CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu! - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu!

dbe82_179652_490072061455_17900841455_6669988_3533007_n.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu!

Bilim için harcanan para israf değildir. Bilim olmasaydı, şu anda bu foruma girmek için kullandığımız bilgisayar olmazdı. O cicili bicili cep telefonları olmazdı, penisilin olmazdı, antibiyotik olmazdı, İbadet etmek için kullandığımız madetleri yapacak mimarlık bilgisi olmazdı. Hayatta gördüğümüz herşey bilimin bize sağladığı bir kolaylıktır. Galileo'ya da, Newton'a da, Kopernick'e de "olm uğraşma böyle boş işlerle" diyen çıkmıştır. Hatta cezalandırılanlar, ülkeden kaçmak zorunda olanlar da olmuştur.

Bilim'in dinle felan ilgisi de yoktur. Karşı da değildir, yanında da değildir. Bilim sadece hesaplanabilir doğruları bulmaya çalışır. Hesaplayamadığını da bir gün gelir nasıl olsa hesaplarım diyerek bilgi birikimini gelecek kuşaklara aktarır.

Bu higgs parçacığı şu an için bir çok kişiye bir anlam ifade etmeyebilir; ama belki 10 yıl sonra belki 100 yıl sonra; gelecek kuşaklar bu bilgileri kullanarak insanlık için çok önemli bir sorunu çözecekler, belki de uzayda yolculuk yapacaklar. Şu anda yaşayan insanlar için boşa harcanmış bir para olabilir ama gelecek nesiller iyi ki CERN'deki dedelerimiz bu işe kafayı takmış diyeceklerdir.

gelecek nesiller beni ilgilendirmiyor arkadaşım hamit gelmedi daha fenere kaptırcas off çok kötü bi transfer dönemi aysal istifa rezil yani .......

Çok mu konuşuyoruz ne ;

[video=youtube;tsIcfTja9oM]https://www.youtube.com/watch?v=tsIcfTja9oM[/video]

Özet geçciler için;

[video=youtube;0EAKGbtzYA8]https://www.youtube.com/watch?v=0EAKGbtzYA8[/video]

Bilim için yapılan hiçbir harcamaya, zamana boşa gitmiş diye bakmam. YAnlış bir sonuç bile bulsanız doğru noktaya ulaşamayacağınız bir şıkkı elemiş olursunuz elinizdeki. Bu kimilerine göre külfettir, ama aslında belkide çok şey ifade eden 1 ihtimali olaslıksız kılıp sonuca yaklaşmaktır. Kaldı ki deney başarılı olmuştur.

Konunun içindeki aç Afrikalı insanlara yardım konusunda ise çözüm aslında çok basit. BM salak saçma ekonomik fonlar kurup, gösteriş ayağına yardım toplamak yerine-taşıma suyu misali-, Afrika ülkelerinin kaynaklarının kullanmayı onlara öğretsin, emperyal faaliyetlerini sürdüren devletlere engel olsun, bakın bir tane aç kalıyor mu oralarda. Farkında değil belki kimse ama fakir Afrika diyerek yutturulmaya çalışılan o bölge insanı inanılmaz kaynaklar ve zenginlikler üstünde.

10.2 milyara thailandda 680000000 kez sex yapabilirdim. yok afrikaymis yok bilimmis ugrastiginiz selere bakin...

atomun parçalanabilir olmasını ölüm makinesine çevirdiler savaşlarda kullandılar, nükleer enerji de aynı şekilde kullanılmaya başlandı sonradan, umarım bu buluşun sonu da aynı olmaz

hayırlı ugurlu olsun :)

Bilgi kısıtlılığından ötürü bu konularda en fazla bir adım hadi bilemedin iki adım ötesini zar zor görebiliriz veya tahmin edebiliriz. Daha ötesi yok, demem o ki mesela suyun kaldırma kuvveti şimdi keşfedilse, beynimiz de teknik açıdan "gemi" diye bir şey olamayacağı için iki şey söyleriz;

- Ne işimize yarayacak?

- Ne yani? Artık denizin üstünde mi yürüyeceğiz?

Demem o ki, bu parçacağın bulunması şu an hiçbirimizin bilemeyeceği ve belki on, belki elli, belki yüz sene sonra karşımıza bir geri dönüşü olacaktır.

Bilgi kısıtlılığından ötürü bu konularda en fazla bir adım hadi bilemedin iki adım ötesini zar zor görebiliriz veya tahmin edebiliriz. Daha ötesi yok, demem o ki mesela suyun kaldırma kuvveti şimdi keşfedilse, beynimiz de teknik açıdan "gemi" diye bir şey olamayacağı için iki şey söyleriz;

- Ne işimize yarayacak?

- Ne yani? Artık denizin üstünde mi yürüyeceğiz?

Demem o ki, bu parçacağın bulunması şu an hiçbirimizin bilemeyeceği ve belki on, belki elli, belki yüz sene sonra karşımıza bir geri dönüşü olacaktır.

Simdilik birsey getirmicek.

Ancak gelecek zaman'lar da ne olur, bilinmez.

Beyler, ben bi duyum aldim. Higgs Parçacığı Bitmis. 99,9% bitmis. :D

Boş işler bunlar adından belli; Higgs nedir abi? Ben bir tek Giggs'i bilirim.

Boş işler bunlar adından belli; Higgs nedir abi? Ben bir tek Giggs'i bilirim.

Higgs bu teoremi ortaya koyan bilimadamının adı. Bu deney sayesinde teoremi ispatlanmış oldu.

Newton Kanunu, Higgs parçacığı, Pisagor bağlantısı, Behçet hastalığı gibi... Bilimsel buluşu yapan kişinin adı ile anılıyor.

higgins falan işin görünen yüzü, dünyaya atılan palavralar , kapalı kapılar arkasında neler yapıyorlar kim bilir. 10milyarlarca dolar harcıyor adamlar. ışınlanma, lazer teknolojisi, bilmediğimiz silah teknolojilerinin geliştirilmesi, hatta belkide zamanın ilerisine gidip geri gelme gibi deneyler yapılıyor olabilir. :D

Üst Alt