Büyük Liderler-Tarık Bin Ziyad- Yakın tüm gemileri!.. - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Büyük Liderler-Tarık Bin Ziyad- Yakın tüm gemileri!..

Cevap: Büyük Liderler-Tarık Bin Ziyad- Yakın tüm gemileri!..

Bende farklı bir isim belirtsem o zaman başlık ve içerikte tartışılanlar arasında bir bağ kalmazdı. Burası ilk kim yazılacak tartışmasına döner ve bir sonuç alınamazdı. Her neyse;

Tarık Bin Ziyad'ın sadece ismini duydum ve gemileri yaktırdığını biliyorum. Daha sonra İslam ordularının ilerlemeleri Pirenelere kadar sürdü. Burda Franklar ile yapılan savaş sonucunda her iki taraf da birbirine kesin olarak üstünlük kuramadı. Poitiers savaşı olarak adlandırılan bu savaş aslında hem Avrupa hem de İslam tarihi açısından bir dönüm noktası idi. Eğer Müslümanlar İspanya'nın fethinden sonra bu savaşı kazansalar İslamiyet, Avrupa içlerine daha fazla yayılma şansı bulacaktı. Bir diğer önemli nokta da İslam orduları bu savaştan geri çekilirken Franklarin onları izlememesidir. Bazı tarihçiler eğer Franklar onları izleseydi İspanya'ya kadar uzanabilir ve İspanya'dan İslam medeniyetini sürebilecekleri belirtirler.

Tarık Bin Ziyad'ın bu seferi ve sonucunda İspanya'nın fethi İslam tarihi açısından olduğu kadar dünya ve Avrupa tarihi açısından önemlidir ve günümüzde Andalucia da uzun yüzyıllar sanırsam 8 yüzyıl boyunca yaşayan bir İslam medeniyetinin izleri görülebilir. O dönem için Endülüs ya da Andalucia tam olarak bir kültürler karışımıydı ve çok mozaikti. İSlam sanatı ile beraber, Bizans sanatı ve Roma sanatı gibi etkilerin de izleri vardı bölgedeki dönemin sanat anlayışında.

Zaten günümüz Andalucia'sında İslam etkisinin izleri bazı bölgelerde hem eserler bazında hem de sokaklar bazında kendini hemen açığa vurur. İslam kentine özgü olan dar ve çıkmaz sokaklar, kamu alanlarının yokluğu vs. vs. tamamen görülür bölgenin yıkılmamış ayakta kalmış yerlerinde. İspanya'nın diğer kentlerindeki yapı daha çok Roma hukukuna dayanan ve bu şekilde belirli kamu alanlarını içinde barındırması gerektiğinden daha planlı ve düzenlidir Andalucia'nın tarihsel sokaklarına göre. Çok önemli bir kültür merkezi de olmuş aynı zamanda Endülüs. Önemli eserlerin yazıldığı, çok büyük kütüphanelerin kurulduğu önemli bir merkezmiş İslam dünyasında. Tabi bu kütüphaneler ve eserlerin belirli bir kısmı bölgenin İslam eğemenliğinden çıkmasıyla darbe almış, bazıları bilinçli olarak yıkılmış..

Tarık Bin Ziyad'ın bu fethi sonucunda kurulan Endülüs Emevileri biraz da yalnız yaşamışlar uzun yüzyıllar boyunca her ne kadar İslam dünyasına yakın olsalarda bir nevi köprü durumunda kalmış bu devlet. Hatta gene bazı tarihçiler Avrupa'daki Rönasans ve Reform sürecine giden yolda Endülüs'ün çok önemli olduğunu İslam dünyasında daha halen tanınan eski Grek eserlerinin Endülüs sayesinde tekrar Avrupa'da tanındığı ve bu şekilde Avrupa'da bir uyanmanın başladığını savunurlar.

Bir de etkileşim kültür ve sanatla beraber dilde de gerçekleşmiş. Mesala İspanyolca'da belediye başkanı alcade gibi birşeydi. Bu da İslam dünyasındaki el kadı kelimesini çağrıştırır.

Öncelikle bilgiler için teşekkürler. Dediğin savaş zannediyorum Tarık bin Ziyad'ın ölümünden 12 yıl sonra gerçekleşti. İyi bir intikam olarak anılırmış hatta. O savaş kazanılsa Avrupa'nın toplumsal yapısı daha farklı şekillenecekti burası muhakkak.

Tarık Bin Ziyad'ın gemileri yaktırması müthiş bir olaydır. Yalnız sadece "Artık geriye dönüş kalmadı yaşamak için tek şans zafer" düşüncesini askerlere vermek değildi buradaki düşüncesi bence. Anlatılanlara göre çok daha derin bir adammış. O zamanın doğu felsefesi gerçekten çok bilge insanlar çıkartmıştır. Yani askerlerine biz burayı sadece fethetmeye gelmedik, burayı yaşayacağınız yer olarak görüp sahiplenin, geri dönmeyi düşünmeyin. gibi bir mesaj vermek istemiş de olaiblir. Durumlar da öyle gelişti nitekim.

Doğu o dönem ve daha sonrasında uzun yüzyıllar boyunca felsefe, bilim, kültür vs. alanlarında Avrupa'ya göre çok ileri. Orası kesin. Hem İskender'in daha öncesindeki Doğu seferi bu şekilde Grek kültürünün belirli şekilde biçim değiştirse de Doğu'ya ulaşmasını sağladı. Daha sonra İslam medeniyetinin kurulduğu coğrafya ve sonrasında İranın ve Bizansın yenilgilere uğratılması eski kültür miraslarının üzerindeki bölgelerde egemenlik kurması da çok ilerletti İslam medeniyetini. Hem yeni bir İslam medeniyeti kuruldu aynı zamanda bu medeniyet geçmiş medeniyetlerinin bilgi birikimini de öğrendi. Mesala o dönemlerde ve uzun yüzyıllar boyunca Antik klasikler Doğu'lu Müslümanlarca biliniyordu. Uzun yüzyıllar sürecinde hem Tarık Bin Ziyad gibi komutanlar çıkardı onun dışında da pek çok önemli bilim adamı çıkardı, dünya medeniyetine önemli katkılarda bulundu, aynı şekilde bilim dünyasına da.

Gemileri yaktırması ileri bir düşüncesinin olduğunu gösterir, Özgür yazmıştı aynı olan bazen Vikinglerde yapıyordu, bir kaç yerde okumuştum Vikingler ile ilgili böyle bir şey. Hem ileri görüşlü hem de derin düşünceli olması kadar İslam'ın o dönemde yayılmak istemesi, toprakların Darül Harb ve Darül İslam şekline benzer şekillerde tarif edilmesi de etkili olmuştur bu olayda. Hem dediğin gibi bu şekilde geriye kaçışın tüm olanaklarını yok etmiştir. Asker için orayı fethetmekten ve oraya yerleşmekten başka bir düşünce bırakmamıştır kafasında. Askerin savaşma hırsı bu şekilde kamçılanmıştır. Onu yapmasında bence dini inançları da o kadar etkili. Müslüman olmayan toprakların Darül Harb olarak görülmesi ve oralara İslamiyet'i yayma düşüncesi, cihad felsefesi de bu kararında çok etkili olmuştur.

Dönemi çok iyi bilmiyorum, aynı zamanda onu bu şekilde kesin bir zafer kazanmak için gemileri yaktırma yoluna iten belki de başka bir komutanla girdiği rekabet ve kesin olarak kendini ispatlamak istemesi de rol oynamış olabilir..

Doğu o dönem ve daha sonrasında uzun yüzyıllar boyunca felsefe, bilim, kültür vs. alanlarında Avrupa'ya göre çok ileri. Orası kesin. Hem İskender'in daha öncesindeki Doğu seferi bu şekilde Grek kültürünün belirli şekilde biçim değiştirse de Doğu'ya ulaşmasını sağladı. Daha sonra İslam medeniyetinin kurulduğu coğrafya ve sonrasında İranın ve Bizansın yenilgilere uğratılması eski kültür miraslarının üzerindeki bölgelerde egemenlik kurması da çok ilerletti İslam medeniyetini. Hem yeni bir İslam medeniyeti kuruldu aynı zamanda bu medeniyet geçmiş medeniyetlerinin bilgi birikimini de öğrendi. Mesala o dönemlerde ve uzun yüzyıllar boyunca Antik klasikler Doğu'lu Müslümanlarca biliniyordu. Uzun yüzyıllar sürecinde hem Tarık Bin Ziyad gibi komutanlar çıkardı onun dışında da pek çok önemli bilim adamı çıkardı, dünya medeniyetine önemli katkılarda bulundu, aynı şekilde bilim dünyasına da.

Gemileri yaktırması ileri bir düşüncesinin olduğunu gösterir, Özgür yazmıştı aynı olan bazen Vikinglerde yapıyordu, bir kaç yerde okumuştum Vikingler ile ilgili böyle bir şey. Hem ileri görüşlü hem de derin düşünceli olması kadar İslam'ın o dönemde yayılmak istemesi, toprakların Darül Harb ve Darül İslam şekline benzer şekillerde tarif edilmesi de etkili olmuştur bu olayda. Hem dediğin gibi bu şekilde geriye kaçışın tüm olanaklarını yok etmiştir. Asker için orayı fethetmekten ve oraya yerleşmekten başka bir düşünce bırakmamıştır kafasında. Askerin savaşma hırsı bu şekilde kamçılanmıştır. Onu yapmasında bence dini inançları da o kadar etkili. Müslüman olmayan toprakların Darül Harb olarak görülmesi ve oralara İslamiyet'i yayma düşüncesi, cihad felsefesi de bu kararında çok etkili olmuştur.

Dönemi çok iyi bilmiyorum, aynı zamanda onu bu şekilde kesin bir zafer kazanmak için gemileri yaktırma yoluna iten belki de başka bir komutanla girdiği rekabet ve kesin olarak kendini ispatlamak istemesi de rol oynamış olabilir..

Bunun aynı zamanda bir ego şovu olduğuna şüphe yok:) Ki bu kötü birşey değil bence. Dediğin gibi cihad felsefesi de çok etkili olmuştur. Zaten savaştan önce krala da öneride bulunmuştur hepiniz müslümanlığı seçin, kardeş olalım diye.

Doğu felsefesiyle sadece İslam'ı kastetmedim aslında o da çok etkilidir tabii ama Hindistan, Japonya, İran, Mısır gibi medeniyetleri kastettim.

İskender'in de fetihlerinin dışında bu kültürleri karıştırma çabasının dünya tarihine çok kötü yansıdığını düşünüyorum. Moğol istilaları gibi bir geriletme yaşatmadıysa da pek çok toplumu asimile etmiştir. Örneğin Mısır gibi bir medeniyet yozlaşmıştır. Toplumsal ve tarihsel dayanağı olmayan yeni gelenekler her zaman toplumları yozlaştırır. Tabii bu ayrı bir tartışma konusu.

Tarık kim ya.Bizene Tarıktan.Türk tarihi koyun.Yerim arapları.Bunlar değilmi Türklere gıcık giden Emeviler.İslamı yozlaştıran emeviler.Bide bunların yüzünden tartışma çıkıyor

Ne gibi bir kötü yansıma dünya tarihine? Nasıl yani ?

Tarık kim ya.Bizene Tarıktan.Türk tarihi koyun.Yerim arapları.Bunlar değilmi Türklere gıcık giden Emeviler.İslamı yozlaştıran emeviler.Bide bunlatın yüzünde tartışa çıkıyor

Uğur reis gelmiş :tiphat: Direk geldiği belli oldu. Öteki insanlar da eklenecekmiş zamanında hem dünya liderleri hem de Türk liderleri..

Yorum yok.

Medeniyetleri yozlaştırma babında.

Ne yazsam bilemedim ki. Zaten hiç bir medeniyet saf ve katıksız değilki. Bir şekilde etkilenmişler ve birbirlerini etkilemişler, mesala bu mitolojik hikayeler genelde aynı sadece olaylardaki kahramanların ismi ve olaylardaki ayrıntılar biraz değişmiş. Saf kültür imkansız gibi geliyor bana.. Günümüzden baktığımda da Amerikan kültürü girmesin her yeri kirletiyor, kültürleri yozlaştırıyor gibi bir algı var kafamda :)

Parası olan tarihçilere yazdırdı geçmişini, değiştirdi makus tarihini.

İşte bu yüzden kimse pek bilmezdir, hem yanlıştır hem tek yanlı,

Okutulan tarih kitapları...

Ne yazsam bilemedim ki. Zaten hiç bir medeniyet saf ve katıksız değilki. Bir şekilde etkilenmişler ve birbirlerini etkilemişler, mesala bu mitolojik hikayeler genelde aynı sadece olaylardaki kahramanların ismi ve olaylardaki ayrıntılar biraz değişmiş. Saf kültür imkansız gibi geliyor bana.. Günümüzden baktığımda da Amerikan kültürü girmesin her yeri kirletiyor, kültürleri yozlaştırıyor gibi bir algı var kafamda :)

Doğru bir algı bence de. Amerika kısmından bahsediyorum.

Tabii saf bir medeniyet olmaz ama etkileşimle birşeyler değişecekse de bunun uzun bir süreç olması gerekir. Örneğin Hititler ve Mısırlıların zaman içindeki ikişkileriyle birbirlerinden etkilenmeleri gayet normal bir durumdur. Ancak birisi gelip sizi işgal ettikten sonra değer verdiğiniz, taptığınız şeyleri yok ediyor, belli sayıda insanı da orada bırakıp kültürün kısa sürede çok değişmesine sebep oluyor.

Bu söylediklerim biryerleri işgal eden bütün devletler ve milletler için geçerlidir yine de İskender ve Cengiz Hanın özeli bir yerleri vardır bence. Çünkü hem çok geniş bir alanı etkilemişler hem de bunu çok kısa sürede gerçekleştirmişlerdir. Yani bir etkileşimden çok hızlı bir asimilasyon söz konusudur.

Tabii istisnalar vardır. Örneğin o dönem mısıra yerleşen pek çok yunanlı veya makedon daha sonra oranın geleneklerine uyum sağlamışlardır. Pek çocuğunun kendisini mumyalattırdığı da ortaya çıkarılmıştı.

Bu arada Türk milletine Emeviler kadar zarar veren millet yoktur heralde :)

Cevap: Büyük Liderler 1 -Tarık Bin Ziyad- Yakın tüm gemileri!..

Duygu sömürüsü yapmam için ajite edilecek bir konu olması lazım. Ne kadar fikirleri kaldıramıyorsunuz anlamıyorum. Keşke yazının altına yazsaydın, başka kimse yazmasın veya kimse kafasındaki lideri yazmasın diye. Benim yaptığım duygu sömürüsüyse, senin yaptığın da açtığın başlığın içeriğine farklı birşey yazılmasını hazmedememektir. Bakınız: freud

Hazmedememe sanki biraz sende olmuş :) 1 yazıp yanına büyük komutanlardan birini yazınca hazmedememişsin :) Tarık bin Ziyad değil Atatürktür demek, harbiden popülistliktir. Ona bakılırsa biri çıkıp hayır Atatürk değil Hz Muhammedtir dese olay daha ilginç boyutlara varacak :) Atatürke saygısızlık değil amacım ama bu kadar hassaslıkta biraz gösterişe kaçıyor.

Tarık kim ya.Bizene Tarıktan.Türk tarihi koyun.Yerim arapları.Bunlar değilmi Türklere gıcık giden Emeviler.İslamı yozlaştıran emeviler.Bide bunların yüzünden tartışma çıkıyor

Irkçılık olmasın usta ;) Cengiz Hanıda gördük, Türklerle akrabalığı var ama şe..sizin önde gideniydi :D Her milletin iyiside var kötüsüde :)

Gereksiz engellemelere rağmen güzel paylaşımlar Ahmet, devamını da bekleriz tarih meraklısı biri olarak :)

Üst Alt