Bedelli Askerlik - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bedelli Askerlik

Askerlik insanlari gercekten adam etse ülkeyi bok götürmez. Böyle cig bir düsünce mi olur Allah askina.

Hayata dair önemli seyler kattigini da düsünmüyorum ben. Olsa olsa cok kücük nüanslar olur ancak bana göre.

Neyse ben bedelli askerlige kesinlikle evet diyorum.
:asd::asd::asd:Sen gidebilirsin sıkıntı yok kimse kimseyi yargılamıyor...Sen askere gitsen o zaman şaşırılırdı...

Ne kadar kolay bu duruma hayat kazanımı demek. Her insanın bir olmadığı, bazı insanların öyle bir tecrübe ile psikolojik olarak dağıldığı düşünülmüyor.

Bölgede karakolda yaptım hiç öyle batıdaki angaryalar ile uğraşmadım, rütbeliler ile arkadaş gibiydim, en yüksek rütbe karakol komutanı yüzbaşıydı. Krallar gibi yedik içtik, sıkıldığım zaman çok azdır. Şikayet edebilecğim tek şey gece görüş sisteminin çıkardığı mazot kokusuydu.jeneratör

Bedelli konusuna gelecek olursam, zaten artık zaruri bir durum var belliki bu kadar dillendirildi. Bedelli bir sonuçtur, tartışılacak bir durum yok bana göre ihtiyaç varsa çıkar. Ayrıca görünen o ki tek tip kısa süreli askerliğe doğru gidiyoruz, 3 4 ay olabilir gibi. Kaynak pöhlere jöhlere ve ökk ya gitmeli ekseriyetle, uzman kadrosu daha da büyümeli.

Adam olma tartışmaları falan da tam komedi.

Ne kadar kolay bu duruma hayat kazanımı demek. Her insanın bir olmadığını, bazı insanların öyle bir tecrübe ile psikolojik olarak dağıldığı düşünülmüyor.
Askerliğin mantığı o zaten üstat onun için avsuturyada, isviçrede zorunlu askerlik var...Saçlar traş edilir, gençler tektipleştirilir ki bir aidiyet ve toplumsal bilinç kazandırılır hayır yani kaç ay yapılıyor ki :) benim dedem süvari imiş 4 sene askerlik yapmış atını kendisi getirmiş...Size at getirip hibe edin diyen yok ki kısa dönem yap gitsin işte en azından silah temizlemeyi, askeri heptatlon koşmayı öğrenirsin diyorum soran gençlere ayrıca başlığı da ben açmadım naçizane fikrimi beyan ediyorum karşıt görüştekilere hürmet ediyorum sıkıntı yok...

Bölgede karakolda yaptım hiç öyle batıdaki angaryalar ile uğraşmadım, rütbeliler ile arkadaş gibiydim, en yüksek rütbe karakol komutanı yüzbaşıydı. Krallar gibi yedik içtik, sıkıldığım zaman çok azdır. Şikayet edebilecğim tek şey gece görüş sisteminin çıkardığı mazot kokusuydu.jeneratör

Bedelli konusuna gelecek olursam, zaten artık zaruri bir durum var belliki bu kadar dillendirildi. Bedelli bir sonuçtur, tartışılacak bir durum yok bana göre ihtiyaç varsa çıkar. Ayrıca görünen o ki tek tip kısa süreli askerliğe doğru gidiyoruz, 3 4 ay olabilir gibi. Kaynak pöhlere jöhlere ve ökk ya gitmeli ekseriyetle, uzman kadrosu daha da büyümeli.

Adam olma tartışmaları falan da tam komedi.
Kandırıldık sayın renktaşım.
Bana sünnet olunca adam oluyorsun dediler.

Ben zaten babadan asker eğitimi ile yetişmiş birisiyim :)

Kaç yaşına girdim ama babamı görünce asker selamı vermediğim kaldı sadece. Oda olur bir gün herhalde. Nasıl bir piskokoji etki bıraktıysa artık bizde.

Askerliğin mantığı o zaten üstat onun için avsuturyada, isviçrede zorunlu askerlik var...Saçlar traş edilir, gençler tektipleştirilir ki bir aidiyet ve toplumsal bilinç kazandırılır hayır yani kaç ay yapılıyor ki :) benim dedem süvari imiş 4 sene askerlik yapmış atını kendisi getirmiş...Size at getirip hibe edin diyen yok ki kısa dönem yap gitsin işte en azından silah temizlemeyi, askeri heptatlon koşmayı öğrenirsin diyorum soran gençlere ayrıca başlığı da ben açmadım naçizane fikrimi beyan ediyorum karşıt görüştekilere hürmet ediyorum sıkıntı yok...
Askerliğin mantığı mı? Yahu bir insanın öyle bir tecrübe sonrası dağılmasının ne gibi bir mantığı var?

Ayrıca İsviçre'yi tam olarak bilmiyorum ama Avusturya ile ilgili Askerlik konusunu tam bilmiyorsun. Evet zorunlu askerlik var ama bunu ret etme imkanım var.

Emin gibiydim ama sallamamak için İsviçre ile ilgili baktım. Aynı Avusturya gibi.

askerlikde adam olmayi ogreniyorsun kadar sacma bisey duymadim hayatimda. bu hesapla turkiyede herkes adam olurdu.
bu arada
bedelli askerlik nedir

Askerliğin mantığı mı? Yahu bir insanın öyle bir tecrübe sonrası dağılmasının ne gibi bir mantığı var?

Ayrıca İsviçre'yi tam olarak bilmiyorum ama Avusturya ile ilgili Askerlik konusunu tam bilmiyorsun. Evet zorunlu askerlik var ama bunu ret etme imkanım var.
Almanya'da bile vardı 2010'a kadar...Bütçe yüzünden kaldırdılar ayrıca gelişmiş batı toplumunda hani o örnek alınan ülkelerden örnekleri çoğaltabilirim; Finlandiya, Danimarka (yeni kalktı almanyadan sonra yine mali sebepli), Yunanistan, Norveç...Avusturya'da da zorunlu askerlik var ama vicdani ret gibi bir durum olursa 9 aylığına yaşlı bakımı gibi toplumsal hizmetlerde bulunuyorsun askerlik 6 ret 9 ay oluyor yani...

Ayrıca güncel bir bilgi İsveç'te yani herkesin kaçmaya fink attığı en modern ve çağdaş ülkede 1 ocak 2018 itibariyle yeniden zorunlu askerlik geldi :) Zira askerlik sadece nöbet değil toplumsal birliktelik için de yapılır...Toplum böyle olunur öyle klavye başında vatandaşını düşman belleyerek değil...Gidin kaynaşın diyorum ben gençlere en nefret ettiğiniz tiplerle ortak yönlerinizi görün...Hepimiz galatasaraylıyız, hepimiz memleket çocuğuyuz adlarımız ahmet mehmet ali...

Uğur madem ortaya attın anlatayım. Avusturya ve İsviçre'de zorunlu askerlik var ama ret edebiliyorsun. Bunu yaptığın takdirde sivil hizmete alınıyorsun, misal yaşlı insanlara bakıyorsun, sokakları temizliyorsun, vs.

Ayrıca evli isen askerlikten, sivil hizmet dahil, nerede ise yırtmış oluyorsun. Çocuk var ise bu zorunluluk tamamen kalkıyor.

Aynı sistem Almanya'da vardı ama Almanya 2011 yılı itibari ile herhangi bir ülke ile savaş durumu olmadığı sürece zorunlu askerliği kaldırdı.

Üst Alt