CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu! - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu!

Başka gezegenlere gidilmek için zaten sürekli yapılan projeler var adamım. Örneğin Mars'a insan gönderme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ama Mars'a yapılacak yolculuğu bir insan hayatı ve bünyesi kaldırabilir mi, bunun cevabı net değil. Bunu araştırmak bile yıllar alıyor. Neden mi?

Bunun basıncı var, değişken ortam ısısı var, aşırı uzun bir yolcuk ve o yolculuk sırasında binlerce farklı atmosfer var. Bir insan bunları kaldırabilir mi bilinmiyor ama bu konuda çalışılıyor.

En basit örnek bu.

Ayrıca Dünya'da hiç aç insan veya hiç fakir insan olmasa, şu an sen ne yemek yiyebilirsin, ne de internete girebilirsin. Bu konu da başka bir konudur bu konuyla alakası yoktur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Higgs Parçacığı Bulunmuş - CERN Açıkladı (Son Dakika !!!)

inançlara çamur atacakdı arkadas cekindi galiba ulan ülkede herkes bilimadamı anasını satıyım millet 50 sene önce uzaya cıkdı bizim daha uçağımız bile yok ama herkesin herşeyden bilgisi var

Birader sen benim söylemediğim şeyin ne olduğunu bilemezsin. Tahmin yürütmeye çalışma boşuna. Görüldüğü gibi daha bir şey söylemeden saldırı başladı , Bir de söylesem kimbilir ne olurdu.

Ayrıca uzaya çıkma ve bizim hala boş muhabetlerle zaman öldürme konusunda sana katılıyorum. EVet bir konuda daha haklısın: Herkes herşeyi bildiğini sanıyor. O kadar sanıyor ki; bilenlerden bile daha çok bildiklerini sanıyorlar ve onların bilmediklerini düşünüyorlar.

Cevap: CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu!

Sakin ol nursi reyiz. Adam akıllı konu tartışılıyor bak burada dağıtma konuyu.

ben turgay isimli arkadasın postuna alıntı yapdım birader banane senın tartısmandan ne tartısıyorsan tartış sana alıntı yapdımmı ? söylediklerinin aksinimi söyledim ? cevaplar hayır olduğna göre ikile sana yazarsam ozaman karşılık verirsin

Bilime, mümkünse daha fazla para ayrılsın, sonunda bir konuda daha aydınlanıyorsak bile..

Afrika daki insanları doyurmak için için paraya gerek yok ki, herkes israflığı bıraksın yeter..

Bilim piramit gibi, bugün 10 milyar harcarsın, sıradan ama kritik bir şey bulur, yarın 100 milyar kazandıracak sistemin temel taşı olur. Bilimin bizi nereye taşıyacağını kim hayal edebilir ki :ayatollah:

o 1o milyar dolar'la afrika'ya yatırım yapsanız hemen hemen açlık diye bişey kalmaz yahu...:eek:

başınız göğemi erdi parçacığı bulunca...

ne yaptınız şimdi ne keşif edildi...

işe yarayamayacak hertürlü bilgi boş bilgidir...

Başka gezegenlere gidilmek için zaten sürekli yapılan projeler var adamım. Örneğin Mars'a insan gönderme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ama Mars'a yapılacak yolculuğu bir insan hayatı ve bünyesi kaldırabilir mi, bunun cevabı net değil. Bunu araştırmak bile yıllar alıyor. Neden mi?

Bunun basıncı var, değişken ortam ısısı var, aşırı uzun bir yolcuk ve o yolculuk sırasında binlerce farklı atmosfer var. Bir insan bunları kaldırabilir mi bilinmiyor ama bu konuda çalışılıyor.

En basit örnek bu.

Ayrıca Dünya'da hiç aç insan veya hiç fakir insan olmasa, şu an sen ne yemek yiyebilirsin, ne de internete girebilirsin. Bu konu da başka bir konudur bu konuyla alakası yoktur.

Bu arada bu hafta aciklandi Marsa insan yoluculugu 2017 'de yapilmasi planlaniyor.

Kısacası maddenin en küçük yapı taşı atomdur sözü patlamış oldu bu keşifle.

Bu arada bu hafta aciklandi Marsa insan yoluculugu 2017 'de yapilmasi planlaniyor.

Biliyorum hocam ama tam anlamıyla %100 emin olarak göndermeyecekler. İlk gidecek kişi bana göre sağ salim dönemeyecek.

Yaklaşık 7 aylık bir yolculuk süresi var. Mars çok ama çok uzak.

Anıl kardeş paylaşmış...

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Konseyi) deneyinde aranan aslında “Higgs Parçacığı” (Higgs bozonu). 1964 yılında Peter Higgs ve arkadaşlarının geliştirdiği kurama göre, evrenin ilk oluşumu sonrasında (büyük patlama) ortaya çıkan tüm parçacıklar kütlesiz idi. Kütlesiz parçacıklar evrende yüzerken Higgs alanı içinde idi. Bu alan içinde Higgs bozonu sayesinde bir kütleye sahip olurlar. Bozulumun ağır yada hızlı oluşumu ile madde çeşitliliği oluştu. Higgs alanı parçacık olmasa da, Higgs bozonu W ve Z bozonu gibi bir parçacıktır. İşte aranan tüm kütlesiz parçacıklara hayat veren ve onları maddeye çeviren sihirli aracı bozon bulunursa ne olur bir düşünün.

Bir zamanlar “Dzyan Kitabı” diye küçük bir kitapçık okumuştuk. Bu kitabın başında “Fohat” diye bahsedilen bir ruh, tüm evrende dolaşmış ve kütlesiz nesnelerin içinden geçerek onlara ruh verdiği yazılı idi. Fohat, kitapçığa göre Tanrı' nın ruhu idi. CERN deneyinde bahsedilen ve içinden geçtiği kütlesiz parçacıkları maddeye çevrilen “Higgs bozonu” ise, bugün buna “Tanrı Parçacığı” deniyor.

CERN deneyi, 9 gün düzgün çalıştıktan sonra bilinmeyen nedenden dolayı elektromanyetik mıklatıslar eridi ve devre dışı kaldı. Onarımı bir yıl sürdü ve cihaz tekrar “Higgs bozonu” elde etmek için çalışmaya başladı.

Konuya vakıf değilim ama okuduğumdan anladığım, özellikle boldladığım kısım, olayın..

Yaratma ilmi, yaratıcılıkla alakalı olduğunu hissettirdi..

''İspat ettik'' dedikleri şey bu mu, yoksa yanlış mı anladım acaba??

o 1o milyar dolar'la afrika'ya yatırım yapsanız hemen hemen açlık diye bişey kalmaz yahu...:eek:

Şu an Orta Çağ kilisesindeki bir papaz gibi konuştun yada nefesiyle insanları iyileştirdiğini söyleyen, müslümanım diye geçinen, ermiş diye geçinen hacı hocada olabilir. Sen seç. Bilim adına harcanan hiç bir para israf değildir, olamaz. O harcanan para deney sonunda başarısız bile olsan o para israf değildir. Afrika'da açlıktan ölen çocukların sebebi bilime harcanan para değildir, Afganistan'da, Filistin'de, Irak'ta, Kosova'da öldürülen masum insanların sebebide bu değildir. Bilimi engelleyenler yüzünden Osmanlı yıkıldı, Müslüman ülkeler gelişemedi, ezildi. Trilyonlarca doların harcandığı silah, sex, uyuşturucu sektörleri dururken bilim adına harcanan parayı mı sorguluyorsunuz ? İyi ki o para cebinizden çıkmamış, birde cebinizden çıksa demek ki zavallı bilim adamlarını atomlarını ayırırdınız. Ben çözemedim sizi ..

Abi geçeceksin o işi. O zaman hiç bir şey yapılmasın dünya üzerinde. Kimse zengin olmasın, kimsenin banka hesabında milyarlar yatmasın. Herkes çalıştığını direk afrikaya yollasın. Tamam hepimiz üzülüyoruz oradaki insanlık dramına ama yapılacak bir şey yok, senin dediğin mantık ile hareket etmek olmaz.

Şu an Orta Çağ kilisesindeki bir papaz gibi konuştun yada nefesiyle insanları iyileştirdiğini söyleyen, müslümanım diye geçinen, ermiş diye geçinen hacı hocada olabilir. Sen seç. Bilim adına harcanan hiç bir para israf değildir, olamaz. O harcanan para deney sonunda başarısız bile olsan o para israf değildir. Afrika'da açlıktan ölen çocukların sebebi bilime harcanan para değildir, Afganistan'da, Filistin'de, Irak'ta, Kosova'da öldürülen masum insanların sebebide bu değildir. Bilimi engelleyenler yüzünden Osmanlı yıkıldı, Müslüman ülkeler gelişemedi, ezildi. Trilyonlarca doların harcandığı silah, sex, uyuşturucu sektörleri dururken bilim adına harcanan parayı mı sorguluyorsunuz ? İyi ki o para cebinizden çıkmamış, birde cebinizden çıksa demek ki zavallı bilim adamlarını atomlarını ayırırdınız. Ben çözemedim sizi ..

Ne diyon Bilader...?

Ben harcanmasın demem...

Ama bu kadar büyük bir meblağın harcanmasınada karşıyım...

İşe yarar bir şey olup olmadığını anlayabilmek için beklemek gerekir.

Konunun ne olduğunu bilmiyorum ama yaradılış ile ilgili birşeyse bana göre de çöp.

Üst Alt