Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir? - Sayfa 22 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

Cevap: Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

İnsanlar bulundukları zamana göre değerlendirilmeli.Daha Demokrasiye tam anlamıyla geçmemişken,80-90 yıl önce demokrasi beklemek mantıksız bence.

Butunsel olarak alirsan bence komunist degil Ataturk. Parca seklinde alintilar yapilirsa komunist de yapilir milliyetci de yapilir.

Dergilerdeki yazilan yazilara bakilirsa sonrasinda Mustafa Suphi olayi var ve 3. Enternasyonelin Turkiye konusunda yanlis yaptigina dair ozelestirileri de var.

Grevler yasakti mesala Ataturk doneminde. Halk yekpare butun olarak gorulur fakat komunizm yekpare butun olarak gormez halki siniflar var der bunun uzerinden siniflari kaldirmak icin proleterya diktatorlugu uygulayacagim der ya da Rusya'daki uygulamasi boyle oldu. Izmir Iktisat Kongresi falan var. Liberal ekonomik kararlar var. Bunlar ne kadar uyumlu komunizmle. Eger modernlesme konusunda reformalara bakilirsa fakli toplumsal modellerde de ayni reformlari yapan ulkeler var.

Butunsel olarak alirsan bence komunist degil Ataturk. Parca seklinde alintilar yapilirsa komunist de yapilir milliyetci de yapilir.

Dergilerdeki yazilan yazilara bakilirsa sonrasinda Mustafa Suphi olayi var ve 3. Enternasyonelin Turkiye konusunda yanlis yaptigina dair ozelestirileri de var.

Grevler yasakti mesala Ataturk doneminde. Halk yekpare butun olarak gorulur fakat komunizm yekpare butun olarak gormez halki. Izmir Iktisat Kongresi falan var. Bunlar ne kadar uyumlu komunizmle. Eger modernlesme konusunda reformalara bakilirsa fakli toplumsal modellerde de ayni reformlari yapan ulkeler var.

insanlar isine geldigi gibi yorumluyor iste olaylari. parcalar halinde istedigin yere cevirebilirsin yapilanlari.

mesela gecenlerde annem tv izlerken bir seye rastladim.

adamin birine sormuslar "neden namaz kilmiyorsun" diye. oda demiski "kur'an da namaz kilmaya yaziyor". oysa kur'an da "sarhos iken namaz kilma" yaziyormus...

anlatabildim umarim mevzuyu... :eek:

Benim bildiğimse Atatürk'ün Ziya Gökalp'in fikirlerinden etkilenip milliyetçi olarak yetiştiği şeklinde. Kimi zaman kömünist kimi zaman hilafet yanlısı olmuş tabiki de İstiklal mücadelesine destek çekebilmek için. Bu da meyvesini Rus ve müslüman kavimlerin yardımları şeklinde göstermiş.

Atatürk, Ziya Gökalp'in bir eserini (adını unuttum şimdi) çok beğeniyor ve Milletvekili adayı gösteriyor.

Benim bildiğimse Atatürk'ün Ziya Gökalp'in fikirlerinden etkilenip milliyetçi olarak yetiştiği şeklinde. Kimi zaman kömünist kimi zaman hilafet yanlısı olmuş tabiki de İstiklal mücadelesine destek çekebilmek için. Bu da meyvesini Rus ve müslüman kavimlerin yardımları şeklinde göstermiş.

Rusya salak degil. Lenin bilir Ataturk'un komunist olmadigini. Hatta para anlaminda yardim da bulunuyorken de yardim yapmalarinin sebebi olarak anti emperyalist mucadele yaptiklarini soyler. Fakat sonrasinda 3. Enternasyonel Turkiye'nin ya da dogrusu Ataturk'un tam anlamiyla anti emperyalist olmadigini soyler ve bu konuda ozelestiri yapar.

O surecte iki devlette kullandi birbirlerini.

Rusya salak degil. Lenin bilir Ataturk'un komunist olmadigini. Hatta para anlaminda yardim da bulunuyorken de yardim yapmalarinin sebebi olarak anti emperyalist mucadele yaptiklarini soyler. Fakat sonrasinda 3. Enternasyonel Turkiye'nin ya da dogrusu Ataturk'un tam anlamiyla anti emperyalist olmadigini soyler ve bu konuda ozelestiri yapar.

ozamanki rusyanin düsmanlari kimin oldugunu düsünmek lazim.

"düsmanimini düsmani dostumdur" hesabi lenin atatürk'ü desteklemis olabilir...

Grevler yasakti mesala Ataturk doneminde. Halk yekpare butun olarak gorulur fakat komunizm yekpare butun olarak gormez halki siniflar var der bunun uzerinden siniflari kaldirmak icin proleterya diktatorlugu uygulayacagim der ya da Rusya'daki uygulamasi boyle oldu. Izmir Iktisat Kongresi falan var. Liberal ekonomik kararlar var. Bunlar ne kadar uyumlu komunizmle. Eger modernlesme konusunda reformalara bakilirsa fakli toplumsal modellerde de ayni reformlari yapan ulkeler var.

Çok doğru.

Ulusçu devlet hangi kominizm akımında var. Açıklasın bana biri.

Var.

Nerden baktigina bagli. Uluslarin kendi kaderlerini tayin hakki diye soylemleri var bu da ulusculuga cikar bir sekilde. Hatta teoriyi arka plana atip uygulamalardan gidersek komunist devletlerde de ulusculuk gozlemlenebilir.

O surecte iki devlette kullandi birbirlerini.

E tabiki salak değil ama verdiği anti emperyalist demeçler nedeniyle bizdeki Doğan Avcıoğlu gibi sol görüşlü kişilerin Atatürk'ü komünist olarak gösterdikleri ortada. Rusya bedavaya yapmadı yardımı zaten :) Bilmem kaç ton buğday mıydı, patates miydi hatırlayamadım şimdi :) Yalnız müslümanlar ve yerli halk inandı Atatürk'ün hilafet yanlısı olduğuna. Salak olduklarından ötürü değil tabiki. Atatürk cuma günleri hutbe bile veriyordu çünkü.

E tabiki salak değil ama verdiği anti emperyalist demeçler nedeniyle bizdeki Doğan Avcıoğlu gibi sol görüşlü kişilerin Atatürk'ü komünist olarak gösterdikleri ortada. Rusya bedavaya yapmadı yardımı zaten :) Bilmem kaç ton buğday mıydı, patates miydi hatırlayamadım şimdi :) Yalnız müslümanlar ve yerli halk inandı Atatürk'ün hilafet yanlısı olduğuna. Salak olduklarından ötürü değil tabiki. Atatürk cuma günleri hutbe bile veriyordu çünkü.

Sloganvari yaklasiliyor Turkiye'de herseye. Birsey mukemmelestiriliyor her kesim icin gecerli bu ve tarihsel gerceklik falan istenildigi sekilde yontuluyor.

Üst Alt