Beyin Beyin Beyin - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Beyin Beyin Beyin

Cevap: Beyin Beyin Beyin

Barca 4-3-3 Oynuyor Arkadaslar.

------------------Victor Valdes-------------------------

-------Carles Puyol--------Gerard Pique-----------------

Daniel Alves-------------------------------------Adriano

-------------------Sergio Busquets----------------------

----Xavi Hernandez----------------Andres Iniesta--------

--------------------------------------------------------

Pedro Rodriguez--------David Villa-------------Lionel Messi

Rjkaard gitmeden önce oynadigimiz 4-3-3 (GS-Ankaragücü Rjkaard'in son maci)

------------------Ufuk Ceylan--------------------------

---------Servet Cetin---------Gökhan Zan--------------

Sabri Sarioglu--------------------------------Hakan Balta

--------------------Mustafa Sarp-----------------------

------Ayhan Akman--------------Lorik Cana-------------

--------------------------------------------------------

Juan Pablo Pino-------Milan Baros------Zvjezdan Misimovic

Futbol takımına beyinden önce, yönetim kuruluna beyin lazım. Çünkü 1 haftadır beyinlerini fb'ye emanet etmiş şekilde tavırlar sergiliyorlar..

10 numara oynacak adamın golcu özelliği olmalı,yani forvet arkası oynamalı. sadece orta açıp,kritik paslar veren 10 numara devri artık bitti.

Bir kere şuradan başlayalım 10 numara devri bitmez.Futbolun doğasına aykırı,sadece günümüzdeki elit takımlarda gördüğümüz 10 numaralar takım savunmasına yardım eden hale dönüştü.

Hangi takımlar 10 numara yani ofansif orta sahayla oynayıp başarılı olmuş ona bakalım.

2000'li yıllar Real Madrid= Zidane

2003-2004 yılı Porto= Deco

2005-2006 yılı Barcelona= Ronaldinho veya Deco

2009-2010 yılı İnter= Snejder

2011 yılı Hollanda Milli Takımı= Snejder

2008-2009 yılı Bordeaux= Gourcuff

2006-2007 yılı Milan= Kaka

2006 yılı İtalya Milli Takımı= Del Piero

2011 yılı Almanya Milli Takımı= Mesut Özil

10 numara devri bitmez.

Bir kere şuradan başlayalım 10 numara devri bitmez.Futbolun doğasına aykırı,sadece günümüzdeki elit takımlarda gördüğümüz 10 numaralar takım savunmasına yardım eden hale dönüştü.

Hangi takımlar 10 numara yani ofansif orta sahayla oynayıp başarılı olmuş ona bakalım.

2000'li yıllar Real Madrid= Zidane

2003-2004 yılı Porto= Deco

2005-2006 yılı Barcelona= Ronaldinho veya Deco

2009-2010 yılı İnter= Snejder

2011 yılı Hollanda Milli Takımı= Snejder

2008-2009 yılı Bordeaux= Gourcuff

2006-2007 yılı Milan= Kaka

2006 yılı İtalya Milli Takımı= Del Piero

2011 yılı Almanya Milli Takımı= Mesut Özil

10 numara devri bitmez.
Kaka,Mesut,Gourcuff,Sneijder tipik 10 numara değil(arkadaşın bahsettiği) Del Piero da bildiğin forvet.

Kaka,Mesut,Gourcuff,Sneijder tipik 10 numara değil(arkadaşın bahsettiği) Del Piero da bildiğin forvet.

10 numara terimi daha cok Hagi, Zidane, Figo gibi yukarıda saydıklarımın yanında klas hareketler yapan oyuncularla özdeslesti aslında. Fakat gercek anlamı o degildir.

10 numara = beyin, yani takımı yönlendiren oyuncu

Beyin derken sahadaki oyun-kurucudan bahsedilmek istenmis sanirim.

Klasik anlamda ofansif orta saha olsa da bu oyuncu, ligin ve takimin yapisina gore mevkisi degisik olabiliyor. Bu ofansif orta saha "The Hole" (delik/bosluk) diye tabir edilen rakip takimin defansi ile orta sahasinin tam arasinda oynayan eleman. Gunumuz futbolu cok hizli oldugu icin artik bu bolgede orta saha oyuncularini degil de forvetleri dusunuyor teknik adamlar. Farfan'in hatta Torres'in bile zaman zaman o bolgeye kaydirilmasi bu yuzden. Orta saha oyuncusundan feragat etmek istemiyor kimse, forveti geriye cekiyor.

Ingiltere'de mgenelde oyun kurucular daha derinde oynuyor. Fabregas, Liverpool'da zamaninda Alonso'nun oynadigi mevkiye alinan Charlie Adam vs. Bu durumda Emir'in ilk mesajinda formasyondaki defansif orta saha oyun kurucu oluyor. Italya'dan Pirlo, De Rossi ornekleri var. Daha yeni Madrid'e transfer olan Nuri.. Xavi de Rijkaard doneminde defansif ortasahaydi mesela.

Fransa'daki futbol kanatlardan oyun kurmaya daha musait oldugu icin Bastos, Nasri, Pires gibi adamlara verebiliyorlar bu yuku.

Uzun lafin kisasi oyun kurucu ozelliklerinde adam olduktan sonra her yerden kuruluyor oyun :) Arda da Pires tipinde iceriye kat edip oradan oyuna katki saglamayi seven bir oyuncu mesela. Hatta zamaninda Fatih Terim'in de Hagi'yi kanatlara kaydirdigini oradan oyun kuruldugunu cok net hatirliyorum.

Daha da ileri gitsek Lucio var Beckenbauer misali defanstan cikip oyun kuran. Taktik farkindaligi olsun da nerede oynarsa oynasin bence. Selcuk'a soyle duzgun bir p artner bulsak tamamdir bence. Bildigim kadariyla Fatih Terim cok seviyor bu kanattan oyun kurma islerini Felipe'yi falan da kanatta oynatmak icin cok israr etmisti, Arda'yi dusunuyordur muhtemelen.

10 numara devri kapanmadı sadece eskiden forvet arkası sabit oynuyolardı şimdi oyunu iki yönlü oynamak zorunda kalıyolar böyle bir oyuncu gsın ihtiyacı var yalnız maliyetide yüksek olur. orta sahaya kallstrom yada lucho gonzalez yeterli olacaktır

Mesut,Gourcuff, ve Snejder İngilizce tabirle bildiğin playmaker hücumda takımın beyni olan adamlar.(Arkadaşın bahsettiği gib)
istersen bir daha oku Arkadaşın bahsettiği daha durağan forvet arkası serbest olan öldürücü paslar atan ama takım defansına sıfır katkıda bulunan adamlardan bahsediyor Mesut,Gourcuff ve Sneijder son derece etkin(durağan olmayan) defansa gerektiğinde yardım edebilen her türlü takım sistemini uygulayabilen adamlar.Günümüzde durağan 10 numaralarla oynayan takımlar bence 10 kişi oynuyor bu benim görüşüm.

Kavramlar biraz değişiyor. Şimdi bizde Selçuk var. O alıyor, veriyor, iyi toplar atıyor. Bu sene yeterli. Onun yanına çoğu arkadaşın dediği gibi Cambiasso tadında bir adam lazım. Cambiasso kadar iyi olması lazım. Bu, transfer gündeminin ilk sırasında yer almalı bence. Sonra, stoper, sol bek, santrfor vs.

Fatih hoca nın takımında herkez koşmak zorundadır ben beyindense iki yönlü oyuntu tercih ederim.Selçuk ta bana göre iyi bir beyindir yanında Cambiasso ile müthiş ikili olurlar.Ben tek forvet klasik 3 lü orta sahadan yanayım.Diego tarzı değil de Cambiasso Yekta Selçuk örnek tabi...İniesta Xavi mascherano gibi

istersen bir daha oku Arkadaşın bahsettiği daha durağan forvet arkası serbest olan öldürücü paslar atan ama takım defansına sıfır katkıda bulunan adamlardan bahsediyor Mesut,Gourcuff ve Sneijder son derece etkin(durağan olmayan) defansa gerektiğinde yardım edebilen her türlü takım sistemini uygulayabilen adamlar.Günümüzde durağan 10 numaralarla oynayan takımlar bence 10 kişi oynuyor bu benim görüşüm.

Ne yani Snejder,Mesut ve Gourcuff biraz takım savunmasına yardımcı hareketli diye 10 numara olmuyor mu? Senin bahsettiğin tipte 10 numara hiç olmadı.

Üst Alt