Atatürk Kimdir | Gerçekten Tanıyor Muyuz... - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürk Kimdir | Gerçekten Tanıyor Muyuz...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Atatürk Kimdir | Gerçekten Tanıyor Muyuz...

Oguzhan bu sosyal bilimler argo ifade ile dansoz gibi. Zaten objektiflik falan yok ozellikle tarihte. Surda su yol geciyordu su tarihte su oldu falan objektiflik onun disinda yaptiklarindan genele dair bir perspektif sunarsan orda objektiflik cok zorlasir. Mesala Abdulhamit. Kimi tarihciler icin karanliklar padisahi, yasaklamalarin, tutuklamalarin ve ozgurluklerin dusmani. Kimisine gore de mukemmel bir lider. Elde veriler var. Birisi alip bir sekle getiriyor digeri alip baska bir sekle getiriyor bana gore mesala birincisi dogru ikinciyi dogru kabul edenleri de anlayabilirim. Objektiflikten ziyade gunumuz tartismalari etkiler gecmise bakisi. Ataturk de oyle mesala o doneme dair genel perspektif sunarken. TC kurucusu, modernlesmenin oncusu ki ortak kabul noktalari. Fakat mesala anti emperyalistti derken orda tartismalar cikiyor. Baskici bir rejim miydi degil miydi orda tartismalar cikiyor. Bakisa gore birisi Istiklal mahkemelerini cok gerekli gorur digeri Istiklal Mahkemelerinde masum olaran kisiler de oldu der. Ve bunun verilerini o doneme dair bulur. Mesala bir yerde ilk baslarda Kurtlere ozerklik gibi seyden bahseder sonra bu yapilmaz. Burda iste hep butun olarak alinip farkli degerlendirmeler cikar ortaya.

Mesala Turkiye'de bildigim akademisyenler var. Mete Tuncay farkli yerde konumlandirir Sina Aksin herhalde ya da tam hatirlamiyorum ismini farkli bir yerde konumlandirir. Mete Tuncay'a sorsak ben objektifim der digerine sorsak digeri ben objektifim der.

Sosyal bilimler fizik gibi degil ki fizikte bile teoriler surekli degisiyor. Dedigim gibi argo bir kelime ama dansoz gibi sosyal bilimler ozellikle de tarih. Benim de bakis acim var tarihe sosyolojiye goruslerine deger verdigim insanlar var bunlarin tam tersini soyleyenleri kabullenenler de var.

Avrupa tarihi de oyle mesala. Ingiliz, Cromwell devrimi burjuva devrimi mi degil mi. Bence burjuva devrimi. Ama onun karsitinda iste kimisi Puriten devrimi der, kimisi bilmem ne catismasi der.

Yani sosyal bilimlerde oyle ortak bir noktada dedigim gibi su tarihte su oldu su basa gecti surda savas oldu vs. vs. kroniklerden ya da belgelerden burda objektif olunur. Ama ideolojisini yaptiklarini ya da yaparken kullandigi yontemi onaylayip onaylamama dogal bir sey sosyal bilimlerde.

Kahve sogudu bu arada.

Oğuzhan Yeşil'e geçmiş olsun. Okumak zorunda kaldı şimdi gecenin bi yarısı böyle bi yazıyı. :D

Oğuzhan Yeşil'e geçmiş olsun. Okumak zorunda kaldı şimdi gecenin bi yarısı böyle bi yazıyı. :D
Yemin ediyorum aynı şeyi düşünüyordum,özet yok mu ? :sad007: Alıntı yapıp Haklısın mı yazsam yoksa sadece layk layıp bişey yazmasam mı? :D Şaka bi yana okurum birazdan :D

Ataturk adini USA'da duyan varsa kurban keserim

Yıl 2011. Hamburger yiyip, twitter'da saatler geçiren Amerikalılar elbette tanımaz ama birkaç kaynakta Mustafa Kemal'e Amerikalıların gönderdiği mektupları okumuştum. Şimdi de elbette tanıyan vardır oradaki Türk okullarına yakın olanların dışında.

Turkiye'de Lenin'i, Bismark'i mi Mao'yu vs. vs. bilen orani ne ise dunyada da o .

Şu mesaj tam olarak anlatıyor aslında Atatürk'ün dünyadaki tanınma oranını.

Çok iddialı bir mesaj olmuş anlayacağın Hayri.

Yani burdan Banu Avar cok degisik bir Danimarka perspektifi sunmus. Izledim youtube'dan. Bana gore Danimarka gercekliginden uzak. Mesala cogu insan orda ropartaji anarsistlerin yasadigi bolgede devlet otoritesinin taninmadigi ve kendi kendilerini yonettikleri bir bolgede yapildigini bilmez. Ordaki insan da dogaldir Danimarka'yi yerden yere vurur. Isvec icin de bir tane sarhos insani cekip bunlar boyle noktasinda gider fakat o da gerceklikle cok alakali degil.

Bu sekilde videolar falan da ya da belgesellerde neyi ispat etmek istersen o noktada veriler alirsin. Onu anlatirsin. Ataturk ateistte yapilir dine deger veren birisi de yapilir. Bu kullancagin seyi alirsin ordan iste bu dersin. Mesala o yuzden bize deli gibi metodoloji ogretmislerdi. Hani bir yazara ya da goruse yaklasirken onun arka plani tum verileri almis mi almamis mi vs. vs. kesinlikle dikkat edilmeli falan derlerdi.

Bu videolar, mesala arkadasim demisti birisi yapmis gizlenen Ataturk diye orda cok farkli bir sekilde tasvir edilmesi vs. vs. olagan seyler. Benim de onlarca fikrim var Kemalizm hakkinda ki cogu noktada da kabullenmem Kemalizmi. Fakat iste mesala bu bir tartisilsa ki tartismak da isterim fakat yaftalanmalar kelimenin anlamini da bilmiyorum da etiketlemeler diyelim o baslayacak.

universitede cikip sorsam 100 kisinin 1'i belki bilir adim gibi eminim

amerika genelinde soylemiyorum tabii belki daha aydinlanmis yoreler olabilir [ama sanmiyorum]

lenin'le kiyaslanamaz ataturkun taninma orani.

universitede cikip sorsam 100 kisinin 1'i belki bilir adim gibi eminim

amerika genelinde soylemiyorum tabii belki daha aydinlanmis yoreler olabilir [ama sanmiyorum]

lenin'le kiyaslanamaz ataturkun taninma orani.
Lan adamların %80 ı vietnam savaşını kazandıklarını zannediyor hala,Atatürk kim desen hangi takımda oynuyor derler :eek:

Harita versem ve Turkiye'yi goster desem imkansiz bilmeleri

Avrupa ülkeleri tarihi bilgi konusunda daha iyi ABD'ye göre. O yüzden ABD'de Atatürk hariç, diğer tarihe altın harflerle yazılmış veya tam zıttı bir çok kişiyi de tanımıyor olabilirler. Özellikle 92 ve sonrası doğmuş ABD gençliğinin çoğu Adolf Hitler-Saddam vs... gibi uzun süre gündem de olmuş isimleri bildiğini bile sanmıyorum.

bakin ne guzel tartistik

konuya girip provokasyon yapan arkadasi linc etmedik ya da ustune gitmedik

konuyu girilmez hale getirip kilitlettirtmedik

mesajlar editlenmedi

herkes memnun herkes munis

bazilarina ornek olsun [bence]

amerikada lenini bilmeyen bulamazsiniz ataturkude bilen:)

ama bu hicbirsey demek degil tabi:)

:) Afiyet olsun , arada kaptırmak iyidir :) Hem yanlışta anlaşılmadın oda bir mesele ;) Demek ki aşama kaydedilebiliyor :)

Sagol :) Senle genel oranda uzlastik zaten. Musaddik ikimizin yazdigi ayni herhalde. Bu Iran'daki. Petrolleri devletlestiriyor ve sonra Amerikan komplosuna kurban gidiyor bunu da bir Amerikali gazeteci aciga cikartiyor. Onemli lider orasi kesin zaten. Turkiye bugun farkli bir yerde ise diger Dogu toplumlarindan Ataturk zamaninda atilan modernlesme adimlari cok onemli. Stalin var sevmesem de o zayif bir anti emperyalizm diyor ve sonrasinda ordan bir toprak devrimi yapilamadi falan deniliyor. Savasta zaten neredeyse Turkiye'nin iki kati buyuklugunde topraklari kaybetmesi, sadece Yunanlilarla cephe savasi diger Fransa vs. vs. ile cete savaslari gibi ki onlarin sonradan cekilmeleri kendi icerisindeki anlasmazliklardan dolayi, sonrasi surecte Izmir Iktisat Kongresi falan. Ilk olarak bu Zonguldakdaki fabrika icin Avrupa'ya gitmeleri oranin kabul etmemesi ile Ruslara yaptirma Turk parasini kabul ettiklerinden dolayi, anti kapitalist olunmadan anti emperyalist olunur mu tartismalari, 3. enternasyolin dedigim gibi ozelestiri yapmasi vs. vs. Ben bu konuda tam net karar veremiyorum anti emperyalistti kesinlikle diye. Ki bunlar acilirsa uzar sonra Avrupa'daki ozgurlukcu cevrelerin Turkiye'deki ozgurlukcu cevrelere bakisi, hatta Danimarka'da 2-3 yil oncesinde bir sosyal forumda Turkiye'den birisinin forumda aslinda 68 bir atilim olmasi kadar icine saplandigimiz ve ideolojik anlamda kendimizi ayristirip bir yere konumlandiramamiz demesi, direk Lenin uzerinden ogrenmeleri Turkiye'de ekstra Mustafa Suphileri kimin oldurdugun belli olmamasi vs. vs. yani ben emin degilim anti emperyalist durusun ne boyutta oldugu konusunda. Ki cok uzar zaten. Zurcher falan da ilginc seyler soyluyordu bu konuda. Gene Mete Tuncay kitabini okumustum o da uygulamalar vs. vs. noktasinda farkli bir yerde konumlandiriyor.

Cok uzar herhalde. Gerci onemli bir lider saygi duyuyorum fakat fikirleri, uygulamalar o donemki dunya sartlari boyleydi deyip yapmasi dogal deyip Avrupa'da o donemki rejimlere konulan ismin konulmamasi vs. vs. Cok uzar :) Ama dedigim gibi ben net degilim karar verme noktasinda anti emperyalist durusu ile ilgili.

Atatürkü bazı kesimler göz önünden kaçırmaya çalışsada genede biz varız yolundan yeterincede olmasada gelmeye çalışacağız be Atam.

yukardaki gafil renkdasin yazdigina da ornek verirdim de linc squad gelirdi

o yuzden bosverelim

fatih sultan muhammed kim lan sindi farkettim :eek:

mehmet diye okudum son kelimeyi

oyle biri mi var :eek:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt