evliya - Sayfa 8 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
bu yazıya gore kanka o zaman

Kod:
BEDİÜZZAMAN ENVER PAŞA’YI HER PLATFORMDA SAVUNMUŞTUR

M. Kemal karşıtı iki şahsiyet Bediüzzaman ve Enver Paşa; ölünceye kadar dost kalmışlardır.

Bediüzzaman zaman zaman Enver’i savunmuş ve ona gelen hücumlara karşı durmuştur.

“Dediler: ‘İttihada şedit bir muarızdın. Neden şimdi sükut ediyorsun?’

“Dedim: ‘Düşmanların onlara şiddet-i hücumundan. Düşmanın hedef-i hücumu onların hasenesi olan azim ve sebattır ve İslamiyet düşmanına vasıta-i temsim olmaktan feragattır.

“Bence yol ikidir: Mizanın iki kefesi gibi. Birinin hiffeti, ötekinin sıkletine geçer. Ben tokadımı Antranik ile beraber Enver’e, Venizelos ile beraber Said Halim’e vurmam. Nazarımda vuran da sefildir.” 10 

Diyen Said Nursî’nin, Enver Paşa ile dostluğu uzun yıllar öncesine, Meşrutiyet dönemine kadar dayanır ve bu dostluk Enver Paşa’nın şehadetine kadar devam eder.

Bediüzzaman kendisine sorulan bir suale şu cevabı verecektir:

“Vehim: Sen Selanik’te İttihat ve Terakki ile ittifak etmiştin, neden ayrıldın?

“İrşad: Ben ayrılmadım, onların bazıları ayrıldılar. Niyazi Bey, Enver Bey gibi adamlarla şimdi de müttefikim; lakin bazıları bizden ayrıldılar, bataklık yola saptılar.’’ 11

Said Nursî’nin bu ifadelerinden anlaşılıyor ki; Said Nursî nasıl ki Enver Paşa ile sıkı bir dostluğa sahipse, Resneli Niyazi ile de dostlukları söz konusudur.

Kesinlikle okumadın 6000 sayfanın kaç sayfasını okudun. Sana örnek ver nerede hıristiyan dostu olduğu yazıyor dedim cevap vermedin. Hea ben sana söyleyeyim hıristiyanlarla ilgili yerleri oku istersen. Birde utanmadan iftira atıp misyoner diyorsun. Yine söylüyorum kulaktan dolma bilgiler paylaşıyorsun. Kitap yazmanda birşey ifade etmez seni bağlar. İstersen adını söylese şu uyduruk kitabına bir göz atayım.
Yahu bu dünyada kaç kıta var sorusu gibi bir şey Said’i Nursi Papa XII piusa mektup yazdı bunu bir önceki Vatikan temsilcisi monsenyör morovich de ikrar etti tıpkı talebesi fettoşun Papa II jean paulü öpmesi gibi nesiller süren hıristiyanlık aşkı dinler arası diyalog ve hoş görü

Yav bırak hemşehrim adam yalan söyleyip duruyor. Sabahtan beri yazıyorum hiç cevap yok. Yok onunla ilgili kitap yazdım diyor o zaman hıristiyan dostu olduğunu hangi kitabının neresinde okudun söyle bizde bilelim.
Ne sabahtan berisi yahu bu senin dediğin dünyada kaç kıta var gibi bir şey

Bak bir önceki Vatikan temsilcisi de ikrar etti saidi nursi 1950de Papa XII piusa mektup yazdı oku bakayım talebesi fettoşun Papa II.Jean paulü yalaması gibi hıristiyanlığı övüyor ehli kitap diyor dinler arası diyalog diyor barış diyor kardeşlik diyor hoşgörü diyor ;) hıristiyanlığı övmediği bir gün mü var bu nurcuların hele ki fettullahçıların islam şeriatı Müslüm ile gayri Müslümün eşitsizliği üstüne kuruludur kelamullaha mı inanalım yoksa pozitivist bakış açısıyla yazılmış bir kitaba mı

Yahu bu dünyada kaç kıta var sorusu gibi bir şey Said’i Nursi Papa XII piusa mektup yazdı bunu bir önceki Vatikan temsilcisi monsenyör morovich de ikrar etti tıpkı talebesi fettoşun Papa II jean paulü öpmesi gibi nesiller süren hıristiyanlık aşkı dinler arası diyalog ve hoş görü

bak sen doğruları kabul etmiyorsun ama ben edeyim . evet böyle bir mektup var ve yazıldı peki içeriğini paylaştın mı ?
senin dediğin gibi öyle durum yok .

papaya mektup yazıp dinsizlik karşısında birlikte hareket edelim diyor.

al içeriği de vereyim

DİNSİZLİK ADINA BERABER MÜCADELE

Bu niyetini şu cümlelerde açıklamıştı: "Şimdi ehl-i iman, değil Müslümankardeşleriyle, belki Hıristiyanın dindar ruhânîleriyle ittifak etmek vemedar-ı ihtilâf meseleleri nazara almamak, nizâ etmemek gerektir. Çünkü küfr-ü mutlak hücum ediyor."

Bediüzzaman Hazretleri, 1950'de,Roma'ya, Papa XII. Pius'a, Risale-i Nur'da Allah'a iman, Kur'an'ınmucize oluşu, Peygamber Efendimizin peygamberliğini anlatan bölümlerinde yer aldığı Zülfikar adlı eseri gönderir. 22 Şubat 1951'de Vatikan'danteşekkür mektubu gelir.

yahu Peygamberimiz de birçok din adamı ile görüşüp bazılarına mektup yazıp diyalog kurdu biliyor musun ?
eserlerinde özellikle sözlerde nasıl tevhidi ispatlayıp gayrısının cehennemlik oldugunu söylüyor biliyor musun ?
mübahale ayeti konusunda nasıl hristiyanlığa dem vuruyor biliyor musun ?
risale-i hamidiyye adlı eserde incilin delillerle değiştirildiğini açıklayan muhakkiki nasıl övüyor biliyor musun ?

bak sen doğruları kabul etmiyorsun ama ben edeyim . evet böyle bir mektup var ve yazıldı peki içeriğini paylaştın mı ?
senin dediğin gibi öyle durum yok .

papaya mektup yazıp dinsizlik karşısında birlikte hareket edelim diyor.

al içeriği de vereyim

DİNSİZLİK ADINA BERABER MÜCADELE

Bu niyetini şu cümlelerde açıklamıştı: "Şimdi ehl-i iman, değil Müslümankardeşleriyle, belki Hıristiyanın dindar ruhânîleriyle ittifak etmek vemedar-ı ihtilâf meseleleri nazara almamak, nizâ etmemek gerektir. Çünkü küfr-ü mutlak hücum ediyor."

Bediüzzaman Hazretleri, 1950'de,Roma'ya, Papa XII. Pius'a, Risale-i Nur'da Allah'a iman, Kur'an'ınmucize oluşu, Peygamber Efendimizin peygamberliğini anlatan bölümlerinde yer aldığı Zülfikar adlı eseri gönderir. 22 Şubat 1951'de Vatikan'danteşekkür mektubu gelir.

yahu Peygamberimiz de birçok din adamı ile görüşüp bazılarına mektup yazıp diyalog kurdu biliyor musun ?
eserlerinde özellikle sözlerde nasıl tevhidi ispatlayıp gayrısının cehennemlik oldugunu söylüyor biliyor musun ?
mübahale ayeti konusunda nasıl hristiyanlığa dem vuruyor biliyor musun ?
risale-i hamidiyye adlı eserde incilin delillerle değiştirildiğini açıklayan muhakkiki nasıl övüyor biliyor musun ?
Neden tartışıyorsun özet geçer misiniz?
Evliyacı mısınız?

O kadar sayfa yazı yazılmış.

Benim beklentim ben evliyayım diyen bir manyağın çıkmasıydı açıkçası.

Çıkış yapıyorum.

Üst Alt