alex de souza - Sayfa 9 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

alex de souza

Bu adamın fenerde efsane olması fenerin ne kadar küçük bir takım olduğunu gösteriyor sadece Türkiyede iş yaptı bir prekazi, hagi ve sneijder degil

Adem yorumlarını genelde beğenirim yanlış anlama ama bazen objektif olmaya çalışırken gerçekleri göz ardı ediyorsun.Disiplin sorunu olduğu için cruyf la falan tartışması yüzünden çok fazla oynamasa da hem Real hem Barca da oynamıştır. Brezilya ligi ile ilgili övgün de bence yersiz 40 yaşında adamların oynayabildiği mücadele anlamında zayıf bir lig. Avrupa da sadece Parma da oynayabilmiş hatta oynayamamıştır. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 50 futbolcusu (fifa) sırlamasında 35 lerde olan Hagi yi Alex ten kötü ilan etmek objektiflik olmadı bence.

Ben seedorfu izledim brezilya liginde 36 yasında makara yapıyordu ordakinlerle Avrupadaki Ronaldinho gibiydi resmen brezilya ligi 90 metrede top oynanıyor gercektende mücadele pek fazla yok.

Alexe zaten kötü bir oyuncu diyen yok burdan coğu insan kişiliğinden bahsediyor Ademcim birde arada ucurum yok demişsin ama bunun senin adaşından örnek vereyim(Ahmet çakar - hiç sevmesemde) Haginin olduğu yerde alex onun kramponlarını taşır demişti ki bu gercektende böle.

Alex muhtesem bir oyuncu ve dünyadaki en son klassik 10 numaralarindandi, artik öyle birsey kalmadi, dünya futbolundan silindi bu tip oyuncular. Futbolcular yeteneksizlesti diye degil, özellik ile avrupada futbol daha cok kollektif oyuna ve fiziksel güce dayali. Hagi ise bu tip oyuncularin altin caginda oynadi, ozamanlar deger görüyordun bu özellikleri ile. Ganso mesela müthis bir oyuncu, ondaki teknik dünyada belki su an hic bir oyuncuda yok. Ama normalde ota boka para sacan avrupa takimlari, o adama yatirim yapmak istemiyorlar.
15 sene evel, astronomik bir rakama avrupaya getirilmisti bile.

Adem yorumlarını genelde beğenirim yanlış anlama ama bazen objektif olmaya çalışırken gerçekleri göz ardı ediyorsun.Disiplin sorunu olduğu için cruyf la falan tartışması yüzünden çok fazla oynamasa da hem Real hem Barca da oynamıştır. Brezilya ligi ile ilgili övgün de bence yersiz 40 yaşında adamların oynayabildiği mücadele anlamında zayıf bir lig. Avrupa da sadece Parma da oynayabilmiş hatta oynayamamıştır. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 50 futbolcusu (fifa) sırlamasında 35 lerde olan Hagi yi Alex ten kötü ilan etmek objektiflik olmadı bence.

Ben Hagi Alex´den kötü demedim, sadece arada ucurum kadar fark yok dedim. Brezilya ligi ise bana göre seviye olarak, Türkiye liginden net üstündür. Ve bunun tartismasi bile yersiz. Evet fizik mücadele olarak düsük olabilir, ama oradan getirdigin ALLAHIN Fernandao´su burada birden kral ve gözde olabiliyor. Dünya´da belki en fazla futbolcu satan futbol ligi. Yani kalite olarak bizden cok net üstünler.
Türkiye´den avrupaya gitmis, ve basarili olmus, yada hic degilse iyi bir ücrete satilmis yerli ve yabanci oyuncu yok kadar az.

Türkiye´de zaten kalbur üstü mücadele gücü ve teknik, ve tabi herseyden azar azar var. Ama hic birseyimiz tam degil. Son 20 yilda topa kaliteli bir sekilde vurabilen Türk oyuncusu, parmak ile sayabilecegim kadar az.

Son düzenleme:
Alex muhtesem bir oyuncu ve dünyadaki en son klassik 10 numaralarindandi, artik öyle birsey kalmadi, dünya futbolundan silindi bu tip oyuncular. Futbolcular yeteneksizlesti diye degil, özellik ile avrupada futbol daha cok kollektif oyuna ve fiziksel güce dayali. Hagi ise bu tip oyuncularin altin caginda oynadi, ozamanlar deger görüyordun bu özellikleri ile. Ganso mesela müthis bir oyuncu, ondaki teknik dünyada belki su an hic bir oyuncuda yok. Ama normalde ota boka para sacan avrupa takimlari, o adama yatirim yapmak istemiyorlar.
15 sene evel, astronomik bir rakama avrupaya getirilmisti bile.

Neyse Adem ben uzatmayı sevmem fazla belki düşüncelerimi tam anlatamam ama HAGİ benim için dünyanın gelmiş gecmiş en büyük oyuncusudur benim cocukluğum sokaklarda onun ismini sayıklıyarak top oynamakla gecti belki ben cok taraflıyımdır O cok farklıydı.

Bu durumda bizimle kuşlar arasındaki fark zaten. Biz her zaman winner, onlar ise loser olarak kalıcaklar. İsterse Messi gelsin fenere, biz alalım Shaqiri'yi emin ol Messi'den daha fazla kupa kazanır =)

Messi uzaylı olduğu için onu saymayalım yine de. :D

Alex ile ilgili değerlendirme de forvet olarak mı yoksa play-maker olarak mı değerlendirmeliyiz sorusu da önemli.

Ben Alex'in asla bir oyun kurucu olduğuna inanmıyorum. Hagi sola giderdi, sağa giderdi top alırdı, verirdi, adam eksiltirdi gerektiğinde dribblinge kalkar, gerektiğinde topuk pası verir, koşuyoluna bırakırdı.

Alex ise tam tersi araya iyi sızar, karambolleri takip eder, kendini unutturur golü atar.

Oyun içi aktivite yok. O yüzden istatistiklerin de bir önemi yok nazarımda.

Burak her sene 20 civarı atıyor, ama bu taraftar hala Elmander diyor. Sebebi ne? Çünkü Elmander futbolcuydu. Burak ise sadece bitirici.

Messi uzaylı olduğu için onu saymayalım yine de. :D

Alex ile ilgili değerlendirme de forvet olarak mı yoksa play-maker olarak mı değerlendirmeliyiz sorusu da önemli.

Ben Alex'in asla bir oyun kurucu olduğuna inanmıyorum. Hagi sola giderdi, sağa giderdi top alırdı, verirdi, adam eksiltirdi gerektiğinde dribblinge kalkar, gerektiğinde topuk pası verir, koşuyoluna bırakırdı.

Alex ise tam tersi araya iyi sızar, karambolleri takip eder, kendini unutturur golü atar.

Oyun içi aktivite yok. O yüzden istatistiklerin de bir önemi yok nazarımda.

Burak her sene 20 civarı atıyor, ama bu taraftar hala Elmander diyor. Sebebi ne? Çünkü Elmander futbolcuydu. Burak ise sadece bitirici.

Burada biraz mentalite sorunu da var. Elmander sakatlanmadan, ve eksikligi hissedilene kadar okadar el üstünde tutulmuyordu. Selcuk Inan ne yasadiysa, muhtemelen Elmander´de benzerini yasardi isler kötü gidince. Ve selcuk daha ciddi ciddi Xavi ve avrupanin en iyi orta sahalari ile kiyaslandigi dönemde, yeri gelip, taraftarin isler kötü gittiginde yerin dibine sokulacagini ön görmüstüm. Benzeri Burak icinde gecerli... Cünkü bu adamlarin özellik ile Türk taraftarlarin canini sikacak, eksikleri gözle görünür bir sekilde vardi zaten hep.

Elmander oynarken performansi underrated´di, ama nezaman sakatlandi tam olarak degere bindi. Bencede Burak´dan daha faydali oyuncu, ama onun da can sikici eksikleri vardi ama bugün sorsan görmezden gelinir. Rüya GS kadrosu kur desen son 15 yilin, mesela Elmander´i tek forvet koyarim, ama Elmo asla tek forvet oynayamaz gercek hayatta.

Bu mantiga göre Kewell, yada Keita berbat oyuncuydular. Futbol bir takim oyunudur, zamaninda Hagi Türkiye´ye getirilince Türkiye tarihinin en yetenekli ve oturmus kadrosu, ve en büyük teknik adami vardi... Ve kendisi avrupada locker room cancer olarak görülmekteydi.
Fenerbahce her sezon sikeden 7-8 puan kazansa, takim icinde Aziz Baskanin teknik adamlik oynamasindan dolayi da ortalama 10-15 puan kaybetmektedir.

Kimse kendini kandirmasin, gözümüz ile izledik Alex´i. Alex Hagi gibi 80-90´larda oynasaydi, dünya futbolunda cok farkli yerlerde olurdu.

Hala gülüyorum. Yazsana o Haginin geldiği oturmuş ve kaliteli kadroyu kaçıncı olmuşlar Hagi gelmeden önceki senelerde.

Hala gülüyorum. Yazsana o Haginin geldiği oturmuş ve kaliteli kadroyu kaçıncı olmuşlar Hagi gelmeden önceki senelerde.

O takim Hagi yokken de avrupada 3. olup, Türk futbol tarihinin en büyük basarisini yakalamistir. Bir takimin olusmasi icin, pisme süreci diye birsey vardir. Artik takimda bir cok oyuncunun birlikte oynadigi bilmem kacinci senesiydi. Galatasaray´in o yerli tayfasi, U21´lerde Zidane´nin fransasini yenip Kupa kazanan genclerden kuruluydu. Birde 2002´de Hakan Sükür artik o 1998´lerdeki Hakan degildi, belkide kariyerinin en berbat formundaydi.

Hagi o takimin en iyi oyuncusuydu, ama onun gibi bir takim birdaha Türk futbolu da zor cikarir. Ayni ozamanlar Romanya gibi, Türkiye´nin de futbol olarak altin devriydi.

Son düzenleme:
Ben Hagi Alex´den kötü demedim, sadece arada ucurum kadar fark yok dedim. Brezilya ligi ise bana göre seviye olarak, Türkiye liginden net üstündür. Ve bunun tartismasi bile yersiz. Evet fizik mücadele olarak düsük olabilir, ama oradan getirdigin ALLAHIN Fernandao´su burada birden kral ve gözde olabiliyor. Dünya´da belki en fazla futbolcu satan futbol ligi. Yani kalite olarak bizden cok net üstünler.
Türkiye´den avrupaya gitmis, ve basarili olmus, yada hic degilse iyi bir ücrete satilmis yerli ve yabanci oyuncu yok kadar az.

Türkiye´de zaten kalbur üstü mücadele gücü ve teknik, ve tabi herseyden azar azar var. Ama hic birseyimiz tam degil. Son 20 yilda topa kaliteli bir sekilde vurabilen Türk oyuncusu, parmak ile sayabilecegim kadar az.

Alex daha iyi kısmını ben yanlış anlamışım pardon. Ama sen de türkiye ligi daha iyi kısmını yanlış anlamışsın. Ben Hagi 'nin İspanya da İtalya da oynadığını kast ederek Alex sadece Brezilya da iyi olduğu için öyle dedim. Alex tabi ki iyi bir futbolcudur ancak, Hagi ile arasında tabi ki uçurum vardır. Sonuçta senin de kötü bir lig olduğunu söyledin Tr ligine 26 gibi çok verimli bir yaşında gelmiştir. Hagi ise 31 yaşında. Eğer Alex bir efsane olsa idi, bu kadar genç yaşta Tr liginde olmazdı bu da bir gerçek. Hagi ye tam da Alex in tr ye geldiği yaşta (sonradan kavga etseler de) dönemin önemli teknik adamlarından biri olan cruyf 'hagi bu sene tartışmasız dünyanın en iyi oyuncusudur ' demiştir. Elimizde olmayanı değersiz görme durumu değil kesinlikle elimizde olana gerekli değeri verme çabasıdır benimki. Alex i de illa kıyaslayacaksak bence anca Sergen le kıyaslanır.

O takim Hagi yokken de avrupada 3. olup, Türk futbol tarihinin en büyük basarisini yakalamistir. Bir takimin olusmasi icin, pisme süreci diye birsey vardir. Artik takimda bir cok oyuncunun birlikte oynadigi bilmem kacinci senesiydi. Galatasaray´in o yerli tayfasi, U21´lerde Zidane´nin fransasini yenip Kupa kazanan genclerden kuruluydu. Birde 2002´de Hakan Sükür artik o 1998´lerdeki Hakan degildi, belkide kariyerinin en berbat formundaydi.

Hagi o takimin en iyi oyuncusuydu, ama onun gibi bir takim birdaha Türk futbolu da zor cikarir. Ayni ozamanlar Romanya gibi, Türkiye´nin de futbol olarak altin devriydi.

Adem sen Galatasaray tarihini bildiğine emin misin? Önce bir düzgün öğren bence.

Bu mantiga göre Kewell, yada Keita berbat oyuncuydular. Futbol bir takim oyunudur, zamaninda Hagi Türkiye´ye getirilince Türkiye tarihinin en yetenekli ve oturmus kadrosu, ve en büyük teknik adami vardi... Ve kendisi avrupada locker room cancer olarak görülmekteydi.
Fenerbahce her sezon sikeden 7-8 puan kazansa, takim icinde Aziz Baskanin teknik adamlik oynamasindan dolayi da ortalama 10-15 puan kaybetmektedir.

Kimse kendini kandirmasin, gözümüz ile izledik Alex´i. Alex Hagi gibi 80-90´larda oynasaydi, dünya futbolunda cok farkli yerlerde olurdu.
1.si Türkiye tarihinin en yetenekli kadrosu falan yoktu,aksine takimin yarisi bir sezon öncesi gönderilecekti ama maddi sikintilar yüzünden gerceklesmedi..
2.si En büyük hocasi da yoktu..Milli takim haric hicbir basarisi yoktu terimin.Lig baabinda bügün begenilmeyen hamza bile daha basarilidi..(Gs öncesi icin kiyas yapiyorum)
3.sü sezonun ilk üc maci hatirlarsan hicbir sey oynamadan hagi sayesinde kazanmistik..Yani Ft serüveni baslamadan bitecekti,hatta bir iki kere istifasi Süren tarafindan kabul edilmedi,özellikle fener maglubiyetinden sonra...
4.sü Hagi sayesinde top seviyeye cikan yerli topcular Avrupaya transfer olup kicilarina tekmeyi yiyip geri geldiklerini hatirlatirim..
5.si Hagi zaten HAGIdi ancak geri kalanlar hagi sayesinde adam oldu(terim de buna dahil)..

Kolay gelsin Ademcim,bu abartili Alex sevdan sevenlerini üzdü..:)
☆$☆

Son düzenleme:

Şampiyon kulupler kupasındaki yarı finali kastediyorsan hocam bu mesajı editle :) Cüneyt Tanman, Tanju falan vardı o zaman. Hamzaoğlu bile Galatasaray da değildi ...

Alex'in bu kadar abartılması çok saçma o da Burak gibi bitirici bir adamdı

Tekniği ve bitiriciliği sayesinde burada iş yaptı ama Hagi ile arasında pek fark yok demek hakarettir bana göre

Alex daha iyi kısmını ben yanlış anlamışım pardon. Ama sen de türkiye ligi daha iyi kısmını yanlış anlamışsın. Ben Hagi 'nin İspanya da İtalya da oynadığını kast ederek Alex sadece Brezilya da iyi olduğu için öyle dedim. Alex tabi ki iyi bir futbolcudur ancak, Hagi ile arasında tabi ki uçurum vardır. Sonuçta senin de kötü bir lig olduğunu söyledin Tr ligine 26 gibi çok verimli bir yaşında gelmiştir. Hagi ise 31 yaşında. Eğer Alex bir efsane olsa idi, bu kadar genç yaşta Tr liginde olmazdı bu da bir gerçek. Hagi ye tam da Alex in tr ye geldiği yaşta (sonradan kavga etseler de) dönemin önemli teknik adamlarından biri olan cruyf 'hagi bu sene tartışmasız dünyanın en iyi oyuncusudur ' demiştir. Elimizde olmayanı değersiz görme durumu değil kesinlikle elimizde olana gerekli değeri verme çabasıdır benimki. Alex i de illa kıyaslayacaksak bence anca Sergen le kıyaslanır.

Benim demek istedigim olay iki oyuncun farkli jenerasyonda oynamasiydi. Klassik 10 numaralara 80´lerde, 90´larda ekmek vardi, ama artik teker teker siliniyorlar. Istedigin kadar top teknigin olsun, takim oyununa katki saglamayan, kendi borusunu öttürmek isteyenlere yer kalmadi. Cruyf zaten bir nevi bu cagdas futbol mentalitesinin kuruyuclarindandi, oraya bireysel yetenklerine ragmen uyum saglamamasi gayet dogal...
Eskiden Bireysel performans, takim oyununa katkidan cok daha degerliydi. Ama günümüzde takim oyununa katki en az bireysel performans kadar önemli. Zaman zaman daha bile degerli.

Tabiki Alex daha gencti geldiginde, ama derbilerde Fenerbahce´nin nerdeyse 7-8 sene rakiplerini domine etmesindeki kilit oyuncu bu adamdi. Mesela Hagi derbilerde genel olarak daha silik bir görüntü cizerdi. Hagi evet hepimizin cocukluk kahramani, ama öyle bir algi var ki, sanki Hagi bir kaleden bir kalaye isinlanip goller atip, assistler veriyordu... :D

Tabiki hersey istatistik degil, ama Messi´yi ve Ronaldo´yu liglerinde makine haline getiren unsurlarindan bir tanesi de ikisinin 50-60 gol atmasiydi. 270 macta baska bir babayigit gelsin de, süperligde olsa 140 gol atip, 130 assist ile oynasin...

Alex´i özel kilan devamliligi ve konsantrasyonuydu olmustu. Kime karsi olursa olsun, Alex´in ya gol atip, yada assist yapacagi nerdeyse kesindi. Mesela Burak büyük takimlara atamiyor, ki Alex gol ve assist konusunda onun da cok üstündeydi. Alex hem atiyor, hemde attiriyordu.

Şampiyon kulupler kupasındaki yarı finali kastediyorsan hocam bu mesajı editle :) Cüneyt Tanman, Tanju falan vardı o zaman. Hamzaoğlu bile Galatasaray da değildi ...

Adem sen Galatasaray tarihini bildiğine emin misin? Önce bir düzgün öğren bence.

Ikiniz de birseyi yanlis anladiniz galiba. Ben 1989´daki basariyi kast etmiyorum. Ben Milli takim bazindaki basarilari kast ediyorum. 2002´deki dünya ücüncülügünü kast ediyorum. Ki o cogu oyuncunun artik uzatmalari oynadigi, Hakan´in fizik olarak bittigi dönemdi.

Ikiniz de birseyi yanlis anladiniz galiba. Ben 1989´daki basariyi kast etmiyorum. Ben Milli takim bazindaki basarilari kast ediyorum. 2002´deki dünya ücüncülügünü kast ediyorum. Ki o cogu oyuncunun artik uzatmalari oynadigi, Hakan´in fizik olarak bittigi dönemdi.

Yine aynı saçmalık. Hagi nin geldiği değil yarattığı takım 3.oldu. Gökhan abi yukarda çok güzel açıklamış bunu.

Üst Alt