcelona'ya giden(Kaç futbolcu Real'den sonra Barcelona'ya geçebilir tekrar bilmiyorum Brescia kariyerinden sonra tabi), Galatasaraya gelip sadece Türkiye'de değil avrupanın en büyük takımlarına da geçire geçire oynayan bi Hagi hem de bi galatasaraylı tarafından Alex gibi İtalya'dan 3 ayda kovulan,sadece Türkiye'de iş yapabilen, fener taraftarı ve Brezilya(o da bi kısmı) hariç Dünya'da kimsenin tanımadığı spastik bi herifle karşılaştırılıyor. Ben buna ancak k.çımla gülerim.

YUH

Alex kendiside Hagi ile kıyaslanamayacagını söylemisti, nerden cıkarıyorsunuz bu polemikleri ??

Alex kim Hagi kim yahu...

Tabi Alex süper lig şartlarında cok iyi performans sergiledi orası ayrı, ölçüt skorerlikse bu konuda alex gibi 10 numara gelmedi.

Yanılmıyorsam Süper Ligdeki istatistiklerine göre her macta skora +1 katkısı vardı, +1'in biraz üstünede cıkmıs olabilir.

Alex'in bu kadar başarılı olmasındaki en büyük sebep, kuskusuz fb'nin alex üstüne takım kurması ve fb'nin o dönemlerde kadro olarak ciddi bir gücte olması.

Sonuc olarak;

fb'de 10 kisi Alex'i, Bizde ise Hagi 10 kisiyi oynatırdı.

Burada yapilan hep kendin calip, kendin oynamak. Bu argumantasyonlara göre Sneijder´de Hagi´den daha büyük bir oyuncu, cünkü kariyer olarak cok daha yukarilarda basarilara imza atti.

Hagi en basarili dönemlerini Romanya ve Türkiye´de gecirdi. Orada basarilarda kilit rolü oynarken liderlik ettigi takimlarda güclü bir takim kurgusu vardi. Romanya´da da ve Türkiye´de de bir altin jenerasyon vardi, ki Romanya´nin jenerasyonu bizimkisine göre cok daha bile kaliteliydi.

Futbol bir takim oyunudur, sen bireysel olarak müthis oynabilirsin ama takimin kötü ise yapabilecegin birsey yok. Hagi Brescia´ya transfer oldu, sonra takim küme düstü Hagi ile birlikte. Sonra ikinci ligde 3. olup yeniden ciktilar birinci lige... Sonra Barcelona´ya gitti, ve orada da tutunamadi. Ki Hagi´nin bunlar en kötü dönemleriydi artik ve Türkiye´ye gelirken medyada bile Hagi´nin bittigine yönelik makaleler vardi.

Hagi herzaman müthis takim kurgulari ile basarili olmustur, bunu inkar etmek, futbolun dogasini tanimamak ve gercekler disinda yasamaktir. Hagi zamaninin en iyi 10 numaralarin bir tanesiydi, ama öyle bir tarif ediliyor ki burada, sanki gercekten sihirli gücleri varmis gibi.

Son düzenleme:
Burada yapilan hep kendin calip, kendin oynamak. Bu argumantasyonlara göre Sneijder´de Hagi´den daha büyük bir oyuncu, cünkü kariyer olarak cok daha yukarilarda basarilara imza atti.

Hagi en basarili dönemlerini Romanya ve Türkiye´de gecirdi. Orada basarilarda kilit rolü oynarken liderlik ettigi takimlarda güclü bir takim kurgusu vardi. Romanya´da da ve Türkiye´de de bir altin jenerasyon vardi, ki Romanya´nin jenerasyonu bizimkisine göre cok daha bile kaliteliydi.

Futbol bir takim oyunudur, sen bireysel olarak müthis oynabilirsin ama takimin kötü ise yapabilecegin birsey yok. Hagi Brescia´ya transfer oldu, sonra takim küme düstü Hagi ile birlikte. Sonra ikinci ligde 3. olup yeniden ciktilar birinci lige... Sonra Barcelona´ya gitti, ve orada da tutunamadi. Ki Hagi´nin bunlar en kötü dönemleriydi artik ve Türkiye´ye gelirken medyada bile Hagi´nin bittigine yönelik makaleler vardi.

Hagi herzaman müthis takim kurgulari ile basarili olmustur, bunu inkar etmek, futbolun dogasini tanimamak ve gercekler disinda yasamaktir. Hagi zamaninin en iyi 10 numaralarin bir tanesiydi, ama öyle bir tarif ediliyor ki burada, sanki gercekten sihirli gücleri varmis gibi.
Ya Adem yeter be kardes..Senin yaptigin müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benziyor..Gs forumunda Haginin futbolculugunu,kariyerini tartismak müslümana domuz ye demek gibi birsey..:)

☆$☆

Ya Adem yeter be kardes..Senin yaptigin müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benziyor..Gs forumunda Haginin futbolculugunu,kariyerini tartismak müslümana domuz ye demek gibi birsey..:)

☆$☆

Türkiye´de iyiki hiristiyan olarak yasamamisim, muhtemelen ömrüm kisa olurdu... ^^ Ben aslinda Hagi´nin büyüklügünü tartismiyorum ki, Galatasaray tarihinin gelmis gecmis en iyi oyuncusudur. Ve benimde Dünya Futbol tarihinde en cok sevdigim 10 oyuncu arasindadir.

Ancak sadece bir perspektiften bakmamak lazim, birazcik da diger taraflari göstermek istedim. Tabiki burada taraftar forumu oldugu icin ekstrem fikirleri birazcik kasimak istedim, ama benim eskilerde yazdigim gibi karisik forumlarda bu konu yillarca tartisilmistir.

Son düzenleme:
Türkiye´de iyiki hiristiyan olarak yasamamisim, muhtemelen ömrüm kisa olurdu... ^^ Ben aslinda Hagi´nin büyüklügünü tartismiyorum ki, Galatasaray tarihinin gelmis gecmis en iyi oyuncusudur. Ve benimde Dünya Futbol tarihinde en cok sevdigim 10 oyuncu arasindadir.

Ancak sadece bir perspektiften bakmamak lazim, birazcik da diger taraflari göstermek istedim. Tabiki burada taraftar forumu oldugu icin ekstrem fikirleri birazcik kasimak istedim, ama benim eskilerde yazdigim gibi karisik forumlarda bu konu yillarca tartisilmistir.
Aynen öyle ,zaten bosa kürek cekiyorsun arkadasim,hem ben sadece imkansiz olduguna dikkat cekmeye calisiyorum yoksa zevk senin zevkin, sabaha kadar tartismakta serbestsin..
Haginin monacoya golü milana karsi asisti sihir degilde ne kardes?

☆$☆

Üst Alt