Atatürk Kimdir | Gerçekten Tanıyor Muyuz... - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürk Kimdir | Gerçekten Tanıyor Muyuz...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Atatürk Kimdir | Gerçekten Tanıyor Muyuz...

Afaroz ilan edilecegim fakat yaziyorum cogu insan da Ataturk dusmani falan diyecek. Dunyanin cogu Ataturk'u bilmiyor. Turkiye'de siradan insanlarin ne kadari Lenin'i Bismark'i falan biliyorsa dunyada da o kadar insan biliyor. Ve bilen herkes saygi duyuyor diye birsey yok. Sadece Turkiye'de ovulen seyler cevriliyor genelde.

Hikaye o tum dunyada hayran duyulan ibaresi. Diktator olarak adlandiran da cok.

Ataturk soyledir boyledir demiyorum. Dediklerimi kimse saptirmasin. Sadece Turkiye'de var olan tum dunya hayran biliyor ifadesi dogru degil.
Ona bakarsan dünyada 2x2 nin 4 olduğunu bilmeyen insanlar da var,2-3 embesilin diktatör olarak adlandırması genel yargıyı değiştirmez.Objektif olarak bakan bir insan Atatürk ü bizim bildiğimiz gibi tanıyordur,anlıyordur zaten.Diğer düşünceler tamamen ön yargılı,Türklere karşı kişisel sorunları olup Atatürk ü iyi tanımayan artniyetli kişilerdir.

Afaroz ilan edilecegim fakat yaziyorum cogu insan da Ataturk dusmani falan diyecek. Dunyanin cogu Ataturk'u bilmiyor. Turkiye'de siradan insanlarin ne kadari Lenin'i Bismark'i falan biliyorsa dunyada da o kadar insan biliyor. Ve bilen herkes saygi duyuyor diye birsey yok. Sadece Turkiye'de ovulen seyler cevriliyor genelde.

Ataturk soyledir boyledir demiyorum. Dediklerimi kimse saptirmasin. Sadece Turkiye'de var olan tum dunya hayran biliyor ifadesi dogru degil.

Dünyanın büyük bir bölümü emperyalizmin kıskacında oldugu için Mustafa Kemal'i övmemeleri ve diktatör diye adlandırmaları normaldir.

Selen elbette ki olumlu ve olumsuz bakışlar her daim olacak.

Dünya'nın çoğu Mustafa Kemal'i tanımıyor söylemini ise biraz abartılı buldum. Netice olarak özellikle siyaset bilimi ve tarih konularıyla ilgilenen insanların Mustafa Kemal'i tanımaması ya da onun içinde bulunduğu süreci bilmemesi gibi bir durum söz konusu değil.

Bolşevik Devrimi, Küba Devrimi v.b tarihi süreçler nasıl biliniyor ve görülüyorsa aynı oranda Mustafa Kemal ve içinde yer aldığı süreçte aynı şekilde biliniyor. Şahsen benim bunu kendi açımdan gözlemleme fırsatı oldu.

Tüm dünya'nın hayran olması zaten eşyanın tabiatına aykırı. Ama dünyanın büyük bir bölümü tarafından tanındığı bir vakıadır. İnsanlar ve ülkeler konumlandıkları yere göre onu sever ya da sevmez ama genelde tanırlar. İz bıraktığı kuşkusuzdur.

Yazdim ya Ozan. Turkiye'de Lenin'i, Bismark'i mi Mao'yu vs. vs. bilen orani ne ise dunyada da o . Siyaset bilim ve tarih ile ilgilenenler tabiki biliyor. Sadece ben Turkiye'de cok denk geldim. Dan arkadaslara sorduklarinda Ataturk kim diye cevap aldiklarinda cogu Turk sasirmisti. Mesala sureci bilenler tam olarak anti emperyalist kampa da oturtturmuyorlar. Bolsevik devrimi, Kuba devrimi vs. vs. ben bile acikcasi tam Kuba devrimi surecini bilmiyorum.

Biraz kapali yazacagim cunku cumleler cok farkli yerlere cekilecek ki sen anliyorsundur yazdiklarimi eminim. Mesala Kuba devrimi ve Bolsevik devrimi gibi gormeyenler de cok. 3. Enternasyonel bu konuda kendisi ozelestiri veriyor zaten. Mesala Turkiye'de okumustum gene Ibo'nun karsi cikisi vs. vs. 68 kusagindan.

Mesala Avrupa entellektuelleri Idris Kucukomer'di herhalde ismi onda deger verirler. Turkiye aslinda gruplanmalar isimlerinin tam tersi yonde tezi falan deger gorur. Zurcher akademisyen Hollanda'da Turkiye tarihini uzerine yazar mesala o da ustu kapali Ittihatcilik'in devami gibi gorup o da farkli bir yerde konumlandirir.

Yani siradan insanlar bilmiyor zaten o konuda hemfikiriz. Bilen herkes de olumlu yaklasmiyor. Bu belirli bir siyasi gorusu savunan kesimlerin oturttugu yere oturtturmuyorlar Kemalist devrimi.

Ki siyaset bilim ve tarihle ugrasan eger Dogu ile ilgili ugrasmiyorsa bildikleri isminden ve birkac ote seyden ileri gitmiyor.

Yani abarti degil. Mesala Ispanya'dan bir humanist grup vardi orayi burayi gezen. Onlar da bilmiyordu. Die Linke var Almanya'da. Onlarla falan da konusmustum ki onlarda da yeteri kadar bilgi yok. Yani hayran olma gibi birsey yok tum dunyanin. Ekstra bilenler de uzman olarak kendi iclerinde ayrisiyorlar Kemalist devrimi konumlandiklardiklari yere gore.

Bir Gandhi gibi konumlandirilmaz mesala Ataturk.

Gene en son ................ enternasyoli Turkiye'de bir parti ile sorun yasadi ve o enternasyonelden atilmasi falan gundeme geldi. Yani Avrupa'da liberal ve sol cevreler Turkiye'dekinin biraz daha zitti bir yere konumlandiriyorlar.

Yani bilen entellektuel kesimde de ki oryantalist de olabilir ya da muhafazakar olabilir ya da liberal olabilir ya da ozgurlukcu olabilir geneli tam olarak hayran duyulacak bir sekilde konumlandirmiyor Ataturk'u.

biri cikip "Tarih kitapları ve müfredat değişecek ve gerçek Muhammedi tanıyacaksınız Umarim." yazsa simdiye forum cokmustu

yorumlarında neden hep bir tarafları üzecek , kızdıracak , rencide edecek bir üslup takılıyorsun gerçekten çok merak ediyorum. O mesajı atan kişi ile aranda 1 fark söyleyebilir misin ne farkın kaldı ?

biri cikip "Tarih kitapları ve müfredat değişecek ve gerçek Muhammedi tanıyacaksınız Umarim." yazsa simdiye forum cokmustu

Ah nerede o günler.

De ne alaka yani ? Atatürk'ün anti tezi Hz. Muhammed (s.a.v. ) mi ?

İşte İslamcı diye addedilen zümreye haşa ''Atatürk dinsiz'' dedirten bu zihniyettir.

Biraz kapali yazacagim cunku cumleler cok farkli yerlere cekilecek ki sen anliyorsundur yazdiklarimi eminim. .

Acınası bir hal bizim için. İnsanlar yazdıklarını -ki dedikleriniz doğrudur- söylerken her an yaftalanabileceklerini düşünüyorlar. Atatürk düşmanı :)

Diktatör olarak adlandırılması da yeni bir şey değil ki. O dönemlerde yabancı basında çıkmış ve bunun üzerine Atatürk yeni parti kurdurtmuştur.

Bi %60 olayı vardı neydi o?????

Siz bakmayın %60 diye anıldığına, %90'dır onun aslı. Geçenlerde Müjdat Gezen de açıklamıştı galiba. Evet şimdi daha mutlu olabiliriz.

%90'ın aptalmış Ey Türk halkı.

:)

Hayri cevap verme de konu b.k olmasın. ''bu konuda küfür var yha :(:(:(:(:(:('' tarzı takılan arkadaşlardan bazıları ''like'' butonunu kullanıyor.

Cevap vermeyin de konu amacından sapmasın beyler.

Yazdim ya Ozan. Turkiye'de Lenin'i, Bismark'i mi Mao'yu vs. vs. bilen orani ne ise dunyada da o . Siyaset bilim ve tarih ile ilgilenenler tabiki biliyor. Sadece ben Turkiye'de cok denk geldim. Dan arkadaslara sorduklarinda Ataturk kim diye cevap aldiklarinda cogu Turk sasirmisti. Mesala sureci bilenler tam olarak anti emperyalist kampa da oturtturmuyorlar. Bolsevik devrimi, Kuba devrimi vs. vs. ben bile acikcasi tam Kuba devrimi surecini bilmiyorum.

Biraz kapali yazacagim cunku cumleler cok farkli yerlere cekilecek ki sen anliyorsundur yazdiklarimi eminim. Mesala Kuba devrimi ve Bolsevik devrimi gibi gormeyenler de cok. 3. Enternasyonel bu konuda kendisi ozelestiri veriyor zaten. Mesala Turkiye'de okumustum gene Ibo'nun karsi cikisi vs. vs. 68 kusagindan.

Mesala Avrupa entellektuelleri Idris Kucukomer'di herhalde ismi onda deger verirler. Turkiye aslinda gruplanmalar isimlerinin tam tersi yonde tezi falan deger gorur. Zurcher akademisyen Hollanda'da Turkiye tarihini uzerine yazar mesala o da ustu kapali Ittihatcilik'in devami gibi gorup o da farkli bir yerde konumlandirir.

Yani siradan insanlar bilmiyor zaten o konuda hemfikiriz. Bilen herkes de olumlu yaklasmiyor. Bu belirli bir siyasi gorusu savunan kesimlerin oturttugu yere oturtturmuyorlar Kemalist devrimi.

Ki siyaset bilim ve tarihle ugrasan eger Dogu ile ilgili ugrasmiyorsa bildikleri isminden ve birkac ote seyden ileri gitmiyor.

Yani abarti degil. Mesala Ispanya'dan bir humanist grup vardi orayi burayi gezen. Onlar da bilmiyordu. Die Linke var Almanya'da. Onlarla falan da konusmustum ki onlarda da yeteri kadar bilgi yok. Yani hayran olma gibi birsey yok tum dunyanin. Ekstra bilenler de uzman olarak kendi iclerinde ayrisiyorlar Kemalist devrimi konumlandiklardiklari yere gore.

Bir Gandhi gibi konumlandirilmaz mesala Ataturk.

Gene en son ................ enternasyoli Turkiye'de bir parti ile sorun yasadi ve o enternasyonelden atilmasi falan gundeme geldi. Yani Avrupa'da liberal ve sol cevreler Turkiye'dekinin biraz daha zitti bir yere konumlandiriyorlar.

Yani bilen entellektuel kesimde de ki oryantalist de olabilir ya da muhafazakar olabilir ya da liberal olabilir ya da ozgurlukcu olabilir tam olarak hayran duyulacak bir sekilde konumlandirmiyor Ataturk'u.

Küçükömer'in ''Düzenin Yabancılaşması''ndan bahsediyorsun o mevzu çok uzar gider:)

Zaten şunu bilmek lazım tarihi süreçlere damga vurmuş hiç bir lider topyekün sevilmez. Zira daha önce söylediğim gibi tarihi kişiliklere bakış ülkelerin ve insanların konumlandıklara yere göre değişir ki bunu sende söylüyorsun.

İşte örneklemişsin İbo'nun olumsuzlaması demişsin ama buna mukabil aynı dönemin önemli ismi Mahir'de olumlar ve olumlu bakar. Bunlarda tam bir ittifak üzerinde bulunmak zordur.

Ama şu bir vakıadır. Anti Emperyalist kalkışma içerisinde bulunmuş liderler arasında misal ;Simon Bolivar, Jose Marti,Sun Yat-sen, Omar Torrijos,Jomo Kenyatta, Muhammed Musaddık, Samora Machel v.s v.s en önde gelen isimdir. En azından benim gözlemim böyle.

Doğu halklarının içinden çıkmış liderler içerisinde hatrı sayılır bir yeri olduğunu düşünüyorum. Aslında bunu da o süreç itibarıyla hak ediyor. Ama bu meselelere kafa yormayanların tanıyıp bilmesi zaten zor. Geniş halk kitleleri bugün pek çok önemli ismi hak ettiği gibi bilmiyor. Dünya tarihinin seyrini değiştiren bir çok isim tarihin tozlu raflarına kaldırılmış durumda. Bu biraz da dünya sömürü çarkının işine gelen bakış ve anlayışın neticesi.

Ona bakarsan dünyada 2x2 nin 4 olduğunu bilmeyen insanlar da var,2-3 embesilin diktatör olarak adlandırması genel yargıyı değiştirmez.Objektif olarak bakan bir insan Atatürk ü bizim bildiğimiz gibi tanıyordur,anlıyordur zaten.Diğer düşünceler tamamen ön yargılı,Türklere karşı kişisel sorunları olup Atatürk ü iyi tanımayan artniyetli kişilerdir.

Oyle birsey yok arkadasim sosyal bilimlerde. 2+2: 4 herkes kabul eder diye birsey yok. Ataturk dusmani falan degilim. Sadece var olan bir algi yanilmasi var bence Turkiye'de. Hatta cok acik da yazayim ki afaroz ilan edilecegimi bile bile. Ben yaptigi cogu seyi biliyorum Ataturk'un. Ama bir Kemalist'in konumlandirdigi sekilde konumlandirmam Ataturk'u. Benzer konumlandirma yapmayan herkese Turk dusmani, objektif degil demek bence dogru degil. Akademisyenler var onlarca. Turkiye'de de var. Sadece farkli bir sekilde goruyorsa aciklama Turk dusmani olacak sekilde degil.

Orda yazarken de demek istedigim Turkiye'de herkes biliyor ve bir yerde konumlandiriyor. Kemalistler cok daha ust bir noktada konumlandirir, digeri farkli bir noktada konumlandirir. Fakat bunun dunyaya yansimasi Turkiye'deki gibi degil. Ki dedigim gibi siradan insanlarin cogu bilmez zaten. Ki bu noktada suclanamaz Turkiye'de dedigim gibi insanlara Lenin kim, Garibaldi kim desek cogu bilmez fakat Garibaldi bilinir Italya'da. Iranli birisi var ismini unuttum Musaddik olsa gerek onu cogu Iranli bilir fakat cogu Turk bilmez.

Yani Turkiye'deki insanlar kendi ulkelerinden dolayi nasil biliyorlar ve geriye kalan cogu ismi bilmiyorlarsa dunyada da benzer bir sey var.

Video dışında her türlü şeye yorum yapılıyor... :eek:

İddaa ediyorum kimse izlemedi.

Bana ne dünyanın dediğinden, burada bir video paylaşılıyor izlersin yorumlarsın,konuyu saptırmaya gerek yok.

Oyle birsey yok arkadasim sosyal bilimlerde. 2+2: 4 herkes kabul eder diye birsey yok. Ataturk dusmani falan degilim. Sadece var olan bir algi yanilmasi var bence Turkiye'de. Hatta cok acik da yazayim ki afaroz ilan edilecegimi bile bile. Ben yaptigi cogu seyi biliyorum Ataturk'un. Ama bir Kemalist'in konumlandirdigi sekilde konumlandirmam Ataturk'u. Benzer konumlandirma yapmayan herkese Turk dusmani, objektif degil demek bence dogru degil. Akademisyenler var onlarca. Turkiye'de de var. Sadece farkli bir sekilde goruyorsa aciklama Turk dusmani olacak sekilde degil.

Orda yazarken de demek istedigim Turkiye'de herkes biliyor ve bir yerde konumlandiriyor. Kemalistler cok daha ust bir noktada konumlandirir, digeri farkli bir noktada konumlandirir. Fakat bunun dunyaya yansimasi Turkiye'deki gibi degil. Ki dedigim gibi siradan insanlarin cogu bilmez zaten. Ki bu noktada suclanamaz Turkiye'de dedigim gibi insanlara Lenin kim, Garibaldi kim desek cogu bilmez fakat Garibaldi bilinir Italya'da. Iranli birisi var ismini unuttum Musaddik olsa gerek onu cogu Iranli bilir fakat cogu Turk bilmez.

Yani Turkiye'deki insanlar kendi ulkelerinden dolayi nasil biliyorlar ve geriye kalan cogu ismi bilmiyorlarsa dunyada da benzer bir sey var.

Selen yine tutuldun bir şeye yazılanlara bakmadan kaptırıp gidiyorsun. :D Bizde yanlış diyorsun demiyoruz zaten. Evet, doğru diyorsun lakin araştırıp Atatürk'ün özünü bilen her kimse ona saygı duyar diyoruz.

Selen yine tutuldun bir şeye yazılanlara bakmadan kaptırıp gidiyorsun. :D Bizde yanlış diyorsun demiyoruz zaten. Evet, doğru diyorsun lakin araştırıp Atatürk'ün özünü bilen her kimse ona saygı duyar diyoruz.
Aynen bunu diyorum.Bir insan atatürkü çok iyi araştırıp objektif olarak anlamaya çalışırsa bizim konumlandırdığımız gibi konumlandırır,aynı şekilde araştırıp diktatör olarak konumlandırmak söz konusu değil işte,eğer öyle konumlandırıyorsa işin içinde başka birşey vardır diyorum.Objektif olamıyordur,ön yargıları vardır,ya da yeterince araştırmamıştır.

Ve aslında ilk alıntıladığın mesajımda demek istedğim şuydu;

Şüphesiz her toplum başına Atatürk gibi bir kurtarıcı isterdi. Ve böyle bir lideri bulduktan sonra 901412471741 sene geçsede o fikirlere bağlılık, o kişiliğe hayranlık, o ilerigörüşlülüğe saygı devam ederdi.

Yargı doğru ama eksik. Yoldan geçen tipitiplerin hiçbiri saydığınız isimleri bilmez, bilemez ancak gelişmiş ülkelerin çoğunda "yoldan geçen insan" Türkiye'nin kültür seviyesinin kat kat üstünde. Tüm dünya diyerek genellemektense lokal olarak düşünmek ve ülkeleri kategorize etmek gerek böyle bir şey diyebilmek için.

Gelgelelim %95'i Avrupa tarihinden bihaber ABD halkını bir kenara bırakırsak Atatürk genel olarak tanınan bir isim, atasözlerine dahi ismi katılmış bir karakter. Çat pat anlaştığım insanların bile tanıdığı, İngiliz eğitim kitaplarında kendisine büyük bir bölüm ayrılmış bir isimden söz ediyoruz, dünya tarihinin kırılma noktalarından birine adını yazdırmış bir kişi :)

Aynen bunu diyorum.Bir insan atatürkü çok iyi araştırıp objektif olarak anlamaya çalışırsa bizim konumlandırdığımız gibi konumlandırır,aynı şekilde araştırıp diktatör olarak konumlandırmak söz konusu değil işte,eğer öyle konumlandırıyorsa işin içinde başka birşey vardır diyorum.Objektif olamıyordur,ön yargıları vardır,ya da yeterince araştırmamıştır.

Oguzhan bu sosyal bilimler argo ifade ile dansoz gibi. Zaten objektiflik falan yok ozellikle tarihte. Surda su yol geciyordu su tarihte su oldu falan objektiflik onun disinda yaptiklarindan genele dair bir perspektif sunarsan orda objektiflik cok zorlasir. Mesala Abdulhamit. Kimi tarihciler icin karanliklar padisahi, yasaklamalarin, tutuklamalarin ve ozgurluklerin dusmani. Kimisine gore de mukemmel bir lider. Elde veriler var. Birisi alip bir sekle getiriyor digeri alip baska bir sekle getiriyor bana gore mesala birincisi dogru ikinciyi dogru kabul edenleri de anlayabilirim. Objektiflikten ziyade gunumuz tartismalari etkiler gecmise bakisi. Ataturk de oyle mesala o doneme dair genel perspektif sunarken. TC kurucusu, modernlesmenin oncusu ki ortak kabul noktalari. Fakat mesala anti emperyalistti derken orda tartismalar cikiyor. Baskici bir rejim miydi degil miydi orda tartismalar cikiyor. Bakisa gore birisi Istiklal mahkemelerini cok gerekli gorur digeri Istiklal Mahkemelerinde masum olaran kisiler de oldu der. Ve bunun verilerini o doneme dair bulur. Mesala bir yerde ilk baslarda Kurtlere ozerklik gibi seyden bahseder sonra bu yapilmaz. Burda iste hep butun olarak alinip farkli degerlendirmeler cikar ortaya.

Mesala Turkiye'de bildigim akademisyenler var. Mete Tuncay farkli yerde konumlandirir Sina Aksin herhalde ya da tam hatirlamiyorum ismini farkli bir yerde konumlandirir. Mete Tuncay'a sorsak ben objektifim der digerine sorsak digeri ben objektifim der.

Sosyal bilimler fizik gibi degil ki fizikte bile teoriler surekli degisiyor. Dedigim gibi argo bir kelime ama dansoz gibi sosyal bilimler ozellikle de tarih. Benim de bakis acim var tarihe sosyolojiye goruslerine deger verdigim insanlar var bunlarin tam tersini soyleyenleri kabullenenler de var.

Avrupa tarihi de oyle mesala. Ingiliz, Cromwell devrimi burjuva devrimi mi degil mi. Bence burjuva devrimi. Ama onun karsitinda iste kimisi Puriten devrimi der, kimisi bilmem ne catismasi der.

Yani sosyal bilimlerde oyle ortak bir noktada dedigim gibi su tarihte su oldu su basa gecti surda savas oldu vs. vs. kroniklerden ya da belgelerden burda objektif olunur. Ama ideolojisini yaptiklarini ya da yaparken kullandigi yontemi onaylayip onaylamama dogal bir sey sosyal bilimlerde.

Kahve sogudu bu arada.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt