Derbiyi Kazandırabilecek Taktik Önerileri - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Derbiyi Kazandırabilecek Taktik Önerileri

Cevap: Derbiyi Kazandırabilecek Taktik Önerileri

Bu işin taktikle teknikle alakası yok. İstediğimiz kadroyla çıkalım, orada rahat oynamadıkça galibiyet yüzü göremeyiz. Eğer ki oyuncular rahat rahat oynarlarsa zaten kazanırız maçı. Hatırlayın en son berabere kaldığımız maçı. Herkes çıktı oyununu oynadı, kazanmamıza da ramak kalmıştı ama olmadı.

Ama madem konu açılmış bir iki şey söyleyelim.

Ben olsam şöyle bir kadroyla çıkardım;

Aykut

Sabri - Neill - Servet - Insua

Cana - Barış

Elano - Misi - Kewell

Batdal​

Hücumcu Bek: Sabri

Uzun top: Elano

Final pas: Misimovic & Elano

Şutör: Elano & Misimovic

Öncelikle bu dizilişte Sabri'nin sürekli hücuma çıkması lazım ve hazır durması lazım. Konsantrasyonunun da bir o kadar yüksek olması lazım. Çünkü rakip hücumdayken yakalayabilir Sabri'yi.

Ön liberoda ise Cana & Barış'ı tercih ettim, neden ? Cana'yı zaten tartışmaya gerek yok bu maçta banko oynaması gereken ilk kişidir bence, onun dışında Barış'ta takımı mücadele açısından Cana ile birlikte ayakta tutacak oyuncu olabilir. Onların önünde Elano & Misi & Kewell üçlüsü olmalı bence. Elano mutlaka ama mutlaka oynamalı bu maçta nerede olursa olsun. Çünkü uzun toplarına en çok ihtiyaç duyulan maç olacak bu maç. Hem oyun belli bir tarafa yıkılmışken birden tek uzun topta oyunun yönünü değiştirmemize yarayacak, hem de Batdal'a göndereceği uzun toplarla pozisyon yaratmamıza yarayacak. Yani istediğinizi deyin ama Elano cidden çok lazım bu maçta bize. Misimovic ise son maçta zaten iyiydi, bu maçta takımda ona ayak uydurabilirse çok daha iyi işler yapabilir. Ayrıca Elano & Misimovic'e de özel talimat verirdim ben olsam kaleyi ilk gördükleri anda şut atmaları için.

İlerleyen zamanlarda da Pino oyuna girer çünkü kendisi tam bir kontra atak oyuncusu.

Ama başta dediğim gibi taktikle falan çok alakası olmayan bir maç olacağı için taktik çokta önemli değil bence.

Mustafa Sarp ve şu ana kadar oynadığı tüm fener maçlarında sapıtan Ayhan oynamasın yeter..

Aslında teknik direktör açıklamamak iyi olacaktı. Hagi gizliden gelip antremanlara çıksın ama açıklamayalım yahu biz teknik direktör falan. Haliyle basında hergün yeni bir isim, millet kuduracak, Terimler, Avcılar,Şükürler gazeteler derbiyi unutup bizim teknik direktörün kim olacağını tahmin etme yarışına girecekti. E haliyle Fener medyasının Galatasaray oyunları da arada kaynayıp gidecekti, sinirlerimizi falan bozup, ortamı geremiyeceklerdi :)

Şimdi yarın gazeteler ufak bir Hagi analizi yapıp, yalan dolan, ortamı germek, sinirleri bozmak için klasik haberlerine başlarlar.

Benim fikrime göre ise,

-------------------Aykut----------------------

Sabri-----Neill-----------Servet-----İnsua

-------------------Cana----------------------

----------Elano-------------Barış-----------

---Pino-------------------------------Kewell/Aydın

---------------Batdal/Kewell----------------

şekl,inde bir kadroyla çıkıp orta sahayı kalabalık tutmalıyız.

Bu kadro ile orta saha kalabalık olmaz ki. Pino, Kewell, Elano, Aydın defansif olarak firari oyuncular. Top fenerdeyken yayın önüne sokmayacak 2 adam kalıyor geriye. Biri Cana, diğeri Barış. Barış'ın da dengesizliği malum.

O yüzden mutlaka Mustafa ya da Ayhan'dan biri olmalı. Barış da kanatta oynarsa daha iyi olur. Kanatta kaptırdığı topların telafisi var. Ama göbekte kaptırdıklarının zor, hele ki ceza sahasına yakın bölgelerde kaptırırsa.

Arkadaşlar,abilerim..

Bu maç taktik teknik maçı değil tamamen psikolji işi.Kim oynarsa oynasın kafası rahat olursa maçı alırız,yok taraftar,hakem vs. gibi en ufak şeylerden etkilenirlerse geçmiş olsun...

---------------------Emirhan---------------------

Sabri------Neill-----------?----------Insua

----------Elano-------Cana----------Barış------

--------------------Miso-----------------------

--------Baros(Batdal)---------Kewell(Pino)------

Orta sahada kalabalık olmamız lazım ve kanat akınlarından ziyade ortadan delmemiz lazım. Defansif bir taktik anlayış ile çıkarsak açık söylüyorum fark yeriz. Takım kurgusu yerlerdeyken biz istersek 8 kişi geride olalım defans yapamayız. Bu yüzden olabildiğince orta sahanın ortasında ayakta kalan takım biz olmamız gerekiyor ve Misimovic eğer oynayacaksa Elano da sahada olmalı. Elano biraz daha gerideyken Misimovic önde olup top almak için geriye kadar gelmek zorunda kalmamalı. İlerideki ikili ise sürekli hareketli olmalı.

Ek olarak, bu maçta eğer bir şeyler olursa kalecimiz ve yabancı oyuncularımız sayesinde olur. Kewell, Baros, Cana, Miso, Elano gibi adamların futbola bakış açıları, baskıyı kaldırabilmeleri bizim için olabilecek tek avantaj.

Bu kadro ile orta saha kalabalık olmaz ki. Pino, Kewell, Elano, Aydın defansif olarak firari oyuncular. Top fenerdeyken yayın önüne sokmayacak 2 adam kalıyor geriye. Biri Cana, diğeri Barış. Barış'ın da dengesizliği malum.

O yüzden mutlaka Mustafa ya da Ayhan'dan biri olmalı. Barış da kanatta oynarsa daha iyi olur. Kanatta kaptırdığı topların telafisi var. Ama göbekte kaptırdıklarının zor, hele ki ceza sahasına yakın bölgelerde kaptırırsa.

Ortasaha konusunda hemfikirim..Ama bence Hagi ile 4-4-1-1'e dönmeliyiz. Misimovic zaten bizi buna mecbur edecek bir adam. Arda olmadığına göre de solda bence geçen sene Daum'un Keita'ya aldığı önlem gibi iki beki kullanmak bence gayet yerinde olur. Insua üstelikçok hücumcu ve bu maçta iki bekte hücumcu olursa büyük sıkıntı çekeriz. Hakan-Insua ikilisi hem sol kanadı garantiye alacaktır hem de Insua ile iyi orta şansı yakalayabiliriz.

Sağ taraftada Sabri-Elano ikilisi yine savunma anlamında bir şeyler yapabilirler. Elano'nun içe katetmelerinde Sabri'nin beklediği alanlar açılırsa Caner'e zor anlar yaşatabiliriz.

Ortasaha'da benim tericihim Barış-Cana ama Hagi'nin bu ikisinden birinin yerine Ayhan'ı düşüneceği tahmin ediyorum. Mücadele anlamında Barış ve Cana sırıtmazlar bence. Cana için dönüş maçı olabilir. Misimovic-Kewell(Batdal) ikilisi ile de gol arayacağız. Özellikle Elano ve ortasahadaki diğer 2 oyuncudan birinin(zaman zaman Ayhan aslında bunları iyi yapar) dip koşuları ile son çizgiye kadar inmeliyiz. Ama yaratıcılık anlamında eğer maçı önde götürüyor olmazsak büyük sıkıntı çekeriz. Batdal ve Kewell ile işimiz zor hakikaten.

-----------------golkut---------------

-sabri---------neil--servet----------insua

------ayhan-----cana-----baris--------

-------------elano----misimo-----------

--------------------kewell---------------

Orta sahadaki 3 adam, Baris-ayhan-Cana defansif, bence pek saglam oldu, Elano da az cok yardim eder, bu konuda sikinti yok.

Sikinti ofansta Elano dan, Misiden gelen toplari degerlendirecek adamin olmamasi, Baros olsaydi is bitmisti ama malesef sahada olamayacak gibi Baros, keske yetisse.

Batdal kesinlikle cok yanlis tercih olur, Kewelli oynatmaliyiz forvette.

--------------Farketmez bütün kalecilerimiz kova------------------

Serkan----------Neill--------Servet---------Insua

Sabri----------------Elano------------------Cana

Pino-----------------Batdal-----------------Kewell

Aykut

Serkan--Neill--Servet--İnsua

Cana

Sabri-------Elano------Pino

Misimovic

Mehmet Batdal​

Ortasaha konusunda hemfikirim..Ama bence Hagi ile 4-4-1-1'e dönmeliyiz. Misimovic zaten bizi buna mecbur edecek bir adam. Arda olmadığına göre de solda bence geçen sene Daum'un Keita'ya aldığı önlem gibi iki beki kullanmak bence gayet yerinde olur. Insua üstelikçok hücumcu ve bu maçta iki bekte hücumcu olursa büyük sıkıntı çekeriz. Hakan-Insua ikilisi hem sol kanadı garantiye alacaktır hem de Insua ile iyi orta şansı yakalayabiliriz.

Sağ taraftada Sabri-Elano ikilisi yine savunma anlamında bir şeyler yapabilirler. Elano'nun içe katetmelerinde Sabri'nin beklediği alanlar açılırsa Caner'e zor anlar yaşatabiliriz.

Ortasaha'da benim tericihim Barış-Cana ama Hagi'nin bu ikisinden birinin yerine Ayhan'ı düşüneceği tahmin ediyorum. Mücadele anlamında Barış ve Cana sırıtmazlar bence. Cana için dönüş maçı olabilir. Misimovic-Kewell(Batdal) ikilisi ile de gol arayacağız. Özellikle Elano ve ortasahadaki diğer 2 oyuncudan birinin(zaman zaman Ayhan aslında bunları iyi yapar) dip koşuları ile son çizgiye kadar inmeliyiz. Ama yaratıcılık anlamında eğer maçı önde götürüyor olmazsak büyük sıkıntı çekeriz. Batdal ve Kewell ile işimiz zor hakikaten.

4-4-1 için şöyle bir kadro yapmıştım.

Sol kanadımız için dediklerine katılıyorum. Ya Ayhan'ı solda İnsua'nın önüne çekeceğiz ya da dediğin gibi Hakan & Insua ile oynayacağız.

Sağ kanatta ise Elano'ya yakın oynayan biri lazım. Kim yapabilir? Mustafa, Barış filan olmuyor çok top kaybediyoruz.

Bence bu şekilde sabırlı oynamalı ve pusuya yatmalıyız.Bu taktikle maçın ilk yarısında gol bulmamız belki zor ama ikinci yarıda yorulan fenere karşı bence misimovicin atacağı arapaslar maçın kaderini değiştiricektir.bir diğer gol bulabiliceğimiz nokta da pino yada sabrinin penaltı noktasına kesiceği ortalardır.ben saldıran bir GS görüceğimi zannetmiyorum bu yüzden orta sahayı kalabalık tutmak bizim için iyi olucaktır.dönen topları toplayıp dikkatlice çıkarsak gol yada goller bulucağımızı düşünüyorum.

Ve Cana ya dikkat arkadaslar bana kırmızı görücekmiş gibi geliyor.umarım dikkatli oynar

Üst Alt