Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir? - Sayfa 23 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

Cevap: Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

Yeri geldiğinde komünizm tarafından yorumlayabileceğimiz devletçiliği kullanmış, yeri geldiğinde de liberal ekonomiyi. Çok kral adamdır kendisi.

Bu arada ulusçuluk olayına gelirsek, Hitler bile sosyalist olarak nitelendirir kendini(Uygulama olarak bahsetmiyorum dikkat; sadece ideolojik.). Tabii faşist falan denilecek ama komünist rejimlerde aynı zamanda faşist olabilirler.

Hitler bile sosyalist olarak nitelendirir kendini(Uygulama olarak bahsetmiyorum dikkat; sadece ideolojik.). Tabii faşist falan denilecek ama komünist rejimlerde aynı zamanda faşist olabilirler.

Hitler Nasyonel Sosyalist dediğiniz gibi. Lakin komünist bir rejimde nasıl -ırkçı anlamında- faşist olunabilir ki ? Çelişmez mi ?

Hitler Nasyonel Sosyalist dediğiniz gibi. Lakin komünist bir rejimde nasıl -ırkçı anlamında- faşist olunabilir ki ? Çelişmez mi ?

Yok hitler için demedim onu. Genel olarak komünist bir düzen de faşist olabilir bunu kastettim.

Bir de pratikte özel sektörle pek çok iş yapmış ve sosyalizmi sadece kullanmıştır denilebilir hitler için. Bu uygulaması ama ideolojik olarak baktığımda benzer görüyorum komünizmle.

Yok hitler için demedim onu. Genel olarak komünist bir düzen de faşist olabilir bunu kastettim.

Bir de pratikte özel sektörle pek çok iş yapmış ve sosyalizmi sadece kullanmıştır denilebilir hitler için. Bu uygulaması ama ideolojik olarak baktığımda benzer görüyorum komünizmle.

Benim sorum da genel içindi :) Hitler komünist değil yoksa tabiki. Milliyetçi sosyalist.

Çin de sözde komünist fakat faşizmi de gayet iyi uyguluyorlar. Benim kastettiğim Hitler tipi yani ırkçı faşizm.

Var.

Nerden baktigina bagli. Uluslarin kendi kaderlerini tayin hakki diye soylemleri var bu da ulusculuga cikar bir sekilde. Hatta teoriyi arka plana atip uygulamalardan gidersek komunist devletlerde de ulusculuk gozlemlenebilir.

Selen kusura bakma ama,yaptığın tanımda yanlış var.Mert'in dediği ulusçu devlette komünizm olmaz dediği burdan çıkıyor.Komünist devtlet olmaz bir defa,komünizme ulaşmak bir ütopyadır çünkü devlet organı tamamen ortadan kalkmış olur.Yani bir yönetim biçmi değildir komünizm.Sovyetler Birliği,Çin,Küba bunların hiçbirinde tam anlamıyla komünizm yoktur.Manifestonun tabiriyle,bu devletler proleterya diktatörlüğüyle yönetilmekteydi ya da yönetiliyor.Yönetim ifadesinin geçtiği yerde komünizm olmaz :)

Selen kusura bakma ama,yaptığın tanımda yanlış var.Mert'in dediği ulusçu devlette komünizm olmaz dediği burdan çıkıyor.Komünist devtlet olmaz bir defa,komünizme ulaşmak bir ütopyadır çünkü devlet organı tamamen ortadan kalkmış olur.Yani bir yönetim biçmi değildir komünizm.Sovyetler Birliği,Çin,Küba bunların hiçbirinde tam anlamıyla komünizm yoktur.Manifestonun tabiriyle,bu devletler proleterya diktatörlüğüyle yönetilmekteydi ya da yönetiliyor.Yönetim ifadesinin geçtiği yerde komünizm olmaz :)

Hmmm. Yazarken dediklerini dusunmedim ve direk komunizm deyince kelime anlami ile Sovyet Rusyasi falan geldiginden yazdim. Bu konuda haklisin fakat benim anlatimimim dogru oraya dikkat etmeden yazmama karsin :)

Su sekilde. Genelde sosyalist toplum ve komunist toplum ayrimina gider insanlar. Sosyalist toplumda devlet vardir komunizmde yoktur. Zaten siniflari kaldirmadan devlet aygiti yok edilemez ve komunizme ulasilamaz gibi bir tez var. Zaten su anki devlet kapitalist devlet burjuvazinin diktatorlugu sosyalist devlet proleterya diktatorlugu falan derler.

Fakat Marx bu ayrima gitmez :) Bingooooooooo. Marx komunist toplumun alt asamasi ve ust asamasi der. Su anda senin kelimeye bictigin anlamda devletin siniflarin olmadigi bir komunizm Marx'ta komunist toplumun ust asamasidir. Alt asamasi ise su anda sosyalizm diye nitelendirilen sisteme denk gelir biraz.

Marx'ta komunizm algisi butundur fakat sonrasinda alt asama sosyalizm ust asama komunizm seklinde bir yazim gelisiyor.

Yani Marx acisindan bakarsak kullanimim dogru :)

Olur niye olmasin fakat nasil aciklanir bilemem. Irkcilik kelimesine bicilen anlamla alakali biraz. Irkciliga eger sadece Almanlar, Fransizlar ya da herhangi bir irk yuce irktir seklinde bakarsak o tur sistemlerde irkcilik olmaz. Ki su anda bunu acik acik diyen insanlar az fakat irkcilik uc noktada bence gunumuzde. Fakat irkcilik bundan olusmuyor sadece. Milliyetcilik ve irkcilik arasinda cok ince cizgi var. Ki cogu zamanda milliyetci soylem denirken aslinda o soylem irkci soylem oluyor. Stalin zamaninda Almanlarla savasirlarken Stalin'in tarihe vurgu yapmasi ki eski liderleri one cikarmasi biz o durumlardan ciktik vs. vs. soylemleri irkciliga kadar gider benim icin bazi noktalarda. Yani irkciliga sadece bu irk ustun irktir denildiginde irkci olunur seklinde bakmamak lazim. Bir irki asagilamakta irkcilik.

Ki sonucta cok zorlanirsa cikiyor o anlam. Yoksa en temel aldiklari deger emek. Renk hangi kokenden gelindiginden daha ziyade emek onemli isci sinifindan olman onemli gibi vs. vs. gibi fakat anlatamadim.

Yanlis konusuyorsunuz, ATATURK BIR REISTI ;)

Bu arada Yunanlilari hic sevmem irkciyim cunku

Olur niye olmasin fakat nasil aciklanir bilemem. Irkcilik kelimesine bicilen anlamla alakali biraz. Irkciliga eger sadece Almanlar, Fransizlar ya da herhangi bir irk yuce irktir seklinde bakarsak o tur sistemlerde irkcilik olmaz. Ki su anda bunu acik acik diyen insanlar az fakat irkcilik uc noktada bence gunumuzde. Fakat irkcilik bundan olusmuyor sadece. Milliyetcilik ve irkcilik arasinda cok ince cizgi var. Ki cogu zamanda milliyetci soylem denirken aslinda o soylem irkci soylem oluyor. Stalin zamaninda Almanlarla savasirlarken Stalin'in tarihe vurgu yapmasi ki eski liderleri one cikarmasi biz o durumlardan ciktik vs. vs. soylemleri irkciliga kadar gider benim icin bazi noktalarda. Yani irkciliga sadece bu irk ustun irktir denildiginde irkci olunur seklinde bakmamak lazim. Bir irki asagilamakta irkcilik.

Ki sonucta cok zorlanirsa cikiyor o anlam. Yoksa en temel aldiklari deger emek. Renk hangi kokenden gelindiginden daha ziyade emek onemli isci sinifindan olman onemli gibi vs. vs. gibi fakat anlatamadim.

Kastım kafatasçı anlamında ırkçılıktı. Yalnız bence milliyetçilik ve ırkçılık o kadar birbirine yaklaştırılamaz. Atalarını öne çıkarmayı vs. ırkçılığa götürmek pek doğru gelmedi. Çok zorlamak lazım. :)

Yetiştiğim ailemde muazzam bir Mustafa Kemal Paşa sevgisi ve saygısı vardı. Gittiğim her misafirlikte Mustafa Kemal Paşa nın büyük portresi bir odada kesin asılı olurdu. Tek tük rastlamazdım.

Annem Alevi inancına mensup olduğu için küçükken onunla gittiğim cem evlerinde Mustafa Kemal Paşanın ve Türk bayrağını en baş köşede görmem her ibadette onun ve şehitlerin adına okunan dualar benimde Ataya karşı bu muazzam sevgiye nail olmamı sağladı.

Küçüklüğümden bu yana Mustafa Kemal Paşa sevgisi bende hep derin işledi. İzmir marşıyla Ankara marşıyla Kurtuluş dizisiyle Çanakkaleyle büyütüldüm. Yemende, Kutül Amarede, Gazzede, kin tutturuldum. Yunan denince intikam düşündüm. Arap deyince hain Kürt deyince kalleş. Yaşıtlarım hala okuduğunu anlama derdindeyken ben nazilerin moskova yollarında stalingardda ki buz tutmuş çelikten ordularını kızılların meydana astıkları muhbir çocukların resimlerini görüp anlamaya çalıştırıldım.

Ben ırkçılıkla büyütülmedim asla. Ama ırkçı olmam için hep sebeplerim oldu.

Genlerime kadar işleyen Mustafa Kemal Paşa ve Türk sevgisi beni harp okullarına itti hayallerimi süsledi. O yıllarda yaşadığım talihsiz olaylar nedeniyle gitmekten vazgeçmek zorunda kaldım.

Bugünlere geldiğimde artık Mustafa Kemal Paşayı yanlış anladığımı düşünüyorum. Ama bunu kabullenemiyorum.

Dünya değişiyor insanlar değişiyor şartlar konumlar değişiyor. Ama bizler hala bazılarının işine geldiği yoldan ilerliyoruz.

Artık günümüzde Atatürkçülük adına çıkar peşinde koltuk sevdası olan adamlarla yürüyoruz. Atatürkçülük üzerinden hiç bir siyaset kabileyeti olmayan yenilikçi olamayan hala tankla tüfekle birilerinin işine geldiği gibi yürütülen bu yolun adı Atatürkçülük olamaz. Birileri yüce insan üzerinden cebini doldurup gidiyor bu vatana tek bir çivi çakmadan.

Oysa Atatürkçülük ulusumuza yenilikçi olmayı çağa uymayı en büyük şart olarak koşmuşken biz hala bir Türk ün dünyaya bedel olacağından Yunanı işgal etmekten bahseden zihniyetler tarafından kandırıldık dişimizlen tırnağımızlan elde ettiklerimizi onların servetine servet katması için feda ettik oylarımızla.

Elimizden ne Cumhuriyet gitti ne Lailklik ne de Türklük.

Şimdi düşünüyorum da bana kendi çıkarları için Atatürkçülük üzerinden yenilikçi olmayı öğretmeyen zihniyet Atatürkçü ve Türk olmayanı sevme olgusunu yerleştiren kandıran zihniyet özgürlüklere farklı düşüncülere saygılı olma iradesini yerleştirmeyen zihniyet ahh bu zihniyet yok mu bu zihniyet işte bizi olduğumuz yerde saydıran bu zihniyet.

Mustafa Kemal Paşa söylediği çok basit bir kaç ilkeyi anlayamayan çıkarcıların işine geldiği gibi hareket ettirilen bu Atatürkçü gençliği görseydi bende dahil büyük ihtimal İstiklal Mahkemlerinde ipe dizdirirdi.

Üzülerek söylüyorum ki biz Atatürkün istediği gibi Atatürkçü gençlik olamadık.

Şimdi beni çevrem ırkçı diye faşist diye din düşmanı diye yargılamaya çalışıyor. Haklılar da.

Çünkü içimde hala yüzyıl öncesi yaşanmış olayların kinini intikamını barındırıyor agresifleşiyorum. İstikal Marşında evimde bile ayağa kalkıyor gözlerim dolabiliyor şehit haberlerinden öfke kusmayayım diye uzak duruyor onlarca kez okuduğum olayları tekrar tekrar okuyabiliyorum.

Çağa ayak uyduramıyor özgürlük yanlısı oluyor ama en ufak özgürlük girişiminde düşman gözlerle seyrebiliyorum.

Artık dünyaya Laiklik Cumhuriyet Türklük pencerisinden bakmamalıyız. Öyle düşündürülmekten yani bizleri kandırmalarına son vermeliyiz. Zaten bunlar bizim evimizin içinde olan şeyler bir yerlere gittiği yok. Başbuğumuzun adı altında koltuğunu düşünen çıkarcı hainlere dur demeli ceplerinde doldurmaya son vermeliyiz artık. Artık çağa ayak uyalım Atatürkün istediği yoldan emin adımlarla yürümeyi bilelim.

Ama elimden gelen ne yazık ki birşey yok. İnandığım şeyleri silip atamam ben. Boşlukta kalırım.

Dediğim gibi ben ırkçı olarak büyütülmedim ama bunun için hep sebeplerim oldu. Ben her özgürlük dalgasında dile getirilmesi bile yasak olan yıkılmaz tabularda en büyük düşmanı olabilirim hür iradeyi kendisine ideal yapmış olan insanların.

Bir Atatürk daha lazım ben ve benim gibi Atatürkçülerin yok olması için.

Üst Alt