Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir? - Sayfa 24 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

Cevap: Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

Yattığın yer nurla dolsun Atam. Mekanın cennet olsun. Zamanın karanlığında bulaştıkları çamurla seni kirletemeyenler, bugünün sözde aydınlığında sana istedikleri gibi sövüp hakaret ediyor, seni din düşmanlığı, Türk düşmanlığı, Siyonistlik, Masonluk vs akla hayale gelmeyecek hiçbir ruhsal bozuklukla anlatılamayacak şekilde suçluyorlar. Bugün bu topraklarda Ezan sesini senin ve yoldaşların sayesinde dinlediklerini, Al bayrağı nice vatan evladının kanıyla boyadıklarını bilmezlermi onlar, bilirler bilmesine ama işlerine gelmez. Terör örgütü elebaşına sayın diyenler, kundaktaki bebeğe kurşun sıkan canileri kırmızı halılarla karşılayanlar, daha 93 yılında Azerbeycandaki Türk kardeşlerimizi katleden Ermenileri unutup Türkiyede Azeri bayrakları açtırmayanlar ama hepimiz Ermeniyiz sloganlarıyla meydanlarda yürüyenler, Kıbrısta 74 ü unutup Türkiye burdan defol diye döviz açanlar hep aynı hastalıklı zihniyetin mamülleri. Varsın olsun be Atam hangi balçık sıvamışki bugüne kadar güneşi? Senin sıcaklığının ısıttığı milyonlarca can var bu topraklarda. Sen hiç merak etme Atam bu topraklar için öldük, ölüyoruz, gerekirse yine öleceğiz. Taki karanlığı boğana kadar. Biliyoruzki "Söz konusu olan vatansa gerisi teferruattır".

Cevap: Atatürkçülük (Kemalizm) Nedir?

En buyuk talihsizligi halkin kendisi oldu bence Ataturk'un. Ben Ataturk'u anladigima inaniyorum ki bu anlamada cok bagintili gørunmese de Trocki'nin Rusya icin yazdigi bir cumle cok aciklayaci olmustu benim icin. Trocki, Rusya icin daha dogrusu Rus aydinlari icin Avrupa'nin birkac yuzyildir yasadigi gelisimi ve evrimi sadece kafalarinda gecirdiler fakat karsilarindaki Rus halki cogu bu gelisimi gecirmemisti diyor. Aynisi Turkiye icin de gecerli. Mesala bir yerlerde okudum ilk disisleri bakanligi gibi bir sey aciliyor gibi cunku sadece Ankara'da bir kat yer. Mesala ordaki kisilerin orda olmasinin nedeni de uluslararasi iliskiler uzmani olmalari degil daha cok dil bilmelerinden kaynakli idi. Ki yønetimsel olarak mesala aydinlanmayi yapacak fazla bir aydin kadrosu yoktu iki Trocki'nin Rusya icin dedigi gibi bir halk vardi karsisinda. Burda radikal yolu secti. Direk evrimsel mi yoksa devrimsel mi direk devrimsel yollari secerek ustten bir devrim gerceklesti. Mesala sapka devrimi gibi. Øyleki Avrupa'da mesala sanayi devrimi oluyor bir burjuvazi var gelismislik var kirlardan kente bir akim ve bir kent kulturu dinin surec icerisinde kamu alani disina atilmasi var vs. vs. Turkiye'de bøyle surec olmadigindan cok zorlandi bence. Ve su anki celiskilerin buyuk bølumu de bundan kaynaklaniyor.

Yalniz adamdi bence Ataturk. Cevresinde insanlar olmasina karsin gene de yalnizdi hatta kendisi bile korktu durumdan ve bir yerde okumustum umarimki beni sonrakiler diktatør olarak adlandirmaz diyor. Aslinda kendisi de durumun gayet farkinda yaptiklarinin falan fakat kafasindaki hayata gecirmek icin baska bir sansi yoktu. Evrimsel olarak halk evrilemezdi o noktaya.

Saygi duymak gerekli Ataturk'e. Mesala Kemalist cogu dusunceye karsi olsam da Ataturk ve Kemalizmi ayirmak gerek. Yani yalniz adamdi ve bircok sey basardi. Hatalari da oldu. Fakat dedigim gibi en buyuk talihsizligi halkti. Suyu Arayan Adam mi ne bir kitabi vardi babamin okumustum. Sanirsam o kitapta yaziyor peygamberin kim diyorlar padisahin ismini veriyor halktan birisi sonrasinda bir sey diyorlar kafasi karisiyor ve Ataturk diyor. Halk cok fazla hissedemedi yani karsisindaki halk yuzyillarca gelen bir gelenekten dolayi bazi noktalarda Ataturk ile padisah eslestirmesi yapiyordu. Iste yuzyillarin otorite ve yønetici anlayisi kirmak zordu. Padisah disari cikar halkin hepsi yerlere uzanir yere kapaklanir bu dusuncede bir halkti en buyuk talihsizligi.

Ki bence yapilacak en ønemli sey Ataturk'u siyasi tartismalarin gunumuz siyasi cekismelerinin disinda tutmak ( bøyle yapinca siradan Ahmet ya da Mehmet gibi oluyor olmadik gunluk siyasi tartismalarin icine katinca ) tabi aynisi din icin de gecerli hatta bence iki søylemin de siyasette kullanilmasi yasaklanmali.

Ben çoğu görüşe muhalif bir bakış açısıyla ya da eleştirel yaklaşan biriyim. Ama ülkemi severim çünkü onu kazanmak için çok büyük emekler verilmiştir. O insanlara da müthiş saygı duyarım başta Mustafa Kemal Atatürk gibi. Kendisine, ülkenin o sefillik döneminde bu kadar modern ve ilerici düşünce yapısına sahip olduğu ve bilimi, sanatı bu ülkeye öğrettiği için, bir ömür boyu kendisine o özel günlerde teşekkür etmeye devam edeceğim.

Ama, günümüzde Atatürkçü düşünceyi, duygusallığın dozajını ayarlayamayarak, o muhalif hırsın hışmıyla radikalizme esir eden binlerce insan var ve bu durum karşıt muhalif görüşlerce bile ona duyulması gereken saygının azalmasına hatta düşmanlaşılmasına sebebiyet veriyor. Bunu söylerken içinde siyasi kin ve artniyet besleyenleri ayrı tutuyorum.

Bunun asıl sebebininde ılımlılıktan uzak radikalci siyasi düzen olduğunu düşünüyorum.

Ben çoğu görüşe muhalif bir bakış açısıyla ya da eleştirel yaklaşan biriyim. Ama ülkemi severim çünkü onu kazanmak için çok büyük emekler verilmiştir. O insanlara da müthiş saygı duyarım başta Mustafa Kemal Atatürk gibi. Kendisine, ülkenin o sefillik döneminde bu kadar modern ve ilerici düşünce yapısına sahip olduğu ve bilimi, sanatı bu ülkeye öğrettiği için, bir ömür boyu kendisine o özel günlerde teşekkür etmeye devam edeceğim.

Ama, günümüzde Atatürkçü düşünceyi, duygusallığın dozajını ayarlayamayarak, o muhalif hırsın hışmıyla radikalizme esir eden binlerce insan var ve bu durum karşıt muhalif görüşlerce bile ona duyulması gereken saygının azalmasına hatta düşmanlaşılmasına sebebiyet veriyor. Bunu söylerken içinde siyasi kin ve artniyet besleyenleri ayrı tutuyorum.

Bunun asıl sebebininde ılımlılıktan uzak radikalci siyasi düzen olduğunu düşünüyorum.

tıpkı şu anki iktidarın dini radikalizme esir edip, karşıt görüşlerin dini görüşlere soğumasını sebebiyet vermesi gibi.. bu da toplumun önemli kısmında nefret oluşturuyor.. ayrıca yönetim kademelerindeki müslümanlıktan bahsederken malı götürmek gibi tezat oluşumdan bahsetmiyorum bile..

Önce atatürkün açıklanmayan vasiyeti varmış, onu açıklasınlar, müslüman ve türk devletlerinin birleşmesinden, orta doğuya ve dünyaya hakim olacağından falan bahsediyormuş, iyi ya da kötü her neyse işte açıklasınlar bilelim..

Şu kadarını biliyorum Atatürk kendi fikirlerini benimseyip yaşamlarını buna göre şekillendiren (!) insanların kendilerine kemalist dediklerini görse ıslak odunla kovalardı. Kemalist ne arkadaş Türkçe bile değil.

Şu kadarını biliyorum Atatürk kendi fikirlerini benimseyip yaşamlarını buna göre şekillendiren (!) insanların kendilerine kemalist dediklerini görse ıslak odunla kovalardı. Kemalist ne arkadaş Türkçe bile değil.

Evvela insanları yanlış bilgilendirmemek gerekir. Günümüz Türkçesine uygun olmadığını düşündüğünüz şeyleri Türkçe değildir diye silip atamazsınız. Aslı ''Kâmal''dır. Kale anlamına gelir. Dil inkılabından sonra da bu şekilde kullanılmıştır.1935 yılı CHP parti programında da aynen şu ifade vardır: ''Partimizin güttüğü bütün bu esaslar, 'Kamâlizm' prensipleridir.''

Evvela insanları yanlış bilgilendirmemek gerekir. Günümüz Türkçesine uygun olmadığını düşündüğünüz şeyleri Türkçe değildir diye silip atamazsınız. Aslı ''Kâmal''dır. Kale anlamına gelir. Dil inkılabından sonra da bu şekilde kullanılmıştır.1935 yılı CHP parti programında da aynen şu ifade vardır: ''Partimizin güttüğü bütün bu esaslar, 'Kamâlizm' prensipleridir.''

Güzel bilgi teşekkür ederim. Kemalist sözcüğü için yorum yapmıştım ama başka bir şey öğrenmiş oldum.

kim ne derse desin atatürk en başta milliyetçi bir insandı vatanı uğruna herşeyi yapardı ama şimdi milliyetçilikle en ufak ilgisi olmayan insanlar ben atatürkçüyüm diyor atatürkçülük adla bu değildir atatürk vatanı kurtarmak için hiç demokrasiye sığmayan yasalar çıkarmış istiklal mahkemelri kurmuş ve vatan hainlerini tek tek asmıştır bunu şimdi yapsa bu atatürkçüyüm diyenler bar bar bağırırdı

dincilerin pek sevmediği bişey dir ki bende o dincilerden iğreniyorum.

Dinci değilim ama dindarım ve Atatürkçüyüm nasıl ki her gördüğün sakallı deden değilse her gördüğün müslümanda hain değil

ha şu var İSLAM adına arapçı emevici din anlayışını pazarlayan irticacılar yok mu var bunlar atamızdan nefret ederler şeytandan etmezler

Dinci değilim ama dindarım ve Atatürkçüyüm nasıl ki her gördüğün sakallı deden değilse her gördüğün müslümanda hain değil

ha şu var İSLAM adına arapçı emevici din anlayışını pazarlayan irticacılar yok mu var bunlar atamızdan nefret ederler şeytandan etmezler

Büyük İsrail projesinin eş başkanlığını yapan ve ona oylarıyla destek olan insanları dinci olarak tanımlamak çok yanlış bana göre.

Atatürk'ü kimse sevmek zorunda değil. Ama her fırsatta İslam üzerine vaaz veren bir güruh iş ölmüş birinin arkasında konuşmaya gelince bildikleri tüm küfürleri bir çırpıda sayıyor.

Büyük İsrail projesinin eş başkanlığını yapan ve ona oylarıyla destek olan insanları dinci olarak tanımlamak çok yanlış bana göre.

Atatürk'ü kimse sevmek zorunda değil. Ama her fırsatta İslam üzerine vaaz veren bir güruh iş ölmüş birinin arkasında konuşmaya gelince bildikleri tüm küfürleri bir çırpıda sayıyor.

Değerli kardeşim avrupa iki mustafayı sevmez ve onlara deccal der biri Muhammed Mustafa (a.s) diğeri Mustafa kemal

Üst Alt