Elano'ya niçin pas atılmıyor? - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Elano'ya niçin pas atılmıyor?

Cevap: Elano'ya niçin pas atılmıyor?

Okuyun, okuyun... Bundan sonra forumdaki tek işlevim Anıl Tatar'ın yazılarını güncel tutmak. Bu arada sevgili S.Murat Kılıç bu işin sonu yok. İyi bir örnek oldu bu. İnsanların niyetlerini, düşüncelerini okumayı bırakın. Fizik üstü bir yeteneğiniz yoksa tabii..

Okudum, katılmıyorum.

Takım Elano'yu içinde oluşmuş olan ritme dahil edemeyebilir.

Ama dahil etmek için de bir çaba göstermesi gerekir.

Ben de bunun tam tersini gördüm ve yazdım. Önceki maçlarda değil şu son maçta gördüm.

Komplo teorisi de değil bu, yıllardır Türk futbolunda hüküm süren bir anlayışın uzantısı.

Kendi kendimizi de gördüğümüz yanlışlar dahilinde kurcalamak ilk yapmamız gereken şey.

Rijkaard'a hakaret felan etmiş sayılmaz aslında pek de. Rijkaard da görüyordur ve çözmeye çalışıyordur belki. Ya da dün akşamki maçtan sonra soyunma odasında konuşulmuş olabilir bunlar. Elano maç içerisinde en son Rijkaard'ın yanına gelip bir şeyler konuştu o kadar pas alamadıktan sonra. Belki sitem etmiştir bilemeyiz. Sen inkar etsen de takımda bir gruplaşma gözüküyor ve bunun önüne geçecek kişi de Rijkaard'dır. Önlemlerini alıyordur duruma göre. Umarım Jardel olayı gibi olmaz..

sitem etmedi sağ arka adalesinde maç sırasında kasılma oluşmuş onu söyledi Rijkaarda sonra oyundan alındı zaten..

Okudum, katılmıyorum.

Takım Elano'yu içinde oluşmuş olan ritme dahil edemeyebilir.

Ama dahil etmek için de bir çaba göstermesi gerekir.

Ben de bunun tam tersini gördüm ve yazdım. Önceki maçlarda değil şu son maçta gördüm.

Komplo teorisi de değil bu, yıllardır Türk futbolunda hüküm süren bir anlayışın uzantısı.

Kendi kendimizi de gördüğümüz yanlışlar dahilinde kurcalamak ilk yapmamız gereken şey.

Ben de buna katılmıyorum. Ve bunların çok ağır ithamlar olduğunu düşünüyorum. Kusura bakmayın ben kimsenin niyetini okumam. Duygularının ne olduğunu biliyormuş gibi davranamam. Benim görüşüm böyle. Eğer bu suçlamada bulunacaksam(yani eminsem, biliyorsam mantıklı nedenlerle) önce o adamı tamamen silerim sonra da cezası neyse keserim. Kendi çapımda tabii, taraftar olarak.

Bu konu gazetelere yansırsa eminim en çok pas alan oyuncu Elano olacaktır.

İşin garibi ilk çıktığı maçta Elano gitti 30-35 metreden çok güzel bir gol attı ve Arda'ya koştu, birlikte sevindiler. Şimdi ne oldu da değişti bu durum ilginç..

Ceza kesme meselesi değil bu Ahmet,

dediğim gibi sorun fırsat eşitliği, yani sorun Ayhan'da veya Arda'da veya başkasında değil. Onlar tabi ki "ilk 11" oynamak isteyecekler, tabi ki daha alışık oldukları futbolcularla oynamak isteyecekler, daha doğalı olamaz.

Ama başka biri katıldığında aralarına, o katılana da eşit bir şekilde fırsat sağlamalılar. Bunun adı fırsat eşitliği. Her iş alanında, arkadaş çevresinde geçerli olan, yazılı olmayan bir etik kural.

Bu yoktu pao maçında, açık açık görmesem de böyle konuşmam zaten.

Elano topun ulaşmasının en rahat olduğu bölgede topla buluşamıyor, kendini parçalıyor ve sakatlanıyor adam, rakibe kırmızı kartlık hareketler yapıyor sinirinden, çünkü kendi takımı adamı oynatmıyor. Elano takıma zarar veriyor bu durumda, ofansif olarak eksik oynamayı bırak kırmızı kart görse kimse birşey diyemez. Yahu adam elektik direği gibi hareketsiz olsa daha fazla top alır, açıklaması yok bunun.

Eğer böyle olacaksa gerçekten yollansın Elano, çünkü kimseye bir faydası yok bunun.

3. Elano'dan özür diler gönderirsiniz.

Üzgünüm ama bence gerçekleşecek olan 3. madde. Çünkü bu tabloda çok fazla kendi suçu olmamasına rağmen takıma zarar veriyor Elano, ofans yaparken 1 kişi eksik oynuyoruz, en azından diğerleri pas alabiliyor.

Çoğu yazınızı beğenerek okuyorum ama buna kesinlikle katılmıyorum.İlk önce Elano'nun oynadığı oyunculara bakalım ondan sonra böyle bir kanıya varalım.Bu takım gitmesi gereken en son adamlardan biridir Elano.Defansın ortasında ve ortasahada 2 tane dümdüz oyuncuyla oynuyorsun onca çabana rağmen pas alamıyorsun ama gönderilende sen oluyorsun.Böyle bir şey olurmu yahu.Bu takımda gitmesi gerekenlerin yerine Elano gidiyorsa geleceğe umutla bakmam bakamam ben.Kaldıki bilerek pas atmıyorlar gibi dedikodularda doğruysa diyecel birşey bulamıyorum.

Bu konu gazetelere yansırsa eminim en çok pas alan oyuncu Elano olacaktır.

Almayacak tabi ki yer, Rıdvan çıkıp şunu söyleyecek:

"Bu Arda Elano'dan iyi, yani anlamadım ben bunu. Demek ki Arda'yı göndermek istiyorlar ondan Elano'yu almışlar. Rijkaard'da Elano'yu kayırıyor"

Sonra taraftar da futbolcular da inanacak buna..

Keşke olmasa ama olacak adım gibi biliyorum. Yazık yani daha ne diyeyim. Bu kafayla çok zor

Pes ya da menejerde elanoya pas gelmeyince daha da iyi oynuyor, nasıl olacak ?

sanal antrenörler için söylüyorum :D

Çoğu yazınızı beğenerek okuyorum ama buna kesinlikle katılmıyorum.İlk önce Elano'nun oynadığı oyunculara bakalım ondan sonra böyle bir kanıya varalım.Bu takım gitmesi gereken en son adamlardan biridir Elano.Defansın ortasında ve ortasahada 2 tane dümdüz oyuncuyla oynuyorsun onca çabana rağmen pas alamıyorsun ama gönderilende sen oluyorsun.Böyle bir şey olurmu yahu.Bu takımda gitmesi gerekenlerin yerine Elano gidiyorsa geleceğe umutla bakmam bakamam ben.Kaldıki bilerek pas atmıyorlar gibi dedikodularda doğruysa diyecel birşey bulamıyorum.

Ben de olmasın isterim :)

Ama önemli olan Galatasaray'ın başarısı, ve şu durumda Elano zarar veriyor takıma, kendi suçu olsun olmasın.

Diğerleri zarar vermiyor, çünkü takım eksik oynamıyor onlarla beraber. İyi kötü oynuyorlar, Elano oynayamıyor malesef.

Evet, etik olarak yanlış. Aslında bu mantaliteyi yok etmemiz gerek, fakat bu tip kafalar çoğunlukta oldukça ve başarılı oldukçca imkansız.

Rıdvan'la falan devam..

Takımın görünmeyen lideri

Şimdi bir soru var yanıtını bekleyen. Galatasaray TSL maçlarında yeniden üç orijinal orta saha futbolcusunu kullanmaya dönüp forvet karakterli futbolcu sayısını azaltacak mı? Bu aslında örtük bir Ralph Elano Blümer sorusu. Elbette defansif açıdan bir Barış Özbek değil Elano. Yine de kimse, oyunda kaldığı süre içinde takım kurgusu içinde defansif görevlerini yerine getirmediğini söyleyemez Brezilyalı’nın.

Ama mesele hücuma gelince, çok başka bir oyuncu olduğu söylenmeli ilk olarak. Öyle seri driblingleri, rakiplerin içinden geçecek çalımları yok Elano’nun. Ama başka yetenekleri var. Mesela 40 metrelik adrese teslim paslarıyla piyade savaşını geriden destekleyen havan topu gibi Elano. Bir de çok başka bir futbol zekâsına sahip. Maç içinde iki-üç pozisyon sonrasını görebiliyor rahatlıkla.

Futboldaki en tehlikeli iki şeyi biraraya getiriyor o zekâ. Pozisyon kendisine gelmeden önce en tehlikeli bölgeye doğru koşmaya başlayan futbolcuyla, futbolun en hızlısı olan topu biraraya getiriyor Elano. Bunu hem de sahanın neresinde olursa olsun yapabiliyor. İster orta sahada olsun, ister en kenarda. Ve de en önemlisi. Bunu sadece Türkiye değil, dünya standartlarında iyi yapıyor Elano.

Bunu yaptığı için de futbolu dribling, rakibin içinden geçmek sanan, oyunun iki pozisyon sonrasını görmekten yoksun futbol bilginlerimize yaranamıyor tabi. Maçı sadece oynanan pozisyonlar üzerinden seyredenlerin onu hâkir görmesini normal saymalı.

Böylece sorunun yanıtı verilmiş oldu herhalde. Biraz daha güçlenmek kaydıyla, Galatasaray’ın sezon başındaki rüya futbolu uzak değil. Konstantin Simonov’un cepheden karısına yazdığı şiirdeki gibi, beklemek gerek.

anlatmak istediklerimi anlatmış.. Melih Şabanoğlu

Okuyun, okuyun... Bundan sonra forumdaki tek işlevim Anıl Tatar'ın yazılarını güncel tutmak. Bu arada sevgili S.Murat Kılıç bu işin sonu yok. İyi bir örnek oldu bu. İnsanların niyetlerini, düşüncelerini okumayı bırakın. Fizik üstü bir yeteneğiniz yoksa tabii..

Bana niye laf attın ya. Ben Elano'ya pas atılmadığını savunmuyorum ki. Ben Elano'nun formsuz olmasından kaynaklandığı için pas atılmıyor diyorum. Kimsenin suçu değil bu. Maçta dikkat ettim top ayağında olan adama yaklaşıp pas istemiyor. Boş alana kaçıp oyunu kurması gereken adam bu insan. Sen Xavi hayranısın -tıpkı benim gibi- Xavi'nin nasıl oynadığını çok iyi bilirsin. Orta sahanın gerisine gelip sürekli top ayağında olan adama yaklaşmıyor mu?

Elano bunu yapmadığı için alamıyor tek sebep bu. İnsanların düşüncelerini okuma falan yok. Elano formsuz pas gelmemesinin tek sebebi de bu.

daha öncede dedim yine diyorum sorun elanoda da olsa eğer bomboş pozisyonda inadına ona pas atmayarak geri pas veriyor ve olabilecek bir pozisyonu hatta golü engelliyorsa o elano'dan daha büyük suçludur...Kişisel meselesini Galatasaray'ın başarısından daha önemli görmektedir... Bu kadar basit kimse bana kasti olarak pas atmayan oyuncu varsa onun haklı olduğunu izah edemez... Elano'da haklı olmayabilir ama en azından dün koştu didindi sahada elinden geleni yaptı pas almak için defansa kadar geldi bir ara kontra atakta bile ters kademeye girerek golü engelledi... Dışarısı Beni İlgilendirmez Saha İçinde Yaptıkları Önemlidir... Saha dışında iki futbolcunun arasında problem olabilir ama saha içine girdimi maç başladımı yok pas atmamak yok saha içinde kavga etmek falan kesinlikle kabul edemeyeceğim şeylerdir...

Sana da aynısını yazacaktım yukarıda yazdığımın oku bi zahmet.

Bu arada koşmasına didinmesine lafım yok.

Ama Barış girdikten sonra sürekli Barış topla buluşuyordu Elano baskı yapıyordu. Sebebi yukarıda yazdığım konu. Bu durumun tam tersini uygulamamız gerekir.;)

Elano'ya pas atılmıyor hadisesi tamamen entrikaya alışmış bünyenin getirisidir. Kewell sürekli oynadı, Baros sürekli oynadı. Böyle problemleri olmadı. Ama ne Elano ne de Lincoln ki Lincoln'ün son yaptığı kamp terketmeleri falan, hiç hazzetmem, bu problemlere maruz kaldı öyle mi?

Bana garip geliyor bu. Elano takımla oynadıkça takım, onun maç içinde neler yapabileceğini, neler yapamayacağını görecektir. En basitinden Nonda'yı düşünelim. Çok nadir paslar dışında kimse Nonda'nın koşu yoluna doğru pas atmaz. Topu atar, onun boşaltabileceği, pas atabileceği alana doğru hareketlenir. Çünkü Nonda iyi top saklar, aldığı pası, olumlu olarak başka bir arkadaşına verir. Buna uyum sağlamıştır takım. Şimdi Elano da benzer süreçten geçecek. İddia ediyorum üstüste 3-4 maç oynasın aynı bölgede, böyle garip bir komplo teorisi kurulmayacaktır.

Bu forumda Arda Baros'a pas atmıyor diye yakınanlarda gördüğüm için alışkınım zaten. Sonra Baros gol atınca Arda sevinmiyor dediler falan. Zeus, Athena falan bırakıyordu zaten Baros'un koşu yoluna topu.

Dedim ya Galatasaraylılar olarak Canaydın Sendromu'ndan bir türlü çıkamıyoruz. Hep bir komplo, hep bir Sahip Som arıyoruz takım içinde.

Almayacak tabi ki yer, Rıdvan çıkıp şunu söyleyecek:

"Bu Arda Elano'dan iyi, yani anlamadım ben bunu. Demek ki Arda'yı göndermek istiyorlar ondan Elano'yu almışlar. Rijkaard'da Elano'yu kayırıyor"

Sonra taraftar da futbolcular da inanacak buna..

Keşke olmasa ama olacak adım gibi biliyorum. Yazık yani daha ne diyeyim. Bu kafayla çok zor

Rıdvan felaket zaten başlar şimdi bu takımda Elano'nun yeri yok bu takımda diye sezon başında sağlıklı oldukları sürece her zaman Nonda-Kewell-Arda-Keita oynar diyordu merak ediyorum acaba hala Nonda görüşü devam ediyor mu :D

Bende diyorum ki eğer ayhan veya arda bu şekilde takıma zarar veriyorlarsa onlara aynı gözle bakmam ben. Bu yaptıkları ahlaksızlıktır(Hiçbirşey olmasa iş ahlağına taban tabana zıttır). Eğer yapıyorlarsa. Bende bu adamlara "ahlaksız" demem emin olmadan. Ve böyle birşey yok emin olduğum tek şey bu.

Arda üzerinde yeterince oyun oynanmıyor bir de bunu ekleyelim. Ama;

"Benim adım tatar ramazan ben bu oyunu bozarım!":)

Neyse konuştuklarınız hep farazi şeyler, böyle bir yere varamayız.

Bana niye laf attın ya. Ben Elano'ya pas atılmadığını savunmuyorum ki. Ben Elano'nun formsuz olmasından kaynaklandığı için pas atılmıyor diyorum. Kimsenin suçu değil bu. Maçta dikkat ettim top ayağında olan adama yaklaşıp pas istemiyor. Boş alana kaçıp oyunu kurması gereken adam bu insan. Sen Xavi hayranısın -tıpkı benim gibi- Xavi'nin nasıl oynadığını çok iyi bilirsin. Orta sahanın gerisine gelip sürekli top ayağında olan adama yaklaşmıyor mu?

Elano bunu yapmadığı için alamıyor tek sebep bu. İnsanların düşüncelerini okuma falan yok. Elano formsuz pas gelmemesinin tek sebebi de bu.

Sana da aynısını yazacaktım yukarıda yazdığımın oku bi zahmet.

Bu arada koşmasına didinmesine lafım yok.

Ama Barış girdikten sonra sürekli Barış topla buluşuyordu Elano baskı yapıyordu. Sebebi yukarıda yazdığım konu. Bu durumun tam tersini uygulamamız gerekir.;)

Arkada kalmasın. Sonra adımız düşünce okuyucuya çıkıyor.

Sen öyle anladın, böyle düşünüyorsun ama diğerleri öyle düşünmüyor. Demek istediğim bu işin sonu yok. Yarın birisi çıkacak "Keita barosu sevmiyor nondayla oynamak istiyor, ondan pas atmıyor". Sonra "Servet bilerek gökhanın kademesine girmiyor, emre güngör en yakın arkadaşı çünkü". İşte bu gidişatın sonu... Bu işin sınırı yoktur. Komplonun sonu yoktur...

Anıl bu Arda'nın suçu değil kesinlikle..

O saydığım 4 pasın 3'ünü Arda vermiştir.

Ama bu mantaliteye karşı çıkıp isyan edebilir mi bilmiyorum?

Bunu yapmasını istemek de fazla olur bence, zaten yeterince yük var çocuğun sırtında. Diğer futbolcuların da bilinçli bir şekilde yaptığını sanmıyorum, ama ortada böyle bir şey var, gözümle görüyorum yani komplo teorisi olamaz.

Üzgünüm sadece.

Sen öyle anladın, böyle düşünüyorsun ama diğerleri öyle düşünmüyor. Demek istediğim bu işin sonu yok. Yarın birisi çıkacak "Keita barosu sevmiyor nondayla oynamak istiyor, ondan pas atmıyor". Sonra "Servet bilerek gökhanın kademesine girmiyor, emre güngör en yakın arkadaşı çünkü". İşte bu gidişatın sonu... Bu işin sınırı yoktur. Komplonun sonu yoktur...

Dediğime katılıyorsan bunu belirtsene.:)

Öyle bir söylüyorsun ki sanki ben adamı kötülemişimde tepki göstermişsin gibi olmuş.:) Ya da ben öyle anladım kusura bakma.

Ben de olmasın isterim :)

Ama önemli olan Galatasaray'ın başarısı, ve şu durumda Elano zarar veriyor takıma, kendi suçu olsun olmasın.

Diğerleri zarar vermiyor, çünkü takım eksik oynamıyor onlarla beraber. İyi kötü oynuyorlar, Elano oynayamıyor malesef.

Evet, etik olarak yanlış. Aslında bu mantaliteyi yok etmemiz gerek, fakat bu tip kafalar çoğunlukta oldukça ve başarılı oldukçca imkansız.

Rıdvan'la falan devam..

Ee Tamam işte Biz Rijkaard'la bu mantaliteyi yok etmek istemiyormuyuz.Diğerleri zarar veriyor aslında bu takıma bu mantaliteyle bu kafayla bu oyunla.Elano pekala oynuyor,oynamaya çalışıyor ama malzemede ortada.İlk önce takıma zarar veren oyuncuları göndermek istiyorsak bu oyuncularında kim oldukları bellidir ama bu Elano değil Elano olmamalı.Eğer buseferde bu Rijkaardla bu Neeskensle bu mantalite değişmezse hiçbirzaman değişmez ve dediğim gibi bu taraftarda geleceğe hiçbir zaman umutlu bakmaz,bakamaz.

Üst Alt