Defansta Cana orta sahada Neill, hani nerede elestiriler? - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Defansta Cana orta sahada Neill, hani nerede elestiriler?

Cevap: Defansta Cana orta sahada Neill, hani nerede elestiriler?

Konunun ismini görünce direkt anladım Mete'nin konuyu açtığını :) Gene bir neden bulup Hagi'yi savundun bravo.

Neill stoperdir, Cana ön liberodur.

Elano nedir? Ben bir türlü cözemedimde. Forvet arkası oynadı box to box dediniz, box to box oynadı(veya oynamaya calıstı) forvet arkası dediniz, orta sahanın gerisinde oyun kurucu olarak oynadı sag ic dediniz, sag ic oynadı bilmem ne dediniz. Gercekten bende idrak edemedim bu adamı. Kalede daha mı iyi oynardı?

Cihan'da sag bek degildi, Orhan'da solbek degildi, Ayhan'da sol acık degildi vs. dahada uzatırım bu listeyi. Galatasaray bu dahi hamlelerle en dipten cıkmıstır, rekor puanla sampiyon olmutur, rakibine 5 cakmıstır, kupayı kazanmıstır. Mimarıda Hagi'dir.

Neill orta sahada iyi oynamıyorda Cana Servet ikilisi daha iyi oldu.Yanında mücadeleci adamlarla daha iyi oynuyor Servet, Emre güngör Song ilede bu yüzden iyiydi, Meira G.zan Neill ile sırıtıyordu.Neill topu iyi kullansada topsuz alanda pasif kalan bir adam, çabuk değil bi kere pres özelliği yok ön liberoda oynaması çokta doğru değil, ancak Cananın stopere çekilmesi gerekirdi, M.sarp oynayacağına tabiki Neill yine oynayacak yapacak bişey yok.

Hagi yine yanlış yolda. 1 galibiyetle bu değişmez. Bugün takımının sırıtmamasında önemli bir sebep vardı. Takım halinde topa müthiş bir baskı vardı. Yani takım presi iyiydi. Hagi onları eski yerine koymanın aksine takımı değiştirdi. Bu yüzden sırıtmadı. Sonrasına gelelim. Hagi yine antrenörlük deneyimsizliğinin kurbanı oldu. Orta sahada Galatasaray'ın üstünlük kurmasının en büyük sebebi olan Neill'ı oyundan aldı, Sarp'ı soktu. Bu, orta saha üstünlüğünü rakibe verir. Çünkü Neill boş alanları o kadar iyi dokuyor ve sorumluluk alıyor ki... Oyuna Sarp girdi Galatasaray iki gol yedi. Baros o golü atmasa büyük ihtimal 3'ü yerdi. Rakibin direnci o golden sonra kırıldığı için bugün bunları konuşmamıza gerek yok. Ama bunu yaparken bile ne kadar kolay bir hata yaptığını görmeli Hagi.

1 mağlubiyet ya da 1 galibiyet birşeyi değiştirmez. Takımın sıkı çalışması lazım ve sürekli bunu yapması lazım. Hagi, oyuncu değişikliklerini yanlış kullanıyor. Bu şuanda görünen bir gerçek. Fakat artı yönler daha fazla. Hagi bu yüzden biraz utandırdı beni.

Hagi yine yanlış yolda. 1 galibiyetle bu değişmez. Bugün takımının sırıtmamasında önemli bir sebep vardı. Takım halinde topa müthiş bir baskı vardı. Yani takım presi iyiydi. Hagi onları eski yerine koymanın aksine takımı değiştirdi. Bu yüzden sırıtmadı. Sonrasına gelelim. Hagi yine antrenörlük deneyimsizliğinin kurbanı oldu. Orta sahada Galatasaray'ın üstünlük kurmasının en büyük sebebi olan Neill'ı oyundan aldı, Sarp'ı soktu. Bu, orta saha üstünlüğünü rakibe verir. Çünkü Neill boş alanları o kadar iyi dokuyor ve sorumluluk alıyor ki... Oyuna Sarp girdi Galatasaray iki gol yedi. Baros o golü atmasa büyük ihtimal 3'ü yerdi. Rakibin direnci o golden sonra kırıldığı için bugün bunları konuşmamıza gerek yok. Ama bunu yaparken bile ne kadar kolay bir hata yaptığını görmeli Hagi.

1 mağlubiyet ya da 1 galibiyet birşeyi değiştirmez. Takımın sıkı çalışması lazım ve sürekli bunu yapması lazım. Hagi, oyuncu değişikliklerini yanlış kullanıyor. Bu şuanda görünen bir gerçek. Fakat artı yönler daha fazla. Hagi bu yüzden biraz utandırdı beni.
Haginin oyuna müdahalelerinin berbat,saçma ve takımı olumsuz etkilediğini bazılarının kabullenmesi gerekiyor artık.

Neill ağır da Cana hızlı değil mi? Cana ileriye oynamıyor da Neill oynuyor değil mi?

Fark yarattıkları tek yön var, Cana defansta daha mücadeleci ve savaşçı, Neill de ön liberoda daha teknik ve oyun zekası daha yüksek. Eğer orta sahaya Yekta'yı koyarsanız veya o bölgeye Arda'yı falan, Cana orta sahada oynayabilir, nasılsa oyunu kurup yönlendirecek adam olmuş olur orada. Bugün Culio ve Sabri yanındaydı Neill'ın. Sabri'nin oyun kurması, oyuna yön vermesi beklenemez. Culio da topu daha çok ileriye hızıyla taşıyıp o bölgede etkin olmayla yükümlü. Neill ise hem geriyi topladı hem de oyunu yönlendirdi. Eğer Sabri'nin yerine Yekta'yı oynatırsanız Neill'in hiçbir etkinliği kalmaz orada.

Neill ağır da Cana hızlı değil mi? Cana ileriye oynamıyor da Neill oynuyor değil mi?

Fark yarattıkları tek yön var, Cana defansta daha mücadeleci ve savaşçı, Neill de ön liberoda daha teknik ve oyun zekası daha yüksek. Eğer orta sahaya Yekta'yı koyarsanız veya o bölgeye Arda'yı falan, Cana orta sahada oynayabilir, nasılsa oyunu kurup yönlendirecek adam olmuş olur orada. Bugün Culio ve Sabri yanındaydı Neill'ın. Sabri'nin oyun kurması, oyuna yön vermesi beklenemez. Culio da topu daha çok ileriye hızıyla taşıyıp o bölgede etkin olmayla yükümlü. Neill ise hem geriyi topladı hem de oyunu yönlendirdi. Eğer Sabri'nin yerine Yekta'yı oynatırsanız Neill'in hiçbir etkinliği kalmaz orada.

İşte bu doğru tespit. Zaten bende söylüyorum bunu, bu seçim takımın hücumuna büyük bir artı katar. Ama iş takım savunmasına geldiğinde sorun olur. Antep maçında olduğu gibi. Neill topa müdahalede iyi, Cana birebir mücadedede. Eğer bunlar bu işi tek başına yapmak zorunda kalırsa sorun çıkar. Ha eğer ben her maç böyle istekli oynatacağım takımı dersen sorun çıkmaz.

Bugün Eskişehirspor çok kötüydü. Pozisyonları bile yokken 2 tane gol yedik :) Daha güçlü bir takım olduğunda ezip geçerler. Cana'ya zaten pek iş düşmedi. Neill de ön libero da savunmadan daha iyi oynuyor.

Bugün Eskişehirspor çok kötüydü. Pozisyonları bile yokken 2 tane gol yedik :) Daha güçlü bir takım olduğunda ezip geçerler. Cana'ya zaten pek iş düşmedi. Neill de ön libero da savunmadan daha iyi oynuyor.

Aynen öyle. Maçı bugün kazanmış olmamız gerçekleri değiştirmez. Cana alan savunmasını yapabilecek bir adamdır. Stoper oynamaya devam ederse çok hata yapacak. Onu geçtim defansta ayağı sağlam bir adamın olması bana göre daha büyük bir artı. Neill'ın stoper Cana'nın ön libero oynaması gerekiyor. Hagi bakalım bu hatasından ne zaman vazgeçecek.

Sırf Hagi'yi yüceltmek için bu tip konular açmak da kusura bakmayın bana göre mantıksız. :)

Zorluk seviyesi yüksek maçlarda orta sahada Neill olmaz bence.Yeterli agresifliği gösteremeyiz.Cana'nın stopere geçmesi ilginç bi şekilde Servet denen kazmanın performansını yükseltti.Oyuncular eski mevkilerine acilen geri çekilip sezon sonu da Servet denen adamdan kurtulmak gerekiyo bence.Neill'ın yanına da seneye İvan cordoba tarzı bi adam alınırsa gayet iyi bi tandemimiz olur.

Cana bundan sonra daha çok stoper olarak oynamayı tercih edeceğini söylemiş. Cana-Neill ikilisi korunup Servet satılıp oraya bir libero alınmalı seneye.

Cana ve Servet görevini yapsa nolacak bekler iş yapmadıktan sonra,sağ ve sol kanat maşallah yol geçen hanı ,hiçmi kademeye girmezler hepmi adam kaçırırlar!!!

Belki kendi orjinal pozisyonlarına bakınca eleştirilebilir bir tercih olarak duruyor fakat şöyle bir durum söz konusu ;2-3 yıldır ön liberoda sırıtan oyun kurucularımız olmasının yanı sıra, müdahaleleri ve pozisyon alma becerisiyle o mevkinin hakkını vererek oynayan oyuncu olduğu için pek fazla eleştiri almıyor Neill.Cana için de garip bir mevki değil stoper, daha önce defalarca forma giymiştir savunmada.Zaten milli takımda stoper olarak oynuyor.Eleştiri doğruyu bulmak için yapılır.Mevcut kadro içinde en doğru olan ön libero mevkiinde başarılı performans ortaya koyan Neill'ın orada devam etmesidir.Elbette ki Neill'ı savunmada görmek istiyorum ben ve orta sahaya da futbolu bilen topla haşır neşir bir adamı görmek ister bu gözler.Ama eldeki en iyi imkan neyse onu değerlendirmek lazım şimdilik.

Türk ön liberolar içinde en iyi olanı kuşkusuz, ligimizde, Selçuk İnan.Ama onu almak kolay değil, onu almak için en az 5 milyon euroyu gözden çıkarmak gerekiyor.Onun yerine hem rotasyon da kullanabileceğimiz hem de uzun yıllar takıma hizmet edecek bir oyuncu olan Yiğit İncedemir alınabilir.Fiziki açıdan kuvvetli,top tekniği ise Barış ve Sarp gibi kötü değil.Uzun zamandır da ligimizde top koşturan tecrübeli bir futbolcu.Yiğit alınır ve Hagi Neill ile Yiğit'in mevkilerinde değişiklik yaparsa o zaman eleştiri yaparım.

Cana ve Servet görevini yapsa nolacak bekler iş yapmadıktan sonra,sağ ve sol kanat maşallah yol geçen hanı ,hiçmi kademeye girmezler hepmi adam kaçırırlar!!!

Güzel bir noktaya değindin beşiktaş maçını izliyorum bekler adam geçirmiyor. bizim maçları izlerken bizim adamlar sürekli çalım yiyor bazen diyorum nomaldir çalım yemeleri fakat bir çok anadolu klübünde bizim beklerden daha yararlı oyuncular var...

Türk ön liberolar içinde en iyi olanı kuşkusuz, ligimizde, Selçuk İnan.Ama onu almak kolay değil, onu almak için en az 5 milyon euroyu gözden çıkarmak gerekiyor.
Onun yerine hem rotasyon da kullanabileceğimiz hem de uzun yıllar takıma hizmet edecek bir oyuncu olan Yiğit İncedemir alınabilir.Fiziki açıdan kuvvetli,top tekniği ise Barış ve Sarp gibi kötü değil.Uzun zamandır da ligimizde top koşturan tecrübeli bir futbolcu.Yiğit alınır ve Hagi Neill ile Yiğit'in mevkilerinde değişiklik yaparsa o zaman eleştiri yaparım.

Yektaya 3,5 m €uo verene kadar selçuğu alırdık ama trabzon devre arasında bırakmazdı. sarp ayhan sene sonu gider yerine selçuk gelir yektada rotasyonda oynar gibi.

Selçuk'u devre arasında bırakmazdı Trabzon dediğin gibi.Yekta için verilen 3,5 milyon euro doğrudur demiyorum, o ayrı bir tartışma konusu olabilir fakat sonuç olarak şuan elimizdeki kadroda ön libero mevkiinde en verimli Neill.Hem Yekta ön libero değil başka bir pozisyon için transfer edilmiştir.Sen de bunun farkındasın diye düşünüyorum.

lucas neill'in önliberoda oynaması kötü birşey değil hatta dahada iyi topla arası iyi adamın teknik önlibero görevi görüyor lorik cana da geriden oyunu iyi kurabilen ve hava toplarında neill'den daha üstün kademe bilgiside o şekilde bence bu hata değil hagi'nin taktik dehasıdır...

ağır forvetlere karşı cana-servet ikilisi çok iş yapar,örnekleri ortada mehmet yıldız,ümit karan hatta göreceksiniz emenike bile zor geçer bu defansı ama süratli forvetler karşısında bu göbek genellikle tek hamlelik olduğu için oldukça zorlanırız..

aslında hagi rakibin forvet hattına göre neil ile cana yı yer değiştirerek oynasa oldukça iyi olacak..seri forvetlere stopere neili çek,ağır forvetlerde cana yla oyna..

Belki de bıkmışızdır artık eleştirmekten, hüsranlardan. Güzel futbolun ve skorun tadını çıkarmak için bir anlık "bir bildiği vardır" demişizdir. Kendi adıma konuşacak olursam; istersek 20 tane atalım: O TERCİH YANLIŞ! Hiç mi doğru değil; tabiki mantıklı yönleri var. Neill'in oyunu açması, çabuk pasları Cana'nınkilerden daha başarılı olduğu bariz. O yüzden hücum anlamında avantajımızı bu şekilde arttırmak istemiştir Hagi. Bu şekilde 4 attık 2 yedik ama her zaman böyle olmaz 3 atarız 4 yeriz, 2 atarız 3 yeriz. Neill Cana'nın arkasında olmalı

Üst Alt