Bir Tanrı Varsa!... - Sayfa 12 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bir Tanrı Varsa!...

Serdar Demir renktaşımıza hakaret olur bu.Üslubu fevri olsa da,gayet donanım sahibi olduğu bir gerçek.

Kusura bakma ama Kuran'ı okumayıp Kuran'da var diyen müslüman kadar kapasitesi var.
Kuran'ı 3-4 kere okuyan biri bilir ki bir hususta tek ayet yoktur, onu açıklayan başka ayetler vardır. Kuran'daki ayetleri herkes kendince yorumlayabilir ama bütünlük içinde kalmalı.
Tutup ayetin yarısından eleştiri yapan, ganimet hususunu dahi bilemeyen adama ben donanımlı demem.

Dahası bir iki sene evvel deistik agnostisizm yanlısıydı kendisi, bir enerji, güç vs derdi inandığı şeye. Şimdi kendi tabiri ile tam agnostik yarım da ateist. Esasen ateizme daha yakın duran biri, veya objektiflik nedir bilmeyen biri. Agnostik birinin teizm ile ateizm kardeşler arasındaki spektrumda yer almasına lafım yok ama Serdar'ın bu hususta tutarlı olduğunu söyleyemeceğim.

Copy paste yazdıklarının dibini dolduramayacağını bildiğinden kendince olmadık saptamalarda bulunur. Sanki o dönemlerde yaşamış gibi. Ha Sato olsa derdim ki şöyle kaynaklar var islamdan etkilenmeyip o dönemi anlatan, Sato da paylaşabilir bunları ama konu Serdar olunca o tarihlerde yaşamış gibi işkembe-i kübradan sallar durur.

Önceden başka bir ayet konusunda izahatta bulunmuştum kendisine ama anlamak işine gelmişti. Ayetin yarısını okumuş, yarısını bırakmıştı. Eleştiriye konu şey de zaten o ayetin yarısında yer alıyordu. Üstte ganimetten dem vurmuş, bilse, okumuş olsa bütün ganimetle alakalı ayetleri, sonra araştırsa paylaşım nasıl olduğunu, mantık çerçevesinde bu iddiasından vazgeçecekti. En başta dediğim gibi siz bir ayeti okurken bir bakın konuyla alakalı diğer ayetlere, sonra araştırın bu ayet ne zaman gelmiş, hangi olaya binaen gelmiş...

ayetleri cımbızladığımı iddia eden birileri de konuya dahil olduğuna göre kadro tamam :)

cahil bir insan olarak soruyorum peki.. hangi ayet ile birlikte okursak bu ayet daha tatlı görünecek gözümüze?

Ahzab 50

Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helal kıldık. Ayrıca, diğer mü'minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber'e bağışlayan, Peygamber'in de kendisini nikahlamak istediğiherhangi bir mü'min kadını da (sana helal kıldık.) Mü'minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz.Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

vay arkadaş.. kaynak "islam üstündür"

ya ne diyeceklerdi.. mahmut mu desinler.. ben de sana hristiyanlıkla ilgili bir propaganda sitesini ve oradaki ayetleri göstereyim.. imana gelip hristiyan olacak mısın..

o linkteki herşeyi biz burada bir bir çürüttük.. forumun eskileri bilir..

misal:

Enbiya 32
Gökyüzünü de korunmuş bir tavan yaptık.

yahu buradan ozon tabakasını hangi akla hizmet çıkarıyorsun..

gökyüzü tavan mıdır? muhammed belli ki dünyayı düz zannediyor.. yıldızları da bi çeşit tavana asılı ışık sanıyor ki tavan demiş..

Acayipsin :D Nerden kaynak bulmamı bekliyordun ki. ateizm.org dan mi yoksa Galatasaray resmi sitesinden mi

Sen bilimle ilgili ayet yok dedin bende bilimle ilgili ayetleri açıklayan bir siteyi paylaştım.
Gökyüzünü bilimle ilgili olarak görüyor musun görmüyor musun? Ayete inanmayabilirsin ama bunların bilimle ilgisi olmadığını söylersen kendini çok zorlamış olursun

Neyle ilgili ya futbolla mı ilgili ?

@Mustafa Canaslan renktaşımız da gayet donanımlı bir insandır,onu da unutmayalım.

Estağfurullah, hiç öyle bir iddiam yoktur, bak utandım şimdi:red:...Yine de teveccühün için teşekkür ederim...

Belirtmem gerekir ki mevzuda Serdar kadar donanımlı biri yok, haklı-haksız diye veya hangi tarafta olduğuyla ilgili söylemiyorum bunu, kendisine dava edindiği aşikar. Karşı tarafta da bu işlere onun kadar kafa yormuş, eşdeğer donanımda birileri olabilseydi daha kaliteli bir tartışmaya şahit olabilirdik; kusura bakmasınlar gayretlerini görüyorum ama savundukları bilindik argümanlara Serdar' ın cevapları cebinde hazır zaten...

Tabi burası bir spor ve taraftar platformu. Dini konulara layıkıyla vakıf ilahiyatçılar için filan ''Malayani işler'' kategorisine girer. Bu sebeple Serdar' a daha önce de bu türden konular için öyle kişilerle bulabileceği platformlara takılmasını önermiştim. Belki takılıyordur da oradan elde ettiği malzemeleri bu hafif platformda kullanıyordur!?:confused::p...

Estağfurullah, hiç öyle bir iddiam yoktur, bak utandım şimdi:red:...Yine de teveccühün için teşekkür ederim...

Belirtmem gerekir ki mevzuda Serdar kadar donanımlı biri yok, haklı-haksız diye veya hangi tarafta olduğuyla ilgili söylemiyorum bunu, kendisine dava edindiği aşikar. Karşı tarafta da bu işlere onun kadar kafa yormuş, eşdeğer donanımda birileri olabilseydi daha kaliteli bir tartışmaya şahit olabilirdik; kusura bakmasınlar gayretlerini görüyorum ama savundukları bilindik argümanlara Serdar' ın cevapları cebinde hazır zaten...

Tabi burası bir spor ve taraftar platformu. Dini konulara layıkıyla vakıf ilahiyatçılar için filan ''Malayani işler'' kategorisine girer. Bu sebeple Serdar' a daha önce de bu türden konular için öyle kişilerle bulabileceği platformlara takılmasını önermiştim. Belki takılıyordur da oradan elde ettiği malzemeleri bu hafif platformda kullanıyordur!?:confused::p...

Estağfurullah, benim de donanımlı olmak gibi bir iddiam yok..

hatta sen de biliyorsun ki aslında hepimiz hala çok cahiliz.. yavaş yavaş öğrenmeye devam ediyoruz her gün..

ben aptal ve cahil olayım da herkes akıllı olsun.. bundan gocunmam.. :)

Ahzab 50. Sure ateizmi savunanların klasik bahsettği suredir. Keşke 51. Ve 52. Sureleri de okusaydınız.
Ateist forumdan değil kaynak kusura bakmayın

Sorularla İslamiyet

sorularla islamiyetin hiç bir işe yaramayan cevaplarından sadece biri.. seni bu cevap tatmin ettiyse ne mutlu :)

neymiş devir hazır değilmiş de akraba evliliğini kaldıramamış.. sen peygambersin yahu.. sen bir şey değiştirmeyeceksin de ben mi değiştireceğim..

devir böyle hacılar.. o yüzden ben de bütün dayı, hala ve teyze kızlarını almaya devam edeceğim..

bir de Allah'ın sözüydü hani bu.. Allah diyor ki sana bütün hala, teyze ve dayı kızları helaldir.. üstüne de cariyeler cabası..

"diğer müminlere değil de sana has olmak üzere" diyor bir de ayette :) devir buna mı hazırmış?

devir hazır değil diye misli misli kendime koyayım demiş herhalde :D

Son düzenleme:
Serdar sen misyoner degilsin. Bende de inancsiz degilsin.En azindan kucukkende olsa namaz,cuma, oruc bikere de olsa denemissindir.Ben dogustan dinsizim. Ailem bana 7-8 yasindan sonra o ozgurlugu vermis lakin senin gibi forumlarda veya kendi yasantmda bunu insanlara dikte etmeye calismiyorum. Biraz seni mac basliklarinda falan gorsem fikrim degisir. Birak kim neye tapiyorsa tapsin. Sen dogru bildigini kendine sakla. Musluman veya hristiyan artik hangi dine mensup ne arkadas varsa Serdar adina ozur dilerim. Bence sorgulanacak yer burasi degil akil ve kalp..

Tapatalk

Serdar sen misyoner degilsin. Bende de inancsiz degilsin.En azindan kucukkende olsa namaz,cuma, oruc bikere de olsa denemissindir.Ben dogustan dinsizim. Ailem bana 7-8 yasindan sonra o ozgurlugu vermis lakin senin gibi forumlarda veya kendi yasantmda bunu insanlara dikte etmeye calismiyorum. Biraz seni mac basliklarinda falan gorsem fikrim degisir. Birak kim neye tapiyorsa tapsin. Sen dogru bildigini kendine sakla. Musluman veya hristiyan artik hangi dine mensup ne arkadas varsa Serdar adina ozur dilerim. Bence sorgulanacak yer burasi degil akil ve kalp..

Tapatalk

ozrunu kabul ediyorum
ve de katolik dini adina serdar demiri kiniyorum yeter artik

Serdar sen anlattin diye inanan kimse inanmasindan vazgecip yada acaba demeyecek bundan emin ol. Sorgulanacak seyler icin zaman lazim. 3 jenerasyon sonra farkli olacak dunyada hersey. Dine karsi degilim olmasinin gerektigine inaniyorum bazi cografyalar adina. Lakin dinsiz de yasaniyor din ile de.. sadece dunayaya biraz zaman vermek lazim. Degisim zamanla olur.

Tapatalk

Bir Tanri Varsa diye baslik acmissin. Bence tanri var. Dinsiz biri olarak tanrinin varligi bile beni mutlu ediyor. Tanri yok demek cok iddiali degil mi ? Inananlar icinde tanri kutsaldir. Yani bunu dert etmek sacma geliyor bana. Bence eforunu baska seylerde harcasan daha basarili olursun. Ben ismailaga cemaatinin icinde dinsiz buyudum. O yuzden kim ne nekadar insan iyi bilirim :)

Tapatalk

[FONT=&quot]Biz insanız ve yanılabiliriz. Emin olunamayacak konularda, her an önüne konulacak bir fikirle sendeleyebilecek insanın hodri meydan demesi pek akıl karı değil.[/FONT]
[FONT=&quot]Öncelikle Zariyat 47 ile alakalı olarak birbirinden farklı anlamlar çevirilerde kullanılmış.
Kimsenin işgüzarlık yapmaya çalıştığı yok, metnin orijinal çevirisi diye bir kavram da olamaz. Ayetin orijinali arapça zaten, türkçe anlamında meseleye farklı yaklaşımlar, yorumlar olmuştur. Bu yorumlar da kelimenin anlamları dışına çıkamaz zaten.

[/FONT]
[FONT=&quot]Ayetin birkaç çevirsi şöyle:
Zariyat 47[/FONT]
[FONT=&quot]İbni kesir: “Göğü gücümüzle biz kurduk, ve muhakkak ki biz, genişleticiyiz.”
[/FONT]
[FONT=&quot]İbni kesir, 1301-1373 yılları arasında yaşamış biri.

Elmalılı Hamdi Yazır: “Biz göğü kudretimizle bina ettik. Hiç şüphesiz biz, çok genişlik ve kudret sahibiyiz.”
Elmalılı 1878-1942 yılları arası yaşamış.

Diyanet: “göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz bizim (her şeye) gücümüz yeter.”

Sonra bu değişmiş ve şu şekle dönmüş.
“Göğü kendi ellerimizle biz kurduk ve biz (onu) elbette genişleticiyiz”

Seyyid Kutub: “Göğü gücümüzle biz kurduk; şüphesiz biz onu genişleticiyiz.”
Yaşar Nuri Öztürk: “Göğe gelince, onu biz ellerimizle kurduk. Hiç kuşkusuz, biz, genişleticileriz”
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]
Bilimin evrenin genişlediği gerçeğini ortaya koymadan önce de bu ayete bu anlamı verenler oldu. Elmalılı gibi farklı bir anlam vereni de eleştirmem. Bilimsel olarak bilinmediği için kendisi için daha mantıklı olarak o yorumu yapmış olabilir.
Fakat bu kitabın üstün bir Yaratıcı tarafından indirildiğini kabul eden için Zariyat 47’nin evrenin genişlediğini söylemesini kabul etmekte zorluk yok.

Peki bu kitap başka bilimsel gerçekliklere değinmedi mi? Hiç mi?

[/FONT]
[FONT=&quot]Ben bir derleme olarak koyuyorum buraya, zaten inanan için bilinen şeyler. Daha önce bilmese dahi okuduğunda hak vereceği şeyler. İnanmayan da yine inanmamaya devam edebilir. Ama bak bunlar da var demek için koyuyorum.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Bizden önce de olduğu gibi, bizim de şahit olduğumuz bu dönemde dahi, evrenin bir başlangıcının olup olmadığı bilimde büyük bir tartışma konusudur.
Evren ya hep vardır yahut yoktan var edilmiştir.
Aristo evrenin sabit olduğunu, Newton’da sonsuz olduğunu söylemiştir.[/FONT]
[FONT=&quot]Kuran’a bakıyoruz;
[/FONT][FONT=&quot]
Ahkaf 3
“Gökleri ve yeri ve ikisi arasındakileri hak olarak ve belirlenmiş bir süre için yarattık biz." [/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]
Evrenin bir başlangıcının olduğunu ve sonunun geleceğini belirtiyor Kuran.

Yine başka bir ayette rüzgarlardan bahsediliyor fakat yağmurla beraber farklı bir gerçeklikle.

Hicr 22
“Biz rüzgarları aşılayıcı olarak gönderdik ve gökten su indirip sizi onunla suladık. O suyu da hazinelerde tutan da siz değilsiniz.”

Elmalılı Hamdi Yazır

Aşılayıcı ya da dölleyici anlamlarına geliyor ayetteki mevzu kelime. Rüzgarla dölleme nasıl oluyor, herkesin ilkokul, ortaokul zamanlarından bilgisi vardır. Rüzgarla beraber çiçekli bitkilerin polenlerinin dişi üreme organına dahil olmasıyla vuku bulan bir çiftleşme ayini.

Kuran’da ayetler arası mükemmel bir bağlantı yani ayetler arası ağ mevcut.
bir surenin bir ayetinde anlatılan olay, başka bir sureden bir ayetle tamamlanıyor, cevaplanıyor ya da ek yapılıyor.
Mesela
[/FONT][FONT=&quot]Taha 53[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]"Yeryüzünü size beşik yapan, onda sizin için yollar açan, gökten su indiren O'dur. Biz o suyla çeşitli bitkilerden çiftler çıkardık."[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Hicr 22’deki dölleme olayı, taha 53’teki bitkilerden erkek ve dişi çiftlerin çıkarılmasıyla bütünleşiyor.

Dünya atmosferinde biz biliyoruz ki, yükseğe çıkıldıkça oksijen miktarı azalıyor. Himalayalara çıkan dağcılar belli yükseklikten sonra oksijen tüpüne ihtiyaç duyar. Yükseklerde insan vücudunun vereceği tepki aynen şu ayetteki benzetme gibi değil midir? [/FONT]
[FONT=&quot]
En’am 125
Allah, iyiye ve güzele götürmek istediğinin göğsünü İslam'a açar. Kimi de saptırmak isterse gönlünü sanki göğe yükseliyormuş gibi daraltıp tıkar. Allah, iman etmeyenleri böyle pislik içinde bırakır.

[/FONT]
[FONT=&quot]Ben Muhammedin gittiği Hira Mağara’sının bulunduğu Nur Dağı’nın yükseklğinin 2500m ve üzeri olduğunu sanmıyorum.[/FONT]
[FONT=&quot]Bir başka ayet,[/FONT]
[FONT=&quot]Neml88[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]“Sen dağlara bakar da onları donuk, durgun görürsün. Oysaki onlar, bulutların dolaştığı gibi dolaşmaktadır. Herşeyi güzel ve mükemmel yapan Allah'ın sanatıdır bu. Yaptıklarınızdan gereğince haberdardır O.”[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]
Bu ayete nasıl bir yorum farklılığı katabilirsin,
Mevlana denen adamın mesnevisi mi bu, “mesnevi tanrı tarafından indirildi” dediğinde, muridleri için “ya aslında orda öyle demek istemedi” diye kıvırma payı olsun.
Coğrafyadan orojenik ve epirojenik hareketleri biliyoruz. Dağlar sabit değil biliyoruz. Kıtalar sabit değil. Ee?

Tarık Suresi’nin ilk üç ayeti çok ilginçtir;

“Andolsun göğe ve Tarık’a”
“Nereden bileceksin sen Tarık’ın ne olduğunu?”
“ O delen yıldızdır”

Tarık, anlam olarak tokmak gibi vuran, vuruşu olan anlamlarına geliyor.
Hem delen, hem vuran, hem de yıldız. Ne ola ki bu?
Nötron Yıldızı desem.
Bu yıldız bir süpernovanın patlamasıyla kendi içine çöken, kütlesi inanılmaz boyutlara ulaşan, hareket halinde bir yıldız hali. Bir çay kaşığı kadar miktarı 1 milyon ton kadar yoğunlukta bu yıldızın.
Evet dönemine göre bilinmesi mümkün değil. Zaten ayet de bilmezsiniz diyor.
Katılır ya da katılmazsınız, bu bir yorumdur neticede. [/FONT]
[FONT=&quot]Fakat yukarıdaki ayetleri inandırıcı bulmamak hele hele o dönemde bir insanın yazdığını söylemek bence kolaya kaçmak olur.
Başka ayetler de var tabii, eklerim sonra.

[/FONT]

sorularla islamiyetin hiç bir işe yaramayan cevaplarından sadece biri.. seni bu cevap tatmin ettiyse ne mutlu :)

neymiş devir hazır değilmiş de akraba evliliğini kaldıramamış.. sen peygambersin yahu.. sen bir şey değiştirmeyeceksin de ben mi değiştireceğim..

Sen de kaynak beğenmiyorsun :) keyfe göre onun cevabı şöyle bunun cevabı böyle vs. Birşeyleri seni ikna etmek için paylaşmıyorum da aradığın sorulara cidden cevap bulamadığını düşünüyor musun. Ya da tüm herşeyi geç şunu sorayım. Bir tanrının varlığına inanmak mı istemiyorsun yoksa tanrı kesinlikle yoktur algısı içerisinde misin? Son olarak da hayatının çeşitli evrelerinde hiç sığınacak birşey aradın mı? Atıyorum kötü bir olayla karşılaştın veya çaresizlik içindesin. Neye sığınırsın veya ne yaparsın? Bizler inananlar olarak klasiktir ya "Allah büyük" deriz. Sen ne dersin mesela? Sadece merakımdan soruyorum. Anlamaya çalışıyorum yani. İyi forumlar :)
Birde bana önerebileceğin bir ateist forum var mı

Sen de kaynak beğenmiyorsun :) keyfe göre onun cevabı şöyle bunun cevabı böyle vs. Birşeyleri seni ikna etmek için paylaşmıyorum da aradığın sorulara cidden cevap bulamadığını düşünüyor musun. Ya da tüm herşeyi geç şunu sorayım. Bir tanrının varlığına inanmak mı istemiyorsun yoksa tanrı kesinlikle yoktur algısı içerisinde misin? Son olarak da hayatının çeşitli evrelerinde hiç sığınacak birşey aradın mı? Atıyorum kötü bir olayla karşılaştın veya çaresizlik içindesin. Neye sığınırsın veya ne yaparsın? Bizler inananlar olarak klasiktir ya "Allah büyük" deriz. Sen ne dersin mesela? Sadece merakımdan soruyorum. Anlamaya çalışıyorum yani. İyi forumlar :)
Birde bana önerebileceğin bir ateist forum var mı

Şu boldladığım yer çok önemli.Güzel,cevaplanması gereken bir soru.

Serdar bakalım ne diyecek buna,teklifime de yanıt alamadım halen. :D

''Andolsun, mallarınızla ve canlarınızla imtihan edileceksiniz ve sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve şirk koşmakta olanlardan elbette çok eziyet verici (sözler) işiteceksiniz. Eğer sabreder ve sakınırsanız, (bu) emirlere olan azimdendir.'' Âl-i İmrân 3/186

O vakit problem nedir ?

[FONT=&quot]Biz insanız ve yanılabiliriz. Emin olunamayacak konularda, her an önüne konulacak bir fikirle sendeleyebilecek insanın hodri meydan demesi pek akıl karı değil.[/FONT]
[FONT=&quot]Öncelikle Zariyat 47 ile alakalı olarak birbirinden farklı anlamlar çevirilerde kullanılmış.
Kimsenin işgüzarlık yapmaya çalıştığı yok, metnin orijinal çevirisi diye bir kavram da olamaz. Ayetin orijinali arapça zaten, türkçe anlamında meseleye farklı yaklaşımlar, yorumlar olmuştur. Bu yorumlar da kelimenin anlamları dışına çıkamaz zaten.

[/FONT]
[FONT=&quot]Ayetin birkaç çevirsi şöyle:
Zariyat 47[/FONT]
[FONT=&quot]İbni kesir: “Göğü gücümüzle biz kurduk, ve muhakkak ki biz, genişleticiyiz.”
[/FONT]
[FONT=&quot]İbni kesir, 1301-1373 yılları arasında yaşamış biri.

Elmalılı Hamdi Yazır: “Biz göğü kudretimizle bina ettik. Hiç şüphesiz biz, çok genişlik ve kudret sahibiyiz.”
Elmalılı 1878-1942 yılları arası yaşamış.

Diyanet: “göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz bizim (her şeye) gücümüz yeter.”

Sonra bu değişmiş ve şu şekle dönmüş.
“Göğü kendi ellerimizle biz kurduk ve biz (onu) elbette genişleticiyiz”

Seyyid Kutub: “Göğü gücümüzle biz kurduk; şüphesiz biz onu genişleticiyiz.”
Yaşar Nuri Öztürk: “Göğe gelince, onu biz ellerimizle kurduk. Hiç kuşkusuz, biz, genişleticileriz”
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]
Bilimin evrenin genişlediği gerçeğini ortaya koymadan önce de bu ayete bu anlamı verenler oldu. Elmalılı gibi farklı bir anlam vereni de eleştirmem. Bilimsel olarak bilinmediği için kendisi için daha mantıklı olarak o yorumu yapmış olabilir.
Fakat bu kitabın üstün bir Yaratıcı tarafından indirildiğini kabul eden için Zariyat 47’nin evrenin genişlediğini söylemesini kabul etmekte zorluk yok.

Peki bu kitap başka bilimsel gerçekliklere değinmedi mi? Hiç mi?

[/FONT]
[FONT=&quot]Ben bir derleme olarak koyuyorum buraya, zaten inanan için bilinen şeyler. Daha önce bilmese dahi okuduğunda hak vereceği şeyler. İnanmayan da yine inanmamaya devam edebilir. Ama bak bunlar da var demek için koyuyorum.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Bizden önce de olduğu gibi, bizim de şahit olduğumuz bu dönemde dahi, evrenin bir başlangıcının olup olmadığı bilimde büyük bir tartışma konusudur.
Evren ya hep vardır yahut yoktan var edilmiştir.
Aristo evrenin sabit olduğunu, Newton’da sonsuz olduğunu söylemiştir.[/FONT]
[FONT=&quot]Kuran’a bakıyoruz;
[/FONT][FONT=&quot]
Ahkaf 3
“Gökleri ve yeri ve ikisi arasındakileri hak olarak ve belirlenmiş bir süre için yarattık biz." [/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]
Evrenin bir başlangıcının olduğunu ve sonunun geleceğini belirtiyor Kuran.

Yine başka bir ayette rüzgarlardan bahsediliyor fakat yağmurla beraber farklı bir gerçeklikle.

Hicr 22
“Biz rüzgarları aşılayıcı olarak gönderdik ve gökten su indirip sizi onunla suladık. O suyu da hazinelerde tutan da siz değilsiniz.”

Elmalılı Hamdi Yazır

Aşılayıcı ya da dölleyici anlamlarına geliyor ayetteki mevzu kelime. Rüzgarla dölleme nasıl oluyor, herkesin ilkokul, ortaokul zamanlarından bilgisi vardır. Rüzgarla beraber çiçekli bitkilerin polenlerinin dişi üreme organına dahil olmasıyla vuku bulan bir çiftleşme ayini.

Kuran’da ayetler arası mükemmel bir bağlantı yani ayetler arası ağ mevcut.
bir surenin bir ayetinde anlatılan olay, başka bir sureden bir ayetle tamamlanıyor, cevaplanıyor ya da ek yapılıyor.
Mesela
[/FONT][FONT=&quot]Taha 53[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]"Yeryüzünü size beşik yapan, onda sizin için yollar açan, gökten su indiren O'dur. Biz o suyla çeşitli bitkilerden çiftler çıkardık."[/FONT][FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Hicr 22’deki dölleme olayı, taha 53’teki bitkilerden erkek ve dişi çiftlerin çıkarılmasıyla bütünleşiyor.

Dünya atmosferinde biz biliyoruz ki, yükseğe çıkıldıkça oksijen miktarı azalıyor. Himalayalara çıkan dağcılar belli yükseklikten sonra oksijen tüpüne ihtiyaç duyar. Yükseklerde insan vücudunun vereceği tepki aynen şu ayetteki benzetme gibi değil midir? [/FONT]
[FONT=&quot]
En’am 125
Allah, iyiye ve güzele götürmek istediğinin göğsünü İslam'a açar. Kimi de saptırmak isterse gönlünü sanki göğe yükseliyormuş gibi daraltıp tıkar. Allah, iman etmeyenleri böyle pislik içinde bırakır.

[/FONT]
[FONT=&quot]Ben Muhammedin gittiği Hira Mağara’sının bulunduğu Nur Dağı’nın yükseklğinin 2500m ve üzeri olduğunu sanmıyorum.[/FONT]
[FONT=&quot]Bir başka ayet,[/FONT]
[FONT=&quot]Neml88[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]“Sen dağlara bakar da onları donuk, durgun görürsün. Oysaki onlar, bulutların dolaştığı gibi dolaşmaktadır. Herşeyi güzel ve mükemmel yapan Allah'ın sanatıdır bu. Yaptıklarınızdan gereğince haberdardır O.”[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]
Bu ayete nasıl bir yorum farklılığı katabilirsin,
Mevlana denen adamın mesnevisi mi bu, “mesnevi tanrı tarafından indirildi” dediğinde, muridleri için “ya aslında orda öyle demek istemedi” diye kıvırma payı olsun.
Coğrafyadan orojenik ve epirojenik hareketleri biliyoruz. Dağlar sabit değil biliyoruz. Kıtalar sabit değil. Ee?

Tarık Suresi’nin ilk üç ayeti çok ilginçtir;

“Andolsun göğe ve Tarık’a”
“Nereden bileceksin sen Tarık’ın ne olduğunu?”
“ O delen yıldızdır”

Tarık, anlam olarak tokmak gibi vuran, vuruşu olan anlamlarına geliyor.
Hem delen, hem vuran, hem de yıldız. Ne ola ki bu?
Nötron Yıldızı desem.
Bu yıldız bir süpernovanın patlamasıyla kendi içine çöken, kütlesi inanılmaz boyutlara ulaşan, hareket halinde bir yıldız hali. Bir çay kaşığı kadar miktarı 1 milyon ton kadar yoğunlukta bu yıldızın.
Evet dönemine göre bilinmesi mümkün değil. Zaten ayet de bilmezsiniz diyor.
Katılır ya da katılmazsınız, bu bir yorumdur neticede. [/FONT]
[FONT=&quot]Fakat yukarıdaki ayetleri inandırıcı bulmamak hele hele o dönemde bir insanın yazdığını söylemek bence kolaya kaçmak olur.
Başka ayetler de var tabii, eklerim sonra.

[/FONT]

Bunların hepsi doğayı izleyen herhangi bir bedevi tarafından yazılabilecek şeyler..

Misal paylaştığın şu ayet:

Taha 53
"Yeryüzünü size beşik yapan, onda sizin için yollar açan, gökten su indiren O'dur. Biz o suyla çeşitli bitkilerden çiftler çıkardık."

:D yağmura bakan herhangi bir bedevi "size gökten su indiren odur" diyebilir..

Yukarıdaki ayetleri mucize zanneden insanlara ne denebilir ki ;)

Üst Alt