Atatürk Kimdir | Gerçekten Tanıyor Muyuz... - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürk Kimdir | Gerçekten Tanıyor Muyuz...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Atatürk Kimdir | Gerçekten Tanıyor Muyuz...

bakin bir holigan daha nasil sevgi yumagimizda boguldu

iste hosgoru budur

ozan abi, senin iddaa tahminler dahil,yazdığın her yazıyı hayranlıkla okuyorum.

Eyvallah Tuna.O senin güzel düşüncen. Teşekkür ederim.

Sagol :) Senle genel oranda uzlastik zaten. Musaddik ikimizin yazdigi ayni herhalde. Bu Iran'daki. Petrolleri devletlestiriyor ve sonra Amerikan komplosuna kurban gidiyor bunu da bir Amerikali gazeteci aciga cikartiyor. Onemli lider orasi kesin zaten. Turkiye bugun farkli bir yerde ise diger Dogu toplumlarindan Ataturk zamaninda atilan modernlesme adimlari cok onemli. Stalin var sevmesem de o zayif bir anti emperyalizm diyor ve sonrasinda ordan bir toprak devrimi yapilamadi falan deniliyor. Savasta zaten neredeyse Turkiye'nin iki kati buyuklugunde topraklari kaybetmesi, sadece Yunanlilarla cephe savasi diger Fransa vs. vs. ile cete savaslari gibi ki onlarin sonradan cekilmeleri kendi icerisindeki anlasmazliklardan dolayi, sonrasi surecte Izmir Iktisat Kongresi falan. Ilk olarak bu Zonguldakdaki fabrika icin Avrupa'ya gitmeleri oranin kabul etmemesi ile Ruslara yaptirma Turk parasini kabul ettiklerinden dolayi, anti kapitalist olunmadan anti emperyalist olunur mu tartismalari, 3. enternasyolin dedigim gibi ozelestiri yapmasi vs. vs. Ben bu konuda tam net karar veremiyorum anti emperyalistti kesinlikle diye. Ki bunlar acilirsa uzar sonra Avrupa'daki ozgurlukcu cevrelerin Turkiye'deki ozgurlukcu cevrelere bakisi, hatta Danimarka'da 2-3 yil oncesinde bir sosyal forumda Turkiye'den birisinin forumda aslinda 68 bir atilim olmasi kadar icine saplandigimiz ve ideolojik anlamda kendimizi ayristirip bir yere konumlandiramamiz demesi, direk Lenin uzerinden ogrenmeleri Turkiye'de ekstra Mustafa Suphileri kimin oldurdugun belli olmamasi vs. vs. yani ben emin degilim anti emperyalist durusun ne boyutta oldugu konusunda. Ki cok uzar zaten. Zurcher falan da ilginc seyler soyluyordu bu konuda. Gene Mete Tuncay kitabini okumustum o da uygulamalar vs. vs. noktasinda farkli bir yerde konumlandiriyor.

Cok uzar herhalde. Gerci onemli bir lider saygi duyuyorum fakat fikirleri, uygulamalar o donemki dunya sartlari boyleydi deyip yapmasi dogal deyip Avrupa'da o donemki rejimlere konulan ismin konulmamasi vs. vs. Cok uzar :) Ama dedigim gibi ben net degilim karar verme noktasinda anti emperyalist durusu ile ilgili.

Evet aynı Musaddıktan bahsediyoruz.

Aslında konuşulabilecek çok şey var ama uzun atıflara da sıkmak ve boğmak istemiyorum bende. Yoksa uzunca konuşulabilecek irdelenebilecek bir konu.

Stalin öyle diyor ama Lenin, Fidel, Mao, Tito çok daha somut tespitler yapıp altını doldurabiliyor. Yani zaten bu meseleler üzerinde çok ittifak olan meseleler değil ki üzerinde tartışmak gerektiriyor.

Onun harici evet Antikapitalizm ve Antiemperyalizm eşleşemesinden hareket edilebilir ama kendi düşünceleri ve Devlet Sosyalizmi atıflarını nereye koyacaksın, nerede duracak bunlar. Kaldı ki İİK'ne kadar olan süreç tamamen bu uygulamalarla geçilmiştir denilebilir.

Yunan cephe savaşı mevzusu zaten tamamen Küçükömer tezlerinden beslenir. Ama öte yandan emperyalist destek ve geri planı, arkadaki güçleri es geçmek ne kadar doğru olur ?

''...O işgalcilere karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına, padişahı da yardakçılarıyla birlikte silip süpüreceğine inanıyorum.'' diyen Lenin'in teşhisini nereye koyacağız falan konusu da burada önem arz ediyor.

Mustafa Suphi meselesi de layıkıyla tartışılan bir mesele değildir. Orada Vahidov, Galiyev gibi gerçeklikleri ve o dönemde ki ilişki ağlarını es geçerek direkt yorum yapmak bunları görmeden direkt kanıya varmakta mesela çok mantıklı ve makul değil. O mesele cidden karmaşık.

Netice olarak ben genel tabloda Mustafa Kemal'in ciddi anlamda dünya tarihine mal olmuş ve antiemperyalist bir lider olduğunu düşünüyorum ki sonradan gelen bir çok ardıl liderde bu konuda aynı teşhisi yapıyor. Lakin altını çizdiğini konular ayrıntısıyla konuşulması gereken konular ki burada boğucu olmamak adına o ayrıntıları fazla girmiyorum. Sende benim yazdıklarımı anlıyorsun diye düşünüyorum zaten :)

Cevap yazsam forumdan taslanir miyim ki acaba :) Cunku uzun bir cevap olacak

benim icin bitti de bazi cahiller düsünceye saygisi yok

hakaret yok bilmem ne yok

adamlar anamizi babamizi isin icine katti

gelip yüzüme konussa

ikiyiye bölerim neyse

hayirli forumlar

ve de bu cahil adamlara ceza yokmu

biz fenerlilere sövdük 3 hafta aldik

adam renkdasina sövüyor bisey yok

sakin ol renkdas

sakinlik imandan gelir :)

sakin olmakda faide saglanir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt