Elano'lu yeni bir orta saha mı, yoksa sıfırdan kurulucak yepyeni bir orta saha mı? - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Elano'lu yeni bir orta saha mı, yoksa sıfırdan kurulucak yepyeni bir orta saha mı?

Cevap: Elano'lu yeni bir orta saha mı, yoksa sıfırdan kurulucak yepyeni bir orta saha

Defansif özellikleri zayıf bir takım olur bence.

Lyon CL grup maçlarında

--Makoun

Pjaniç--Kallstrom bu şekilde oynadı. Pjaniç ofansif anlamda Elano'dan çok daha üstün biri. Kallstrom açıkcası Ballack gibi sürekli geriye giden(mevki anlamında) br yapıyı sahiplendi.

Bence arkası sağlam olduğu takdirde(De Jong gibi) Elano-Kallstrom ikilisi kaldırır ortasahyı.

Cevap: Elano'lu yeni bir orta saha mı, yoksa sıfırdan kurulucak yepyeni bir orta saha

Orta saha Elano'yla kurulacaktir, sanmiyorum ki tersi bir durum olsun. Zaten orta sahaya 2 oyuncu almak icin bu kadar ugrasirken, Elanoyu gönderirsek transfer cok riske girer. En iyi ihtimalle Elanoyu gönderme niyetleri varsa bu devre arasini bulur.

Lyon CL grup maçlarında

--Makoun

Pjaniç--Kallstrom bu şekilde oynadı. Pjaniç ofansif anlamda Elano'dan çok daha üstün biri. Kallstrom açıkcası Ballack gibi sürekli geriye giden(mevki anlamında) br yapıyı sahiplendi.

Bence arkası sağlam olduğu takdirde(De Jong gibi) Elano-Kallstrom ikilisi kaldırır ortasahyı.

Ben Kallstorum'un o kadar defansif yönü kuvvetli bir oyuncu olduğu düşünmüyorum,Elano'da aynı şekilde...Elano ve Kallstrom'un birinden vazgeçip yerine defansla ofansif arasında köprü durumda iki yönlü bir orta saha daha makul olur gibi.

Ben Kallstorum'un o kadar defansif yönü kuvvetli bir oyuncu olduğu düşünmüyorum,Elano'da aynı şekilde...Elano ve Kallstrom'un birinden vazgeçip yerine defansla ofansif arasında köprü durumda iki yönlü bir orta saha daha makul olur gibi.

Bence ikisi de ofansif yükü tek başına kaldıracak isimler değil. Eğer böyle bir taktik ile oyucak isek, Elano'Nun satılması ve yerine skrer bir sol forvet alınması en iyisi olur. Arda bu mevkide hem Elano'dan hem de Kallstrom'den daha uygun bir tercihtir; diye düşünüyorum.

Kallstrom bu sezon oynadığı oyun bize dafansif anlamda yeterli olabilir. Dizin söylediğiniz şekilde daha garanti daha sağlam bir orta saha olsa da ofansif anlamda sıkıntı çekeceğimiz bir orta saha olur.

Bence ikisi de ofansif yükü tek başına kaldıracak isimler değil. Eğer böyle bir taktik ile oyucak isek, Elano'Nun satılması ve yerine skrer bir sol forvet alınması en iyisi olur. Arda bu mevkide hem Elano'dan hem de Kallstrom'den daha uygun bir tercihtir; diye düşünüyorum.

Kallstrom bu sezon oynadığı oyun bize dafansif anlamda yeterli olabilir. Dizin söylediğiniz şekilde daha garanti daha sağlam bir orta saha olsa da ofansif anlamda sıkıntı çekeceğimiz bir orta saha olur.

------------------------Ufuk--------------------

Sabri----------Neill--------Ali----------Çağlar

--------------Defansif OS--------------------

---------Arda---------Çift yönlü OS---------

Keita---------------------------------Kewell

-------------Baros----------------------------

Bence bu kadroyla kesinlikle ofansif yönden sıkıntı çekmeyiz ve geçen seneki en büyük sıkıntımız olan defansif zaaflarımızı da minimuma indiririz..

Ama orta alanı;

-------------Defansif Os------------

-------Arda----------Elano----------

Şeklinde kurarsak defansif olarak sıkıntı olacağını düşünüyorum.Elano'nunda, Arda'nında yeteri kadar geriye geldiklerini düşünmüyorum.

Bence bu kadroyla kesinlikle ofansif yönden sıkıntı çekmeyiz ve geçen seneki en büyük sıkıntımız olan defansif zaaflarımızı da minimuma indiririz..

Ama orta alanı;

Şeklinde kurarsak defansif olarak sıkıntı olacağını düşünüyorum.Elano'nunda, Arda'nında yeteri kadar geriye geldiklerini düşünmüyorum.

Ben de aynı şekilde düşünüyorum; Arda yerine göbekte ofansif olarak Kallstrom ya da Elano olursa sıkıntı çekeriz.

İkinci durumda da kesinlikle doğru; Arda ile Elano hayal olur sadece.

Elano nun oynadığı ortasahadan hiçbirşey olmaz.Milli takımda da gördük

Ama orta alanı;

Arda'yı ortada unut. Arda solda Arda oldu, öyle de devam edecek.

zaten başkanın açıklamasanında hiç bi şey anlamadım,biz niye 2 tane defansif orta saha arıyoruz ki,rijkard öle oynatmıyor ki artı 4-3-3 de öle bi sistem değil rijkardın oynattığına göre,bir kere bize ncelikle adam gibi bir oyun kurucu lazım,sorumluluk almayı bilen biri,4-3-3 ün orta daki 3 ün oratası lazım en başta,kimse elanoyu orya falan yazmasın öle bi adam değil o,ne milli takımda ne bizde sorumluluk aLan,oyuna yön veren,kimilerini dediği gibi krtik paslar atan bi adam değil,arda da oranın adamı değil,

bence başkanda istemiyor elanoyu ama sanırım hiç teklif yok elano ya ki taklifte gelmez bence,onuda dunga dan başka hiç bir t.d milli takıma çağırmaz,mümkünse en başta elanoyu göndersinler onun yerine bi adam alsınlar,

kupa maçlarını seyrediyorsunuz...elano gibi pasif ve yumuşak bir orta saha oyuncusu başka hangi iddialı takımda var? ki o tarz oynayarak bile 60 dk yı zor çıkarıyor...sözgelimi almanya nın kadrosuna alınabilme imkanı olsa löw ün tercihi olurmuydu?...kalan 10 kişiyle hem hücumu hem savunmayı kotarabilecek bir kadro yapısına sahipseniz tamamlayıcı olarak tercih edebilirsiniz,dunga nın -bence yanlış- yaptığı gibi (böyle bir kadro yapımız olsa bile niye bunca büyük bir yatırım yapalım,şu yoklukta? kaldı ki halihazırda mali durum,yabancı kotası ve yerli kaliteli oyuncu yokluğundan belli mevkilerde 2. hatta 3. sınıf adamlara bel bağlamış durumdayız)...elanoyu savunanlar bile önerilen elanolu orta saha kurgularını ya defansif ya ofansif yönden yetersiz buluyorlar çoğu defa...boşuna kasıyorsunuz,bu tempodaki bir orta saha oyuncusundan ne defansa ne de hücuma gerektiği katkı gelebilir...3 kişilik iş yapacak 2 tane insanüstü orta saha yaratığı ile elanonun yazacağı destanlar hep bir ütopi olarak kalacak;ederine (kimsenin öyle 10 mE filan vereceği yok,zararın neresinden dönülse kardır diye hareket etmek lazım böyle durumlarda) elden çıkarılmazsa kulübün borçlarına dönüşü olmayan milyonlar eklenecek...

4-3-3'te solda oynayan Arda'dan asla olması gereken verimi alamayız.Kewell gibi adamlar lazım wingerlara.

Öyle ama Arda ortada oynamaz bu saatten sonra. Fakat formda bir Arda solda da çok iyi şeyler yapabilir, bunu defalarca gösterdi.

Arda 4-3-3'te de oynar. Sorun Arda'nin yetenekleri veya kabiliyeti degil, kendine bakmamasi. Daha 1 ve 2 sezon evvel oyunu 70 metrede oynayan Arda gectigimiz sezon 3 metreye kosamiyodu. Rijkaard Kalli gibi ismine cismine bakmam diyip formsuz oldugu donemlerde Arda'yi kenara cekseydi Arda'nin en iyi sezonu olabilirdi. Arda Kalli'nin zor disiplininin meyvelerini Skibbe doneminde fazlasi ile yedi ama ne yazik ki defans hattindaki sakatliklar takim adina sezon sonucunu belirledi.

Öyle ama Arda ortada oynamaz bu saatten sonra. Fakat formda bir Arda solda da çok iyi şeyler yapabilir, bunu defalarca gösterdi.

Kewell'ın yani olması gerekenin yüzde 50'si olabileceğini sanmıyorum.Bu saatten sonra neden oynayamaz orasını anlamadım.Sene başında bence epey bir iyiydi.O zamanki perfonmansınının neden düştüğünü bulmalı ve yok etmeliyiz.

De Jong'u tek başına defansif orta saha olarak kullanamazsınız. Çok zayıf kalır. De Jong City ve Hollanda'da yanında ki oyuncuyla beraber hem ofans hem de defans işlevini üstlenir. Fakat bunu 'beraber' yapar. Tek başına değil. İkisi de top rakibe geçtiğinde beraber pres yapar, ikisi de topla beraber atağa kalkar.

Barry ---------- De Jong

Van Bommel -- De Jong

-------------sarp----------

-------barış------- ayhan---------

Üst Alt